کاهش مصرف اینترنت در اندروید و هزینه شارژ دیتا در موبایل با روش های موثر

استفاده از نت همیشه هزینه دارد اما گاهی با توجه کردن به چگونگی مصرف و استفاده از نکاتی که ضروریست، می تواند این ترافیک مصرفی را چندین برابر کرد. قبل از این در مطالبی از سایت BigETek جسته گریخته با روش های کاهش مصرف اینترنت در اندروید آشنا شده بودید اما اینبار بصورتی متفاوت با این موضوع در برنامه های مختلف مثل اینستاگرام، مرورگرها، گوگل پلی و … برخورد خواهیم اشت. با ما باشید.
تقریبا هر کاری که آنلاین در گوشی اندرویدی خود انجام می دهید، اینترنت داده مصرف می کند و ممکن است مصرف داده شما را به مخاطره اندازد. حتما برای شما نیز پیش آمده است که در زمان استفاده از اینترنت سیمکارت خود، با افزایش مصرف دیتا روبرو می شوید و اعتبار سیمکارتتان به پایان می رسد. در این مقاله قصد داریم چگونگی کاهش مصرف اینترنت را در تلفن اندرویدی به شما آموزش دهیم.

مطالب مرتبط: دو اپ جهت قطع دسترسی برنامه اندروید به اینترنت بدون نیاز به روت

کاهش مصرف اینترنت در اندروید و هزینه شارژ دیتا در موبایل

غیرفعال کردن داده تلفن همراه سیم کارت ایرانسل ، همراه اول و.. در زمان عدم استفاده

اگر می خواهید در مصرف داده سیم کارت ایرانسل ، همراه اول ، رایتل و.. تلفن هوشمند صرفه جویی کنید بهترین روش خاموش کردن آن در زمانی است که مورد استفاده قرار نمی گیرد. با این کار از دسترسی برنامه های پس زمینه به اینترنت جلوگیری می کنید و از همه مهم تر در مصرف باتری نیز صرفه جویی می شود.

جلوگیری از مصرف اینترنت اندروید با محدود کردن مصرف داده

شما می توانید به راحتی مصرف دیتای تلفن اندرویدی خود را کنترل نمایید. برای این کار با رفتن به مسیر Setting > Data Usage از مصرف دیتا، زمان و مقدار استفاده شده داده به ازای هر برنامه آگاه می شوید و حتی با فعال کردن گزینه Set cellular data limit تغییر خط هشدار به گوشی دستور دهید در زمان رسیدن به مصرف مشخصی به شما هشدار دهد. در شکل زیر این هشدار در مقدار حجم ۴ گیگابایت لحاظ شده است.

کاهش مصرف اینترنت در اندروید
کاهش مصرف اینترنت در اندروید

پیدا کردن جایگزینی برای اپ هایی که بیش از حد اینترنت مصرف می کنند

یکسری برنامه هایی وجود دارند که مستعد استفاده از اینترنت هستند. از این رو بهتر است همانطور که قبلا نیز در انزل وب اشاره کردیم از نسخه های سبک تر آنها به عنوان جایگزین استفاده کنیم.

به عنوان مثال می توان به دو مورد زیر اشاره کرد:

Facebook Lite  : این برنامه جایگزین مناسبی برای اپ فیسیوک است که در مصرف اینترنت داده و باتری صرفه جویی می کند.

Hermit Lite Apps : به واسطه این برنامه اندرویدی می توانید برنامه های بزرگ مصرف کننده داده را با برنامه های سبک مبتنی بر وب جایگزین کنید.

مدیریت مصرف اینترنت گوشی و تبلت اندروید با مرورگرهای صرفه جو

اپ های Opera Mini و UC Browser Mini دو نمونه از مرورگرهایی هستند که در مصرف دیتا صرفه جویی می کنند. مرورگر Flynx نیز به شما کمک می کند تا لینک ها را توسط هر برنامه دلخواهی از قبیل فیسبوک، توییتر، گوگل پلاس و … باز نمایید.

کاهش مصرف اینترنت اندروید
کاهش مصرف اینترنت در اندروید

کنترل ترافیک اینترنت اندروید با بروز رسانی برنامه تنها از طریق وایرلس

یکی از علت های تمام شدن سریع بسته اینترنت به روزرسانی برنامه هایتان در زمان استفاده از دیتای موبایل است. برای غیرفعال کردن به روزرسانی برنامه کافیست در Google Play منوی سمت چپ را باز نموده و در بخش تنظیمات، به روز رسانی آن را روی گزینه “auto-update over Wi-Fi only” قرار دهید تا تنها در صورت استفاده از اینترنت وایرلس، برنامه ها بروز رسانی شوند. قبلا در مطلبی از دو اپ جهت قطع دسترسی برنامه اندروید به اینترنت بدون نیاز به روت را نیز مرور کردیم.

