ساخت جلد در ورد : آموزش طراحی صفحه جلد در word

آن چیزی که در حافظه کاربر از یک سند متنی، مجله، یا کتاب به خاطر می ماند، تصویر روی جلد آن است. سفارشی سازی متون یک سند می تواند به شناسایی مناطق و بخش های آن کمک کند که در این کار می توان از سرتیتر، تیتر و یا متون برجسته و همچنین پاراگراف های متقاطع استفاده نمود. اما در صورتی که می خواهید تا یک طرح کلی از محتوای سند خود را به ذهن خواننده القا کنید در این صورت می توانید از صفحه جلد و یا همان کاور استفاده نمایید. در این توشته می خواهیم به آموزش ساخت جلد در ورد بپردازیم. با بیگ ای تک همراه باشید.

آموزش ساخت جلد در ورد : متون خود را با جلد زیبا چشم نوازتر کنید

صفحه کاور در واقع اولین بخش یک سند متنی می باشد و مقصود آن القا یک طرح و ایده کلی از محتوای متن به کاربر است. به طور معمول محتویات این صفحه از عنوان با اندازه بزرگ، نام نویسنده، تاریخ تحریر، توضیح کوتاه و دیگر اطلاعات مهم که فکر می کنید برای خواننده کاربردی باشد تشکیل شده است.

طرح کاور وانیلا به چه شکل است؟

ممکن است با طرح تک رنگ و ساده کاور در اسناد تحقیق های مدارس و… آشنا شده باشید که در آن عنوان سند در اندازه بزرگ نمایه صفحه را در منطقه یک سوم طول و در مرکز عرض در بر می گیرد.

ساخت جلد در ورد
ساخت جلد در ورد

در صورتی که قصد تهیه یک تحقیق پژوهشی را دارید بهتر است پیش از استفاده از یک طرح کاور با مدرس خود در مورد ساختار سند پژوهش مربوطه مشاوره نمایید.

اما در صورتی که قصد دارید یک سند آزاد و بدون پیروی از هر گونه رویه را خلق نمایید در این صورت شما می توانید به راحتی برای سند خود یک طرح جلد خلاق و زیبا طراحی کنید.

افزودن یک صفحه جلد جذاب

نرم افزار مایکروسافت ورد با بهره مندی از یک مجموعه غنی از طرح های جلد سند، ایجاد یک صفحه جلد را آسان کرده است. مجموعه نرم افزارهای آفیس هر کدام شامل قالب و طرح های آماده ای می باشند که از آن ها می توان به عنوان قالب و طرح سند خود استفاده نمود.

ساخت جلد در ورد

یک سند جدید در نرم افزار Word را اجرا نمایید. پس از وارد شدن به محیط ویرایشگر نرم افزار با کلیک بر گزینه Insert در نوار منوی نرم افزار در پنل کشویی باز شده بر روی فلش رو به پایین گزینه Cover Page که اولین گزینه در سمت چپ پنل می باشد کلیک نمایید. با کلیک بر این گزینه گالری مجموعه قالب های Word نمایان خواهد شد که از میان 16 قالب موجود می توان یک طرح پیش آماده را برای سند خود تخصیص دهید. برای دستیابی به قالب و طرح های سند Word بیشتر می توانید به سایت Office.com مراجعه نمایید.

ساخت جلد در ورد

با انتخاب طرح موردنظر و کلیک بر آن، قالب انتخاب شده به طور خودکار در سند درون ریزی شده و صفحه جلد آن به طور پیشفرض در اولین صفحه قرار می گیرد. اما در صورتی که قصد دارید تا این صفحه را در بخش دیگری از سند قرار دهید می توانید پیش از کلیک بر روی طرح موردنظر با کلیک راست نمودن بر آن گزینه های قرار گیری محل صفحه جلد را تعیین نمایید.

