ساخت اکشن در فتوشاپ (با یک دکمه چندین عمل را انجام دهید)

اگر همزمان طرفدار فتوشاپ و زمان هستید این ترفند را از دست ندهید. ساخت اکشن در فتوشاپ برای چیست؟ در جواب به یک مثال اشاره می کنیم. میدانیم که فتوشاپ برای بهبود کیفیت تصاویر بهترین نرم افزار است، حال فرض کنیم شما یک مجوعه از عکس های موبایل را در اختیار دارید که می خواهید آنها را ظاهر کنید و در عین حال می خواهید کنتراست رنگ ها، روشنایی یا اندازه یا هر جنبه دیگر این تصاویر را بهتر کنید اما می دانید برای هر عکس باید چقدر وقت بگذارید؟ اکشن فتوشاپ به شما اجازه می دهد برای یک عکس یکبار یک سری دستورات را انجام دهید و در یک دکمه ذخیره کنید تا برای عکس های بعدی فقط یک دکمه بزنید. آیا این جالب نیست؟

با این مقدمه به سراغ آموزش می رویم.

ساخت اکشن در فتوشاپ

فرض کنیم یکسری عکس را می خواهیم قاب عکس بگذاریم. ابتدا یک عکس را انتخاب می کنیم و روی فتوشاپ می کشیم. این عکس متعلق به زیباترین دختر جهان Kristina Pimenova است. حال به ادامه کار توجه کنید.

1- به تب Window رفته روی Actions کلیک می کنیم.به کلید میانبر توجه کنید.

bigetek.com-1-ساخت-اکشن-فتوشاپ

2- در قسمت پایین سمت راست تب Action باز می شود روی علامت نشان داده شده کلیک کنید تا اکشن جدید را بسازیم.

bigetek.com-2-ساخت-اکشن-فتوشاپ

3- حال در پنجره ای که باز می شود مشخصات اکشن را وارد می کنیم. توجه کنید هر اکشنی که می سازید باید با دیگری متفاوت باشد. نام اکشن را در قسمت اول وارد کنید. قسمت بعدی محل قرار گرفتن اکشن در میان تمام اکشن هایی که ساخته اید، است. در باکس یعدی باید یکی از 12 کلید F را انتخاب کنیم و بهتر است با یک کلید دیگر ترکیبش کنیم. مثلا ما با زدن کلید های ترکیبی F10 و نگه داشتن دکمه Shift کیبورد این اکشن را روی عکس فعال می کنیم. رنگ اکشن نیز برای یافتن سریع آن میان اکشن های دیگر است.

bigetek.com-3-ساخت-اکشن-فتوشاپ

4- از این به بعد هر کاری که روی این عکس انجام دهیم در حافظه فتوشاپ و درون این اکشن ذخیره می شود. چند دستور درمستطیل قرمز شکل زیر نشان داده شده است. اما حال که به اینجا رسیدیم بگذارید نحوه قرار دادن قاب عکس در فتوشاپ را نیز بیاموزیم. ابتدا کل عکس را با  Ctrl+A انتخاب می کنیم سپس روی تب Select > Modify > border می رویم و مرز انتخاب شده را به اندازه ای کافی مثلا 10 پیکسل کاهش می دهیم.

bigetek.com-5-ساخت-اکشن-فتوشاپ

5- حال که مرز برای قاب عکس را ایجاد کردیم (10 پیکسل برای قاب در مرحله قبل آماده کردیم) طبق شماره بندی زیر ابتدا روی ابزار  Gradient کلیک کنید و در شماره 2 تنظیمات مربوط به رنگ را انتخاب کنید ما شماره 3 را انتخاب کردیم. حال طبق شماره 4 در عکس زیر چند بار موس را روی عکس در حالی که دکمه چپ موس را نگه داشته اید از یک سمت به سمتی دیگر حرکت کنید و این عمل را تکرار کنید. نهایتا روی 5 کلیک کنید تا اکشن شما ذخیره شود.

bigetek.com-6-ساخت-اکشن-فتوشاپ

6- حال یک عکس دیگر را باز می کنیم و فقط دکمه ی اکشن F10+shift را می زنیم و نتیجه را در زیر می بینید.

bigetek.com-7-ساخت-اکشن-فتوشاپ

توجه داشته باشید که می توانستیم در زمان ثبت اکشن عکس را زیباتر کنیم مثلا میزان رنگ و کنتراست و روشنایی را نیز تغییر دهیم اما این چهره الحق که به هیچ زیباسازی نیاز ندارد. در ثانی نکته مهم در فتوشاپ خلاقیت شماست که به عکس جلوه می دهد و ما فقط نحوه ساخت اکشن در فتوشاپ را ارائه کردیم. امیدواریم مفید بوده باشد.

به کانال ما در آپارات سر بزنید. مطمعنا اگر از طرفداران فتوشاپ حرفه ای باشید از کلیپ های آموزشی این کانال لذت خواهید برد. بیش از 150 ویدیو آموزش حرفه ای فتوشاپ منتظر شماست.

One thought on “ساخت اکشن در فتوشاپ (با یک دکمه چندین عمل را انجام دهید)

  • April 30, 2017 at 12:23 pm
    Permalink

    آموزش خوبی بود

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: امکان کپی برداری از متن وجود ندارد