پاک کردن فایل های اضافی از هارددیسک

داشتن این احساس که فضای هارد دیسک شما در حال تمام شدن است واقعیت حس بدی است. البته نه به بدی زمانی که هارد دیسک شما بسوزد، ولی در جایگاه خود ممکن است دغدغه ساز باشد. این اتفاق به شما می گوید که باید فایل های بدردنخور را از سیستم خود پاک کنید و این کار به نوبه خود کار دشواری است. از کجا کار را شروع کنیم؟

اگر بطور مداوم فضا کم می آورید نشانه این است که به خرید یک هارد دیسک یا هارد SSD نیاز دارید.در غیر اینصورت سریعترین راه شناسایی فایل های اضافی استفاده از ابزارهایی است که بصورت تصویری ساختمان سیستم فایل شما را نمایش می دهند.در ادامه نرم افزارهایی برای پاک کردن فایل های اضافی از روی سیستم را معرفی میکنیم که به کمک آنها انجام عملیات آزادسازی فضای هارددیسک برای شما آسانتر می شود.

پاک کردن فایل های اضافی  : نرم افزار WinDirStat

یکی از محبوبترین ابزارهای نمایش فضای هارددیسک نرم افزار WinDirStat است که توسط بخش بخش آماری ویندوز ساخته شده است . این نرم افزار با الهام از نرم افزار KDirStat بر روی لینوکس ، ساخته شده است اما بنابه نیازهای خود ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد.باوجود عملکرد ساده اش اطلاعات کافی فراهم میکند.

هنگامی که برنامه را اجرا میکنید ، WinDirStat از شما می خواهد که درایوی که می خواهید تحلیل شود را انتخاب کنید. بعد از گذشت چند دقیقه که تمام فایلهای داخل درایو را مورد بررسی قرار داده شد. ( درایو های بزرگ با تعداد بیشتری فایل زمان اسکن بالاتری میطلبند) آنگاه شما با صفحه ای مانند شکل زیر روبرو می شوید :

نموداری که نرم افزار WinDirStat برای کاربر تولید می کند
نموداری که نرم افزار WinDirStat برای کاربر تولید می کند

همه چیز بصورت درخت نمایش داده میشود و شما می توانید زیر فایلهای هر شاخه را باز کنید . در یک نگاه اجمالی میتوانید بفهمید که هر فایل چقدر فضا اشغال کرده است .نمایش حجم اشغال شده به دو صورت حجم به میزان بایت و درصد اشغال درایو است.اگر یک شاخه را باز کنید در صد نسبی اشغال هر زیر شاخه  نشان داده می شود.

در نیمه پایین ، یک نمایش تصویری از هر فایل بر روی سیستم را مشاهده می کنید که با رنگ کد نسبت به عمق زیر پوشه هایش رنگ شده اند. انتخاب یک فولدر در زیر باعث پر رنگ شدن آن در نمایش تصویری زیر می شود. چون می توانید بخش ها را برحسب فضای اشغال شده مرتب کنید WinDirStat سریع می تواند تعیین کند که کدام فایل و فولدر بیشترین فضا را اشغال میکند.

این برنامه را می توانید از لینک زیر دانلود کنید :

download

پاک کردن فایل های اضافی  : نرم افزار Ccleaner

نرم افزار Ccleaner بطور مدام جزء بهترین نرم افزار های cleaner در ویندوز است. با وجود اینکه درباره کارایی آن در پاک کردن رجیستری تردید وجود دارد اما Ccleaner چندین کاربرد خوب دارد که استفاده از آن را حتی اگر نتواند رجیستری را درست پاک کند را حفظ می نماید.

اخیرا Ccleaner ویژگی مدیرت دیسک را اضافه کرده است که استفاده از آن را بیشتر ملزم می سازد. تحلیلگر دیسک (Disk Analyzer) سریعا توزیع فضای فایل را بر روی سیستم خورد کرده و یک گراف ساده قابل فهم ایجاد می کند.

ccleaner نمودارهای خود را بر حسب نوع فایل ترسیم می کند
ccleaner نمودارهای خود را بر حسب نوع فایل ترسیم می کند

برعکس WinDirStat که تمامی فایلهای را مورد بررسی قرار می داد Ccleaner اجازه می دهد تا دستهایی را که می خواهید اسکن شود را حذف و اضافه کنید.بطور مثال تنها عکس ها یا ویدئو ها را اسکن کند. اسکن Ccleaner اندکی از WinDirStat کند تر است.