ساخت جلد در ورد

سفارش سازی جداگانه عناصر

برای شخصی سازی محتویات صفحه جلد با کلیک بر هر فیلد حاوی متن و یا عنصر دیگر پس از برجسته شدن آن مقدار موردنظر خود را وارد نمایید. در صورتی که در حین نصب مجموعه Office نام خود را به عنوان کاربر وارد کرده باشید نرم افزار Word فیلد نویسنده را به طور خودکار با نام شما قرار می دهد. برای تعیین خودکار بخش های مختلف طرح در هر بار ایجاد آن می توانید با مراجعه به بخش Quick Part این بخش ها را از پیش تعیین نمایید.

ساخت جلد در ورد

در بخش تاریخ نیز می توانید با کلیک بر دکمه کشویی پس از باز شدن پنل تقویم تاریخ موردنظر خود را برای فایل تعیین نمایید. تمامی فیلد های صفحه کاور به مانند ویرایش متن قابل سفارش سازی و تغییر می باشند.

ساخت جلد در ورد

عناصر گرافیکی طرح جلد همانند تصاویر درون نرم افزار ورد قابلیت ویرایش می باشند به طوری که با انتخاب یک عنصر گرافیکی در این صفحه با مراجعه به تب های فعال شده Drawing Tools و Picture Tools می توان آن ها را ویرایش نمود.

ویرایش سریع طرح جلد

سفارش سازی صفحات کاور از پیش تهیه شده بسیار آسان و سریع می باشد. یک قالب ورد متشکل از عناصر و گرافیک های متعدد و قابل کنترل می باشد که در هر قالب در رنگ و چینش متفاوتی توزیع شده اند که از این قابلیت می توان برای ویرایش سریع عناصر صفحه استفاده نمود.

در صورت وجود یک تصویر در طرح جلد شما می توانید با کلیک راست نمودن بر تصویر موردنظر و انتخاب گزینه Change Image از منوی نمایان شده یک تصویر و یا لوگوی دیگر را بدل از تصویر فعلی در صفحه قرار دهید.

ساخت جلد در ورد

همچنین در صورتی که از استفاده از طرح مستقر فعلی  منصرف شده اید به راحتی می توانید با مراجعه مجدد به منوی کشویی طرح های ورد یک طرح دیگر را انتخاب نمایید. با این کار طرح جدید جایگزین قبلی خواهد شد اما نرم افزار ورد مقادیر وارد شده توسط کاربر را حفظ و در طرح جدید به طور خودکار جایگذاری خواهد کرد.

نکته: برای جایگزینی قالب بکار رفته در سند وردی که در نسخه های قدیمی ویندوز تهیه شده است ابتدا باید قالب فعال را به صورت دستی حذف نموده و سپس طرح جدیدی را انتخاب کرد.

با کلیک بر گزینه Save طرح جایگذاری شده را همراه با اطلاعات سند ذخیره نمایید.

در صورتی که می خواهید از صفحه کاور ساخته شده در اسناد دیگر نیز استفاده کنید می توانید با پیمایش مسیر Insert > Cover Page > Save Selection to Cover Page Gallery از طریق نوار منوی نرم افزار طرح کاور ساخته شده را درون حافظه نرم افزار ذخیره نمایید. از همین روند نیز می توان برای حذف طرح های کاور ساخته شده استفاده نمود.

ساخت جلد در ورد

طراحی یک صفحه کاور

قالب های آماده نرم افزار مایکروسافت ورد یک راه حل سریع برای فراهم سازی صفحه کاور در یک سند می باشند. اما این صفحات از پیش طراحی شده دارای محدودیت هایی در شخصی سازی و ویرایش می باشند که همواره طرح موردنظر کاربر را پیاده نمی کنند. برای دستیابی به نتیجه مطلوب باید دست به کار شده و یک طرح صفحه کاور را از ابتدا طراحی نمایید.

