روش های افزایش سرعت اینترنت

چه در خانه و چه در محل کار داشتن یک سرعت اینترنت خوب بسیار ضروری است. سرعت پایین میتواند ناراحت کننده و یا حتی هزینه بر باشد. از آنجایی که هر روز تعداد دستگاه هایی که قابلیت اتصال به اینترنت را دارند رو به افزایش است در نتیجه داشتن یک اینترنت با سرعت خوب مسئله مهمی است. در این جا ما سه فرایند کلی برای افزایش سرعت اینترنت را مورد بررسی قرار می دهیم.

افزایش سرعت اینترنت : بازبینی دستگاه های سخت افزاری و سرویس ها

 

۱- اجرای Test Speed (آزمون سرعت)

افزایش سرعت اینترنت:اجرای Test Speed (آزمون سرعت)
افزایش سرعت اینترنت:اجرای Test Speed (آزمون سرعت)

ابزار های رایگان فراوانی برای آزمون سرعت اینترنت شما وجود دارند . کافی است که عبارت  “speed test” را در موتور های جستجو وارد کنید. آزمون های مختلف نتایج مختلفی به شما خواهند داد حتی اگر یک آزمون را دوبار با یک سری تنظیمات بگیرید. چرا که میزان بار بر روی سرورها متغییر است و همچنین تعداد افرادی که آنلاین هستند می تواند تاثیر گذار باشد.

 

۲- مقایسه سرعت دریافتی با آنچه شما برایش هزینه کرده اید

 

افزایش سرعت اینترنت: مقایسه سرعت
افزایش سرعت اینترنت: مقایسه سرعت

 

به آنچه بابت آن هزینه کرده اید مراجعه کنید، برای سرویس خریداری شده چه سرعتی به شما قول داده شده است و آن را با نتایج آزمون خود مقایسه کنید. اگر فراهم کننده (ISP شما) به شما سرعتی [تا] (Up to) را قول داده است به این معنی است که همیشه قادر به ارائه خدمات تا این سرعت نمی باشد.

 • اگر دائما سرعتتان پایین تر از این مقدار است با قسمت خدمات مشتریان تماس بگیرید و از ایشان بخواهید یا قیمت پایینتری از شما دریافت کنند یا سرعت را تا مقداری که شما برایش هزینه پرداخت میکنید بالا ببرند.
 • اگر اینترنت خود را برای مدت طولانی بروز رسانی نکنید، مطمئن باشید که می توانید با قیمت پایین تر برای خود اینترنت خریداری کنید.
 • با کلمه مگا گول نخورید زیرا در سیستم های مخابرات واحد انتقال داده بیت است بنابراین مگابیت را با مگابایت اشتباه نکنید . هر یک بایت معادل هشت بیت است.که نماد مگابیت (Mb) است و نماد مگابایت (MB). بنابراین اگر شما برای ۲۴ مگابیت هزینه کرده اید سرعت ۳ مگابایت دریافت خواهید کرد.

 

۳- مودم خود را روشن و خاموش کنید

 

افزایش سرعت اینترنت: خاموش روشن کردن مودم
افزایش سرعت اینترنت: خاموش روشن کردن مودم

 

گاهی یک روشن و خاموش کردن ساده دستگاه مودم می تواند خیلی از مشکلات موجود در شبکه و اتصال به اینترنت را حل کند. فقط قبل از هر چیز از داشتن رمز اتصال به اینترنت مطمئن شوید.

 

۴- کانال وای فای خود را عوض کنید

 

افزایش سرعت اینترنت : تعویض کانال وای فای
افزایش سرعت اینترنت : تعویض کانال وای فای

 

اگر تعداد افراد زیادی در همسایگی شما از کانال فرکانسی یکسانی استفاده میکنند این موضوع می تواند باعث افت سرعت اتصال شما به اینترنت شود. از برنامه های inSSIDer برای PC و KisMAC یا WiFi Scanner برای مک کانال هایی را جستجو کنید که کمتر شلوغ است. تغییر به یکی از این کانال ها می تواند تداخل ناشی از بقیه کاربران را کم کرده و باعث افزایش سرعت اینترنت شود.

