کنترل دسترسی کودکان به اینترنت و جلوگیری از محتوای غیر اخلاقی (اندروید و ویندوز)

چگونه مراقب فرزندانمان در دنیای اینترنت باشیم؟ قبل از اینکه شاهد اتفاقات ناگواری باشیم باید به فکر فرزندانمان بیافتیم. کنترل دسترسی کودکان به اینترنت مبحثی است که حتی برای نوجوانان نیز قابل توصیه است. هرچند بدلیل برخی مسایل سن بلوغ کاهش پیدا کرده اما جهت جلوگیری از برخی نا هنجاریها والدین یا خواهر و برادر بزرگتر باید بفکر ومسئولیت پذیر باشند. در ادامه روش هایی جهت کنترل و محدودیت دسترسی کودکان در اینترنت را آموزش خواهیم داد.

گام نخست کنترل دسترسی کودکان به اینترنت:

فرهنگ سازی

مرحله اول در کنترل دسترسی کودکان به اینترنت و پیشگیری لازم، مطمعنا فرهنگ سازی بنیادین خانواده است بعد از خانواده محیط مدرسه بیشترین تاثیر را در روحیه و چگونگی رشد آنها خواهد گذاشت. انتخاب دوستان دور و نزدیک متناسب با روحیات آنها به متعالی شدن اخلاق و رفتار آنها کمک بسیاری میکند،  اما چون این مقوله در حیطه وظایف ما نیست بیش از این ورود نمی کنیم.

گام دوم کنترل دسترسی کودکان به اینترنت:

مرورگرها و موتور جستجوها

مرحله دوم  جلوگیری از ورود اطلاعات نامناسب به کامپیوتر یا موبایل شما یا فرزندان شما از فضای اینترنت است. توجه کنید که دو نوع مسیر را در پیش رو داریم. مسیری که به کنترل فرزندانمان ختم می شود یا مسیری که به پیشگیری از آسیب. این دو پروتکل معمولا در مرورگرها تعبیه شده اند بطور مثال در پایین به بررسی پروتکل پیشگیری و کنترل مرورگر کروم گوگل می پیردازیم. یادمان باشد در مقاله ای که با عنوان چرا باید از مرورگر فایرفاکس به کروم مهاجرت کنیم؟ یکی از برتری های کروم را پشتیبانی بی نظیر گوگل معرفی کردیم. این غول اینترنتی در هرکجا که سرمایه گذاری کند، بهترین ها را به ارمغان می آورد.

تنظیمات مرورگر گوگل

از موضوع دور نشویم. اگر با موبایل اندرویدی یا iOS هستید یا پشت کامپیوتر خانگی نشسته اید به آدرس زیر بروید.

http://www.google.com/preferences

در کامپیوتر این آموزش آسانتر است (حتی بدلیل اینکه کامپیوتر در اکثر خانه ها یکیست بهتر است در مکانی که دید اکثر خانواده به آن مشرف است قرار گیرد.) پس برای موبایل بدستان که اکثرا فرزندانمان را شامل می شود، آموزش تصویری را ادامه می دهیم. با توجه به شکل پایین آدرس بالا را وارد یکی از مرورگر های اینترنت خود کنید(ما مرورگر کروم را به شما پیشنهاد می کنیم بدلیل سرعت بالا و فشرده کردن بی نظیر اطلاعات که موجب دوام آوردن بیشتر بسته های اینترنتی خریداری شده از اپراتورها می شود) و سپس طبق شماره گذاری به شکل زیر ادامه دهید.

bigetek.com-Parental-control-19

با این کار فیلترهای جستجوی ایمن Safe Search Filters برای هر جستجویی که در گوگل انجام شود اتفاق می افتد. توجه کنید که فقط گوگل را بیان کردیم نه یاهو یا AOL یا هر موتور جستجوی دیگری. هر چند آنها هم روش های مشابهی دارند اما اکثر کاربران ایرانی از سادگی و سرعت گوگل رضایت دارند. اما با فعال کردن فیلترهای جستجوی ایمن بنا به گفته خود گوگل روشی نیست که 100% ایمنی را به همراه بیاورد. یکی از دلایل وجودی برخی نرم افزار های کنترلی فرزندانمان نیز همین است.

توجه کنید که این فقط روش فعال سازی پیشگیری از آسیب بود. گوگل روش کنترلی را نیز در همین صفحه قرار داده است. حتما می دانید که بچه های امروزی هوشی سرشار نسبت به دیگران یا نسل های قبل دارند. و براحتی می توانند بفهمند که آثار گشت و گذار اینترنتی آنها در History مرورگر ضبط خواهد شد چه موبایل چه کامپیوتر. و براحتی با یک دکمه آن را پاک می کنند. در هر صورت تاریخچه مرورگرها نیز به عنوان یک روش کنترلی می تواند طبقه بندی شود.

برای دیدن تاریخچه سایت هایی که از آنها بازدید کردید کافیست در کامپیوتر کلیدهای میانبر ترکیبی Ctrl+H را بزنید و در موبایل در تنظیمات روی History بزنید. اگر به کلید های میانبر در کامپیوتر علاقه داشتید به مطلب معرفی ۲۰ میانبر از میانبرهای کیبورد ضروری سری بزنید.

