5 دلیل مهم در افزایش سرعت اینترنت توسط مرورگرها

اینترنت جزو لاینفک زندگی بسیاری از ساکنین شهرهای متمدن است. اما زمانی که سرعت کاهش یابد به زجرآورترین سرگرمی های زندگی تبدیل می شود. همیشه کمبود سرعت از طرف شرکت های خدماتی نیست گاهی خود ما در کاهش و افزایش سرعت اینترنت نقش داریم.اما چطور با تهدیدات کمبود سرعت روبرو شویم. چند نکته مهم را از طرف ما داشته باشید.

قبل از خواندن نکته هایی که در  افزایش سرعت اینترنت تاثیر دارد بهتر است به امور ابتدایی همچون موارد زیر اهمیت بدهیم:

1- خود داری کردن از باز کردن تب های زیاد: باز کردن بی نهایت سایت مطمعنا در کاهش سرعت فایرفاکس و کروم و … که تشنه ترافیک هستند تاثیر منفی دارد. بجای اینکار سعی کنید از بوک مارک کردن سایت ها یا تب های گروهی بهره ببرید.

2- آپدیت مرورگرها گاهی تاثیر بسزایی در افزایش سرعت اینترنت دارد. شرکتی مثل گوگل که با سرمایه گذاری های ارزشمند سعی در تسخیر دنیای مجازی دارد همیشه در پی بهترین راه ها برای آسایش کاربران خود را دارد.

3- هرز نامه و اسپم ها: هرگز از روی کنجکاوی به آنچه مربوط به شما نیست نزدیک نشوید. پشیمانی که بعد از آلوده شدن سیستم گریبانگیر مان می شود ارزش ریسک را ندارد.

بعد از این مقدمه به سراغ اصل موضوع می رویم.

افزایش سرعت اینترنت در مرورگرها

1- افزونه های ویرانگر

افزونه ها ایده بسیار جالبی هستند که از ارزش آنها حتما اطلاع دارید اما باید بدانیم که چه افزونه ای بجای کمکرسانی بیشتر ضرر رسانی می کند.  افزونه های مرورگرها مانند اکستنشن کروم یا ادونز فایرفاکس تاثیر مستقیم در سرعت مرورگر دارند. اولین کار رفتن به محل نصب افزونه ها و بررسی آنهاست و حذف در صورت لزوم.

در کروم به آدرس Menu سپس More Tools و بعد Task Manager بروید و ببینید کدام اکستنشن و کدام تب بیشترین بار ترافیکی را روی کاهش سرعت القامی کند. اگر موردی مشکوک دیدید باید تصمیم بگیرید که نگه داشتن آن ارزش کاهش سرعت اینترنت را دارد یا خیر؟ و یا یک گزینه دیگر را جایگزین آن افزونه کنید.

در فایرفاکس می توانید این عملیات را باافزونه add-onsmemory extension کنترل کنید.  متاسفانه در سفری و اکسپلورر همچین امکانی وجود ندارد. و تنها راه آن این است که ببینید آیا تب جدید یا افزونه جدید در کاهش سرعت شما نقش دارد یا خیر.

internet-speed-bigetek.com-1

2- آنتی ویروس های مزاحم

انتی ویروس ها نه تنها زمانی که در گشت و گذار اینترنتی هستید بلکه مدام در حال بررسی هر حرکت مشکوکی در کامپیوتر شما هستند اما کندی سیستم و اینترنت شما زمانی بیشتر حس می شود که از مرورگر خود استفاده می کنید زیرا هر لحظه امکان آلوده شدن توسط فضای مجازی وجود دارد. تست های بیشماری روی پکیج های آنتی ویروس انجام شده که یکی از این تست ها روی حجم منابع سیستمی است که آنتی ویروس ها بدان نیاز دارند. تست هایی همچون AV-Test و AV-Comparatives روی پکیج ها نشان از تفاوت حجم سنگینی از بار هاییست که برخی آنتی ویروس ها به سیستم و در نتیجه مرورگر شما اعمال می کنند.

bigetek.com-av-test-speeds

با توجه به تست بالا که روی کپی کردن فایلی با حجم 26.6 گیگا بایت انجام شده است وهمانطور که انتظار می رود آنتی ویروز باید به بررسی این اطلاعات برای یافتن ویروس اقدام کند. بدون آنتی ویروس 66.1 ثانیه طول کشید اما زمان Bitdefender بمدت 66.8 ثانیه ولی کسپر 72.2 ثاینه و Avira مدت 78.3 ثانیه را به طول می دهد. اگر همین نقل و انتقالات از اینترنت به سیستم شما باشد نیز وضعیت به همین صورت و یا بدتر خواهد بود.

3- پلاگین های کشنده

احتمالا به این پلاگین ها ی مرورگرها فکر نمی کردید. زیرا که عملکرد آنها بصورت اتوماتیک است. هرچند در صورت عملکرد غیر مناسب بطور جدی می توانند سرعت را بگیرند. برای مثال پلاگین Flash به خورنده ترافیک اینترنت معروف است. پلاگین های دیگری چون Microsoft Silverlight, PDF readers, Java می توانند مانند فلش عمل کنند.

bigetek.com-click-to-play-chrome

بهترین روش مقابله با این پلاگین های گاها ضروری این است که به انها بفهمانید که برای اجرا از شما اجازه بگیرند. گاهی نمی خواهید یک Pdf را بخوانید و فقط قصد دانلود آنرا دارید پس چرا باید زمان و ترافیک خود را صرف آن کنید. در کروم و فایر فاکس تنظیمات مخصوص آن وجود دارد. در کروم این آموزش در مقاله ای مرتبط داده شده است. برای غیر فعال کردن تنظیمات پلاگین های کروم به مقاله زیر سری بزنید.

فتوشاپ آنلاین ، عکس ها را در اینترنت ویرایش کنید. (بهمراه ساخت استیکر تلگرام)

4- DNS ها

سرورهای دینامیکی مانند دفترچه تلفن اینترنتی هستند. DNS ها به کامپیوتر شما می گویند که برای آنچه شما در URL  بدنبال آن هستید  چه راه هایی وجود دارد و به مقصد می رسند. ممکن است فکر این را هم نکرده باشید که این مسیر دستیابی به مقصد تا چه اندازه در سرعت اینترنت شما تاثیر دارد، اما این تاثیر بشدت مهم است.انتخاب بهترین DNS برای مکان خود می تواند به افزایش سرعت ارتباطتان  کمک کند.

bigetek.com-internet-directory

5- مرور داده ها بی حد و حصر

آیا به این که چه مقدار مرورگر شما از داده هایی که در صفحات در حال گشت و گذار اینترنتی هستید ذخیره می کند، مطلعید؟ هرچند این خودش موجب نگرانی در حریم خصوصیست، می تواند بطور بالقوه ای سرعت مرور شما را کاهش دهد. خوش بختانه می توانید این میزان داده ها را با رفتن به تنظیمات برای خالی کردن حافظه، از بین ببرید. برای کروم به ادرس زیر بروید

Menu>More tools > Clear browsing data

برای فایر فاکس اول منو سپس Option بعد Advance و در تب Network کش را با زدن دکمه Clear now خالی می کنید.

bigetek.com-browsing-history

بعد از این چند مساله ای که بررسی کردیم مرورگر شما باید سرعت قابل قبولی داشته باشد. در غیر این صورت یا با ویروس دستو پنجه نرم می کنید یا مشکلی فراتر از این را تجربه می کنید.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: امکان کپی برداری از متن وجود ندارد