نجات لپ تاپ خیس شده : راه حل مرحله به مرحله

ریختن آب بر روی لپ تاپ ها همیشه یک کابوس برای دارندگان این دستگاه ها بوده است. لپ تاپ ها همیشه در معرض خطر آب هستند. زمانی که در بیرون از خانه هستید و ناگهان باران میبارد، هنگامی که در حال نوشیدن یک لیوان آب و یا چای هستید و… بعضی از تعمیرکاران و فروشندگان کامپیوتر میگویند یک لپ تاپ که خیس شده حتما سوخته است. اما اگر کار هایی که در این مقاله میگوییم را انجام دهید امکان دارد موفق به نجات لپ تاپ خیس شده خود شوید.

اگر گوشی شما خیس شده می توانید از زوش مقاله زیر آن را نحات دهید :

گوشی آب خورده را چگونه نجات دهیم؟

اما برای لچ تاپ ادامه مقاله زیر را در نظر داشته باشید.

چگونه به نجات لپ تاپ خیس شده بپردازیم ؟

چیز هایی که نیاز دارید:

نجات لپ تاپ خیس شده

1. ابزار:

چند عدد پیچ گوشتی چهارسو و دوسو با اندازه های کوچک و بزرگ. و اگر پنس و چاقو سوئیسی هم دارید، بردارید.

2. اسپری حاوی هوا:

برای پاک سازی و از بین بردن گرد و خاک استفاده خواهد شد.

3. مکان مناسب برای کار:

مثلا یک میز بزرگ و خلوت

4. ژل سیلیکا:

چند عدد ژل سیلیکا برای جذب رطوبت.

5. هیتر:

میتوانید از یک سشوار به عنوان هیتر استفاده کنید.

اکثر این چیز های در مغازه های ابزار فروشی در دسترس هستند، به غیر از ژل سیلیکا، که اگر آن را نیافتید چندان مهم هم نیست.

قدم اول: ایمنی

سعی کنید هنگام کار با لپ تاپ نوشیدنی ننوشید و همینطور لپ تاپ خود را نزدیک به مایعات نبرید. قبل از شروع کار، امید زیادی برای نجات لپ تاپ خود نداشته باشید زیرا شانس کمی برای نجات آن دارید. در حقیقت اگر لپ تاپ شما خیس شده باید آن را با یک امید بسیار کم باز کنید و شروع به تعمیر آن کنید.

اگر هم لپ تاپ شما دارای گارنتی است که صدمات بر اثر آب را قبول میکند آن را تحویل گارانتی بدهید.

قدم دوم: دفترچه راهنمای تعمیر مدل لپ تاپ خود را بیابید

یک کامپیوتر و یا یک گوشی و یا هر چیز دیگر که بتوان با آن اینترنت را مرور کرد را بیابید و با استفاده از آن مدل لپ تاپ خود را با پسوند “Service Manual” و یا “Repair Manual” جستجو کنید.

دفترچه راهنمای سرویس و تعمیر، دفترچه ای است که از طرف شرکت سازنده لپ تاپ شما ارائه میشود و یک راهنما برای تعمیر لپ تاپ است. در اینگونه از دفترچه ها راهنمای قدم به قدم باز کردن لپ تاپ شرح داده شده است.

نجات لپ تاپ خیس شده
نجات لپ تاپ خیس شده

اگر احیانا دفترچه راهنمای سرویس و تعمیر لپ تاپ خود را پیدا نکردید هنوز هم میتوانید با یک جستجوی ساده در سایت Youtube راهنمای باز کردن لپ تاپ خود را بیابید.

نجات لپ تاپ خیس شده

قدم سوم: باز کردن لپ تاپ

بر طبق دفترچه راهنما و یا ویدئوی راهنمای بازکردن لپ تاپ، شروع کنید به باز کردن لپ تاپ. این پروسه کمی زمان بر است. حتی اگر بازکردن یک لپ تاپ را کاملا بلد باشید باز هم زمان زیادی میبرد که آن را باز کنید. سعی کنید حین باز کردن عکس هایی از لپ تاپ بگیرید تا حین بستن لپ تاپ به مشکل برنخورید.

نجات لپ تاپ خیس شده

از چیز های ساده شروع کنید. برای مثال در اکثر لپ تاپ ها به سادگی میتوان رم و هارد و یا SSD را با کمک یک پیچ گوشتی باز کرد. البته در بعضی از لپ تاپ ها حتی برای باز کردن رم و هارد هم باید پنل زیر لپ تاپ را باز کنید. حین باز کردن قطعات لپ تاپ صبور باشید و هیچ گاه با عجله این کار را انجام ندهید. به خصوص بعضی از قسمت ها ممکن است با کمی فشار بشکنند. بنابر این فشار زیادی بر روی قطعات و بدنه نیاورید.

نجات لپ تاپ خیس شده
نجات لپ تاپ خیس شده

زمانی که تمامی قطعات را باز کردید آن هارا بر روی یک میز و یا هر جای امن دیگر بگذارید. همچنین توجه داشته باشید که قطعات با سیم دارای جریان برق برخورد نکنند. پیچ ها را نیز در یک ظرف مناسب قرار دهید تا گم نشوند. پیچ ها را بر روی یک آهنربا هم میتوانید قرار دهید.

قدم چهارم: خشک کردن قطعات

با استفاده از یک پارچه و یا یک حوله تک تک قطعات را کاملا خشک کنید. تا آخرین قطرات آب را از روی قطعات بردارید. پس از خشک کردن با استفاده از پارچه، با استفاده از اسپری حاوی هوا به قطعات کمی بدمید.

سپس قطعات را در جایی خشک بگذارید. البته دقت داشته باشید قطعات را در مکان بسیار گرم و یا در معرض نور آفتاب نگذارید. گرما هم به قطعات آسیب میزند. با استفاده از یک سشوار قطعات را کاملا خشک کنید و مطمئن شوید که هیچ آبی بر روی آن ها نماند.

در آخرین مرحله از پروسه خشک کردن قطعات، آنها را در درون ظرفی قرار دهید که پر از بسته های ژل سیلیکا است. باید چندین ساعت در این ظرف بمانند.

نجات لپ تاپ خیس شده

قدم پنجم: لپ تاپ را ببندید

با استفاده از دفترچه راهنما و یا ویدیو راهنما و عکس هایتان لپ تاپ را ببندید. در انجام این کار نیز صبور باشید و قطعت را به آرامی در جایشان قرار دهید. همچنین دقت کنید در جاهایی که باید پیچ کوتاه ببندید، پیچ های بلند نبندید، زیرا باعث سوراخ شدن سطح پشتی محل قرار گیری پیچ میشود.

قدم ششم: لپ تاپ را روشن کنید

نجات لپ تاپ خیس شده

لپ تاپ را روشن کنید و آن را تست کنید. در اولین فرصت یک نسخه پشتیبان از اطلاعات خود تهیه کنید.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: امکان کپی برداری از متن وجود ندارد