فیلم گرفتن از دسکتاپ با یوتیوب !!!

قبل از این برای گرفتن فیلم از صفحه نمایش ویندوز خود به استفاده از پلیر VLC اشاره و آموزش آن را ارائه کرده بودیم. با این حال امکانی که گوگل جهت به اشتراک گذاری ترفندهایی مخصوص بازی ها و آموزش های تخصصی در اختیار کاربران اینترنتی قرار داده است، واقعا ستودنیست. شما با استفاده از این ویژگی می توانید نسبت به فیلم گرفتن از دسکتاپ اقدام کرده و حتی در صورت تمایل و محبوبیت ویدئو هایتان به درآمدزایی بپردازید. برای آموزش رکورد تصویر از کامپیوتر خود با ما همراه باشید.

برای آن‌که بتوانید از نمایشگر لپ‌تاپ یا کامپیوترتان فیلم بگیرید (مثلا برای تولید یک ویدئوی آموزشی) به چیزی جز یک مرورگر و یوتیوب نیاز ندارید. برای این کار کافی است وارد حساب کاربری گوگل‌تان شوید و به قسمت Live Event یوتیوب بروید. البته وارد شدن به این لینک به معنای آغاز فیلم‌برداری از صفحه‌نمایش شما نیست و قبل از آغاز ضبط، باید چند مورد را تنظیم کنید. همراه ما باشید تا با مراحل کار آشنا شویم.

در لبتدا باید در این سرویس گوگل با دو گام ثبتنام کنید و این کار با دادن شماره همراه و دریافت پیامکی از طرف گوگل انجام می گیرد. مراحل را می توانید در شکل زیر دنبال کنید.

فیلم گرفتن از دسکتاپ
فیلم گرفتن از دسکتاپ

بعد از ثبتنام یک پیام تبریک به شما ارسال می شود. روی Continue بزنید و در صفحه بعدی تمامی شرایط را باید بپیذیرید یعنی زدن دکمه Accept.

بعد از باز کردن لینک Live Event باید روی دکمه‌ی New live event کلیک کنید. البته برای آن‌که این دکمه ظاهر شود، باید این ویژگی یوتیوب را فعال کنید. برای این کار در همان صفحه‌ای که باز کرده‌اید، باید روی گزینه‌ی Enable live streaming کلیک کنید و در صفحه‌ی بعدی، شماره‌ی موبایل‌تان را وارد نمایید تا کد فعال‌سازی برای گوشی‌تان ارسال شود. این کد را در همان صفحه وارد می‌کنید و بعد از تایید، دوباره به همان صفحه‌ی اول برمی‌گردید. این بار به جای دکمه‌ی Enable live streaming، دکمه‌ای با عنوان Create new live event ظاهر می‌شود.

فیلم گرفتن از دسکتاپ

روی دکمه‌ی Create live event کلیک کنید تا پنجره‌ی تنظیمات باز شود. در این پنجره می‌توانید عنوان ویدئو، تگ‌ها و توضیحات مربوطه را وارد کنید. همچنین می‌توانید مشخص کنید ویدئوی شما خصوصی باشد یا عمومی.

فیلم گرفتن از دسکتاپ
فیلم گرفتن از دسکتاپ

فیلم گرفتن از دسکتاپ

بعد از وارد کردن تنظیمات، روی دکمه‌ی Go live now یا Create event کلیک کنید. این بار هم کار ضبط بلافاصله شروع نمی‌شود. با کلیک کردن روی این دکمه پنجره‌ای باز می‌شود و درخواست اجازه‌ی دسترسی به وب‌کم می‌کند. برای ادامه‌ی کار باید اجازه‌ی دسترسی را بدهید و روی گزینه‌ی Allow کلیک کنید. اما برای آن‌که از صفحه‌نمایش فیلم بگیرید، باید وب‌کم را خاموش کنید. برای خاموش کردن وب‌کم، روی علامت دوربین کلیک کنید:

فیلم گرفتن از دسکتاپ

برای آن‌که مشخص کنید از کدام بخش از صفحه فیلم‌برداری شود، روی دکمه‌ی Screenshare در سمت چپ صفحه کلیک کنید. با این کار پنجره‌ای باز می‌شود و گزینه‌های موجود را به نمایش می‌گذارد.

فیلم گرفتن از دسکتاپ

می‌توانید از تمام صفحه یا یکی از پنجره‌های باز فیلم بگیرید:

فیلم گرفتن از دسکتاپ

بعد از آن‌که گزینه‌ی مورد نظرتان را انتخاب کردید، روی دکمه‌ی Share کلیک کنید. می‌توانید قسمتی را که فیلم‌برداری می‌شود، از طریق پنجره‌ی قبلی (پنجره‌ی هنگ‌آوت) ببینید. در این مرحله می‌توانید روی دکمه‌ی سبزرنگ Start Broadcast کلیک کنید تا ضبط آغاز شود. اگر ویدئوی خودتان را روی حالت Private یا Unlisted تنظیم کرده باشید، آن وقت هیچ کس به جز خودتان نخواهد توانست ویدئو را ببیند.

فیلم گرفتن از دسکتاپ

بعد از آن‌که عملیات ضبط تمام شد، می‌توانید در حساب کاربری یوتیوب‌تان به ویدئوی آن دسترسی داشته باشید. می‌توانید این ویدوئو را روی حالت عمومی بگذارید و لینک آن را به دیگران بدهید.

توجه داشته باشید که استفاده از این روش کیفیت و امکانات فوق‌العاده‌ای در اختیارتان نمی‌گذارد و برای دسترسی به کیفیت و قابلیت‌های بهتر، باید از نرم‌افزارهای مخصوص فیلم‌برداری از صفحه‌نمایش استفاده کنید. اما در مواردی که نمی‌خواهید یا نمی‌توانید نرم‌افزاری اضافه نصب کنید، و یا می‌خواهید به سرعت چیزی را به صورت ویدئویی برای دوست‌تان توضیح بدهید، این روش می‌تواند مفید باشد.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: امکان کپی برداری از متن وجود ندارد