 • اگر کانال های بازی مشاهده کردید کانال روتر را به آن تغییر دهید برای اینکار نیاز به دفترچه راهنمای روتر و یا جستجو برای دسترسی به روتر و تغییر کانال بیسیم آن دارید.

 

۵- کامپیوتر یا روتر بیسیم خود را جابجا کنید

 

افزایش سرعت اینترنت : جابجایی روتر و یا گیرنده
افزایش سرعت اینترنت : جابجایی روتر و یا گیرنده

 

اگر به اینترنت بی سیم متصل هستید و سیگنال دریافتی شما ضعیف باشد می تواند بر روی سرعت شما تاثیر بگذارد. اگر می توانید با کمی جابجایی به تغییر سیگنال دریافتی بپردازید بطور معمول نزدیک شدن به آنتن باعث می شود که کمتر نویزهای مختلف محیط بر روی آن تاثیر بگذارند و گیرنده را دچار خطا گرداند.

 • اگر روتر قدیمی باشد ، ممکن است نیاز به ارتقا آن داشته باشید.روتر های جدید معمولا ارتباط های قوی تری را پیشنهاد می کنند و سرعت اتصال به اینترنت در آنها بیشتر است.
 •  امکان دارد خاک و کثیفی در سیم های DSL به روتر بیسیم بر روی سرعت اتصال تاثیر گذاشته باشد و افزایش سرعت اینترنت را با رفع آن شاهد باشیم.
 • یک سیستم تهویه خوب از افزایش دمای قطعات و کاهش سرعت جلوگیری میکند.

 

۶- استفاده از سیم شبکه بجای بی سیم 

 

افزایش سرعت اینترنت : استفاده از اینترنت
افزایش سرعت اینترنت :
استفاده از اینترنت

 

اگر می توانید بیشتر با سیم شبکه به روتر وصل شوید. این روش بطور کلی باعث افزایش سرعت اینترنت می شود زیرا در محیط بیسیم عوامل مختلفی از جمله نویز سفید (نویزی که در تمامی محیط ها وجود دارد) باعث کاهش سرعت می شود.

 

۷- شبکه خود را امن نمایید

 

افزایش سرعت اینترنت: استفاده از پسوورد
افزایش سرعت اینترنت: استفاده از پسوورد

 

اگر شبکه بیسیم شما گذرواژه (پسوورد) ندارد هم خود را در معرض جاسوسی دیگر قرار می دهید و هم باعث می شوید که دیگران بتوانند از اینترنت شما استفاده کنند و پهنای باند شما را بدزدند. در نتیجه می توانید با استفاده از یک گذرواژه مناسب خصوصا در آپارتمان های شلوغ از نفوذ به سیستم شبکه خود جلوگیری کنید.

 

۸- اگر از DSL استفاده می کنید اسپلیتر های خود را چک کنید

اگر از DSL استفاده می کنید در خط تلفن شما دو خط ورود و دو خط خروج وجود دارد که این دو سیگنال با استفاده از دستگاه اسپلیتر از یکدیگر جدا می شوند بنابراین اگر از اسپلیتر مناسب برای جدا سازی این دو سیگنال استفاده نشود هر یک از سیگنال ها می تواند تاثیر نویزی بر دیگری ایجاد کرده و در نتیجه سرعت اینترنت را کاهش دهند. می توانید با اسپلیتر های مناسب باعث افزایش سرعت اینترنت شوید.

 

۹- از استفاده همزمان چند دستگاه خود داری کنید

 

افزایش سرعت اینترنت : حذف دستگاه های اضافی
افزایش سرعت اینترنت : حذف دستگاه های اضافی

 

دستگاه های گوشی ، تبلت ، ستاپ باکس ، تلویزیون که در حال استفاده نمی باشند را خاموش کنید زیرا برخی مواقع دستگاه ها در زمان بیکاری به اشغال شبکه می پردازند که با تجمیع آنها پهنای باند باقی مانده کاهش یافته و سرعت اینترنت کاهش می یابد.

