5 باور غلط در مورد نگهداری از گوشی موبایل (قسمت 1)

مانند هر زمینه ای در تکنولوژی، گوشی های همراه نیز شایعاتی را به دوش می کشند که برای بازار گرمی بیشتر بوجود آمده است. قرار است در این مطلب به 5 مورد از باورهای غلط در مورد نگهداری از گوشی موبایل بپردازیم تا نقش خود را در برطرف سازی این شایعات ایفا کنیم. با ما همراه باشید.

بی مقدمه برویم به باورهای عموم مردم در

نگهداری از گوشی موبایل

fact-bigetek.com-2

1- برنامه های پس زمینه باید بسته شوند تا باطری گوشی شما بیشتر دوام بیاورد!

اپل و اندروید هر دو به برنامه اجازه اجرا در پس زمینه گوشی های همراه را داده اند برای کارایی بیشتر گوشی و همچنین چند جانبه بودن انجام برنامه ها. اما این باور که برنامه های باز در پس زمینه مانند برنامه های باز در روی صفحه اصلی موبایل منبع انرژی را تخلیه می کنند، غیر منطقیست.

اگر برنامه ای در پس زمینه دارای فعالیت عادی خود نباشد از باطری موبایل شما کمترین انرژی را می گیرد اما در صورت استفاده از برنامه های که قابلیت انجام فعالیت در پس زمینه را دارند، حق با شماست. بهتر است آنها را ببندیم.

برای مثال اگر استفاده از موزیک پلیر که در پس زمینه هم می تواند فعالیت کند یا برخی مرورگرها، با اینکه از آن مرورگر اینترنت به برنامه دیگری عزیمت کردیم اما باز در حال لود کردن صفحات وب است.

اما آنچه باعث کند شدن گوشی می شود همین ویژگی multi-tasking یا آمادگی چندجانبه است اگرچه با توجه به پلتفرم موبایل شما این multi-tasking متفاوت است. اپل بهتر از اندروید در این زمینه خود را نشان داده است. اما همچنان هر دو در جلوگیری از کاهش باطری برنامه های پس زمینه خوب فعالیت می کنند.

اما تاثیر جانبی این باور چیزی نیست جز برنامه هایی برای بستن برنامه های باز در پس زمینه یا Task killer apps که بازار را پر کرده اند. این برنامه ها اساسابی فایده هستند.

زیرا در حین بستن برنامه های پس زمینه خود انرژی را از موبایل می گیرند، مخصوصا در گوشی های روت شده که به برخی برنامه ها اجازه فعالیت نمی دهند و این مانند همان موزیک پلیریست که همیشه باید هشیار و فعال باشد. همانطور که می دانیم هر دو سیستم اندروید و اپل دارای قابلیت بستن برنامه ها بطور اتوماتیک هستند وقتی که نیاز به فضایبیشتری دارند و همچنین بجای نصب برنامه های Task killer و مصرف باطری بیشتر، خودتان بصورت دستی برنامه ها را می توانید ببندید.

fact-bigetek.com-3

2- باید اول بگذارید کاملا باطری خالی شود بعد دوباره شارژ کنید!

باطری های لیتیوم Lithium-ion زمانی که مقداری شارژ دارند عملکرد بهتری دارند. باطری های قدیمی تر چون NiMH و NiCAD دوام بیشتری را از خود نشان می دادند وقتی که به طور کامل تخلیه می شدند و بعد تا 100 درصد شارژ می شدند اما این قضیه در باطری های جدید صادق نیست و تنها حرف مردم این قضیه را ادامه دار کرده است.

باطری های مدرن امروزی بدلیل نداشتن حافظه باطری یا cell memory مانند باطری های NiMH و NiCAD از این مزیت بی بهره اند.

هر چند برخی حرفها هنوز واقعیت دارد هرچند باعث دوام بیشتر باطری نمی شود. برخی متخصصان موافقند که بگذارید گوشیتان تا 100 شارژ شود و اجازه دهید بطور کامل تخلیه شود قبل از اینکه دوباره تا 100 شارژ کنید منتهی هر سه ماه یا بعد از هر 40 دوره شارژ ناقص اینکار را انجام دهید.

