روش های افزایش سرعت گوشی و تبلت های اندرویدی

اگر گوشی و یا تبلت اندرویدی داشته باشید مطمئنا برایتان پیش آمده که احساس کنید که سرعت گوشی پایین آمده یا در لمس آن احساس تاخیر در پاسخ دهی کنید . در ادامه راهکارهایی را برای بافزایش سرعت گوشی های اندرویدی ارائه میدهیم .

1. دستگاه خود را بشناسید

این واقعا مهم است که درباره توانایی ها و معایب دستگاه خود بدانید. دستگاه اندرویدی خود را غرق در برنامه های پرمصرف از نظر منابع نکنید در غیر این صورت دستگاه شما بطور قابل توجهی کاراییش را از دست خواهد داد.

دستگاه اندرویدی خود را غرق در برنامه های پرمصرف از نظر منابع نکنید

2. اندروید خود را بروز رسانی کنید

باید آخرین فرم ویر “firmware” را بر روی گوشی خود داشته باشید در غیر اینصورت باید بروزرسانی انجام دهید.شرکت Google در هر بروز رسانی بهبودهای چشمگیری را در هر نسخه از سیستم عامل اندروید ایجاد میکند که پایداری بیشتری را تضمین میکند ، از جمله دیگر فواید بروز رسانی شامل افزایش کارایی سرعت و برخی ویژگی های مربوط به استفاده را از امکانات خواهد بود. برای بروز رسانی می توانید گزینه System updates را در زیر About phone انتخاب کنید.

3. برنامه های ناخواسته را حذف کنید 

هر برنامه ای را که بر روی سیستم خود نصب میکنید مقداری حافظه گرفته و تعدادی پردازش پس زمینه اجرا میکند. هر چه میزان این حافظه ذخیره ایی و یا تعداد پردازه های پس زمینه بیشتر شود کارایی دستگاه شما به نسبت پایین خواهد آمد.

برنامه هایی که به ندرت استفاده میکنید را نصب نکنید. و اگر برنامه ای یافتید که به ندرت از آن استفاده میکنید یا غیر فعالش کنید و یا حذف.

برنامه های در حال اجرا

 

4. برنامه های غیر ضروری را غیر فعال کنید

برنامه سیستمی “Performance assistant” در بستنی ساندویچی معرفی گردید که در آن می توانید برنامه هایی را که به آنها نیاز ندارید را غیرفعال کنید. غیر فعال کردن با حذف فرق دارد در حالت غیر فعال هیچ پردازه ای از آن برنامه، منابع محاسباتی دستگاه را نمی تواند بگیرد.این برنامه دیگر در بخش برنامه ها وجود ندارد ولی هر زمان میتوانید آن را فعال کنید. در حالت غیر فعال حافظه ذخیره ای برنامه آزاد نمیشود.

Performance assistant

5. برنامه ها را بروزرسانی کنید

سعی کنید برنامه های خود از طریق گوگل پلی یا برنامه هایی مانند بازار بروز رسانی کنید. معمولا توسعه دهندگان در بروزرسانی ها باگهای نسخه قبلی برنامه خود را از بین می برند.برنامه های بروز شده بهتر مل کرده کمتر ممکن است تا گوشی شما را از دچار هنگی کند.

6. از کارت حافظه پرسرعت استفاده کنید

کارت حافظه مکان ذخیره سازی داده ها در دستگاه های اندرویدی است.تلفن هایی با حافظه داخلی کم می توانند ظرفیت خود را با استفاده از کارت حافظه به ماکسیمم مقدار ممکن افزایش داد.اما این کار تنها روی ظرفیت دستگاه اندرویدی شما را تغییر نمی دهد بلکه سرعت نیز تغییر میکند.می توان بین 2 تا 32 گیگابایت کارت حافظه برای پشتیبانی از خواندن/نوشتن پرسرعت استفاده کرد. همیشه از کارت های حافظه کلاس 6 یا کلاس 10 برای تلفن اندرویدی برای افزایش کارایی استفاده کنید. از فروشنده حتما اطلاعات کلاس کارت حافظه را در خواست کرده یا خودتان از روی جلد مطالعه کنید.

فضای دخیره سازی

7. از ویجت یا ابزارک های کمتری استفاده کنید

ابزارک ها برنامه نیستند، فقط نیاز است یک بار آن را فعال سازی کنیم تا اجرا شوند. ابزارک ها همیشه در پس زمینه در حال اجرا هستند و همیشه فعالند. از این ابزارها برای دنبال کردن اتفاقات در لحظه مانند آب و هوا ، تاریخ های مهم ، یا کنترل های وای فای ، بلوتوث یا GPS استفاده میشود.

