کنترل حجم اینترنت مصرف شده

مانیتورینگ شبکه، یکی از معمولترین کارهایی است که مدیران شبکه انجام میدهند اما این کار می تواند در منزل هم کاربردهای زیادی داشته باشد. معمولیترین کاربرد این کار برای بسیاری از ایرانیان، مدیریت ترافیک اینترنت است. از آنجا که بیشتر مشترکان اینترنت در ایران از خدمات حجم محدود استفاده می کنند، باید به میزان مصرف خود توجه کنند. گاهی ممکن است که حجم زودتر از معمول به پایان برسد و یا این که کاربر آن قدر صرفه جویی کند که قبل از اتمام حجم خریداری شده، دوره خدمات به پایان رسیده و ترافیک نازنین سوخت شود! برای انجام این کار راههای بسیار زیادی وجود دارد. ساده ترین این راهها در ویندوز  ،8.1 فعال کردن محاسبه ترافیک اطلاعات است. در ادامه روشی ساده برای کنترل حجم اینترنت مصرف شده را معرفی خواهیم کرد.

 

کنترل حجم اینترنت مصرف شده با استفاده از نرم افزار NetWrox

 

برای این کار با استفاده از دکمه های ترکیبی پنجره و i منوی  Settings را در سمت راست صفحه نمایش ظاهر کرده و از پایین این منو، گزینه  Change PC Settings را انتخاب کنید. بعد از مسیر Networks و سپس  Connection در ستون سمت چپ، روی  Connection مورد نظر خود که قصد بررسی ترافیک آن را دارید، کلیک کنید. حال دکمه گزینه  تغییر دهید. از این on را به وضعیت Show my estimated data usage به بعد با کلیک روی آیکن شبکه در ( System Tray گوشه پایین سمت راست صفحه دسکتاپ) و انتخاب نام Connection مورد نظرتان، میتوانید ترافیک مصرف شده در ویندوز ۸ را مشاهده کنید. این ترافیک، شامل مجموع دانلود و آپلود از تمام مسیرهای قابل دسترسی در این  Connection است.

کنترل حجم اینترنت مصرف شده با استفاده از نرم افزار NetWrox
کنترل حجم اینترنت مصرف شده با استفاده از نرم افزار NetWrox

یعنی اگر در یک شبکه خانگی، همزمان به رایانه های دیگر و اینترنت متصل شوید، این عدد میزان تبادل اطلاعات با منابع مختلف را تفکیک نمی کند. این روش کاربردی است اما بی شک کاربران دقیق و حرفه ای را راضی نمی کند. این جاست که ما Networx را پیشنهاد میکنیم. این نرم افزار، یک نرم افزار کاملا رایگان برای محاسبه ترافیک شبکه است. یعنی شما با استفاده از این نرم افزار می توانید ترافیک کل رایانه های ویندوزی متصل به شبکه خانگی خود را بررسی کنید. این نرم افزار کاربردی و کاملا حرفه ای، می تواند ترافیک اطلاعات شما را با ده ها فیلتر گوناگون، در ده ها نوع شبکه مختلف از جمله کابل اترنت،Wi-Fi ، بلوتوث و موارد دیگر محاسبه کند و در فورمت های بسیار متنوع و مناسبی در اختیار شما قرار دهد. م این نرم افزار میتواند گزارش ها را در بازه های زمانی مشخصی ارائه کند و میزان مصرف رایانه های مختلف را در یک شبکه محلی به تفکیک ارائه نماید. اگر در یک شبکه خانگی یا کوچک در محل دفتر کار خود، بر سر میزان مصرف ترافیک ناچیز خدمات اینترنت ایرانی با دیگر کاربران اختلاف دارید،  Networx یک راه حل بسیار خوب و کاربردی برای شما خواهد بود تا به اختلافات خود پایان دهید!

این نرمافزار را به رایگان از نشانی زیر دریافت کنید:

دانلود و اطلاعات بیشتر درباره NetWorx

کنترل حجم اینترنت مصرف شده با استفاده از Firmware

روش دیگر استفاده از مودم یا روتری است که بتواند ترافیک اعضای شبکه را به تفکیک ارائه نماید. متاسفانه بیشتر مودمهای خانگی از این امکان برخودار نیستند اما خوشبختانه می توان آنها را با نصب یک  Firmware به این امکانات مجهز کرد.

کنترل حجم اینترنت مصرف شده با استفاده از Firmware
کنترل حجم اینترنت مصرف شده با استفاده از Firmware

قبل از هر چیزی باید بگوییم که این روش کاملا مربوط به متخصصان است و کاربران معمولی مجاز به نصب  Firmware روی مودم خانگی خود نیستند، چرا که انجام اشتباه این کار منتهی به از کار افتادن همیشگی مودم خواهد شد. dd-wrt نام یک Firmware همه چیز تمام برای نصب  Manual روی مودمهاست اما متاسفانه همه مودمها جنبه پذیرش این  Firmware فوق العاده را ندارند! با مراجعه به آدرس زیر میتوانید فهرست دستگاه های مجاز را که پذیرنده این Firmware هستند، مشاهده کنید:

لیست دستگاه های قابل انطباق با FirmWare

این ،Firmware می تواند بسیاری از حفره های معمول در مودم ها را نیز رفع کند و امکاناتی واقعا خیره کننده در اختیار کاربران حرفه ای و مدیران شبکه قرار دهد. برای دریافت آن و کسب اطلاعات دقیقتر به نشانی زیر مراجعه کنید:

اطلاعات دقیق تر درباره FirmWare

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: امکان کپی برداری از متن وجود ندارد