نصب Python در ویندوز : آموزش کامل

Python به صورت پیشفرض در ویندوز نصب نیست، اما این بدان معنا نیست که برنامه نویسانی که از ویندوز استفاده میکنند نمیتوانند به این زبان برنامه نویسی قدرتمند دسترسی داشته باشند. در این مقاله به نحوه نصب Python در ویندوز میپردازیم.

زبان برنامه نویسی پایتون برای اولین بار در سال 1991 عرضه شد. پایتون یک زبان برنامه نویسی در سطح بالا و بسیار محبوب بین برنامه نویسان است. به لطف طراحی فوق العاده ای که این زبان برنامه نویسی دارد، خوانایی بسیار بالایی دارد. این زبان برنامه نویسی نه تنها ساده است، بلکه بسیار جامع نیز میباشد و هزاران کار با کمک این زبان میتوان انجام داد. با یک جستجو ساده میتوانید به صد ها پروژه آماده پایتون در سایت ها دسترسی پیدا کنید و آنها را اجرا کنید اما، قبل از انجام ان کار باید پایتون را در ویندوز نصب کنید.

نصب Python در ویندوز : به چه نسخه ای نیاز دارید؟

متاسفانه، چند سال پیش یک بروزرسانی عضیم برای پایتون عرضه شد که باعث ایجاد تغییر بسیار بزرگی بین نسخه های مختلف پایتون شد.

این موضوع شاید برای تازه واد ها کمی ناراحت کننده باشد و این افراد ندانند که کدام نسخه را نصب کنند، اما نگران نباشید، ما در این مقاله آموزش نصب بهترین نسخه های پایتون را آموزش میدهیم.

زمانی که وارد صفحه دانلود پایتون شوید با دو نسخه مواجه خواهید شد. این دو نسخه 2 و 3 هستند که در آن بخش نوشته شده “آخرین نسخه 2″ و آخرین نسخه 3” که 2.7.13 و 3.6.1 هستند که در این مقاله به آموزش نصب این دو نسخه میپردازیم.

نصب Python در ویندوز

کاربران همیشه میگویند که جدید بهتر است. اما در اینجا این گونه نیست و اینکه از چه نسخه ای استفاده کنید بستگی به نیازات شما دارد. برای مثال اگر شما بیشتر به دنبال پروژه ها و کد هایی برای سرگرمی باشید، بهتر استکه به سراغ نسخه 2.7.13 بروید.

اما اگر واقعا به دنبال یادگیری زبان برنامه نویسی پایتون هستید، بهتر است که هر دوی نسخه ها را دانلود و نصب کنید. این به شما در اجرای کد های جدید زبان پایتون در کنار اجرای کد های قدیمی کمک میکند زیرا نسخه 2.7.13 بیشتر با کد های قدیمی و نسخه 3.6.1 با کد های جدید سازگار است.

همچنین با نصب هر دو نسخه میتوانید یک کد را که نوشته اید در هر دوی نسخه ها چک کنید که با هر دو سازگار باشد و کد هیچ ایرادی نداشته باشد.

اگر مطمئن هستید که تنها میخواهید از یک نسخه استفاده کنید، میتوانید تنها یکی از این دو نسخه را دانلود کنید. ما روش نصب هر دوی نسخه ها را در این مقاله شرح میدهیم.

همانطور که در عکس زیر مشاهده میکنید، نسخه های x86 و x86-64 وجود دارند.

نصب Python در ویندوز

حین نصب کردن نسخه x86-64، نصب کننده به صورت اتوماتیک یا نسخه 32 و یا 64 بیتی را نصب خواهد کرد.

نصب Python در ویندوز : نصب پایتون 2

نصب نسخه 2 پایتون آسان است برای این کار ابتدا فایل اجاریی آن را اجرا کنید و سپس تیک گزینه “Install For All Users” را بزنید.

نصب Python در ویندوز

در این بخش به چیزی دست نزنید و سسپس Next را کلیک کنید.

نصب Python در ویندوز

در این بخش که بخش شخصی سازی است، گزینه “Add Python.exe to Path” را کلیک کنید و سپس گزینه “Will Be Installed on Local Hard Drive” را انتخاب کنید. سپس Next را کلیک کنید.

نصب Python در ویندوز

پس از پایان یافتن نصب پایتون 2، CMD را باز کنید و سپس کد زیر را در آن تایپ کنید و اینتر بزنید.

Python –v

نصب Python در ویندوز : نصب پایتون 3

اگر میخواهید جدید ترین کد های زبان برنامه نویسی پایتون را یاد بگیرید و آن ها را اجرا کنید، میتوانید پایتون 3 را نصب کنید. میتوانید این نسخه از پایتون را در کنار نسخه 2 بدون هیچ مشکلی نصب کنید.