اگر تعداد زیادی از آنها در خانه وجود داشته باشد می تواند کارایی دستگاه شما را تحت تاثیر قرار داده و سرعت دستگاه را کاهش دهد.

ابزارک های کمتر

 

8. از استفاده از تصویر پس زمینه زنده خودداری کنید

ممکن است شما به ویژگی تصویر پس زمینه زنده علاقه مند باشید. اما دانستن این نکته مفید است که بدانید استفاده از این ویژگی نیاز به CPU داشته که در چرخه های مختلف محاسبات لازم برای تحرک انیمیشن نیاز دارد بنابراین باتری را سریعتر خالی میکند. وقتی در صفحه خانه، برنامه مورد نظر را اجرا میکنید در پشت سیستم محاسبات مربوط به پس زمینه زنده نیز CPU استفاده میکند.

9. sync کردن را متوقف کنید

همزمان کردن ویژگی جالبی است که داده های دستگاه شما را با سرور های گوگل یکسان میکند. با روشن کردن سینک هر زمان ایمیل جدیدی دریافت می شود بصورت اطلاع داخل دستگاه اطلاع داده می شود.این ویژگی در بازه زمان مشخص داده ها را بروز رسانی میکند. و این کارایی دستگاه را برای فعالیت های دیگر را کاهش میدهد.

شما می توانید آنرا خاموش نگه داشته و تنها در زمانی که نیاز به جابجایی داده به سرور ها را دارید روشنش کنید.

خاموش کردن ویژگی sync

 

10. خاموش کردن انیمیشن

اگر دقت کرده باشید فرایند صفحه زدن ، درج و حذف در صفحه خانه به همراه انیمیشن انجام میگیرد که می توانید از طریق مسیر زیر این انیمیشن ها را خاموش کرده تا از پردازش های گرافیکی که تنها برای ایجاد زیبایی ساخته شده اند جلوگیری کنید.

داخل Settings > گزینه Developer Options > داخل Window Animation Scale > گزینه Animation scale 10x را انتخاب کنید

برای روشن کردن و آشنایی با حالت Developer Options به اینجا  رجوع کنید.

وقتی حالت انیمیش را را خاموش کنیم اگر یک آیکون را انتخاب کنیم بدون هیچ افکتی برنامه باز می شود همچنین می توانیم Transition Animation Scale را نیز خاموش کنیم. اگر سیستم شما خیلی سنگین باشد احتمالا با خاموش کردن این ویژگی ها اندروید سریعتر عمل خواهد نمود.

خاموش کردن انیمیشن

 

پیشنهاد های دیگر :

استفاده از Task killer/manager

در زمینه افزایش سرعت سیستم می توان از برنامه هایی که با آنها بتوان وظایف اضافی را حذف نمود بسیار مفید است دو برنامه Advanced Task Killer و یا Super Task Killer Free برای انجام این کار توصیه میشود.

می توان در تنظیمات این برنامه ها ویژگی را فعال نمود که با استفاده از آن بطور خود به خود وظایف اضافی حذف شود.

root کردن گوشی

از آنجا که اندروید بر پایه لینوکس توسعه داده شده است می توان دسترسی ریشه ای به سیستم عامل داشت و اگر این دسترسی را داشته باشیم می توانیم برنامه های بلا استفاده ای را که توسط ارائه دهنده گوشی نصب شده را حذف کنیم.

همچنین شاید بتوانید ROM انتخابی خود را نصب کرده که با توجه به استفاده شما بهتر کار کند.یا کارایی یا عمر باتری را بهبود دهد . این کار قابلیت بروز رسانی را از بین میبرد.

استفاده از برنامه های سبک

اگر از گوش دادن به موسیقی لذت می برید بهتر است از برنامه هایی سبک برای این کار استفاده کنید بطور مثال برنامه ای با حجم کمتر از 1 مگابایت و نه بیشتر از 10 مگابایت.

این کار باعث بیشتر آزاد ماندن فضای حافظه شده و کارایی و عمر باتری را افزایش دهد.

در این مقاله سعی شد راه هایی برای افزایش سرعت گوشی هوشمند شما ارائه کنیم در ادامه ممکن است شما از کم شار ژ نگه داشتن گوشی خود نیز ناراضی باشید در نتیجه به شما پیشنهاد می کنید که مقاله زیر را خوانده و به آن عمل نمایید.

مقاله : ترفند هایی برای افزایش عمر باتری گوشی

اگر در این راستا شما نظرات یا سوالی دارید می توانید بصورت کامنت در زیر مطرح نمایید.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: امکان کپی برداری از متن وجود ندارد