۷ کش مخفی ویندوز و نحوه پاک کردن کش

در ویندوز تمام فضای هارد دیسک شما دردسترس نیست. کش در دنیای کامپیوتر تعاریف تکنیکی دقیقی دارد اما بطور عمومی کش فایل یا فولدری که در آینده نه چندان دور مورد استفاده مجدد قرار می گیرد بنابراین آن را پنهان نگه میدارد تا زمان استفاده فرا برسد.

کش ها بسیار مهم هستند چونکه کارایی سیستمتان را افزایش می دهند اما آنها مقدار با ارزشی از فضا را اشغال می کنند. ( اگر یک هارد SSD با فضای محدود دارید این کش ها مشکل زا خواهند بود) یک خبر خوب این است که حافظه های کش می توانند بدون ایجاد مشکلی حذف شوند. در ادامه انواع کش ها در ویندوز و نحوه پاک کردن آن ها  را بشما معرفی می کنیم.

پاک کردن کش بروزرسانی ویندوز ۱۰

ویندوز یک کش از تمام فایلهای بروزرسانی را نگه میدارد که زمانی که شما یک بروزرسانی را دوباره اعمال میکنید. موضوع آزار دهنده این است که این فضای کش می تواند مقدار قابل توجهی از حجم هارددیسک شما را اشغال کند.

برخی از این بروزرسانی ها حجمی حدود ۳۰ گیگابایت اشغال میکند و این حجم بطور خودکار پس از بروزرسانی آزاد نمی شود.

پاک کردن محتویات این فایل هیچ مشکلی ایجاد نمی کند
پاک کردن محتویات این فایل هیچ مشکلی ایجاد نمی کند

نحوه پاک سازی فضای بروزرسانی ویندوز : قبل از اینکه این فایل ها را پاک کنیم باید مطمئن بشیم که ویندوز در حال حاضر درحال دانلود نیست. منوی Start را باز کنید آنگاه Command Prompt را باز کنید و عبار تایپ کرده و Enter کنید :

net stop wuauserv

سپس فایل اکسپلورر را باز کنید و به مسیر زیر بروید :

C:\Windows\SoftwareDistribution\Download

در داخل این فولدر با خیال راحت می توانید تمامی مطالب را پاک کنید بعد از این کار باید دوباره بروزرسانی ویندوز را فعال کنید بنابراین در Command Prompt عبارت زیر را تایپ کنید :

net start wuauserv

پاک کردن کش ویندوز استور (Windows Store)

یکی بزرگترین تغییرات ویندوز در چند ورژن گذشته معرفی Windows Store که در واقع تمام نرم افزارها را تبدیل به App کرده است.متاسفانه بسیاری از کاربران، این امکان جدید ویندوز را دوست ندارند بخصوص اینکه اکثر این App ها در ویندوز تقلبی هستند.

همانطور که می توانید حدس بزنید این امکان برای دانلودها یک کش در داخل Windows Store ایجاد می کنند.این کش نتنها حجم شما را اشغال میکند بلکه ممکن است هنگامی که دانلودی می ایستد یا بطور ناگهانی قطع می شود ایجاد مشکل نماید. هنگامی که همچین مشکلی ایجاد شد نیز پاک کردن کش راه حل مناسبی می نماید.

کش ویندوز استور بیشتر برای حالت های ایده آل ساخته شده
کش ویندوز استور بیشتر برای حالت های ایده آل ساخته شده

چگونه کش Windows Store را پاک کنیم : مایکروسافت یک برنامه کاربردی به نام WSReset.exe را برای پاک ساز این کش در نظر گرفته است.

Run را باز کنید ( میانبر Windows+R) و تایپ کنید WSReset.exe و سپس Ok نمایید.یک صفحه سیاه باز می شود و ممکن است به نظر برسد که کاری انجام نمی دهد اما در واقع در حال پاک کردن کش ویندوز استور می باشد بنابراین منتظر باشید تا کار آن تمام شود.

هنگامی که کارش تمام شد ویندوز استور باز می شود و این یعنی کش آن پاک شده است.

پاک کردن کش فایلهای موقتی (Temp Files)

ویندوز یک سیستم مسیر(system directory) که مخصوص نگهداری فایل های موقتی است. این فایل ها معمولا در حین ایجاد یا تغییر فایل های دیگر بوجود می آیند و همچنین داده های موقتی که برنامه برای مدتی محدود به آن نیاز دارد را نگهداری می کنند.

متاسفانه همه برنامه ها به درستی برای پاک کردن کش خود برنامه ریزی نمی شوند که این منجر به ایجاد حجم عظیمی از فایل های بلا استفاده  در دایرکتوری فایلهای موقت سیستم می شود.

