چرا باید از مرورگر فایرفاکس به کروم مهاجرت کنیم؟

چرا اکثر کاربران اینترنتی به گوگل کروم روی آورده اند؟ کاربرانی که از ابتدای آشنایی با مرورگری احساس خوبی را بدست آورند بسختی مهاجرت به مرورگری دیگر را می پذیرند. مرورگر فایرفاکس تا زمانی ادعای بالاترین سرعت را داشت هم در دانلود هم در گشت و گذار صفحات اینترنت. آیا آینده در دستان کروم است یا فایرفاکس؟

دو ویژگی مهم گوگل کروم در بدو ورودش در سال 2008، سرعت و طراحی مینیمم بی نظیر آن بود. اما این برگ بنده تا سال 2014 از آن کروم بود و رقابت آغاز شد. بعد از آن مساله خصوصی سازی گوگل بازتاب داشت. بطور پیش فرض کروم هر چیزی را که در باکس جستجوی آن تایپ کنید به سرورهای قدرتمند گوگل انتقال می یابد تا ویرایشگر انتخابی ما باشد البته اگر اکانت شما در گوگل فعال است. برای صدق گفته ها می توانید به آدرس زیر سری بزنید.(روشی برای کنترل فرزندان حتی در صورتی که history کامپیوتر را پاک کنند.)

کلیک کنید.

مرورگر فایرفاکس در توسعه مرورگر خود از کروم عقب ماند برای همین مشاهده شده صفحات اینترنتی که برای باز کردن آنها به مرورگری دیگر نیاز داشته باشید. از جمله ضعف های دیگر مرورگر فایرفاکس مقدار حافظه ایست که برای صفحات باز اختصاص می دهد که در مقایسه با مرورگرهای دیگر کمی نارضایتی کاربران را به خود جلب کرده است.(البته افزونه هایی برای کاهش این حجم حافظه وجود دارد یا روش های مثل حالت safe mode اما همین افزونه ها نیز خود حافظه ای را بکار می گیرند جالب است که کروم نیز از این عیب خود رنج می برد.)

شاید بتوان دست برتر گوگل را جستجوی صوتی آن دانست اما همگام سازی اطلاعات کاربران کروم در سیستم عامل های متفاوت نیز فقط توسط کروم امکانپذیر است. این همگام سازی شامل اطلاعاتی نظیر تاریخچه مرور صفحات وب، پسوردها، تم، نرم افزار و اکتنشن های وب قابل اجرا در دستگاه های مشابه و کلمات پیشنهادی جستجو می شود. یعنی ارتباط گیری اطلاعات ثبت شده شما توسط دسکتاپ، iOS و Android. هنوز Firefox  در این زمینه برای iOS کاری از پیش نبرده و دیگر مرورگرها نیز حرفی برای گفتن ندارند.

410648-chrome-voice-search

در مورد آپدیت باید بگوییم که اپرا فایرفاکس و کروم از اینترنت اکسپلورر و سفری پیشی گرفتند و دلیل آن هم آپدیت خودکار و زیر پوستی و اعمال تغییرات در استفاده بعدی  سه مرورگر اول است. این نشان از رفع هر گونه مشکلی در کاربری بی وقفه از مرورگرها را باعث می شود اما اکسپلورر و سفری به آپدیت دستی نیاز دارند. بهتر است توجه کنیم که خاموش کردن آپدیت اتوماتیک مرورگرها ممکن است کامپیوتر شما را دچار ریسک کند.

کروم در سیستم عامل های مک، لینوکس و ویندوز همانند مرورگر فایرفاکس و سفری و اپرا قابل استفاده است اما اینترنت اکسپلورر از قافله جا مانده است زیرا که فقط در ویندوز قابل اجراست. کوچکترین رابط نمایش را گوگل به کروم وارد کرد و بعد ها سیاست دیگر مرورگرها نیز این شد که از کمترین مزاحمت هایی مثل نوشته ها و دکمه ها  در استایل مرورگر استفاده کنند و منوی خود را شبیه به آن یعنی تک دکمه ای کرده اند.

باکس جستجوی گوگل کروم نیز بدلیل کارایی دو گانه ویژگی منحصر به فردی را ایجاد کرده، باکسی که هم می توان به عنوان جستجوگر و هم به عنوان نوار آدرس از آن یاد کرد. اما مرورگرهای دیگر با تقسیم این دو از مزیت طویل بودن نشان دهنده کامل آدرس را از دست داده اند. حتی قبل از زدن دکمه اینتر بدانید که کلمه شما به سرورهای گوگل فرستاده شده و اگر ویژگی جستجوی کلمات مشابه روشن باشد، برای شما نمایان می شود.

تب هایی داینامیک با قابلیت پین شدن و کشیده شدن به عنوان صفحه ای مجزا برای راحتی بیشتراز جمله دیگر قابلیت های کروم است. قابلیت جست و جو با صدا بدون نیاز به نصب برنامه ای و فقط با اضافه کردن میکروفن خصوصیتی است که گوگل اجازه دسترسی به آن را در دیگر مرورگرها نداده است. هرچند این روش در دیگر مرورگرها ساپورت می شود. کافیست روی میکروفن کنار باکس جستجوی صفحه googl.com کلیک کنید.

همانند گوگل پلی استور که منبع عظیمی از نرم افزار های اندروید را در اختیار دارد، گوگل Web store نیز وجود دارد. ایده ی اولیه آن از اپرا گرفته شده ولی بعد از مدتی اپرا در این زمینه محدود شد. گوگل اجازه نصب نوار ابزاری برای تمام نرمافزارهای وب شما را نیز می دهد. مانند شکل زیر

410649-apptoolbar550

کروم اولین مرورگری بود که فلش را در برنامه نصبی خود قرار داد بعد اپرا همین کار را کرد اما در اینترنت اکسپلورر از شما خواسته می شود که Adobe Flash را جداگانه نصب کنید. کروم مانند فایرفاکس اسناد pdf را توسط پلاگین داخلی حتی بصورت تمام صفحه نمایش می دهد. قابلیت پرینت صفحات به صورت pdf نیز در نوع خود کاری جالب است.

اکستنشن ها، افزونه های برای نصب در کروم و استفاده بهتر از دنیای وب را به ارمغان آورده اند. هرچند گاهی این افزونه ها در محیط جستجوی بدون ردپا (محیطی که هیچ اطلاعاتی از شما ثبت نشود Ctril+Shift+N) در مقایسه با مرورگر فایرفاکس تا کنون ضعف داشته است. امکان شخصی سازی و اضافه کردن کاربران جدید به کروم نیز ایده دیگریست که تحقق یافته است.

ارتباط خدمات سرویس دهنده بزرگی بنام گوگل، مانند گوگل پلی، وب استور، کرومبوک و … به یکدیگر باعث شده که آنچه در تصویر زیر می بینید، حقیقت داشته باشد.

correct-stat-3

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: امکان کپی برداری از متن وجود ندارد