نشان دادن حجم فولدر در ویندوز با استفاده از برترین فایل منیجر

حتما یکی از دغدغه های شما که با ویندوز زیاد سرو کار دارید میزان اطلاعاتی است که هر روز به آنها بر می خورید. نمایش اطلاعات در روند انجام کارها بسیار مهم است. برای مثال می خواهید بدانید کدام فایل یا پوشه در یک درایو دارای بیشترین حجم اطلاعاتی است تا بتوانید آن را یکپارچه سازی و بهینه سازی کنید. همانطور که می دانید حجم فایل های اضافی در ویندوز از دلایل کاهش سرعت آن محسوب می شود. اما متاسفانه ویندوز حجم پوشه ها را به طور مستقیم در اختیار شما قرار نمی دهد. امروز می خواهیم  نحوه ی نشان دادن حجم فولدر در ویندوز با استفاده از برترین فایل منیجر را ارائه دهیم. با BigETek همراه باشید.

برای نمایش حجم پوشه‌ها نرم‌افزارهای مختلفی وجود دارد. برخی نرم‌افزارها مثل OverDisk ،TreeSize ،SizeExplorer ،Folder Sizes ،Directory Opus ،DiskFerret Lite و غیره می‌توانند حجم پوشه‌ها را به شکل‌های مختلف و حتی نمودارهای جالب نمایش دهند. اینگونه نرم‌افزارها به ما کمک می‌کنند تا حجم پوشه‌ها را در یک نگاه مشاهده کنیم. اما اگر بخواهیم فایل‌ها و پوشه‌ها را مدیریت کنیم، به نرم‌افزار‌های بهتری نیاز داریم. نشان دادن حجم فولدر در ویندوز تنها یکی از قابلیت های نرم افزاریست که در ادامه معرفی می گردد. در آموزش های بعدی قابلیت های بیشتری از این نرم افزار محبوب را بررسی خواهیم کرد.

نشان دادن حجم فولدر در ویندوز

۱- نرم‌افزار XYplorer:

بعد از دانلود نرم افزار از این لینک آنرا کرک کرده و باز نمایید. اگر به درون یکی از درایوها بروید می بینید که فایل ها حجم دارند ولی فولدر ها ندارند(شماره1). حال با رفتن به مسیر Tools > Configuration (یا زدن دکمه F9 )، تنظیمات اصلی برنامه باز خواهد شد(شماره2).

نشان دادن حجم فولدر در ویندوز
نشان دادن حجم فولدر در ویندوز

حال در این گام باید تیک نشان داده شده برای ظاهر سازی حجم فولدر را بزنید. برای این کار مسیر General> Tree and List> List> Always show folder sizes را تیک بزنید. و نهایتا با ok از این صفحه خارج شوید.

نشان دادن حجم فولدر در ویندوز
نشان دادن حجم فولدر در ویندوز

با تغییر تنظیمات پیش‌فرض می‌توان نتیجه‌ای مثل تصویر زیر گرفت.

نشان دادن حجم فولدر در ویندوز
نشان دادن حجم فولدر در ویندوز

بنابراین هرگاه بخواهید تعداد فایل‌های موجود و حجم شان در پوشه‌های مختلف را ببینید، یکی از بهترین نرم‌افزارها XYplorer است. قابل ذکر است که نسخه‌ی پرتابل آن نیز در ویندوز ۷ و ۸ به درستی کار می‌کند.


۲- نرم‌افزار کوچک و کاربردی Folder Size:

این نرم‌افزار حجم پوشه‌ها را در اکسپلورر اصلی ویندوز نمایش می‌دهد. این نرم‌افزار برای نسخه‌های ۳۲ و ۶۴ بیتی ویندوز قابل استفاده است. پس از دانلود و نصب آن، آیکون کوچکی در سینی ویندوز نمایش داده می‌شود که با توجه به رنگ سیاه و سفید و یا عادی آن می‌توان متوجه شد که در حال حاضر فعال است یا نه.

نشان دادن حجم فولدر در ویندوز

اما برای استفاده از آن چه باید کرد؟ وقتی نرم‌افزار فعال باشد، تنها کاری که باید انجام داد این است که یک پوشه را باز کنیم. پنجره‌ای به صورت خودکار در سمت راست پنجره‌ی اصلی اکسپلورر ویندوز باز می‌شود که در آن لیست فایل‌ها و پوشه‌ها به همراه حجم هر یک نمایش داده می‌شود. البته اگر از ویندوز XP استفاده می‌کنید، ستون حجم در همان پنجره‌ی اصلی اکسپلورر جای خواهد گرفت و خبری از یک پنجره‌ی اضافی نخواهد بود.

نشان دادن حجم فولدر در ویندوز
نشان دادن حجم فولدر در ویندوز

پنجره‌ی اضافی که در سمت راست باز می‌شود، به صورت خودکار تغییر اندازه می‌دهد. برای مرتب کردن پوشه‌ها و فایل‌ها به ترتیب حجم‌شان کافی است روی نام ستون یعنی Size کلیک کنید. توجه کنید که پنجره‌ی اضافی تنها برای نمایش حجم نیست، بلکه با دو بار کلیک روی یک پوشه می‌توان آن را باز کرد، درست مثل اکسپلورر ویندوز ولیکن انجام کپی و پیست توسط این پنجره ممکن نیست.

2 thoughts on “نشان دادن حجم فولدر در ویندوز با استفاده از برترین فایل منیجر

  • February 18, 2017 at 2:31 am
    Permalink

    عالیه سایتتون

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: امکان کپی برداری از متن وجود ندارد