آموزش ساخت نرم افزار پرتابل یا بدون نیاز به نصب

بشر میل به دسترسی به هر چیزی در آسوده ترین روش ممکن را دارد. دسترسی به نرم افزار ها نیز از این قاعده مستثنی نیست. نرم های پرتابل یا قابل حمل از سابقه چندین ساله در دنیای تکنولوژی برخوردارند و بسیاری از کارها را برای ما آسان کرده اند. امکان استفاده از هر نرم افزار پرتابلی در محیط هایی مثل سایت دانشگاه ها یا کافی نت ها و …، که اجازه نصب برنامه را نداریم، بسیار لذت بخش است. برای مثال اینترنت دانلود منیجر پرتابل یا تلگرام دسکتاپ پرتابل یا… . با ما برای ساختن سریع یک نرم افزار پرتابل همراه باشید. در انتها بیش از 300 نرم افزار را می توانید دانلود کنید.

فرض کنیم می خواهید زمانی که در سایت دانشگاه هستید تلگرام را نیز در دسکتاپ کامپیوتر سایت دانشگاه داشته باشید. اما اجازه دسترسی به نصب هر گونه برنامه ای را ندارید. پس کافیست  برای ساخت نرم افزار پرتابل با ما چند گام ساده بر دارید.

1- ابتدا نیاز به دو نرم افزار داریم. یکی winrar

(دانلود کنید 64 یا 32 بیت)

و دیگری هر نرم افزاری که می خواهید آن را پرتابل کنید. ما تلگرام دسکتاپ را انتخاب کردیم.

(دانلود تلگرام مخصوص ویندوز)

اگر نیاز به آموزش نصب تلگرام دارید به این مقاله رجوع کنید. (کلیک کنید)

2-  برنامه winrar و تلگرام را بر روی ویندوز نصب کنید. (بدون نصب برنامه تلگرام هم می توانیم این آموزش را ادامه بدهیم اما نیاز به نرم افزار دیگری بنام Universal.Extractor داریم و با توجه به ساده نگه داشتن آموزش از این روش خود داری می کنیم.)

3- بعد از نصب برنامه آیکن تلگرام روی صفحه دسکتاپ نمایان می شود. روی آن کلیک راست کرده و Open file location  را انتخاب کنید تا به محل نصب برویم. مانند شکل زیر

telpo

4- حال کل فایل ها را انتخاب می کنیم و روی یکی از آنها کلیک راست و Add to archive را انتخاب کنید.

telpo1

5-در پنجره باز شده Best و علامت تیک را انتخاب کنید.

telpo2

6- سپس به تب Advanceed می رویم و گزینه SFX option را میزنیم تا پنجره زیر باز شود و طبق عکس جاهای نشان داده شده را تغییر می دهیم. توجه برای تغییرات به دو تب Modes و Updates می رویم.

telpo4

telpo5

7- در مرحله آخر به تب Setup می رویم و نام برنامه را از فولدری که در گام 3 باز شد می نویسیم. به نام برنامه پسوند exe. را اضافه کنید. اگر شک داشتید که آیا نام برنامه فراخوان شده را درست یافتید یا نه، برای یافتن اسم اصلی برنامه پسوند exe. را در باکس Search فولدر جستجو کنید.)

telpo6

8- حالا همه ok ها را بزنید تا برنامه پرتابل تلگرام دسکتاپ مثل شکل زیر ساخته شود  و به فلش خود انتقال دهید و براحتی آن را در هر کامپیوتری که خواستید باز کنید.

telpo7

ساخت نرم افزار پرتابل از روی هر نوم افزاری توسط کاربران عادی چون ما امکان پذیر نیست. زیرا برخی نرم افزار ها در هنگام نصب بر روی ویندوز تعدادی فایل های سیستمی با پسوند هایی شبیه dll. و … می سازند که درون فولدر محل نصب آنها قرار ندارد و در هنگام اجرا با مشکل خواندن مواجه می شوند. برای ساختن نرم افزار پرتابل این نوع برنامه ها بهتر است به جای winrar از نرم افزار قدرتمند VMware ThinApp استفاده کنید.

لیستی از مهمترین نرم افزارهای پرتابل را می توانید در زیر ببینید و در صورت تمایل دانلود کنید.

  (برنامه های دسترسی)

  (برنامه های توسعه دهندگان)

  (برنامه های آموزشی)

  (بازی)

  (عکس و عکاسی)

  (اینترنت)

  (موزیک و ویدئو)

  (آفیس)

  (برنامه های امنیتی)

  (برنامه های کاربردی)

لینک برنامه ها از سایت portableapps.com است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: امکان کپی برداری از متن وجود ندارد