حذف فایل هایی که بیش از یک هفته استفاده نمی شوند، معمولا مشکلی ایجاد نمی کند که برنامه ای که ویندوز قبلا تعبیه کرده این مهم را می تواند انجام دهد.

clear-windows-cache-temp-files

چگونه می توان فایل های موقتی را حذف نمود : منوی Start را باز کنید در قسمت جستوجو Disk Cleanup را پیدا کنید و آن را اجرا کنید. وقتی که اجرا شد درایوی را که ویندوز در آن قرار دارد ( معمولا C) را انتخاب کرده و صبر کنید تا آن را تحلیل نماید.

زیر تب Disk Cleanup همه سطور بغیر Temporary Files را بدون تیک کنید و OK را بزنید.

پاک کردن کش تصاویر بندانگشتی

ویندوز اجازه می دهد که شما یک مروری بر روی فایل ها بصورت تصاویر بندانگشتی داشته باشید. برای مثال اگر شما یک ویدئو MP4 داشته باشید یک فریم از فیلم بصورت نمونه به عنوان نمایش فایل نمایش داده می شود. اگر یک فایل PNG داشته باشیم یک تصویر کوچک شده از خود تصویر آن نمایش داده می شود.

تصاویر بندانگشتی کارایی بسیار خوبی برای دانشتن محتوای فایل ها دارند اما فکر می کنید این تصاویر از کجا می آیند؟ ویندوز آنها را بنابه درخواست شما تولید می کند. وقتی که شما از File Explorer برای باز کردن پوشه ها استفاده می کنید و هر بار که شما یک فایل را برای اولین بار مشاهده می کنید ویندوز یک تصویر بند انگشتی برای آن تولید میکند.

این تصایر نتنها روی به روز کارایی سیستم عامل شما را کاهش می دهند بلکه حجم قابل توجهی از سیستم شما را نیز اشغال می کنند. بنابراین این فکر خوبی است که هر چند وقت کش مربوط به تصاویر بند انگشتی را پاک کنیم.

برای افزایش کارایی ویندوز می توانید به مقاله زیر مراجعه کنید :

 افزایش کارایی و سرعت ویندوز

clear-windows-cache-thumbnails

چگونه کش مربوط به تصاویر بند انگشتی را پاک کنید: منوی Start را باز کنید به دنبال Disk Cleanup بگردید و ان را باز کنید. بهد از باز شدن درایو ویندوز (معمولا C) را باز کنید و منتظر باشید تا سیستم را تحلیل کند.

زیر تب Disk Cleanup همه باکس ها بغیر از Thumbnails را بدون تیک کنید و سپس OK را بزنید.

پاک کردن کش باز گرداندن سیستم (System Restore)

System Restore یکی از مفیدترین ویژگی های ویندوز است. ممکن است در ابتدا تصور کنید به آن نیازی ندارید اما در عمل خیلی سریع نظرتان تغییر می کند خصوصا زمانی که سیستم دچار خرابی می شود.

شما هیچ گاه آرزوی استفاده از System Restore را ندارید .اما ایمن بودن بهتر از پشیمانی است. علاوه بر تمامی امکانات جدید ویندوز برای حل مشکلات در ویندوز ۱۰ این ابزار هنوز ابزاری قدرتمند است.

اصلی ترین عیب System Restore استفاده از فضای سیستم است و این فضا به معنای واقعی کلمه زیاد است. زیرا تمامی تنظیمات و متغیرها برای بازگرداندن سیستم به حالت اول در آن ذخیره می شود .

clear-windows-cache-system-restore

شما می توانید فایل های کش آن را خالی کنید همچنین می توانید فضای اشغال آن را نیز کاهش دهید که با این کار مقدار بیشتری از ویژگی ها در هر با کرش کردن کامپیوتر از دست می رود.در نتیجه اگر فضا را خیلی کوچک کنیم ممکن است فرایند برگرداندن ممکن است با مشکل ایجاد شود.

چگونه کش بازگرداندن سیستم را خالی کنیم: منوی Start را باز می کنیم و به دنبال اپلیکیشن System می گردیم و آن را اجرا می کنیم. هنگامی که باز شد در ستون کناری بر روی لینک System Protection کلیک کنید.

در زیر تب System Protection درایو سیستم را انتخاب کنید و بعد گزینه Configure را بزنید. در پایین دکمه Delete را بزنید تا تمام مواردی که برای بازگرداندن سیستم شما ذخیره شده است پاک شود.همچنین مطمئن باشید به محض پاک کردن این مورد فورا یک فایل بازگرداندن سیستم تولید می شود.

