کد QR چیست ؟ چرا و چگونه آنرا بسازیم (حرفه ایها میسازند)

حتما کد QR را از نزدیک دیده اید. اگر آماتور نباشید چندباری از آن استفاده کرده اید اما اگر لول و سطحتان به حرفه ای ها نزدیک باشد حتما این کد ها را ساخته و در کسب و کارتان از آنها بهره می برید. اگر کسب و کاری جدی دارید حتما به ادامه این مطلب توجه کنید. کد Quick Response (کد پاسخ سریع)، یک کد 2 بعدیست که با استفاده از گوشی‌های هوشمند خوانده میشود، و به طور مستقیم به متن، ایمیل، وب سایت، شماره تلفن و… لینک میشود. برای بررسی بیشتر این که کد QR چیست ؟ چرا و چگونه آنرا بسازیم با BigETek همراه باشید.

کد QR چیست ؟

به زودی شما بیش از پیش با کد QR بر روی بسته بندی محصول، نمایش فروشگاه، تبلیغات چاپی و هر تبلیغاتی که روی دیوار نصب شود و همچنین در ایمیل و وب سایت روبرو خواهید شد. دامنه استفاده از کد QR بسیار وسیع است، به خصوص برای بازاریابی و تبلیغات محصولات، علامت‌های تجاری، خدمات و هر چیز دیگری که  به فکر شما میرسد. یگذارید یک مثال عینی را بیان کنیم. چندی پیش در نمایشگاه بین المللی کتاب، یک کتاب توجه مرا به خودش جلب کرد. بر روی جلد کتاب نوشته شده بود به همراه آموزش مولتی مدیا. اما پس از جستجو CD یا DVD در کتاب پیدا نکردم تا اینکه فروشنده گفت هر بخش این کتاب یک آموزش مجزا دارد. شما با اسکن کد QR هر بخش به فیلم آموزشی آن بخش در اینترنت هدایت می شوید.

مطالب جذاب مرتبط:

ارسال sms – پیامک گروهی رایگان با موبایل خود

دایورت اس ام اس یا انتقال پیامک به خط دیگر در اندروید

ارسال پیامک اتوماتیک در زمانی مشخص

چرا باید به کد QR اهمیت دهیم؟

بیش از نیمی از ما در حال حاضر گوشی‌های هوشمند داریم که این تعداد به صورت روزانه در حال رشد است، کد QR این پتانسیل را دارد که تنها  با یک اسکن از راه دور، تأثیر عمده ای بر تبلیغات، بازاریابی و خدمات به مشتریان داشته باشد و حجم اطلاعات مشخصی از محصول را به سادگی بدست مشتریان برساند.

کد QR چه تفاوتی با بارکد یک بعدی (UPC1D) دارد؟

معمولا تعریف ما از یک بارکد مجموعه ای از خطوط عمودی میباشد؛ بارکد دوبعدی (2D) یا کد QR این امکان را دارد که داده‌ها در هر دو جهت ذخیره شوند و می تواند به صورت عمودی یا افقی اسکن گردد.
همچنین بارکد (UPC / EAN)  فروشگاه تا 30 عدد را نشان میدهد، در حالیکه یک بارکد QR می تواند اطلاعاتی به  وسعت 7089 عدد را ذخیره کند! این مقدار عظیمی از اطلاعات است که لینک دهی به چیزهایی از قبیل فیلم‌ها، فیس بوک یا توییتر و یا مجموعه ای از صفحات وب سایت‌های دیگر توسط کد QR را ممکن می سازد.

چگونه یک کد QR را اسکن کنم؟

اگر شما یک گوشی هوشمند آی او اس یا اندروید داشته باشید، تعدادی از برنامه‌های مختلف اسکنر بارکد را در اختیار خواهید داشت، مانند Red Laser و Barcode Scanner. اسکنر QR قادر به خواندن و رمزگشایی داده‌ها از یک کد QR میباشد. اکثرا این امکانات کاملا رایگان بوده و شما برای استفاده از آن کافیست یکبار آن را نصب کنید و با استفاده از دوربین موبایل خود کد QR را اسکن کنید تا گوشی شما به طور خودکار داده‌های کد گذاری شده را برای شما رمزگشایی کند.

آخرین ورژن برنامه Barcode Scanner زیر را از گوگل پلی دانلود کنید.

