فایل ورد خراب شده را چگونه بازیابی کنیم؟

روش های متعددی برای بازیابی فایل ورد خراب شده وجود دارد. هنگامی که با پیغام “Word was unable to read this document. It may be corrupt” روبرو می شوید یدین معنی است که فایل شما فاسد شده و قابلیت خوانده شدن ندارد. اما گاهی اطلاعاتی ضروری در این اسناد است که حتما باید بازگردانی شوند. در ادامه این مطلب به روش های بازیابی فایل ورد خراب شده خواهیم پرداخت. با BigETek همراه باشید.

 اسناد ورد ممکن است به دلایل مختلفی خراب شوند. در یک محیط شبکه شده اسناد ممکن است به علت مشکلات مجوزی و یا اشتراک گذاری فایل باز نشوند. ممکن است فایل از یک فلش، سی دی و… بد بارگذاری شده باشد و یا اینکه ممکن است خود فایل خراب شده باشد. اما بیشتر اوقات می توان این فایل های word خراب را بازیابی کرد.مطالب مرتبط : نحوه بازیابی پیامک های پاک شده در اندرویداکانت گوگل برای اندروید جهت بازکردن گوشی قفل شده،انتقال مخاطب و...

 فایل ورد خراب شده

امتحان سند دیگر و یا یک ایستگاه کاری (Workstation) دیگر

اگر یک سند ورد باز نمی شود و ارور Word was unable to read this document. It may be corrupt نمایش داده میشود، لزوما به این معنی نیست که در آن سند مشکلی وجود دارد. ممکن است چیزی در ایستگاه کاری یا نسخه Word در Workstation اشتباه باشد. شما می توانید این مشکل با دو راه حل کنید. ابتدا سعی کنید سایر اسناد ورد را در Workstation باز کنید. به طور طبیعی، اگر هیچ چیزی در ایستگاه کاری باز نمی شود، شما با مشکلات بزرگتری باید سروکار داشته باشید.اگر فایل های دیگر باز شوند، می توانید آن را در یک ایستگاه کاری دیگر در شبکه خود باز کنید. این کمک خواهد کرد که مطمئن شوید که مشکل از سند ورد است و نه Workstation.

رفع مشکل باز نشدن فایل ورد با تعمیر فایل

برای بازیابی فایل خراب در ورد روی File کلیک کنید و سپس open را انتخاب کنید روی فایل مورد نظر خود یکبار کلیک کنید توجه داشته باشید که با دابل کلیک کردن روی فایل شما فقط با ی پیغام خطا مواجه خواهید شد. وقتی که یک بار روی فایل کلیک کردید مانند تصویر زیر در قسمت open گزینه open and repair را انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه برنامه ورد تلاش می کند تا سند خراب را تعمیر کند. همیشه اول این روش را امتحان کنید و اگر به جواب نرسیدید روش های دیگر را امتحان کنید.

فایل ورد خراب شده
فایل ورد خراب شده

حل مشکل باز نشدن فایل ورد ۲۰۰۷ ، ۲۰۱۰ و ۲۰۱۳

ویژگی دیگری که در قسمت محاوره ای open وجود دارد و شما می توانید از طریق آن فایل های وردتان که خراب است را تعمیر کنید Recover text from any file  هست. مانند تصویر زیر از قسمت all word documents گزینه Recover text from any file را انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه برنامه ورد تلاش می کند از فایل خراب ورد هر متنی را که می تواند بازیابی کند.

فایل ورد خراب شده
فایل ورد خراب شده

 اگر هیچکدام از دو روش بالا جواب نداد شما می توانید تلاش کنید که فایل خراب را در یک فایل ورد دیگر درج کنید. در ادامه نحوه این کار را توضیح خواهیم داد.

حل مشکل بازنشدن فایل Word

برای درج فایل خراب در یک فایل ورد دیگر روی سربرگ Insert کلیک کنید سپس object را مانند تصویر زیر انتخاب کنید.

فایل ورد خراب شده
فایل ورد خراب شده

در پنجره آبجکت روی سربرگ Create from File کلیک کنید و سپس دکمه Browse را انتخاب کنید. فایل خراب ورد را انتخاب کنید. حالا ببینید آیا قادر به وارد کردن محتویات در سند جدید هستید یا نه.

فایل ورد خراب شده
فایل ورد خراب شده

مشکل باز نشدن فایل ورد ۲۰۱۶ با باز کردن سند ورد خراب در حالت Draft

روش دیگری که شما می توانید امتحان کنید باز کردن فایل در حالت پیش فرض است که برخی از اطلاعات هدر و غیره را در نظر نمی گیرد و بنابراین ممکن است بتوانید فایل را باز کنید و ارور word was unable to complete the format رفع کنید.

برای انجام این کار روی File و سپس Options کلیک کنید بعد روی Advanced کلیک کنید و سپس اسکرول را پایین بکشید و به بخش Show document content بروید. گزینه های Show picture placeholders و Use draft font in Draft and Outline views را انتخاب کنید.

