ناهماهنگی صدا و تصویر و حل مشکل در KMpalyer و VLC

چند وقت پیش از یکی از کانال های تلگرام فیلمی با کیفیت 480p دانلود کردم (کیفیت 720p یا 1080p نیز موجود بود) و متوجه شدم این فیلم با مشکل ناهماهنگی صدا و تصویر در KMpalyer مواجه است. بعدا متوجه شدم به دلیل استفاده از کانورتور یا مبدل ویدیویی نا مناسب جهت کاهش حجم، این مشکل به وجود آمده است در حالیکه همه به سیستم و کیفیت سیستم ایراد می گرفتند. این مشکل ربطی به پلیر ندارد زیرا در km و jet audio  و VLC و … برقرار بود. بنابراین به دنبال راه حل برای این مشکل گشتم و مطلب آموزشی ناهماهنگی صدا و تصویر و حل مشکل آن در KMpalyer و VLC حاصل این تحقیق و بررسی است. با BigETek همراه باشید.

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که بخواهید فیلمی را ببینید اما صدای آن فیلم با تصویر هماهنگ یا سینک نباشد یعنی صدا کمی جلوتر یا عقب از تصویر هست.

ناهماهنگی صدا و تصویر

مطالب جذاب مرتبط با موضوع:

قرار دادن لوگو روی فیلم عکس گیف در تلگرام (بینهایت و رایگان)

آموزش کامل ویرایش فیلم اندروید (دیگران را متحیر کنید) با سرعت فیلم ها را ببرید و کم حجم کنید و صدایش را بر دارید و …

قرار دادن موزیک روی فیلم در اندروید با VivaVideo (توجه کنید که از ترکیب خبر قبلی و این خبر می توانید صدا را از فیلم جدا کرده و به فیلم جدید وصل کنید)

آموزش چسباندن صوت به فیلم و ویدیو

ناهماهنگی صدا و تصویر و حل مشکل آنها

هماهنگ سازی و تنظیم صدا و تصویر با VLC Player

راه حل اول برای حل مشکل ناهماهنگی صدا و تصویر VLC Player است. برنامه VLC Player جهت پخش فایل های مالتی مدیا می باشد . با کمک این برنامه می توانید تمام فایل های صوتی و تصویری خود را پخش کنید .  VLC Player یک مدیا پلیر قوی و کم حجم است که تقریبا اکثر فرمت های رایج را بدون احتیاج به هیچ کدک اضافه ای پخش میکند. این برنامه همچنین قابلیت پخش سی دی و دی  را دارد. شما با این برنامه به راحتی میتوانید از زیرنویس های موجود در اینترنت برای فیلمهای مختلف استفاده کنید. شما می توانید با طی کردن چند مرحله ساده به کمک نرم افزار VLC Player مشکل عقب افتادن صدا از تصویر را حل کنید.

آموزش ضبط صفحه نمایش با صدا توسط VLC player

افزایش و کاهش سرعت فیلم در KM و VLC و Media Player Classic پلیر

وقتی که شما فایل خود را در VLC player باز می کنید با استفاده از میانبرهای صفحه کلید سریعتر صدا و تصویر را با هم هماهنگ کنید. برای انجام این کاربا فشار دادن دکمه k صفحه کلید ۵۰ میلی ثانیه صدا جلو می افتد و اگر کلید k را دوبار فشار دهید صدا ۱۰۰ میلی ثانیه جلو می افتد و با فشار دادن چهار باره صدا ۲۰۰ میلی ثانیه جلو می رود و با فشار دادن کلید J شما می توانید به عقب حرکت کنید تا ناهماهنگی صدا با تصویر رفع شود.

اگر شما احساس می کنید که نیاز به دقت بیشتری برای  هماهنگ سازی صدا و تصویر دارید ، بر روی فایل ویدیویی کلیک راست کنید و به Tools بروید و گزینه Track Synchronization را انتخاب کنید. بعد از باز شدن پنجره Adjustments and Effects به زبانه Synchronization بروید و در قسمت Audio Track Synchronization قسمت شما باید زمان عقب یا جلو بودن صدا از فیلم را تنظیم کنید.

ناهماهنگی صدا و تصویر
ناهماهنگی صدا و تصویر

حل مشکل ناهماهنگی صدا و تصویر توسط MKVToolNix

فرمت MKV یکی از فرمت های محبوب برای فایل های ویدئویی بوده که امکان نگهداری تعداد نامحدودی از ویدیو، صدا و زیرنویس را در قالب یک فایل دارد. چنانچه بخواهید Trackهای ویدئو، صدا و یا زیرنویس یک فایل با فرمت MKV را حذف یا به آن اضافه کنید، یا حتی بخواهید یک فایل جدید بر اساس فایل های ویدئویی با فرمت های MP4٬ AVI یا زیرنویس SRT٬ SUB و … داشته باشید، میتوانید از نرم افزار MKVToolNix استفاده کنید

نرم افزار MKVToolNix را باز کنید و فیلم را در آن باز کنید. در زیر فیلد Tracks, chapters and tags تراک صوتی را انتخاب کنید مانند شکل زیر.

ناهماهنگی صدا و تصویر
ناهماهنگی صدا و تصویر

حالا سربرگ Format specific options را انتخاب کنید همانطور که میبینید فیلد Delay خالی است.حالا یک مقدار سینک را که شما در قسمت های بالا پیدا کردید را وارد کنید.

ناهماهنگی صدا و تصویر
ناهماهنگی صدا و تصویر

حالا روی دکمه Browse  که زیر فیلد Output filename است کلیک کنید و محل و نام فایل را برای خروجی فایل MKV انتخاب کنید و رودی دکمه Start muxing کلیک کنید. حل مشکل عدم هماهنگی صدا و تصویر در kmplayer ، vlc ، گوشی و .. به وسیله این روش با ایجاد و جایگزینی فایل تصحیح شده امکان پذیر است.

حل مشکل ناهماهنگی صدا و تصویر توسط KMplayer

در منوی KmPlayer راست کلیک کرده و مطابق تصویر عمل کنید. توجه داشته باشید در این پنجره صدا با تأخیر پخش خواهد شد تا با تصویر هماهنگ شود گزینه بلافاصله عمل می کند اما ذخیره نمی شود.

ناهماهنگی صدا و تصویر
ناهماهنگی صدا و تصویر

4 thoughts on “ناهماهنگی صدا و تصویر و حل مشکل در KMpalyer و VLC

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: امکان کپی برداری از متن وجود ندارد