چگونه به شارژ سریع باتری اندروید خود بپردازیم

ممکن است برای شما نیز اتفاق افتاده باشد که برای یک قرار دیرتان شده باشد و بعد متوجه شوید که تنها 5 درصد از باتری گوشیتان بیشتر باقی نمانده . مطمئنا باتری گوشی شما نمی تواند تا پایان روز پاسخگوی استفاده شما باشد. در ادامه به ارائه راه حل هایی برای شارژ سریع باتری اندروید می پردازیم که با انجام آنها می توانید در کمترین زمان بیشترین میزان باتری خود را شارژ کنید.

راهکارهای زیر می تواند در شارژ سریع باتری اندروید به شما کمک کند

از پورت و شارژر درست استفاده کنید

چون شارژر اندروید از استانداردهای مشابه ای استفاده می کنند به این معنا نیست که همه آنها یکی هستند. اتصال دستگاه اندرویدی به لپ تاپ ایده خوبی برای شارژ سریع باتری اندروید نیست. در پورت USB 2.0 تنها 2.5 وات توان وجود دارد و USB 3 تنها 4.5 وات. شارژر های معمولی معمولا توان خیلی بیشتری دارند و دستگاه اندرویدی را خیلی سریعتر شارژ میکنند.

خیلی از گوشی های اندرویدی از شارژ سریع پشتیبانی میکنند، که شارژر 15 وات انرژی را به باتری می دهد و باتری سریعا شارژ می شود. در این لینک پی دی افی قرار داده شده است که لیستی از دستگاه هایی که از شارژ سریع پشتیبانی می کنند قرار دارد.(نیازی نیست که پردازنده شما Qualcomm باشد تنها به سیستم انرژی Qualcomm را نیاز دارید) اما توجه داشته باشید که داشتن امکان شارژ سریع به این معنا نیست که شارژر همراه گوشی شما شارژ سریع می تواند انجام دهد. معمولا این شارژر ها باید توسط خد افراد خریداری شود. برای مثال گوشی LG G4 با تکنولوژی شارژ سریع سازگار است ولی شارژری که همراه آن داده میشود این امکان را ندارد.

نیازی نیست که شما حتما از شارژر سازنده گوشی خود استفاده کنید ولی از خرید شارژر های ارزان و شارژر هایی که آمپرشان به گوشی شما نمی خورد، خود داری کنید زیرا ممکن است باعث صدمه دیدن دستگاه یا باتری شما شود ( معمولا یکی از نشانه های شارژر های نامناسب افزایش دمای غیر عادی در محل اتصال پرت شارژر است )

اگر می خواهید شارژ سریع باتری اندروید انجام دهید از شارژر های بیسیم استفاده نکنید. شارژر های بیسیم نمی توانند توانی به اندازه توان شارژر های سیمی را به گوشی منتقل کنند. طبق استاندارد های بین المللی تا توان 20 وات برای انسان ضرری ندارد در نتیجه ممکن است شارژر های بیسیم برای حفظ محدودیت در توان های پایین به کار خود ادامه دهند.

به حالت هواپیما( airplane mode ) بروید 

هرچه میزان کارهایی که گوشی شما باید انجام دهد کمتر باشد سریعتر شارژ می شود. کمترین کاری که می توان کرد این است هنگام شارژ دستگا های رادیویی گوشی خود را اموش کنید تا سریعتر شارژ انجام شود.

شارژ سریع باتری اندروید : رفتن به حالت هواپیما
شارژ سریع باتری اندروید : رفتن به حالت هواپیما

در این حالت شما هیچ پیام یا تماسی دریافت نمی کنید و به اینترنت نیز دسترسی ندارید. اما ارزشش را دارد زیرا دستگاه می تواند تا چندین ساعت بیشتر باتری نگه دارد.

گوشی را کلا خاموش کنید

یکی دیگر از راه های شارژ سریع باتری اندروید این است که بطور کلی گوشی خود را خاموش کنید . اگر در هنگام شارژ کار ضروری با گوشی خود ندارید می توانید آن را خاموش کنید و در این حالت اطلاعیه ها و همچنین توان مصرفی ناشی از پردازنده ی گوشی خود را نیز از بین برده و باعث می شود که گوشی شما سریعتر شارژ شود.