کاهش مصرف اینترنت اندروید
کاهش مصرف اینترنت در اندروید

جبوگیری از زود تمام شدن حجم اینترنت ایرانسل ، همراه اول و.. با محدود کردن داده های پس زمینه

اگر هنوز هم اصرار دارید از اپ های مصرف کننده دیتا استفاده کنید لازم است حداقل مصرف اینترنت داده را در پس زمینه برای آنها محدود کنید. برای این منظور کافیست به مسیر Setting > Data Usage  رفته و با انتخاب برنامه مورد نظر، گزینه “Restrict app background data” را برای آن فعال نمایید. دقت داشته باشید که با این کار اعلانات این برنامه ها نیز غیر فعال خواهند شد.

کاهش مصرف اینترنت اندروید
کاهش مصرف اینترنت در اندروید

جلوگیری از کم شدن شارژ اینترنت با فعال سازی فشرده کردن داده در کروم

اگر از مرورگر کروم در گوشی اندرویدی خود استفاده می کنید، حتما گزینه Data Saver آن را فعال کنید تا دیتاها به صورت فشرده شده جا به جا شوند. برای فعال سازی این گزینه کافیست به مسیر Settings -> Data Saver  رفته و گزینه ON را در مرورگر کروم فعال کنید.

کاهش مصرف اینترنت اندروید
کاهش مصرف اینترنت در اندروید

 کش کردن محتوا برای استفاده آفلاین

یکی از روش های کاهش مصرف اینترنت داده تلفن هوشمند استفاده از محتوای کش شده است. به عنوان نمونه برنامه Google Maps از قابلیت کش کردن نقشه ها برای دسترسی آفلاین استفاده می کند. همچنین اپ Spotifyy با کش کردن موزیک ها و لیست موزیک های خود در تلفن همراه این امکان را برای کاربران فراهم می آورد تا در زمانی که به اینترنت دسترسی ندارند، به صورت آفلاین از آنها استفاده نمایند.

 

لازم به ذکر است که برنامه YouTube نیز به شما این اجازه را می دهد زمانی که به  Wi-Fi متصل هستید، بتوانید ویدئو ها را در موبایل خود ذخیره کرده تا در زمان افلاین بودن نیز قابل مشاهده باشند. بنابراین باید از اپ هایی استفاده نمود که از قابلیت کش کردن محتوا برای پشتیبانی آفلاین به منظور کاهش مصرف دیتا پشتیبانی کنند.

فشرده سازی دیتا موبایل با “ Opera Max

اگر به طور جدی به دنبال کاهش مصرف اینترنت داده موبایل هستید، از Opera Max استفاده کنید. این برنامه تمامی دیتا های در حال ارسال به موبایل اندرویدی را فشرده می نماید. با این روش فشرده سازی می توانید در وب گردی، تماشای ویدئو و گوش دادن به موزیک به صورت آنلاین در هزینه استفاده از اینترنت داده موبایل صرفه جویی کنید. البته باید توجه داشته باشید که با این فشرده سازی کیفیت کاهش می یابد.

کاهش مصرف اینترنت اندروید
کاهش مصرف اینترنت در اندروید

مدیریت مصرف اینترنت با بهینه سازی تنظیمات برنامه های اندرویدی

بسیاری از اپ هایی که در موبایلتان نصب شده اند مثل تلگرام قابلیت بهینه سازی و کاهش مصرف اینترنت تلگرام با استفاده از غیر فعال کردن دانلود خودکار عکس و گیف و فیلم دارند. برنامه هایی از قبیل توییتر، یوتیوب و اینستاگرام دارای گزینه هایی برای کمک به کاهش مصرف اینترنت داده تلفن هستند.

اهش مصرف اینترنت در اندروید با ” Instagram”

در برنامه اینستاگرام برای کاهش مصرف داده تلفن همراه می توانید گزینه ” Use less data ” را در بخش ” Cellular Data Use” فعال نمایید تا بدین ترتیب از این ویژگی اینستاگرام بهره مند شوید.

کاهش مصرف اینترنت اندروید

اهش مصرف اینترنت در اندروید با ” YouTube “

در برنامه یوتیوب نیز گزینه های مختلفی برای کنترل مصرف دیتا تعبیه شده است. به منوی برنامه رفته و در مسیر General  گزینه ” Limit mobile data usage ” را فعال نمایید. همچنین می توانید از پخش خودکار ویدئوها نیز جلوگیری کنید.

کاهش مصرف اینترنت اندروید
کاهش مصرف اینترنت در اندروید

You May Also Like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: امکان کپی برداری از متن وجود ندارد