ساخت درایو مجازی با استفاده از نرم افزار Daemon Tools Ultra

دیسک های نوری با توسعه فلش دیسک ها کاربرد کمتری پیدا کرده اند اما هنوز هم به عنوان یکی از روش های رایج انتقال داده ها شناخته می شوند. امروزه محتوای دیسک های نوری را معمولا فایل های آرشیوی یا فیلم و بازی تشکیل می دهند و می توان این دیسک ها را به طور کامل تبدیل به یک فایل مستقل کرد تا برای استفاده دیگر نیازی به درایو نوری مانند دی وی دی رام نباشد. در ادامه نحوه ساخت درایو مجازی را در ویندوز آموزش خواهیم داد.

در این روش کلیه اطلاعات درون دیسک با حفظ ساختار به درون یک فایل ایزو (ISO) منتقل می شوند و می توان با ساخت یک درایو مجازی از این دیسک های مجازی استفاده کرد. این روش مزایای زیادی دارد به عنوان مثال در لپ تاپ ها که درایو نوری قوی ندارند می توان دیسک های پرکاربرد را به یک فایل تبدیل کرد تا باعث استهلاک درایو لپ تاپ نشوند. برخی از برنامه ها یا بازی ها نیز که از دیسک به عنوان کلید اجرای خود استفاده می کنند توسط این روش قابل استفاده هستند.

برنامه های زیادی برای اینکار وجود دارند و تقریبا تمام نرم افزارهای رایت دی وی دی می توانند به جای ذخیره اطلاعات روی دیسک از آنها یک ایمیج یا تصویر بگیرند. این عبارت به دلیل انتقال یکسان اطلاعات در یک فایل به جای دیسک به کار می رود. ضمن اینکه استانداردهای مختلفی برای قالب این فایل وجود دارد که استاندارد ایزو معتبرترین آنها است و اغلب نرم افزارها از آن پشتیبانی می کنند. برنامه نرو (Nero) علاوه بر این استاندارد از فرمت اختصاصی خود به نام nrg هم استفاده می کند.

برای شروع نیاز به یک برنامه سبک و رایگان دارید تا بتواند از دیسک ها یک ایمیج تهیه کند و علاوه بر آن بتواند یک درایو نوری مجازی را در ویندوز بسازد. برنامه Daemon Tools Ultra گزینه مناسبی برای این کار است، (که در زیر می توانید آن را دانلود کنید) با این حال برنامه های زیادی با این مشخصات پیدا خواهید کرد.

download

راهنمای نصب نسخه Daemon Tools Ultra

1. ابتدا نرم افزار را دانلود و از حالت فشرده خارج نمایید.
2. با اجرای فایل Setup.exe مراحل نصب را آغاز کنید.

 

2016-02-11_220101
ساخت درایو مجازی : تعیین زبان برنامه

3. در هنگام نصب گزینه Trial License را انتخاب کنید.

 

انتخاب ترایال
ساخت درایو مجازی : انتخاب ترایال

 

انتخاب همه امکانات موجود
ساخت درایو مجازی : انتخاب همه امکانات موجود

 

انتخاب محل نصب
انتخاب محل نصب

 

برای نصب کامل چند لحظه منتظر بمانید
برای نصب کامل چند لحظه منتظر بمانید

 

پرسیدن برای اجازه نصب نرم افزار اضافی که دکمه Install را می زنید
پرسیدن برای اجازه نصب نرم افزار اضافی که دکمه Install را می زنید

4. بعد از نصب، برنامه را اجرا نکنید.

پس از اتمام نصب تیک باز کردن برنامه را بر دارید و Finish را می زنید.
پس از اتمام نصب تیک باز کردن برنامه را بر دارید و Finish را می زنید.

5. وارد پوشه Crack شده و با توجه به معماری سیستم عامل خود، تمام محتویات پوشه ی مناسب را در محل نصب برنامه کپی کنید.

 

کپی محتوایات crack در داخل محل نصب
کپی محتوایات crack در داخل محل نصب

 

نحوه ساخت درایو مجازی با Daemon Tools Ultra

در صفحه نخست این برنامه سه منو اصلی را خواهید دید.

صفحه اصلی برنامه
صفحه اصلی برنامه

در قسمت چپ فهرستی از دیسک هایی که به ایمیج تبدیل شده اند نمایش داده می شوند و برای سهولت دسترسی به دیسک های پرکاربرد، فهرستی از آخرین مواردی که استفاده کرده اید نیز در همین بخش قابل مشاهده است. منوی Tools نرم افزار دارای گزینه هایی مانند اضافه کردن دیسک، ذخیره یا رایت دیسک است.  این درایوها شامل درایوهای فیزیکی و حقیقی و درایوهای مجازی هستند. اگر قصد استفاده از برنامه های دیگر را دارید این بخش ها را در آنها هم خواهید دید با این تفاوت که ممکن است محل قرارگیری این بخش ها متفاوت باشد.

608
گزینه های موجود در منوی Tools

بعد از دانلود و نصب این برنامه در منوی Tools روی گزینه Add a writable virtual device کلیک کنید.  بعد از این مرحله پنجره ای باز خواهد شد که در بخش بالای آن باید درایو مبدا را از منوی باز شونده مشخص کنید. این درایو باید از نوع فیزیکی باشد که دیسک را درون آن قرار داده اید.

صفحه ایجاد درایو مجازی
صفحه ایجاد درایو مجازی

در قسمت بعدی سرعت خوانش دیسک مشخص می شود و در پایین این بخش نیز محل ذخیره دیسک را تعیین می کنید. در همین قسمت امکاناتی برای فشرده سازی یا قرار دادن رمز عبور روی دیسک وجود دارد.

بعد از تایید این مرحله پنجره دیگری باز می شود که فرآیند تبدیل دیسک به فایل را نشان می دهد. اطلاعاتی از قبیل زمان، مراحل انجام این فرآیند و سرعت آن در این صفحه نمایش داده می شوند. پس از اتمام این مرحله دیسک شما تبدیل به یک فایل شده است و می توانید از این به بعد بدون نیاز به سی دی یا دی وی دی از آن استفاده کنید.

613
درایو مجازی تولید شده

اما برای استفاده باید آن را درون درایو مجازی قرار دهید یا اصطلاحا آن را Mount کنید. در مورد دیسک های حقیقی نیز این مرحله انجام می شود با این تفاوت که در آن بخش دیسک را درون درایو قرار می دهید اما در اینجا باید فایل را به درایو مجازی معرفی کنید. برای Mount فایل ایزو یا همان ایمیج دیسک در صفحه اصلی برنامه روی درایو مجازی که در بخش پایین قرار دارد کلیک راست و از منو، گزینه Mount را انتخاب کنید. در پنجره ای که نمایش داده می شود محل فایل را تعیین کنید و پس از این مرحله دیسک به صورت خودکار اجرا خواهد شد ضمن اینکه در پنجره My Computer نیز این درایو همانند یک درایو حقیقی دیده می شود و کار با آن عینا مشابه یک درایو فیزیکی است.از دیگر نرم افزارهایی که قابلیت اجرای این فرآیند و ایجاد فایل ها ایزو را دارند می توان به نرم افزارهای Alcohol 120%، CloneCD و IsoBuster اشاره کرد. این برنامه ها معمولا دارای یک نسخه رایگان یا آزمایشی و یک نسخه تجاری هستند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: امکان کپی برداری از متن وجود ندارد