پارتیشن بندی هارد در ویندوز

اگر میخواهید هارد موجود در سیستمتان را که در حال حاضر دارای یک بخش است تبدیل به چند بخش کنید (و هر بخش جدا از دیگر بخش ها باشد و قابل فرمت کردن و… باشد)، نیاز به پارتیشن بندی دارید. شما میتوانید با استفاده از ابزار مدیریت درایو های ویندوز این کار را انجام دهید. در این مقاله به شما ساخت، تغییر سایز و پاک کردن پارتیشن در ویندوز و در حالت کلی پارتیشن بندی هارد در ویندوز را آموزش میدهیم.

آموزش پارتیشن بندی هارد در ویندوز

پارتیشن ها چه چیزی هستند؟

یک درایو ذخیره سازی یک قطعه ی فیزیکی است. این قطعه ممکن است یا در داخل سیستم باشد و یا به صورت اکسترنال باشد و به کمک یک کابل به سیستم متصل شده باشد.

 

پارتیشن بندی هارد در ویندوز
پارتیشن بندی هارد در ویندوز

 

در این مقاله پارتیشن بندی هارد را به شما آموزش میدهیم. در حقیقت یک پارتیشن یک بخش مشخص شده از هارد است که به صورت جدا از دیگر پارتیشن ها توسط ویندوز و یا هر سیستم عامل دیگری کنترل میشود. یک هارد میتواند دارای یک و یا چند پارتیشن باشد و هر پارتیشن دارای یک نام است.

استفاده از چند پارتیشن در یک هارد مزیت هایی دارد. یکی از این مزیت ها جدا کردن فایل های سیستم عامل با فایل های شخصی کاربر است. با این کار میتوانید پارتیشنی که سیستم عامل در آن نصب است را فرمت کنید و سیستم عامل را از اول نصب کنید بدون اینکه فایلی از دست بدهید و همچنین از هر یک از پارتیشین ها یک فایل ایمیج بکاپ تهیه کنید.

برنامه Disk Management

ویندوز دارای یک ابزار از پیش نصب شده در خود به نام Disk Management است که به شما امکان ساخت، پاک کردن و در کل مدیریت هارد هارا میدهند. برای باز کردن این ابزار کلید های ترکیبی Windows + R را بگیرید تا RUN باز شود و سپس عبارت Diskmgmt.msc را در آن تایپ کنید و اینتر بزنید. سپس پنجره ی برنامه Disk Management باز خواهد شد.

 

پارتیشن بندی هارد در ویندوز

 

در نصف بالایی این پنجره پارتیشن های هارد های سیستم را میتوانید ببنید. در نیمه پایینی پنجره نیز پارتیشن ها را در حالت گرافیکی میتوانید مشاهده کنید. هر درایو دارای یک ردیف در بخش پایینی است که پارتیشن های آن نیز به صورت جدا از هم نمایش داده میشوند.

سه نوع پارتیشن که در عکس بالا نیز مشاهده میکنید، به شرح زیر هستند:

1. EFI System Partition: این پارتیشن، یک پارتیشن کوچک است که نامی ندارد اما بسیار مهم است. این پارتیشین دارای فایل هایی است که برای بوت و اجرای ویندوز لازم هستند و به هیچ وجه نباید آن را پاک کرد.

2. Page File, Primary Partition: پارتیشن اصلی درایو است که اکثر فایل های درایو در آن وجود دارند.

3. Recovery Partition: این پارتیشن برای ریکاوری است و زمانی که در پارتیشن Primary مشکل دار میشود با استفاده از این پارتیشن میتوان سیستم را ریکاوری کرد.

 

استفاده از Disk Management

کار با این ابزار آسان است، اما باید بدانید که هر کدام از قابلیت های موجود در این نرم افزار برای انجام چه کاری هستند تا تصادفا فایل هایتان را پاک نکنید و مشکلی پیش نیاید.

تغییر اندازه یک پارتیشن

قبل از ایکه بتوانید یک پارتیشن جدید بسازید، باید حجم پارتیش اصلی درایو را کم کنید. برای انجام این کار بر روی پارتیشن اصلی درایو راست کلیک کنید و گزینه “Shrink Volume” را انتخاب کنید. البته زمانی میتوانید این کار را انجام دهید که پارتیشن مورد نظر پر نباشد.

 

پارتیشن بندی هارد در ویندوز

 

حجم مور نظر را در کادر مقابل “Enter the Amount of Space to Shrink in MB” وارد کنید. برای مثال اگر پارتیشن شما 100 گیگابایت است و میخواهید که آن را 50 گیگابایت کنید، عدد 500000 را در آن کادر وارد کنید.

همچنین اگر میخواهید حجم یک پارتیشن را افزایش دهید، بر روی آن راست کلیک کنید و گزینه ی “Extend” را انتخاب کنید و سپس حجم مورد نظر را وارد کنید تا افزایش بیابد.

پاک کردن پارتیشن

با پاک کردن پارتیش های بی مصرف میتوانید فضای هارد خود را آزاد کنید. البته قبل از انجام این کار از تمامی فایل های موجود در پارتیشنی که میخواهید پاک کنید یک نسخه پشتیبان تهیه کنید و آن ها را در جایی کپی کنید.

 

پارتیشن بندی هارد در ویندوز

 

بر روی پارتیشن مورد نظر راست کلیک کنید و گزینه ی “Delete Volume” را انتخاب کنید و سپس YES را کلیک کنید.

ساخت پارتیشن

بخش های سیاه در ستون درایو ها، نشان دهنده فضای باز و پارتیشن بدی نشده هستند. بر روی این فضا راست کلیک کنید و گزینه ی “New Simple Volume” را انتخاب کنید. بر روی Next کلیک کنید و سپس فضای مورد نظر برای پارتیشن را نیز بنویسید. توجه داشته باشید که هر در این بخش واحد اعداد مگابایت است.

بر روی Next کلیک کنید و حرف مورد نظر را به عنوان نام برای پارتیشن بنویسید و سپس Next را کلیک کنید.

 

پارتیشن بندی هارد در ویندوز
پارتیشن بندی هارد در ویندوز

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: امکان کپی برداری از متن وجود ندارد