مشکل نخواندن dvd و cd را اینطور حل کنید…

مشکل نخواندن dvd و cd در کامپیوتر و لپ تاپ ها تقریبا گسترده است. کمتر کسی پیدا می شود که روزی با این مشکل روبرو نشود. اما آیا همیشه برای حل این مشکل باید کامپیوتر را به یک متخصص نشان دهید یا قید اطلاعات داخل  dvd و cd را می زنید؟ یا بهتر است کمی اطلاعات خود را در این زمینه بالا ببریم تا شاید در چند دقیقه بتوانیم خودمان را به یک متخصص تبدیل کنیم. با BigETek همراه باشید.

دستگاه صدای عجیبی از خود می‌دهد و مدت زیادی طول می‌کشد تا بتواند محتویات داخل آن را اجرا کند یا ممکن است در سطح زیرین خش‌های زیادی مشاهده شود. در این حالت چاره چیست؟ آیا باید از خیر استفاده مجدد از CD  یا DVD خود بگذرید یا راه بهتری نیز وجود دارد؟

مطالب جذاب: بهترین باتری گوشی کدامست؟ نتایج تست شارژ تمام گوشی ها- لازم هنگام خرید

بهترین شناور پلیر کم حجم برای کامپیوتر در اختیار گوگل

مشکل نخواندن dvd و cd را اینطور حل کنید…

قبل از اینکه از برنامه هاب جانبی استفاده کنید بهتر است روش های زیر را که به صورت دستی می توانید سی دی ها و دی وی دی های خش دار خود را بازیابی کنید را اجرا کنید. به طور مثال اگر سی دی و دی وی دی شما خط و خش زیادی نداشته باشد، گرد و غبار و چربی بر روی سطحش، از اجرا شدن درست سی دی جلوگیری می کند. بنابراین تمیز کردن CD یا DVD باید اولین اقدام شما باشد که می توانید از صابون مایع و آب برای شستشو استفاده کنید یا از الکل به جای آب استفاده کنید.

هرگاه که خواستید سی دی را پاک کنید، این کار را از مرکز لوح فشرده به صورت مستقیم به سمت لبه های آن انجام دهید تا از ایجاد خش بیشتر جلوگیری شود و هرگز از پارچه یا حوله برای خشک کردن CD استفاده نکنید بلکه لوح فشرده را تکان دهید تا قطره های آب از آن جدا شود و سپس در معرض هوا قرار دهید تا خشک شود. در ادامه روش های دیگر دستی و روش های دیگری که برای خوانده نشدن سی دی و دی وی دی استفاده می شود را توضیح خواهیم داد.

تعمیرات دستی برای رفع مشکل نخواندن دی وی دی و سی دی در لپ تاپ

برای اینکه هرگونه خراشیدگی کوچک بر روی فویل سی دی یا دی وی دی مشخص شود، سطح براق سی دی یا دی وی دی را زیر نور لامپ بررسی می کنیم تا حتی اگر کوچکترین قسمتی از فویل CD از بین رفته بود، آن را بیابیم. سی دی را در همان طرفی که نوشته ها قرار دارند قرار می دهیم و با یک ماژیک وایت برد قسمتی از فویل سی دی/ دی وی دی را که از بین رفته رنگ می کنیم. از دو تکه “چسب نواری کاغذی” استفاده کنید و هر دو را در محل رنگ شده بر روی هم بچسبانید. این سی دی/ دی وی دی ممکن است در درون دستگاه صدای زیادی ایجاد کند اما در ۷۰ در صد موارد قسمت خراب را تعمیر می کند.

روش دیگر بازیابی اطلاعات سی دی شکسته و.. استفاده از خمیر دندان برای پولیش کردن خش های سی دی/ دی وی دی است که تنها به خمیردندان و یک دستمال نرم‌ احتیاج دارید. کمی خمیردندان را روی دستمال و یا پارچه پخش کنید و سپس به حالت دایره‌ ای صفحه خش‌دار را با دستمال پولیش کنید. هنگامی که خش‌ها از بین رفتند، CD یا DVD را با آب بشورید. لوح فشرده را تکان دهید تا قطره های آب از آن جدا شود و سپس در معرض هوا قرار دهید تا خشک شود.

1

ریکاوری اطلاعات و کپی سی دی های خشدار با برنامه های میانجی در ویندوز

برنامه های زیاد و متنوعی در بازار وجود دارد که شما می توانید برای خوانده نشدن دی وی دی/ سی دی استفاده کنید. Unstoppable Copier نرم افزاری کم حجم و Portable جهت گرفتن کپی ( بازیابی اطلاعات ) از CD های خراب و خش دار میباشد.

