نکات کاربردی اکسل – ترفند های سری اول

اکسل از معدود نرم افزارهاییست که از دوران تحصیل و دانشجویی تا زمان کسب و کار به آن نیاز خواهیم داشت. اما گاهی نکاتی پیش و پا افتاده ساعتها ما را از حرکت می ایستاند. برای مثال قرار دادن چند نوشته در یک سلول از چند سلول و یا نوشتن عددی که با صفر شروع شود و از این قبیل. در این سری از آموزش به نکات کاربردی اکسل سری اول خواهیم پرداخت. با BigETek همراه باشید.

در ادامه به 12 ترفند ضروری سری اول اکسل می پردازیم.

مطالب مرتبط: آموزش ساخت لیست کشویی در اکسل – مهارت ICDL

آموزش اکسل ۲۰۱۳-۲۰۱۷ اینبار با ترفندهای افزایش سرعت

پرینت اکسل ۲۰۱۳ در یک صفحه و تنظیمات بیشتر

نکات کاربردی اکسل

۱- میان‌برهای جدید به بالای منو اضافه کنید

در حالت عادی در بالای منو، تنها میان‌برهای Save, Undo و Redo را مشاهده می‌کنید. می‌توانید میان‌برهای دیگر مانند Copy و Cut را نیز به این لیست اضافه کنید کافی است از مسیر زیر Copy و Cut را از منوی سمت چپ به منوی سمت راست منتقل کنید. مشاهده می‌کنید که مانند تصویر، دو گزینه Copy و Cut نیز به بالای منو اضافه شدند.

File->Options->Quick Access Toolbar

نکات کاربردی اکسل
نکات کاربردی اکسل

2- رسم خطوط مورب درون سلول

گاهی اوقات نیاز است که داخل یک سلول، خط مورب کشیده شود و یا به اصطلاح اطلاعات داخل سلول خط بخورد. برای این‌کار کافی است از منوی Home زیرمنوی Font وارد بخش Border شوید و از آنجا More Borders را انتخاب کنید و در منوی باز شده طبق تصویر، خط مورب را انتخاب کنید.

نکات کاربردی اکسل
نکات کاربردی اکسل

3- اضافه کردن چند سطر یا ستون به طور همزمان

به تعداد مورد نظر از سطرها یا ستون‌ها انتخاب کنید و با راست‌کلیک کردن و انتخاب گزینه Insert، به همان تعداد سطر یا ستون به بالای سطرها یا سمت چپ ستون‌ها اضافه می‌شود.

نکات کاربردی اکسل
نکات کاربردی اکسل

4- سلول‌ها را به سرعت کپی یا جابه‌جا کنید.

برای این‌که با سرعت بیشتری یک یا چند سلول را بتوانید جا‌به‌جا کنید، می‌توانید پس از انتخاب آنها، نشانگر ماوس را در گوشه سلول نگه‌دارید تا شکل نشانگر به شکل دو خط عمود بر هم مانند تصویر زیر تغییر کند، حال می‌توانید به راحتی سلول‌ها را جابه‌جا کنید. برای کپی کردن سریع سلول‌ها نیز کافی‌ است همین عمل را با نگه داشتن کلید Ctrl انجام دهید.

نکات کاربردی اکسل
نکات کاربردی اکسل

5- محدود کردن اطلاعات وارده در سلول‌ها.

برخی اوقات نیاز داریم اطلاعات وارده به سلول‌ها در محدوده خاص و از نوع خاص باشند. می‌توانیم با انتخاب ستون مورد نظر، از مسیر زیر نوع اطلاعات و محدوده آنها را مشخص کنیم و نیز پیغامی برای نمایش به کاربران برای درج صحیح اطلاعات اضافه کنیم.

Data->Data Validation->Setting

نکات کاربردی اکسل
نکات کاربردی اکسل

6- جابجایی سریع تا انتهای فایل.

با فشردن کلید Ctrl همراه با کلیدهای جهت‌نما، می‌توانید به سلول انتهایی فایل در هر یک جهت‌ها تغییر مکان دهید.

7- تغییر جهت اطلاعات.

گاهی اوقات نیاز است که اطلاعات را از حالت ستونی به سطری یا بالعکس تغییر دهیم. برای این منظور باید کل سلول‌های مورد نظر را انتخاب کرده و در جایی دیگر از فایل، گزینه زیر را انتخاب کنید.

Home->Paste->Transpose

خواهید دید که حالت سطر و ستون اطلاعات شما به صورت برعکس کپی می‌شود.

8- مخفی کردن حرفه‌ای اطلاعات.

به جز روش معمول کلیک‌راست و انتخاب Hide از منوی باز‌شده، می‌توان با روشی حرفه‌ای‌تر، اطلاعات سلول‌ها و ستون‌ها را مخفی کرد. کافی است سلول مورد نظر را انتخاب کرده و در قسمت Format Cells، تب Number را انتخاب کنید و سپس Custom را انتخاب کرده و در قسمت نام، عبارت ;;; را تایپ کنید. کلیه اطلاعات مورد نظر نامرئی می‌شوند و دوباره با تغییر فرمت سلول مورد نظر قابل بازیابی هستند.

9- انتقال اطلاعات چند سلول به یک سلول.

برای این‌که اطلاعات چند سلول را در یک سلول کنار هم نشان دهیم از علامت & استفاده می‌کنیم. مثلا برای نمایش اطلاعات سلول‌های A2,B2,C2 در سلولی دیگر مثلا E2 عبارت زیر را تایپ می‌کنیم:

=A2&B2&C2

نکات کاربردی اکسل
نکات کاربردی اکسل

10- وارد کردن عددهایی که با صفر شروع می‌شوند.

در حالت پیش‌فرض، اکسل عدد صفر را از ابتدای اطلاعات عدد حذف می‌کند. اگر بخواهیم اطلاعاتی عددی که با صفر شروع می‌شوند وارد کنیم، کافی است در ابتدای آنها کاراکتر ‘ را اضافه کنیم.

نکات کاربردی اکسل
نکات کاربردی اکسل

11- اصلاح خودکار اطلاعات.

برخی اوقات نیاز است که یک متن یا اطلاعات را در چند جای فایل تکرار کنیم. برای جلوگیری از ایجاد غلط‌های املایی و نیز سرعت بخشیدن به کارها، کافی است عبارت مورد نظر را از مسیر زیر به Auto Correct اضافه کنیم.

File->Options->Proofing->AutoCorrect

۱2- شخصی‌سازی اطلاعات در مورد داده‌ها در پایین فایل.

در قسمت پایین سمت راست فایل اکسل، می‌توان اطلاعاتی نظیر جمع و میانگین سلول‌های انتخاب شده را مشاهده کرد. با راست‌کلیک کردن بر روی این قسمت، می‌توان این اطلاعات را شخصی‌سازی کرد و مشخص کرد که چه نوع اطلاعاتی در این قسمت به نمایش درآید.

نکات کاربردی اکسل
نکات کاربردی اکسل

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: امکان کپی برداری از متن وجود ندارد