اما گوگل یک قدم فراتر گذاشته و رد پای شما را در نت نیز ذخیره می کند. کافیست یک اکانت Gmail داشته باشید و در موبایل آنرا ذخیره کنید آنگاه با توجه به شکل زیر رد پای خود را در سایت ها مختلف با زمان دقیق بررسی کنید. هرچند این ردپا نیز قابل پاک کردن است اما بسیاری از آن بی اطلاع هستند حداقل فرزندانمان. در توضیح شکل زیر بهتر است بدانیم که در همان صفحه تنظیمات گوگل که لینک آن بالا داده شده بود هستیم و شکل ها را از سمت چپ دنبال می کنیم. روی Manage کلیک کرده وارد صفحه پیشینه وب خود می شویم کافیست به سمپ پاییم اسکرول کنیم تا به تاریخ و فعالیت های انجام داده شده دسترسی پیدا کنیم. سه فعالیت آخر ما در شکل زیر سمت راست نشان داده شده است.

bigetek.com-Parental-control-22

اما در این زمان اگر به مدارکی دال بر خلاف عقاید و اصول خوانوادگی خود پیدا کردیم از شما می خواهیم که سعه صدر داشته باشید. اتفاقیست که به هر دلیلی افتاده و از اینجا به بعد شیوه ی برخورد شما مهم است بهتر است با روانشناسان در مورد ضروریت آگاهی دادن این ناهنجاری ها با فرهنگ و رسوم خانواده ایرانی به فرزندمان مشورت کنید.

افزونه مرورگر فایرفاکس

در فایر فاکس نیز می توانید از افزونه parental controls استفاده کنید. در اینجا آموزش اضافه کردن افزونه به مرورگر فایرفاکس را نیز اجبارا یاد میگیریم. کافیست به سایت Firefox Add-ons رفته و افزونه Parental Controls را جستجو کرده و سپس یک افزونه از چندین افزونه پیشنهادی را انتخاب و روی Continue to Download کلیک کنید.
bigetek.com-Parental-control-20

و در پنجره باز شده روی Add to Firefox بزنید.

bigetek.com-Parental-control-21

تنظیمات موتورجستجوی یاهو

اگر از موتور جستجوی یاهو استفاده می کنید برای محدودیت دسترسی کودکان به محتوای غیر مناسب اینترنت به آدرس زیر بروید و طبق شکل روی گزینه اول یعنی …Strict کلیک کنید و در انتها گزینه Save را بزنید.

http://search.yahoo.com/preferences

bigetek.com-Parental-control-12

گام سوم کنترل دسترسی کودکان به اینترنت:

سیستم عامل کامپیوتر ها

مرحله سوم این گام فقط در ویندوز و مک کامپیوتر قابل اجراست. پس گوشی را زمین بگذارید. این کنترل به کنترل والدین Parental Control در ویندوز و مک معروف است. پس از هر مرورگری که بخواهید می توانید استفاده کنید.

1- به کنترل پنل ویندوز بروید برای این کار در باکس جستجوی ویندوز می توانید بنویسید Control Panel و سپس بعد از باز شدن روی پنجره زیر روی  Network and Internet کلیک کنید.

bigetek.com-Parental-control

2- روی Internet Option کلیک کنید.

bigetek.com-Parental-control-1

3- روی تب Content کلیک کنید.

bigetek.com-Parental-control-3

4- در همین صفحه روی Family Safety کلیک کنید.

bigetek.com-Parental-control-4

5- روی اکانتی که می خواهید کنترل والدین اعمال شود کلیک کنید. همانطور که می بینید روی عکس زیر به اعمال کنترل  توسط وبسایت یا خود PC نیز اشاره شده است.

bigetek.com-Parental-control-4

6- تیک On, enforce current setting را بزنید. مجموعه تنظیمات ویندوز را در زیر تحت عناوین فیلتر وب و محدودیت زمانی بازی و کاربرد نرم افزار های دسکتاب را می بینید.

bigetek.com-Parental-control-6

7- برایفیلتر  کردن وب کلیک کنید.

bigetek.com-Parental-control-9

8- روی گزینه مد نظر جهت اجازه دادن به فیلتراسیون کلیک کنید.

bigetek.com-Parental-control-10

9- اگر می خواهید روی لیستی از سایت ها محدودیت بگذارید گزینه اول یعنی Allow list only و اگر بطور اتوماتیک می خواهید جلوی صحنه های نا مناسب فرزندان را بگیرید گزینه دوم یعنی Design for children را تیک بزنید. ولی اگر خواستید به فرزند خود دسترسی کامل بدهید اما به او بگویید که قبل از ورود به صفحات نامناسب به شما هشداری میرسد، پس مراقب رفتار خود باش، می توانید گزینه Warn on adult را کلیک کنید

bigetek.com-Parental-control-11

در انتها بدانید که شما، رفتار شما، محیط اطراف شما همگی روی فرزندان تاثیر گذار است. و قدرتمندترین روش، خود شما هستید.

One thought on “کنترل دسترسی کودکان به اینترنت و جلوگیری از محتوای غیر اخلاقی (اندروید و ویندوز)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: امکان کپی برداری از متن وجود ندارد