پاک کردن کش مرورگر وب (Web Browser)

هرگاه شما یک صفحه وب را مشاهده می کنید ، مرورگر شما آن صفحه را که شامل HTML،CSS، JavaScript و فایل های تصویری است را در کش مرورگر ذخیره می کند. دفعه بعد که شما همان صفحه را مشاهده کردید ، مرورگر از آن صفحه برای بارگزاری سریعتر صفحه استفاده می کند.

البته کارهای بیشتری نیز صورت می گیرد اما کلیت قضیه روندی است که تا کنون گفته شده. استفاده از این کش در کاهش پهنای باند تاثیر دارد و میزان رضایت شما از گردش در وب را افزایش می دهد اما گاهی کش می تواند ایجاد مشکل نماید.

clear-windows-cache-web-browser

برای مثال اگر یک صفحه تغییر کند اما مرورگر به بارگذاری داده های منسوخ بپردازد ، سایت ممکن است آنگونه که باید کار نکند. به همین دلیل است که یکی از اصلی ترین راه حل های رفع مشکل مرور صفحات پاک کردن کش است. علاوه بر حل مشکل گفته شده مقدار قابل توجهی از حجم هارد دیسک نیز آزاد می شود.

چگونه کش مرورگر وب را خالی کنیم: هر مرورگر فرایند پاک کردن کش مخصوص خودش را دارد اما هیچ یک از آنها پیچیده نیستند.

در فایرفاکس (firefox) قسمت Option را باز کنید به پایین آمده و به قسمت Advanced  بروید ، زیر تب Network بر روی Clear Now کلیک کنید ( جای که نوشته Cached Web Content )

در کروم (chrome) قسمت Settings را باز کنید به پایین آمده و بر روی گزینه Show Advanced Settings کلیک کرده ، زیر Privacy بر روی Clear Browsing Data کلیک کنید. گزینه Cached Images and Files را انتخاب کنید و مطمئن شوید که از ابتدای زمان (the beginning of time) همه چیز را پاک می کنید.

در اپرا (opera) قسمت Settings را باز کنید به پایین آمده و بر روی گزینه Privacy & Security  کلیک کرده ، زیر Privacy بر روی Clear Browsing Data کلیک کنید. گزینه Cached Images and Files را انتخاب کنید و مطمئن شوید که از ابتدای زمان (the beginning of time) همه چیز را پاک می کنید.

پاک کردن کش DNS

هنگامی که شما به یک وبسایت دسترسی می یابید کامپیوتر از کامپیوتر های دیگر در شبکه اطلاعات ضروری را در خواست می نماید که برای این کار از سرویس های مشخصی جهت دریافت داده ها استفاده می کند.

Domain Name System که به طور خلاصه به آن DNS گفته می شود شبکه ای از کامپیوترها هستند که ترافیک شبکه از طریق آنها مسیریابی می شود. می توان برای فهم آنها شبکه پستی را در نظر گرفت یک نامه برای رسیدن به مقصد بین چندین اداره پست جابجا می شود.بسته های داده ای نیز برای رسیدن به مقصد فرایند مشابه ای را دنبال می کنند.

clear-windows-cache-dns

هرگاه ویندوز یک مسیر مشخص را یاد گرفت مثلا از کامپیوتر شما تا سرور های BigETek آن را بصورت موقت ذخیره می کند و این ذخیره سازی در کش DNS‌ صورت می گیرد. هر گاه مسیر تغییر کند داده ها دیگر قابل استفاده نیستند و ممکن است که ایجاد مشکل کنند ( دیگر قادر به بارگذاری سایت مورد نظر نخواهید بود)

چگونه کش DNS را خالی کنیم: پاک کردن کش DNS کاملا بی ضرر خواهد بود.اول از همه تمامی مشکلات مسیریابی شما را حل خواهد کرد و در بدترین حالت هیچ اتفاقی نمی افتد.فرایند پاک کردن آن بسیار ساده است.

منوی Start را باز کنید و Command Prompt را باز کرده و عبارت زیر  را تایپ کنید و Enter‌ نمایید :

ipconfig /flushdns

برای پاک سازی بیشتر در سیستم ما استفاده از ابزار های مناسب را پیشنهاد می کنیم می توانید برای این کار به مقاله زیر مراجعه کنید :

پاک کردن فایل های اضافی با استفاده از نرم افزار

3 thoughts on “۷ کش مخفی ویندوز و نحوه پاک کردن کش

 • April 3, 2017 at 11:32 pm
  Permalink

  دمتون گرم با سایتتون
  ممنونم ازتون

  Reply
 • March 10, 2017 at 8:44 pm
  Permalink

  ممنون از اطلاعات جامع و مفیدتون

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: امکان کپی برداری از متن وجود ندارد