همه ما بارها شاهد بوده ایم که ویندوز در مواجهه با سی دی هایی که با خرابی فیزیکی روبرو شده اند عمل کپی را متوقف ساخته و پیغامی مبنی بر Can’t Access و یا عدم دسترسی را نمایش می دهد. برای شروع کپی اطلاعات از سی دی های خش دار،  برنامه را دانلود و باز کنید سی دی خراشیده را در درایو کامپیوتر خود قرار دهید و صبر کنید تا دستگاه CD را تشخیص دهد. بعد روی دکمه Browse در کنار باکس Source کلیک کنید و درایو سی دی را انتخاب کنید.

مشکل نخواندن dvd و cd
مشکل نخواندن dvd و cd

حالا شما باید مکانی را که فایل های شما آنجا ذخیره می شود را انتخاب کنید. دوباره روی دکمه Browse کلیک کنید به طور مثال می توانید فایلی که در دسکتاپ ایجاد کرده اید را انتخاب کنید صفحه برنامه شما باید حالا به صورت زیر باشد.

مشکل نخواندن dvd و cd
مشکل نخواندن dvd و cd

برای شروع فرآیند نجات اطلاعاتتان روی copy کلیک کنید، شما می توانید پیشرفت فایل ها را در پنجره اصلی برنامه همراه با یک نوار پیشرفت در زیر آن مشاهده  کنید. در پایین پنجره، شما می توانید اطلاعات خاصی را در مورد تعداد فایل ها آسیب دیده و تعداد فایل هایی که نرم افزار بازیابی می کند را مشاهده کنید.

مشکل نخواندن dvd و cd
مشکل نخواندن dvd و cd

توجه: بسته به میزان آسیب دیدگی سی دی شما فرآیند ممکن است طول بکشد و همچنین درایو سی دی ممکن است صداهای عجیب و غریبی تولید کند.هنگامی که فرآیند کامل شد، تمام فایل های ذخیره شده خود را در پوشه مورد نظر خود پیدا خواهید کرد.

برنامه های میانجی دیگر برای حل مشکل خوانده نشدن سی دی

اگر با برنامه Unstoppable Copier کار نمی کنید، می توانید گزینه های دیگری را برای بازیابی اطلاعات دی وی دی های خراب بررسی کنید.

کپی برداری از اطلاعات سی دی ها و دی وی دی های خش دار با برنامه Recovery Toolbox for CD

CD Recovery Toolbox از ابزارهای سریع ، ساده و رایگان جهت بازیابی اطلاعات موجود بر دیسکهای نوری CD/DVD خراب ، قدیمی و خش دار میباشد. نزدیک دو دهه پیش و در ابتدای ظهور دیسکهای نوری تصور بیشتر استفاده کنندگان از این ابزار جدید بر آن بود که ، ثبت اطلاعات بر روی Compact Disc راهی برای حفظ اطلاعات در زمان طولانی و یا نامحدود میباشد ولی بزودی مشخص گردید متاسفانه عمر دیسکهای نوری حتی در بهترین شرایط نگه داری و استفاده از مرغوبترین مواد جهت ساخت آن از یک دهه تجاوز نخواهد کرد. اکنون نیز که سالها استفاده گسترده از سی دی و دی وی دی میگذرد دوستان بسیاری هستند که دارای تعدادی دیسک نوری غیر قابل استفاده میباشند و دل کندن از اطلاعات موجود بر آنها نیز گاه قدری مشکل میباشد. با استفاده از این برنامه می توانید اطلاعات خود را نجات دهید.

بازیابی اطلاعات از سی دی و دی وی دی هایی که خوانده نمی شوند

برنامه دیگری که می توانید به کمک آن اطلاعات خود را از روی سی دی های خش دار بازیابی کنید برنامه CDCheck است، که برای ۳۰ روز رایگان است. به کمک این برنامه فایلها و فولدر های موجود در CD ، DVD و همچنین هارد را بازیابی و در محل دلخواه ذخیره کنید. البته این برنامه فقط فایلها و فولدر هایی را بازیابی می کند که غیر قابل کپی شدن و به اصطلاح فاسد هستند و نه فایلهای پاک شده. همچنین از این برنامه می توانید برای بررسی صحت و سلامت  CD و DVD که رایت می کنید استفاده نمایید.

رفع مشکل نخواندن دی وی دی و سی دی در لپ تاپ با نرم افزار IsoBuster

شاید شما هم از این که اطلاعات مهم ی از قبیل نرم افزار ،فیلم و عکس و … را روی یک CD / DVD / BD / HD DVD ذخیره کرده باشد ولی به علت اینکه دنیایی از خش CD … شما را فرا گرفته و برای شما غیر قابل استفاده شده ناراحت شده باشید. با استفاده از نرم افزار IsoBuster علاوه بر بازگردانی اطلاعات آسیب دیده میتوانید از دست قفل های حجمی و کاراکتری نیز در امان باشید و به راحتی آنها را رایت کنید. قابلیت بسیار خوبی که به این ورژن نرم افزار اضافه شده پشتیبانی از DVD و BD ها و به طور کلی CD / DVD / BD / HD DVD می باشد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: امکان کپی برداری از متن وجود ندارد