 

۱۰ – بررسی کنید که آیا حجمتان به پایان نرسیده است

 

حذف دستگاه های اضافی : بررسی حجم مصرفی
حذف دستگاه های اضافی : بررسی حجم مصرفی

 

گاهی برخی از ارائه دهندگان پس از آنکه حجم شما به مقدار مشخصی رسید سرعت شما را کاهش می دهند تا دیرتر به پایان حجم خود برسید که این موضوع می تواند با رفتن به حساب مشتری و یا ارتباط با پشتیبان فنی مشخص شود.

 

 

افزایش سرعت اینترنت :تمیز کردن مرورگر و سیستم عامل

 

۱-با آنتی ویروس بروز سیستم خود را اسکن کنید

 

افزایش سرعت اینترنت : اسکن سیستم با آنتی ویروس بروز
افزایش سرعت اینترنت : اسکن سیستم با آنتی ویروس بروز

 

ویروس ها و بطور کلی بد افزار ها می توانند سرعت اینترنت شما را کاهش دهند. بیشتر این ابزار ها پس از نشستن در سیستم قربانی به ارسال اطلاعات یا دریافت اطلاعات می پردازند و درست مانند سرعت کامپیوتر ، سرعت اینترنت را نیز کاهش می دهند. می توانید با یک نرم افزار آنتی ویروس به اسکن سیستم خود پرداخته و سیستم را از هر گونه بدافزار پاک سازید.

 • اگر آنتی ویروس ندارید فورا یکی نصب کنید و بطور کلی از وصل شدن به اینتترنت بدون آنتی ویروس و فایروال مناسب بپرهیزید
 • گاهی آنتی ویروس همه بد افزار ها را شناسایی نمی کنند بنابراین می توانید از نرم افزارهایی مانند Spybot و یا Malwarebytes استفاده نمایید.

 

۲- کش مرورگر خود را خالی کنید 

 

افزایش سرعت اینترنت : خالی کردن کش
افزایش سرعت اینترنت : خالی کردن کش

 

در حین گشتن در اینترنت مرورگر شما اطلاعاتی درباره سایتهایی که بازدید کرده اید را برای بارگذاری سریعتر آن در هنگام بازدید مجدد، ذخیره می کند. این می تواند سرعت مرورگر شما را هنگامی که این داده ها بزرگ و بزرگتر می شود را در پی داشته باشد.گهگاهی پاک کردن کش مرورگر می تواند کارایی مرورگر را افزایش دهد.

 • با توجه به نوع مرورگر خود می توانید در قسمت تنظیمات مرورگر به پاک کردن کش بپردازید.

 

۳- تولبار ها را از مرورگر خود حذف کنید

 

افزایش سرعت اینترنت : حذف تولبارها
افزایش سرعت اینترنت : حذف تولبارها

 

اگر از یک مرورگر استفاده می کنید ممکن است بعد مدتی تعداد زیادی تولبار بر روی مرورگر خود نصب شده ببینید که این موضوع باعث کاهش سرعت مرورگر شما می شود این تولبار ها به طور معمول سرعت اینترنت را کاهش می دهند زیرا برای بروزرسانی مقداری از پهنای باند را برای خود نگه می دارند.

 

۴- مرورگر خود را بروز رسانی کنید

معمولا شرکت های پشتیبان و سازنده مرورگر ها بطور دائم در حال بهبود کیفیت و سرعت مرورگر ها هستند که این اقدامات آنها همراه با رشد فناوری و پیشرفت ادامه می یابد با بروز رسانی بموقع مرورگرهای خود می توانید در افزایش سرعت مرور صفحات بهبود شایانی را شاهد باشید.

 

۵- مرورگر خود را عوض کنید

 

افزایش سرعت اینترنت : تعویض مرورگر
افزایش سرعت اینترنت : تعویض مرورگر

 

اگر بر روی یک مرورگر تعداد زیادی افزونه نصب کرده اید بهتر است تا کلا مرورگر را حذف کرده ویا دوباره همان یا مرورگر دیگری را نصب کنید. برخی از مرورگر ها با برخی از سیستم ها سریعتر کار می کنند.

