نحوه باز کردن چند برنامه در ویندوز بدون هیچ کلیکی

چرا احتیاج به باز کردن چند برنامه به طور همزمان داریم؟ در این اواخر یکی از همکاران سوالی در مورد نحوه باز کردن تمامی برنامه ها به یکباره از من پرسید و من در جواب به او گفتم برای باز کردن برنامه ها در اول روز کاری بدون حتی یک کلیک کافیست به این آموزش مراجعه کند. شما هم با ما در آموزش ترفند افزایش سرعت و کارایی ویندوز همراه باشید.

تمامی همکاران من را به عنوان فردی تنبل می شناسند اما با این حال آنها اینبار به من نیاز داشتند. بهتر است به آموزش ترفند نحوه باز کردن برنامه ها بطور اتوران بپردازیم.

آیا شما هم باید چندین صفحه مرورگر، چک میل و فتوشاپ را هر روز یکباره باز کنید؟ شما می توانید یک فایل با پسوند Batch بسازید تا تمام برنامه ها را به ویندوز آدرس دهید در نتیجه در حالت خاصی مثل شروع هر بار ویندوز ، آنها بطور اتوماتیک باز شوند.

چطور فایل Batch بسازید؟

1- یک فایل Notepad باز کنید. با کلیک راست کردن روی دسکتاپ و انتخاب New و سپس Text Document. یا از search در استارت استفاده کنید، کافیست Notepad را در باکس جستجو بنویسید. سپس آنرا باز کنید.

Windows-7-Taskbar-1

2- نوشته زیر را در فایل تکست باز شده بنویسید. این دستور به ویندوز می فهماند که در زمان اجرای دستورات بعدی هیچ پیامی را به کاربر نفرستد.

@echo off
3- آدرس برنامه های اجرایی را به فایل متنی وارد می کنیم. مثلا من می خواهم مرورگر chrome و Outlook و Foxpro بطور همزمان در هر صبح باز شوند.
این دستور سه قسمت دارد:

start : نام دستور را نشان می دهد.
“نام برنامه” : می توانید نام برنامه را هر چیزی تعریف کنید.
“مسیر برنامه” : دقیقا باید برنامه ای را که پسوند اجرایی exe. را دارند بدهید.

”start “Chrome” “C:\Program Files\Chrome\…\chrome.exe”

”start “Outlook” “C:\Program Files\Microsoft Office\Outlook.exe”

”start “Foxpro” “C:\Program Files\…\vfp9.exe”

اما مسیر برنامه هایی را که می خواهیم باز شوند، چطور بیابیم؟ کافیست روی آیکون آن برنامه راست کلیک کرده و Properties را انتخاب کنید.chrome-properties

و در پنجره باز شده کل آدرس موجود در باکس جلوی Target را کپی و در تکست Notepad که باز کردیم پیست کنید. مثل شکل زیر

chrome-path

توجه کنید که در برخی برنامه ها مثل برنامه های مایکروسافت آفیس این آدرس وجود ندارد پس بهتر است به شاخه نصب آن در C:\Program Files\Microsoft Office بروید و دنبال فایل exe. آن بگردید و آدرس آن را از منوی آدرس آن کپی کنید.

پس تا به حال نوشته ما به این صورت در Notepad وجود دارد.

notepad-batch-file

4- حال باید فایل متنی خود را ذخیره کنیم اما پسوند فایل خود را bat. تغییر دهید. یعنی ابتدا به File رفته و روی Save As کلیک کنید و نام فایل را test.bat بگذارید و نوع ذخیره را به All Files.

Windows-save

تنظیم برنامه زمانبندی برای شروع کامپیوتر با برنامه های ذخیره شده در Notepad

5- حال فایل Batch ساخته شده را باید طوری به ویندوز معرفی کنیم تا در هنگام شروع آن را فراخوانی کند. برای این کار به Start رفته و در کادر جستجو بنویسید task schedualer و روی برنامه ظاهر شده کلیک کنید.

task-scheduler

6- از صفحه باز شده نترسید چون کار زیادی اینجا نداریم. در قسمت سمت راست لینکی برای ساختن وظایف به نام Create Basic Taskوجود دارد. روی آن کلیک کنید.

create-basic-task

7- در کادر ظاهر شده اسم و توضیحاتی برای وظیفه خود بگذارید. هر چیزی که دوست دارید.

basic-task-wizard

8- حالا مهمترین بخش را انتخاب می کنیم. ما در قسمت Trigger باید When I log on را تیک بزنیم. یعنی زمانی که ما به قسمت کاربری ویندوز وارد شدیم برنامه ها شروع به فعالیت کنند.

task-trigger

9- در قسمت Action نیز Start a program را انتخاب کنید.

start-a-program

10- در گام بعدی باید فایلی را که می خواهیم اجرا شود پیدا کنیم. اگر توجه داشته باشید ما این Notepad را در دسکتاپ ساختیم پس Browse به آنجا میدهیم و فایل test.bat را انتخاب می کنیم.

run-batch-script

دکمه Next و سپس Finish را بزنید. تمام شد. با ریست کردن ویندوز در روزهای بعد خواهید دید که دیگر نیازی به ختی یک کلیک ندارید.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: امکان کپی برداری از متن وجود ندارد