نصب نرم افزار در سیستم عامل مک : آموزش کامل

اگر هم اکنون از سیستم عامل ویندوز استفاده میکنید و میخواهید که از مک استفاده کنید، احتمالا از طریقه نصب نرم افزار ها در این سیستم عامل گیج خواهید شد. درست است که در سیستم عامل مک بخش Mac App Store وجود دارد اما هر نرم افزاری در این اپ استور یافت نمیشود.اگر بخواهید یک نرم افزار از خارج از اپ استور مک تهیه کنید، نرم افزار ها با فرمت های نصبی مختلف مشاهده خواهید کرد. برای مثال فرمت DMG و یا فرمت PKG و برنامه هایی که در فایل های ZIP وجود دارند. شاید نصب برنامه در مک برای اولین بار کمی سخت باشد اما در حقیقت کار ساده ای است.

آموزش نصب نرم افزار در سیستم عامل مک

۱٫ استفاده از Mac App Store برای نصب برنامه با یک کلیک

 

نصب نرم افزار در سیستم عامل مک

 

همه کاربرانی که از محصولات کمپانی اپل استفاده میکنند با اپ استور موجود در آیفون ها که در سیستم عامل آی او اس نصب است کاملا اشنایی دارند. اما اپ استور در سیستم عامل مک کمی متفاوت تر از اپ استور در آیفون است. اپ استور مک بهترین مکان برای دانلود نرم افزار است. بنابراین زمانی که به دنبال یک نرم افزار هستید بهتر است ابتدا به این مکان مراجعه کنید.

 

نصب نرم افزار در سیستم عامل مک

 

برنامه هایی که از اپ استور دانلود کنید در پوشه “Applications” خواهند رفت. همچنین آپدیت نرم افزار هایی که در سیستم نصب هستند از طریق اپ استور بسیار آسان است. اگر یک نرم افزار را در یک کامپیوتر مک خریداری کنید و در یک کامپیوتر مک دیگر هم وارد همان اکانت شود که با استفاده از آن نرم افزار را خریده اید، در این کامپیوتر نیز خواهید توانست نرم افزار را نصب کنید.

متاسفانه اپ استور دارای تمامی نرم افزار هایی که نیاز داشته باشید نیست. یکی از دلایلی که بسیاری از نرم افزار ها در اپ استور موجود نیستند این است که نرم افزار هایی که در اپ استور قرار میگیرند ابتدا چک میشوند و نرم افزار هایی در اپ استور قرار میگیرند که توانایی ایجاد تغییرات زیاد در سیستم ودر کل شخصی سازی در سیستم عامل مک را نداشته باشند. برای مثال نرم افزار “DropBox” در اپ استور موجود نیست.

یکی دیگر از دلایلی که بسیاری از نرم افزار ها در اپ استور موجود نیستند این است که کمپانی اپل در ازای فروش هر نرم افزار از اپ استور مقداری از پول فروش آن را برمیدارد و کمپانی هایی همانند ادوب و مایکروسافت از اینکار کمپانی اپل خوششان نمیاید و به همین دلیل است که برنامه های کمپانی های ادوب و مایکروسات در اپ استور موجود نیستند. حتی بعضی از توسعه دهندگان کوچک هم از این رفتار اپل خوششان نمیاید.

۲٫ نصب فایل های DMG

اکثر نرم افزار هایی که برای سیستم عامل مک در خارج از اپ استور قرار دارند فرمت DMG دارند. بر روی فایل DMG دو بار کلیک کنید تا یک پنجره جدید باز شود. معمولا نرم افزار، چندین پیکان و یک شرتکات در این پنجره که باز میشود نمایش داده خواهد شد.

 

نصب نرم افزار در سیستم عامل مک

 

آیکن نرم افزار را که در این پنجره است بردارید و به پوشه ی Applications بیاندازید. سپس نرم افزار نصب خواهد شد. فایل های DMG همانند درایو مجازی به سیستم Mount میشوند. برای اینکه آنها را از سیستم جدا کنید پس از نصب نرم افزار گزینه ی Eject را که در فایل اکسپلورر در مقابل فایل دی ام جی Mount شده ظاهر میشود را کلیک کنید.

 

نصب نرم افزار در سیستم عامل مک

 

۳٫ نصب نرم افزار های موجود در فایل های ZIP

برای نصب نرم افزار هایی که در فایل های فشرده ZIP, RAR و یا ۷ZIP وجود دارند باید ابتدا فایل فشرده را استخراج کنید.

نصب نرم افزار در سیستم عامل مک

 

پس از اینکه فایل فشرده را استخراج کردید آیکن نرم افزار را در پوشه فایل استخراج شده میتوانید مشاهده کنید. این آیکن را بردارید و به پوشه ی Applications بیاندازید تا نصب شود.

 

نصب نرم افزار در سیستم عامل مک

 

۴٫ نصب نرم افزار های PKG

گاهی اوقات هم نرم افزار هایی خواهید یافت که فرمت PKG دارند. امکان دارد این فایل ها درون یک فایل DMG نیز باشند. برای نصب نرم افزار های با فرمت PKG باید دو بار بر روی آنها کلیک کنید. نصب اینگونه نرم افزار ها همانند نصب نرم افزار ها در ویندوز است.

 

نصب نرم افزار در سیستم عامل مک

 

آموزش دور زدن Gatekeeper در مک و نصب نرم افزار ها از توسعه دهندگان نامعتبر

نصب نرم افزار ها از توسعه دهندگان نامعتبر به صورت پیشرض در مک ناممکن است و قابلیت به نام “Gatekeeper” جلوی انجام این کار را میگیرد. این قابلیت جهت جلوگیری از نفوذ بدافزار ها و ویروس ها به سیستم عامل مک است. به احتمال زیاد هر چند وقت یک بار با پیغام “Gatekeeper” حین نصب نرم افزار ها در کم مواجه خواهید شد.

 

نصب نرم افزار در سیستم عامل مک

 

جهت غیر فعال کردن قابلیت Gatekeeper وارد بخش System Prefences شوید و سپس بر روی گزینه ی “Security & Privacy” کلیک کنید، رمز عبور خود را وارد کنید و سپس زیر عبارت “Allow Apps Downloaded From” گزینه ی “Anywhere”درا انتخاب کنید. با این کار خواهید توانست هر نرم افزاری را در مک نصب کنید.

 

نصب نرم افزار در سیستم عامل مک

You May Also Like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: امکان کپی برداری از متن وجود ندارد