DownloadGooglePlay

اگر به گوگل پلی دسترسی ندارید لینک بالایی را کپی و در این صفحه قرار دهید و آخرین ورژن را با زدن دکمه Generate download link دانلود کنید.(آموزش دانلود)

چه چیزی را میتوان به صورت یک QR کد درآورد؟

در ساده ترین مفهوم، کد QR یک تصویر مبتنی بر لینک ابرمتن (hypertext) است که می تواند به صورت آنلاین استفاده شود. هر آدرس اینترنتی یا URL می تواند به یک کد QR تبدیل شود و اساسا هر صفحه وب را می توان به طور خودکار به عنوان یک نتیجه از اسکن بارکد معرفی کرد. اگر شما می خواهید کسی را تشویق کنید که از صفحه فیس بوک شما دیدن کند میتوانید صفحه پروفایل فیس بوک خود را به عنوان URL به صورت کد QR درآورید.

علاوه براین شما میتوانید کد QR را طوری برنامه ریزی کنید که پس از اسکن، گوشی کاربر با شماره خاصی تماس بگیرد و یا یک پیامک متنی محتوی اطلاعات از پیش تعیین شده به شما ارسال کند. گوشی هوشمند شما براحتی دستورات کد QR را تشخیص داده و نرم افزارهای مورد نیاز را فراخوان میکند. امکانات بی نظیر این کدها استفاده از آنها در تبلیغات را هرروز بیشتر از پیش میکند.

کد QR را چه جاهایی میتوان قرار داد؟

پاسخ این است که تقریبا در هر نقطه، کد QR چاپ شده را می توان در روزنامه‌ها، مجلات، جزوه و بر روی کارت‌های ویزیت قرار داد. علاوه بر این می توان آنها را بر روی بسته بندی محصول و یا برچسب، یا در تابلوهای تبلیغاتی و یا حتی دیوار به نمایش گذاشت. شما حتی می توانید یک کد QR را بر روی بدن خود خال کوبی کنید!

شما می توانید کدهای QR را  بر روی یک وب سایت استفاده کنید، اما آنها را نباید به طور کلی به عنوان یک جایگزین برای لینک های قدیمی استفاده کرد، زیرا بدیهی است که کاربر آنلاین هنوز ترجیح میدهد که بجای اسکن یک کد QR با تلفن همراه، بر روی لینک سایت کلیک کند.

استفاده از کد QR در بازاریابی:

اگر شما می خواهید از کدهای QR برای کسب و کار و یا اهداف بازاریابی خود استفاده کنید، باید در نظر بگیرید که مردم از اسکن یک کد QR انتظارات بیشتری از ورود به یک سایت را دارند چرا که این کار را به سادگی کلیک کردن بر روی یک لینک در یک وب سایت نیز میتوان انجام داد. شما باید برای افرادی که زمان صرف میکنند و برای اسکن بارکد تلاش کرده اند چیزی خاص و منحصر به فرد ارائه دهید.
همچنین به یاد داشته باشید که بسیاری از مردم نمیدانند که کد QR چیست و یا چگونه میتوان از آن استفاده کرد. تا زمانی که استفاده از کد QRR گسترش یابد، شما باید دستور العمل استفاده از آن را در اختیار مخاطب قرار دهید.

چگونه میتوانم کد QR بسازم؟

شما می توانید کدهای QR را با استفاده از برنامه‌های طراحی یا سایت ها بارکد 2 بعدی بسازید. یکی از سایت های معروف ساخت کد QR در زیر آمده است.

qr-code-generator.com

با این حال در ابتدا شما باید در نظر بگیرید که چه استفاده ای میخواهید از آن داشته باشید. با ورود به سایت بالا می بینید که برای بسیاری از  فایل ها امکان ساخت کد دارید. مثل متن،آهنگ،کتاب،فیلم،سایت و … . در شکل زیر ما URL را انتخاب کرده و آدرس سایت خود را برای ساخت کد QR وارد کردیم. و نتیجه QR در سمت راست دیده می شود. بترتیب شماره جلو بروید.

کد QR چیست
کد QR چیست ؟

One thought on “کد QR چیست ؟ چرا و چگونه آنرا بسازیم (حرفه ایها میسازند)

  • June 29, 2017 at 1:33 pm
    Permalink

    اموزش کد QRخیلی خوب و اموزنده بود ممنون

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: امکان کپی برداری از متن وجود ندارد