 

۶- هارد خود را خالی کنید

 

افزایش سرعت اینترنت : سبک کردن هارد
افزایش سرعت اینترنت : سبک کردن هارد

 

اگر کامپیوتر شما به کندی کار می کند می تواند بطور طبیعی بر روی سرعت مرور اینترنت شما نیز تاثیر بگذارد. شما می توانید با حذف یا انتقال برخی از فایل ها خصوصا از درایوی که سیستم عامل در آن نصب است به افزایش سرعت کامپیوتر و در نتیجه افزایش سرعت اینترنت کمک کنید.

 

۷- سعی کنید بطور منظم کامپیوتر را خاموش کنید

 

افزایش سرعت اینترنت : خاموش کردن سیستم
افزایش سرعت اینترنت : خاموش کردن سیستم

 

برای اینکه کامپیوتر دچار ازدحام و یا مشکلات اجرایی نشود سعی کنید هر روز یک بار کامپیوتر را خاموش ( Shutdown) نمایید زیرا sleep و hibernate کردن متوالی کامپیوتر در هر بار کل فضای رم در هارد کپی شده و در هنگام ادامه استفاده دوباره بارگذاری می شود در نتیجه باعث میشود برخی پردازه های بلا استفاده نیز در رم باقی بمانند.

 

۸- برنامه هایی که قسمتی از پهنای باند شما را اشغال میکنند را حذف کنید

 

حذف برنامه های اضافی
حذف برنامه های اضافی

 

برخی از برنامه ها ممکن است بدون آگاهی شما از اینترنت استفاده کنند و پهنای باند را اشغال می نمایند در نتیجه برنامه های نصب شده ای را که نیاز ندارید حذف کنید. در جریان حذف به برنامه های ضروری توجه کنید چون حذف آنها ممکن است ایجاد مشکل نماید.

 

افزایش سرعت اینترنت: تغییر سرعت پهنای باند (ویندوز ۷ به قبل)

 

۱- بر روی دکمه استارت راست کلیک کنید و Run را اجرا کنید و یا کلید ویندوز + R را بگیرید آنگاه سپس gpedit.msc را تایپ کرده و اینتر را بزنید.

 

Run
Run

 

۲- در صفحه Administrative Templates (از سمت چپ آن را انتخاب کنید) زیر شاخه Network (از سمت راست ) را انتخاب کنید.

 

Network
Network

 

۳- در صفحه باز شده QoS Packet Scheduler را دوبار کلیک کنید و به داخل آن بروید.

 

قسمت QOS
قسمت QOS

 

۴- در داخل آن Limit Reservable Bandwidth را باز کنید و آن گاه Enable را بزنید و Bandwidth limit را به صفر تغییر دهید این تنظیمات در حالت معمولی حدود ۲۰ درصد از پهنای باند را برای ویندوز رزرو می کند و در نتیجه باعث می شود که سرعت فعالیت های معمول کاهش یابد.

 

حذف Limit

 

حذف Limit
حذف Limit

۵- بعد از انجام این کار بهتر است که Disk Cleanup را اجرا کنید و مرورگر خود را باز کنید در هنگام دانلود شاهد افزایش سرعت اینترنت خواهید بود.

 

Disk Cleanup
Disk Cleanup

 

در اینجا سعی شد روش هایی ساده را برای افزایش سرعت اینترنت بیان کنیم که کابر بدون داشتن دانش خاصی بتواند با بکار بستن آن ها به افزایش سرعت اینترنت مصرفی خود بپردازد در این میان اگر شما راهکارهایی دارید در زیر برای ما ارسال کنید همچنین می توانید سوالات خود در حوزه افزایش سرعت اینترنت را نیز در بخش کامنت ها مطرح کرده و ما در اسرع وقت به آن ها پاسخ خواهیم داد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: امکان کپی برداری از متن وجود ندارد