از حالت ذخیره انرژی ( power saving ) استفاده کنید

تمامی دستگا های اندرویدی که دارای اندروید Lollipop هستند دارای امکان ذخیره انرژی بوده از طرف دیگر برخی از شرکت ها نیز بصورت اختصاصی این امکان را متناسب با دستگاه خود تغییر می دهند. با روشن کردن این قسمت می توانید به شارژ سریع باتری اندروید کمک کنید.

ویژگی های غیر ضروری را خاموش کنید

یک بار چک کنید که امکانات غیر ضروری مانند بلوتوث ، GPS ، Wi-Fi یا NFC را در صورت عدم استفاده خاموش کرده اید. همه برنامه های خود را ببندید (با نگه داشتن طولانی کلید خانه یا دکمه پنجره ها در زیر صفحه در اندروید های قدیمی تمامی برنامه های باز در پس زمینه را ببندید. وهمچنین بررسی کنید که دستگاه شما هیچ پشتیبان گیری ( backups ) یا بروزرسانی (updating ) برای هیچ برنامه ای انجام ندهد.

شارژ سریع باتری اندروید : خاموش کردن ویژگی های اضافی
شارژ سریع باتری اندروید : خاموش کردن ویژگی های اضافی

استفاده نکنید!

در هنگام شارژ حتی المقدور از گوشی استفاده نکنید زیرا صفحه نمایش بزرگترین مصرف کننده باتری در دستگاه های اندرویدی است . همچنین هنگامی شارژر سلول های گوشی شما را شارژ می کند آن را تیک کامل بودن میزند ولی از آنجا که در هنگام استفاده از گشی های هوشمند آنها مانند لپ تاپ ها امکان استفاده از برق مستقیم را ندارند در نتیجه از همان سلولی که در حال شارژ است برای برق رسانی استفاده میکنند و در نتیجه بعد ممکن است یک سلول به واقع پر نباشد ولی باتری آن را شارژ شده در نظر بگیرد و در نتیجه در صفحه نمایش باتری شما پر نشان داده شود ولی به سرعت باتری شما خالی شود.

نکته :  بسیاری از افراد از خالی شدن باتری شان بعد از شارژ سوال میکنند. و اغلب نیز می گوند که در ابتدای خرید گوشی شارژ آنها بیشتر تحمل می کرد. دلیل این امر علاوه بر نصب برنامه های و پردازه های پس زمینه می تواند آسیب دیده شدن سلول های باتری باشد. زیرا همانطور که در بالا گفته شد اگر در هنگام شارژ از گوشی استفاده شود یک سلولی که واقعا َارژ نشده است توسط گوشی شارژ شده در نظر گرفته می شود. راه حلی که ما پیشنهاد می کنیم این است که یک بار باتری گوشی خود را کاملا  خالی کنید بطوری که حتی شارژ ذخیره ای هم برایش باقی نماند . یعنی بعد از اینکه در انتهای هشدار سیستم خود را خاموش کرد باز آن را روشن کنید تا دوباره خاموش شود. بعد از آن بدون روشن کردن گوشی 12 الی 18 ساعت آن را در حالت خاموش به شارژر بزنید(درست مانند شارژ اولی که برای گوشی های نو انجام می شود). در صورت امکان در طی یک مدت چندین بار این کار را انجام دهید تا باتری شما بتواند خاصیت ذخیره انرژی خود را باز یابد.

در این مقاله به راه های شارژ سریع باتری اندروید پرداختیم امید واریم که با بکار بستن آنها بتوانید مشکل شارژ کند خود را رفع کنید.در قسمت مطالب مرتبط می توانید درباره تعامل بهتر با باتری اندروید مطالب مفید دیگری نیز بیابید.

One thought on “چگونه به شارژ سریع باتری اندروید خود بپردازیم

  • May 28, 2017 at 9:49 am
    Permalink

    از این مشکل بخاطر کیفیت بد باتری رنج میبردم واقعا ممنون از راهنماییتون

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: امکان کپی برداری از متن وجود ندارد