با وجود ابزار های ویرایش تصویر در دسترس در این نرم افزار ساخت یک طرح کاور در کوتاه ترین زمان ممکن و بدون نیاز به دانش فنی بالا امکان پذیر می باشد. برای خلق طرح کاور مورد نظر خود می توانید از دیگر طرح های آماده الگو گرفت و یک نمونه مطلوب را خلق نمود.

تصویر زیر نمونه ای از صفحه کاور طراحی شده در محیط نرم افزار می باشد که برای خلق این نرم افزار تنها با رسم چند شکل و استایل بندی آن ها با استفاده از رنگ و طرح های مختلف می توان به نتیجه مشابه زیر دست پیدا کرد.

ساخت جلد در ورد
ساخت جلد در ورد

ذخیره سازی قالب های ساخته شده

طرح موردنظر خود را درون یک سند ورد خالی کامل نمایید و پس از اتمام مراحل طراحی با مراجعه به منویFile  و سپس Save As گزینه Microsoft Word Template را انتخاب و قالب را در محل دلخواه در حافظه ذخیره نمایید.

ساخت جلد در ورد

حال مرحله بعدی اضافه نمودن طرح کاور ساخته شده به مجموعه طرح های پیشفرض نرم افزار Word در منوی Insert می باشد؛ برای اینکار مراحل زیر را بپیمایید.

با فشار دادن کلید های ترکیبی CTRL + A تمامی مقادیر صفحه را انتخاب نمایید.

موارد انتخابی را به گالری Quick Parts اضافه نمایید. برای اینکار با مراجعه به منوی Insert  در نوار منوی نرم افزار در پنل گزینه Quick Part گزینه Save Selection to Quick Part Gallery را انتخاب نمایید.

ساخت جلد در ورد

اطلاعات مربوط به طرح را درون فیلد های پنجره Building Block وارد نمایید. Building block یک عنصر قابل استفاده مجدد در نرم افزار Wordd می باشد که می توان ان را به بخش های مختلف برنامه اضافه نمود. مقادیر زیر نمونه ای از اطلاعات پر شده برای خلق بویلدینگ بلاک می باشد.

ساخت جلد در ورد

• Name: یک نام را برای طرح موردنظر خود انتخاب نمایید.

Gallery: در این بخش گزینه “Cover Pages” را از منوی کشویی انتخاب نمایید.

Category: در این قسمت دسته بندی طرح را تعیین کنید که برای دسته بندی منظم هر طرح بهتر است یک دسته بندی جدید را بسازید.

Save in: در این بخش گزینه ذخیره سازی به عنوان یک قالب و یا building block را انتخاب نمایید. در صورت انتخاب گزینه building block از این طرح می توان در هر سند ورد دیگری بدون نیاز به باز کردن فایل قالب استفاد نمود.

با کلیک بر دکمه OK  پنجره فعلی را ببندید. اکنون می توانید با مراجعه به بخش Cover Page در منویInsert طرح خود را از دورن هر سند ورد جدیدی به آن اضافه نمایید.

ساخت جلد در ورد

افزودن استایل های بیشتر با استفاده از صفحه کاور

صفحه کاور یکی از بهترین ابزار ها برای سفارش سازی اسناد می باشد. بیشتر اسناد ورد ساده و کسل کننده می باشند اما می توان با افزودن یک طرح کاور و قالب منحصر به فرد، نمایه آن ها را جذاب و متن سند را خواندنی کرد.

• صفحه کاور، یک ایده کلی از محتویات سند را به کاربر القا می کند.

• قابلیت استفاده از یک طرح ثابت را برای یک برند و شرکت فراهم می سازد.

• با تبدیل سند ورد به فایل پی دی اف، می توان طرح کلی سند را درون کاوشگر فایل ویندوز به صورت پیش نمایش مشاهده نمود.

2 thoughts on “ساخت جلد در ورد : آموزش طراحی صفحه جلد در word

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: امکان کپی برداری از متن وجود ندارد