ترفند هایی برای گرفتن عکس خوب با استفاده از دوربین گوشی

با گسترش استفاده از گوشی های همراه مجهز به دوربین استفاده علاقه به عکس برداری نیز افزایش یافته است. اما تب داشتن یک دوربین همراه در بین بسیاری از طرفداران این حرفه وجود دارد. اما یک عکس مستقل از دستگاه تهیه شده اش می تواند خوب باشد.در ادامه ترفند هایی برای گرفتن یک عکس خوب با استفاده از دوربین گوشی ارائه شده است.

1- نزدیک شوید 

نزدیک شوید

بسیاری از دوربین های تلفن های هوشمند مثلا گوشی آیفون هنگامی که به سوژه نزدیک می شوید شروع به درخشان شدن میکنند، حسگرهای کوچک به نسبت عمق میدانی بیشتری را نسبت به دوربین هایی با لنزهای بزرگ با لنزهای طویل ایجاد کنند.هنگامی که نزدیک می شوید میتوانید کنترل بهتری بر روی نور داشته باشید.چون هنگامی که یک پس زمینه روشن باشد اشیا داخل صفحه را تاریک میکند که با نزدیک شدن می توان آن را حذف کرد. همچنین وقتی که نزدیک می شوید می توانید جزئیات بیشتری را در عکس داشته باشی.

 

2- ببرید، زوم نکنید.

بسیاری از دوربین های گوشی های تلفن دارای امکان زوم دیجیتال هستند.اما بهتر است بیشتر مواقع آن را نادید بگیرید.حتی برای مرور صحنه قبل از عکس برداری ،متوجه می شوید که تصویر بسرعت کیفیت خود را از دست می دهد.این یعنی شما می توانید عکس را بعد از گرفتن ببرید.چون دوربین می خواهد شکل عکس را پس از زوم کردن حدس بزند این کار را با سرعت انجام میدهد و در نتیجه کیفیت و زیبایی بیشتری را از دست می دهد.

وقتی که عکس را می بریم دقیقا پیکسل های را نمونه برداری می کنید و هیچ پردازش روی آنها انجام نشده است.بیشتر دوربین ها 8 مگاپیکسلی به بالا هستند و وقتی عکس را می برید باز هم مقدار زیادی پیکسل باقی خواهد ماند و چون هیچ الحاقات مصنوعی روی آن انجام نشده است کیفیت پیکسل ها حفظ خواهد شد.

 

3- ویرایش کنید و از فیلتر ها استفاده نکنید.

اگر می خواهید عکستان منحصر به فرد باشد آخرین کاری می کنید این باشد که از فیلتری استفاده کنید کنید که میلیون ها نفر دیگر از آن استفاده میکنند.بهتر است که از ابزارهای مناسب برای ویرایش عکس مانند  SnapSeed و یا فتوشاپ برای ادیت رو عکس اصلی استفاده کنید.این ابزار های بطور مطمئن تنظیمات عکس را درست میکنند.

 

4- از بلور مصنوعی استفاده نکنید

بلور مصنوعی از کیفیت عکس می کاهد

عمق میدانی یکی از چالش ها برای دوربین های گوشی ها است . لنز های بزرگ و سنسورهای کوچک باعث می شود تا بسختی به لبور شدن پس زمینه دست یابیم حال با ساخت مصنوعی آن بدتر نیز می شود. وقتی که یک بلور به تصویر اعمال می شود به تمام فریم اعمال شده و این مدلی نیست که لنز های حقیقی عمل میکنند.

همچنین دقیق بودن وقتی که می خواهید یک شی را انتخاب کنید سخت است.اگر می خواهید بیننده به موضوع خاصی دقت کند آن را در مرکز فریم قرار بدهید

 

5- از اپلیکیشن های بهتر برای عکاسی استفاده کنید

هدف از این کار افزایش کنترل بر روی دوربین است اپلیکشن های زیادی وجود دارد که همه آنها بهتر از اپلیکیشن اصلی گوشی کار میکنند. اپلیکیشن Camera Awesome امکانات خوبی دارد. یکی از این امکانات توانایی عکس گرفتن مداوم است که قدرت انتخاب عکس مطلوب را به ما میدهد.

هر اپلیکیشنی را که میگیرید بهتر است که با آن کمی وقت صرف کرده تا با امکانات آن آشنا شوید.بنظر کار خوبی میرسد که به جای مطالعه درباره اپلیکیشن آن را گرفته و به تمرین با آن بپردازید.

 

6- فلش گوشی را خاموش کنید

فلش دوربین ها بخوبی کار نمیکنند معمولا در دوربین های واقعی رنگ و دمای نور فلش متفاوت است و کمتر می تواند نوردهی مناسبی به تصویر بدهد بهتر است از نور جانبی برای عکس برداری با دوربین گوشی استفاده شود.

گاهی عکس گرفتن با بدون فلش  بهتر از عکس نگرفتن است. عکس برداری در نهایت خلاقیت لازم دارد.

 

7- لنز دوربین خود را تمیز نگه دارید

لنز تمیز جزئیات بیشتری را می تواند دریافت کند

جیب شما جای تمیزی نیست و معمولا جرم های داخل آن به لنز گوشی شما مچسبند و نتیجه را یک عکس تاریک و تار میکنند.بنابراین قبل از عکاسی بهتر است با یک لباس نرم آنها را تمیز کاری کنید.گاهی جرم روی دوربین ممکن است مشخص نباشد و داخل عکس قابل تشخیص نباشد اما با یک تمیزکاری کامل می توان تفاوت ایجاد کرد.

 

8- حذف رده های نور داخل عکس

گاهی رده های نوری سوژه عکس را نابود میکنند

گاهی داشتن رده های نور داخل عکی به آن زیبایی می دهد اما اگر به هر دلیلی خواستید که آنها را از عکس حذف کنید منبع نوری را به سمت کناره حرکت دهیدمتوجه می شوید که کم کم رده های نوری حذف خواهند شد.

همچنین اگر قادر به تغییر عکس نیستید می توانید دست خود را دور لنز دوربین بطوری که اجاد سایبان کند حلقه کرده تا از ورود نور به داخل لنز جلوگیری نمایید.

 

9- عکس را چاپ کنید

ممکن است بسیار مضحک بنظر برسد ولی اگر چاپ عکس خوب از آب دربیاید از لحاظ روانی بر روی شما این تاثییر را می گذارد که این عکس زیبا را با دوربین گوشی خود گرفتیدو این چیزی است که شما دنبال آن هستید حس زیبایی شناسی نیازی به ابزارهای پیشرفته آنچنانی ندارد.

 

10- قوانین عکاسی را فراموش نکنید

این قوانین گفته شده مهمترین قوانین لازم برای عکاسی خوب است سعی کنید در هر عکسی که تهیه میکنید آنها را به یاد داشته و از آنها برای ایجاد عکس هایی خوب بکار ببندید. واین قوانین بطور کلی برای همه دوربین ها قابل اعمال است . این موضوع که گوشی وسیله ای ارتباطی است نباید شما را از به یاد داشتن این که چطور رنگ ها و نور ها را باهم ترکیب کنید گمراه کند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: امکان کپی برداری از متن وجود ندارد