در نهایت هر دسته مثلا ویدئو به انواع AVI ، MP4 و … شکسته می شود و با انتخاب یک نوع تمام فایل های همان نوع را پیدا نمود . بنابراین Ccleaner انتخاب بهتری است برای زمانی که می خواهید فایل ها را بر حسب نوع حذف کنید تا بر حسب مکان.

این برنامه را می توانید از لینک زیر دانلود کنید :

download

پاک کردن فایل های اضافی  : نرم افزار WizTree

در نگاه اول شاید WizTree بسیار شبیه به WinDirStat بیاید. تعداد زیادی ستون را مشاهده می کنید که درصد نسبی اشغال هر زیر فایل را نشان می دهد و با ساختار درختی می توانید به زیر شاخه ها بروید.این نرم افزار ابزار مناسبی برای کسانی است که می خواهند بدون اتلاف وقت فضای دیسک خود را بصورت بصری مشاهده کنند. همچنین یک تب بزرگترین ۱۰۰۰ فایل وجود دارد که زیاد سودمند نمی باشد.(بیشتر فایل های آن مربوط به سیستم فایل است)

نرم افزار wiztree نمایش خود را بصورت درختی و با درصد نسبی اشغال فایل ارائه می دهد
نرم افزار wiztree نمایش خود را بصورت درختی و با درصد نسبی اشغال فایل ارائه می دهد

WizTree بصورت portable نیز وجود دارد که یعنی یک فایل اجرایی EXE که می توانید در هر جایی بدون نصب کردن از آن استفاده کنید. آن را داخل USB ریخته و هرجا که نیاز دارید که نیاز دارید از آن استفاده کنید.

یکی از بدی های WizTree این است که تنها با فرمت NTFS کار میکند، اما این زیاد مشکل حادی نیست زیرا ویندوز از ورژن XP به بعد بصورت پیش فرض از این فرمت استفاده می کند.

این برنامه را می توانید از لینک زیر دانلود کنید :

download

پاک کردن فایل های اضافی  : نرم افزار Disk Savvy

اگر واقعا بدنبال یک ابزار قوی هستید Disk Savvy را به شما پیشنهاد می کنیم. مانند دیگر ابزارهایی که تاکنون معرفی کردیم ، توانایی اصلی آن اسکن کردن سریع فضای دیسک استفاده شده است اما این تنها شروع کار است.

با Disk Savvy می توانید یک دایرکتوری خاص را اسکن کرده یا حتی دستگاه های داخل شبکه را.پس گذشت دقایقی آن بصورت فایلی و نوعی شکسته و نمودار مناسبی را نمایش می دهد.

نرم افزار disk savvy نمایش قدرتمند از فایل ها را نشان می دهد که تمام حسنات نرم افزارهای قبلی را بهمراه دارد
نرم افزار disk savvy نمایش قدرتمند از فایل ها را نشان می دهد که تمام حسنات نرم افزارهای قبلی را به همراه دارد

نمودار تولید شده توسط Disk Savvy بسادگی قابل خواندن است. نمدار مربوط به اسکن کل ویندوز مشابه WinDirStat است اما برای هر دایرکتوری یک چارت دایره ای نیز رسم میکند. از همه مهمتر شما می توانید ۱۰۰ فایل پرحجم آن دایرکتوری را نیز مشاهده کنید.

نرم افزار Disk Savvy برای استفاده های شخصی بصورت رایگان ارائه شده و برای حالت های تجاری باید ۲۵ دلار بپردازید.

این برنامه را می توانید از لینک زیر دانلود کنید :

download

پاک کردن فایل های اضافی  : چه مقدار از مشکل حل می شود؟

 

WinDirStat نرم افزار خوبی برای آنالیز است اما ما Disk Savvy را پیشنهاد می کنیم.کارایی این نرم افزار بسیار بالا است و تمام ویژگی های نرم افزار های قبلی را یک جا ارائه می کند. این کارایی بالای آن ما را وادار می کند آن را به عنوان بهترین نرم افزار پاک سازی فضای دیسک معرفی کنیم.

در این مقاله سعی شد نرم افزارهایی برای پاک کردن فایل های اضافی را معرفی کنیم که در این بین برخی از آنها محدودیت هایی داشته اند. بیشتر آنها مدت زمانی را برای اسکن فایل های داخل سیستم عامل نیاز دارند. در انتها در صورت بروز هر سوال یا مشکل می توانید آن را در بخش کامنت ها در میان بگذارید.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: امکان کپی برداری از متن وجود ندارد