فایل ورد خراب شده
فایل ورد خراب شده

حالا به ورد برگردید و روی view کلیک کنید و سپس Draft را که زیر بخش Document Views است را انتخاب کنید. حالا فایل خراب خود راباز کنید ببینید که آیا باز می شود؟

فایل ورد خراب شده

 رفع مشکل باز نشدن فایل ورد ۲۰۱۰  ، ۲۰۱۳ و ۲۰۱۶ با استفاده از نسخه های قبلی

گزینه دیگری که ممکن است به شما کمک کند سند ورد خود را بازیابی کنید، Pervios Versions است. در ویندوز ۷ و نسخه های بالاتر system restore به طور خودکار بک آپ هایی از اسناد شما ایجاد می کند. این به این معناست که system restore باید فعال باشد که به صورت پیش فرض فعال است. اگر شما به طور دستی این قابلیت را خاموش کرده اید نمی توانید از این ویژگی استفاده کنید. اگر آن را فعال کنید ویندوز به طور خودکار نقاط بازیابی را به طور مرتب حداقل یکبار در روز ایجاد می کند.

شما با کلیک راست کردن روی فایل و انتخاب Properties و سپس انتخاب سربرگ Previous Versions می توانید مشاهده کنید که آیا نسخه پشتیبان ایجاد شده یا نه. اگر شما این سربرگ را نمی بینید به این معناست که System Restore فعال نیست. نسخه قبلی خیره شده در کادر زیر نشان داده شده است. با این روش شما ممکن است تنها به بخشی از اطلاعات خود دسترسی پیدا کنید اما بهتر از هیچی است.

فایل ورد خراب شده

یک پردازشگر ورد دیگر را امتحان کنید

اگر ورد درست فایل را بازیابی نکند، ممکن است شما با استفاده از پردازشگر ورد دیگر موفق شوید. بسیاری از پردازشگرهای واژه ، مانند WordPerfect وOpenOffice ممکن است بتوانند فایل را باز کنند. در حقیقت، ممکن است یک کاربر یک سند را با استفاده از یک محصول غیرمایکروسافتی ایجاد کرده و یا اصلاح کند و این فایل را با پسوند .doc ذخیره کند. اگر شما دسترسی به به غیر از مایکروسافت به پردازشگر کلمه دیگری دسترسی ندارید، سعی کنید فایل را با Notepad یا WordPad باز کنید. این برنامه ها می توانند راهی سریع برای بدست آوردت متن از یک فایل باشند. فایل را با rtf یا .txt ذخیره کنید و فایل را داخل ورد باز کنید. همچنین میتوانید فایل های خود را به صورت آنلاین نیز باز و مشاهده کنید.

باز کردن فایل های ورد خراب با استفاده از برنامه های میانجی

اگر یک فایل ورد نسخه قدیمی دارید می توانید برای تعمیر فایل به صورت رایگان از Repair my Word استفاده کنید. این یکی از نرم افزارهای رایگان است که تنها با ورد ۶، ورد ۹۵، ورد۹۷ و ورد ۲۰۰۰، ورد ۲۰۰۳ و ورد ایکس پی کار می کند و با فایل هایی که فرمت Docx دارند و در ورد ۲۰۰۷ استفاده می شود و نسخه های بالاتر کار نمی کند.

یکی دیگر از برنامه های میانجی برای باز کردن فایل های ورد Recovery for Word است که ۶۹ دلار قیمت دارد و با تمام نسخه های ورد از ۹۵ تا ۲۰۱۰ کار می کند.

برنامه بعدی نرم افزار DocRepair است که ۷۹ دلار قیمت دارد و برای ورد ۹۵ تا ۲۰۱۰ کار می کند. هزینه این نرمافزار بسیار بالا است اما می توانید نسخه دمو را دانلود کنید و پیش نمایش را بررسی کنید تا ببینید آیا داده ها قابل بازیابی هستند یا نه.

برنامه بعدی که ۴۹ دلار قیمت دارد برنامه Kernel for Word است که نسبت به سایر برنامه ها مقداری ارزان تر است. پس از نصب برنامه روی Add Files کلیک کنید و سپس Repair Files را انتخاب کنید. یک مکان را برای ذخیره فایل بازیابی شده انتخاب کنید و سپس شروع به بازیابی کنید.

اگر شما واقعا از بازیابی سند ورد خود نا امید شده اید، یک ویرایشگر سکتور را برای بازیابی اطلاعات از فایل ورد امتحان کنید. برنامه هایی مانند WinHex می توانند به شما اجازه مشاهده و کپی اطلاعات از فایل را بدهند. اگر شما نمی توانید یک پرونده مهم را به هیچ وجه باز کنید، این برنامه می تواند تنها انتخاب شما باشد. فقط هنگام استفاده از ویرایشگر سکتور مراقب باشید، زیرا آنها می توانند به طور بالقوه به فایل های سیستم یا هارد دیسک شما آسیب برسانند، و اطلاعات بیشتری از دست بدهید.

از برنامه OfficeRecovery نیز می توانید استفاده کنید. البته کرک شدن برنامه در عملکرد برنامه تاثیر منفی می گذارد.

2 thoughts on “فایل ورد خراب شده را چگونه بازیابی کنیم؟

 • May 18, 2018 at 12:52 pm
  Permalink

  با سلام یک فابل ورد بنده خراب شده و پیغام می دهد که مشکلی در متن فیل است لطفا اگر مقدوره فیل را بازسازی وتعمیر نماید.

  Reply
  • May 18, 2018 at 10:18 pm
   Permalink

   سلام
   از آموزش فوق استفاده کنید

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: امکان کپی برداری از متن وجود ندارد