آموزش روشهایی برای نگهداری صحیح از باتری موبایل

یکی از مهمترین مشکلات گوشیهای تلفن همراه مربوط به باتری آنها است. زمانی که شارژ گوشی ناگهان تخلیه میشود به این معنی است که باتری کارایی خود را از دست داده است و یا یکی از دلایلی که گوشی هنگام کار با برنامه های مختلف هنگ میکند، عدم توانایی باتری در تامین توان مورد نیاز گوشی است. با رعایت مواردی جزیی میتوان عمر باتریهای موبایل را افزایش داد. گر چه این توصیه ها برای اغلب باتریهای لیتیومی کاربرد دارد ولی میتوان از آنها برای نگهداری از باتری لپ تاپ و برخی از دوربینهای دیجیتال نیز استفاده کرد.در ادامه مطلب نکاتی برای نگهداری صحیح از باتری موبایل آورده شده که شما را به مطالعه آنها دعوت می کنیم.

 نگهداری صحیح از باتری موبایل : شارژ اول

 

زمانی که برای اولین بار گوشی را شارژ میکنید ظرفیت باتری مشخص می شود. ساختار باتریهای لیتیومی با سایر باتریها متفاوت است و شارژهای اولیه در آنها اهمیت زیادی دارند. اولین استفاده از گوشی نباید با شارژ همراه باشد به این معنی که ابتدا اجازه دهید شارژ اولیه بهطور کامل تخلیه شود و سپس گوشی را بهطور کامل شارژ کنید. زمان این شارژ معمولا به ظرفیت باتری وابسته است. در گوشی های موبایل که دارای باتریهای کوچکی هستند زمانی بین شش تا هشت ساعت کافی خواهد بود اما در لپ تاپها بهتر است این زمان تا 12ساعت افزایش پیدا کند. این عمل را برای بار دوم و سوم هم تکرار کنید و هر بار تا تمام شدن کامل ذخیره باتری و خاموش شدن دستگاه از شارژ مجدد استفاده نکنید. این نکته برای دفعات اول نقش موثری در طول عمر باتری دارد به همین دلیل بهتر است نصب نرم افزار و مواردی از این دست را تا چند روز به تعویق بیندازید. اگر کار ضروری با دستگاه ندارید آن را حین شارژ کردن خاموش کنید. معمولا بعد از یکی دو ساعت گوشی پیام پایان شارژ را نشان خواهد داد اما در دفعات اول به این پیام توجه نکنید و اجازه دهید شارژ باتری همچنان ادامه داشته باشد.

نگهداری صحیح از باتری موبایل : دفعات شارژ

باتریها معمولا از نظر دفعات شارژ محدودیتهایی نیز دارند. البته این محدودیتها زیاد نیست و برای سالها کافی خواهد بود با این حال برخی موارد میتواند به دوام باتری کمک کند. در هر بار شارژ، باتری را به طور کامل شارژ کنید و تا قبل از پایان آن، آداپتور را جدا نکنید. شارژ بیش از اندازه هم برای گوشی مناسب نیست و بهتر است زمانی که پیام پایان شارژ ظاهر شد تا چند دقیقه به شارژ ادامه دهید و سپس شارژر را جدا کنید. برخی افراد طبق عادت شبها باتری را شارژ می کنند و این اتصال تا صبح برقرار است. این روش نیز برای باتری مناسب نیست. نکته دیگر استفاده از رابط USB است. زمانی که گوشی را برای انتقال فایلها به کامپیوتر متصل میکنید به صورت خودکار شارژ باتری آغاز می شود. هر بار اتصال به معنی یکبار استفاده از شارژ خواهد بود. اگر این کار را بیش از حد معمول انجام میدهید احتمال کاهش عمر باتری نیز وجود دارد.

نگهداری صحیح از باتری موبایل : شارژ مناسب

 

یکی از روش های نگهداری صحیح از باتری موبایل ، استفاده از شارژر مناسب می باشد
یکی از روش های نگهداری صحیح از باتری موبایل ، استفاده از شارژر مناسب می باشد

 

از آداپتور متناسب با گوشی خود استفاده کنید. برخی از آداپتورها ممکن است از نظر شدت جریان با گوشی سازگار نباشند. البته امروزه استانداردهایی برای آداپتورها وجود دارد و اغلب گوشی ها نیز بر اساس این استانداردها عمل می کنند. به همین دلیل می توان از یک شارژر برای چندین نوع گوشی مختلف استفاده کرد. یکی از دلایل داغ شدن باتری هنگام شارژ میتواند با آداپتور آن مرتبط باشد. شارژ گوشی در هوای گرم نیز باعث آسیب دیدن باتری خواهد شد. این اتفاق معمولا در اتومبیلها بسیار دیده می شود. اگر هوای داخل اتومبیل گرم است و یا گوشی زیر نور آفتاب قرار دارد بهتر است آن را تا زمان خنک شدن اصلا شارژ نکنید. استانداردهای ایمنی برای باتریها باعث میشود تا امنیت آنها افزایش پیدا کند با این حال مواردی بوده است که شارژ باتری در هوای بسیار گرم به دلیل فعل و انفعالات شیمیایی باعث انفجار باتری و آسیب هم شده است.

نگهداری صحیح از باتری موبایل : سردکردن باتری

 

یکی از روش های نگهداری صحیح از باتری موبایل که از لحاظ علمی ثابت شده است فریز کردن باتری است البته نباید به آن رطوبت برسد
یکی از روش های نگهداری صحیح از باتری موبایل که از لحاظ علمی ثابت شده است فریز کردن باتری است البته نباید به آن رطوبت برسد

 

باتری های لیتیومی زمانی که در سرما قرار می گیرند، دچار برخی فعل و انفعالات شیمیایی میشوند که میتواند به احیای ظرفیت از دست رفته آنها تا حدی کمک کند. به همین دلیل باتریهای مستعمل را میتوان درون یخچال یا فریزر قرار داد. در نظر داشته باشید این روش از نظر علمی ثابت شده است. با این حال الزاما به معنی کارکرد صحیح باتری بعد از آن نیست.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: امکان کپی برداری از متن وجود ندارد