گوشی آب خورده را چگونه نجات دهیم؟

امکان افتادن گوشی از دست هر کسی وجود دارد اما اگر گوشی در آب افتاد دنیا به آخرش نرسیده است. کافیست  برای نجات گوشی خود سریع اقدامات لازم را انجام دهید تا گوشیتان  نسوزد. در این آموزش گام هایی آورده شده که باید جهت  استفاده دوباره از گوشی آب خورده انجام دهید. از این روش مطلع باشید، شاید روزی برای دوستانتاننیز مفید واقع شود .

اگر لپ تاپ شما خیس شده است می توانید از مقاله زیر برای نجات آن کمک بگیرید :

نجات لپ تاپ خیس شده : راه حل مرحله به مرحله

نباید های نجات گوشی آب خورده

با سرعت تمام گوشی را از آب خارج کرده مبادا در اثر غفلت، گوشی بیش از حد در مایع بماند و بیشتر صدمه ببیند.

کارهایی که نباید انجام دهیم

1- گوشی پس از افتادن در مایع به احتمال زیاد خاموش خواهد شد، پس در اثر کنجکاوی آنرا روشن نکنید.

2- هر دکمه ای را فشار ندهید، حتی اگر گوشی روشن باشد.

3- به گوشی لرزشی وارد نکنید حتی به صفحه لمسی آن دست نزنید.

4- به گوشی ضربه نزنید تا آب را از منافذش خارج کنید ممکن است همین مایع به دیگر قسمت ها نیز نفوذ کند.

5- به گوشی حرارت ندهید حتی حرارت های غیر مستقیم. از مایکروفر و یا فریزر (بعضی ها خلاقیت بخرج می دهدند) و یا هر وسیله دیگر استفاده نکنید.

6- هرگز قطعات داخلی گوشی را از هم جدا نکنید زیرا امکان دارد نمایندگی آخرین راه چاره باشد اما با جدا کردن قطعات گوشی خود را از این گارانتی بی بهره می کنید. تمامی گوشی هایی که گارانتی در داخل کشور دارند از دستگاه هایی برای شناخت اینکه شما گوشی را باز کرده اید یا نه بهره می برند. پس بهتر است از این کار صرف نظر کنید.

phone-battery-w628

درون گوشی شما قطعه ای برنگ سفید طراحی شده که به محض رسیدن آب بدان قرمز می شود، بنابراین در هنگام بردن گوشی به نمایندگی در مرحله آخر، برای بازیابی اطلاعات خود، باید حقیقت را بگویید. شکل زیر نشاندهنده تماس مایعات با گوشی (liquid contact indicator) یا همان LCI است که منجر به ابطال گارانتی گوشی ها می شود.

lci-iphone4
liquid contact indicator

گام های نجات گوشی آب خورده

1- به محض برداشتن گوشی از آب، گوشی را خاموش کنید و به صفحه نمایشگر گوشی به سمت بالا نگه داشته شود.

2- باطری، سیم کارت و  رم  آنرا جدا کنید البته اگر باطری جداشندی بود.

3- از دستمال کاغذی یا حوله ای برای خشک کردن اولیه استفاده کنید و از استفاده دستمال هایی که جذبشان کم است پرهیز کنید تا مبادا آب پخش شود.

4- گوشی را در کیسه برنج پخته نشده قرار دهید. تعجب نکنید این نکته توسط یکی از طراحان گوشی در یکی از شرکت های معتبر به بیرون درز کرده است. برنج پخته نشده بهترین ماده برای جذب رطوبت از هر منفذیست.

lci-iph

5- حداقل برای 48 ساعت بگذارید در برنج بماند.

6-بعد از چند روز می توانید گوشی را بردارید و روشن کنید. ابتدا اسپیکر هارا که حساسترند تست کنید بعد آنتن دهی و تست صفحه لمسی آن و … (در ادامه چند کد ضروری جهت تست آورده شده) این کد ها در اکثر گوشی ها جوابگو هستند اما برای گوشیه ای مختلفی کد های مختلفی وجود دارد. اگر با اندروید شما مطابقت نداشت کدهای مخصوص به گوشی خود را در اینترنت جستجو کنید.

تست سیگنال
*#*#0283#*#*

تست ال سی دی
*#*#0*#*#*

تست ویبره و نور صفحه کلید
*#*#0842#*#*

تست صفحه لمسی
*#*#2664#*#*

تست سنسور مجاورت
*#*#0588#*#*

تست صدای زنگ
*#*#0673#*#*

تست GPS
*#*#1472365#*#*

تست بلوتوث
*#*#232331#*#*

7- اگر گوشی آب خورده شما روشن نشد سعی کنید باطری آنرا شارژ کنید زیرا که حساسترین محل برای آبخوردگیست. پس بهتر است باطری را بیشتر در برنج نگه دارید و یا نسبت به خرید باطری نو اقدام کنید. حتی شک دادن به باطری نیز می توانید موثر باشد.

8-در انتها اگر صدمات جدیتری به گوشی وارد شده باشد باید به نمایندگی مجاز گوشی خود سری بزنید. شاید با تعویض قطعاتی کوچک دوبار گوشی خود را بدست بگیرید. بعد از بازیابی اطلاعات خود می توانید یک گوشی ضد آب و گرد و خاک بگیرید یا از قالب های ضد آب استفاده کنید.

lci-iphoneg

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: امکان کپی برداری از متن وجود ندارد