این باعث افزایش عمر طول باطری نمی شود در واقع به این روش نام کالیبره کردن را دادند و باعث می شود که در صفحه اصلی عددی که میزان شارژ گوشی را نشان می دهد عددی دقیق باشد. شاید دیده باشید افراددی را که می گویند به یکباره یا بعد از ریست کردن گوشی عدد نشان دهنده باطری یکباره کم می شود و سپس کم کم افزایش می یابد یا بالعکس. اما راه چاره آنها کالیبره کردن باطریست نه تعویض آن.

fact-bigetek.com-4

3- روشن نگه داشتن بلوتوث و WiFi باطری را تخلیه می کند!

بلوتوث و وای فای مطمعنا یکی از برتری های گوشی همراه در انتقال اطلاعات حجیم از یک سیستم به سیستمی دیگر است. اما آیا روشن نگه داشتن آنها باعث کشتن باطری می شود؟

جواب منفیست. نسل جدید بلوتوث و وای فای قابلیت کاهش هر چه کمتر مصرف باطری را دارند مگر در صورت استفاده مستقیم آنها در انتقال اطلاعات. پس تا زمانی که در انتقال نقشی ندارند ضرری به باطری نمی رسانند.

fact-bigetek.com-6

4- مشخصات بهتر در گوشی موجب اجرای بهتر برنامه ها و کارایی بهتر است!

در نگاه سطحی این منطقیست، اما نشان عملکرد یک سیستم ملحقات آن نیست. هر ساله ده ها گوشی اندرویدی وارد بازار می شود ولی این دلیل بر این نیست که گوشی جدید بهترین عملکرد را خواهد داشت.

دوربین گوشی ها وقتی وارد رقابت شدند بدترین اثر را روی مشخصات سیستم ها گذاشتند. برای مثال وقتی گوشی با دوربین 20 مگاپیکسل وارد بازار شد اثری مخربتر از دوربین های 12 مگاپیکسلی داشت.

این یکی از دلایل نگه داشتن دوربین گوشی های اپل روی 8 مگاپیکسل در چند ورژن متمادی بود(ولی ناچارا او نیز وارد بازی شد). این قضیه در مورد چند هسته ای بودن گوشی ها نیز صادق است. هسته بالاتر نشان از عملکرد بهتر ندارد.

علاوه بر این چندین فاکتور دیگر دارند این نقش را بازی می کنند. برای مثل چندین گوشی اندرویدی با مشخصات بالاتر از آیفون وجود دارد اما اینها باعث عملکرد بهتر و سرعتی بالاتری از آیفون نشده است. آنچه مهم است سیستم عامل گوشیست نه فاکتوری دیگر.

fact-bigetek.com-5

5-شارژ گوشی در طول شب موجب خراب شدن باطری می شود!

این نیز از دیگر شایعات است که تنها در یک صورت صحیح است. منتهی با پیشرفت تکنولوژی دیگر نیاز به نگرانی ندارید و این شایعه به طور کلی غلط است.

سیستم های قبلی به این تکنولوژی دسترسی نداشتند و همین باعث داغ شدن گوشی حتی قبل از شارژ 100 می شد و این باعث کاهش عمر باطری می شد اما کافیست در گوشی های مدرن بگذارید از 100 بگذرد و ببینیند که گوشی شروع به سرد شدن می کند.

گوشی های هوشمند بعد از رسیدن به 100 درصد اتصال خود را از منبع دریافت قطع می کنند. پس شارژ شبانه به گوشی و باطری آسیبی نخواهد رساند.

منتظرباور های غلط بعدی در مورد نگهداری از گوشی موبایل باشید.

One thought on “5 باور غلط در مورد نگهداری از گوشی موبایل (قسمت 1)

  • August 26, 2016 at 4:38 pm
    Permalink

    سه موردش رو قبلا انجام می دادم!!!!!!!!!

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: امکان کپی برداری از متن وجود ندارد