فایل اجرایی پایتون 3 را اجرا کنید و سپس تیک گزینه “Add Python 3.6 to PATH” را بزنید و Install Now را کلیک کنید.

نصب Python در ویندوز

در این بخش باید یک تصمیم بگیرید، با کلیک کردن بر روی “Disable Path Length Limit” محدودیت برای متغیر MAX_PATH را از بین میبرید.

این بدان معناست که با انتخاب این گزینه پایتون خواهد توانست تا از نام های مسیر طولانی استفاده کند. از آنجایی که اکثر برنامه نویسانی که از پایتون استفاده میکنند کارشان را بر روی یک کامپیوتر لینوکسی انجام میدهند، این موضوع برای آنها مهم نیست.

همچنین فعال کردن این قابلیت در ویندوز نیز برای زمانی که با مشکلاتی مربوط به مسیر کد ها دارید میتواند به شما کمک کند. بنابراین پیشنهاد میدهیم که این قابلیت را فعال کنید.

اگر هم نمیخواهید از این قابلیت استفاده کنید تنها بر روی گزینه Close کلیک کنید.

نصب Python در ویندوز
نصب Python در ویندوز

سپس CMD را باز کنید و کد زیر را در آن وارد کنید و اینتر بزنید.

Python –v

نصب Python در ویندوز

تنظیم سیستم برای دسترسی داشتن به هر دو نسخه پایتون از طریق CMD

مطالعه این بخش از این مقاله کاملا اختیاری است و انجام دادنش چندان مهم نیست، اما بسیار کارامد است زیرا به شما کمک میکند که از طریق CMD به هر دو نسخه پایتون دسترسی داشته باشید.

شاید پس از نصب هر دو نسخه ی پیاتون به این موضوع توجه نکرده باشید که با تایپ Python در CMD، نسخه 2.7 آن فعال خواهد شد و به هیچ وجه توانایی استفاده از نیخه 3 را از طریق CMD نخواهید داشت.

دلیل این موضوع این است: متغیر به یک مسیر تمرکز میکند و هر فایل قابل اجرایی (Executable) که در آن مسیر باشد را به عنوان یک کد CMD میشناسد.

اگر دو مسیر وجود داشته باشند و در هر دوی آنها فایلی با نام Python.exe وجود داشته باشد، متغیر از مسیری که در لیست متغیر ها بالاتر است، از آن استفاده میشود. اگر یک متغیر برای سیستم ساخته شده باشد و یکی دیگر تنها برای کاربر، متغیر سیستم بر متغیر کاربر الویت دارد.

چیزی که دقیقا اتفاق افتاده این است که پایتون 2 یک متغیر در سیستم ساخته است است و این در حالی است که پایتون 3 یک متغیر برای کاربر ساخته است. شما میتوانید با نگاه انداختن به بخش “Environment Variables” این موضوع را درک کنید.

برای دیدن این بخش، منوی استارت را کلیک کنید، عبارت “Advanced System Settings” را تایپ کنید و سپس “View Advanced System Settings” را کلیک کنید. در بخش “System Properties” در سربرگ Advanced، گزینه “Environment Variables” را کلیک کنید.

نصب Python در ویندوز

در این بخش میتوانید ببنید که “Python 3” در بخش User و “Python 2” در بخش سیستم است.

نصب Python در ویندوز
نصب Python در ویندوز

سریع ترین راه این است که یکی از این متغیر هارا پاک کنید تا تنها به آن نسخه ای از پایتون که نیاز دارید و استفاده میکنید از طریق CMD دسترسی داشته باشید. اما یک راه بهتر نیز وجود دارد که بتوانید به هر دو نسخه ی پایتون دسترسی داشته باشید.

برای انجام این کار فایل منیجر را باز کنید و به مسیر نصب پایتون 3 بروید. یک کپی از فایل Python.exe تهیه کنید و سپس نام آن را به Python3.exe تغییر دهید.

نصب Python در ویندوز

CMD را باز کنید و کد زیر را در آن تایپ کنید و اینتر بزنید.

Python3 –Version

هم اکنون با تایپ کردن Puthon در CMD، پایتون 2 فعال میگردد و با تایپ Python3، نسخه 3 از پایتون فعال میشود.

4 thoughts on “نصب Python در ویندوز : آموزش کامل

 • June 10, 2017 at 12:38 pm
  Permalink

  خیلی خوب بود مرسیییییی

  Reply
 • June 6, 2017 at 12:28 pm
  Permalink

  خ آموزنده بود تشکر

  Reply
 • June 5, 2017 at 10:16 am
  Permalink

  از اموزششتون خوشم اومد کامل و دقیق بود

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: امکان کپی برداری از متن وجود ندارد