روت کردن دستگاه های اندرویدی : به همراه یک نمونه آموزش عملی

از آنجا که گوشی های اندروید بر پایه لینوکس ساخته شده اند دارای کاربر روت می باشند که این کاربر به Superuser شناخته می شود. این کاربر در سیستم می تواند هر کاری انجام دهد اما داشتن این دسترسی شما را از داشتن گارانتی محروم می کند.پس اگر بخواهید سیستم خود را روت کنید بهتر است قبل از آن مزایا و معایب آن را بسنجید، سپس تصمیم بگیرید. در این مقاله به نحوه روت کردن دستگاه های اندرویدی می پردازیم.

روت کردن دستگاه های اندرویدی

سازنده ها و عرضه کننده های گوشی همراه علاقه مندند که افراد را از دسترسی به روت بازدارند.اگرچه داشتن دسترسی روت ممکن است خطرناک باشد اما برای یک کاربر محتاط می تواند فواید بلقوه فراوانی داشته باشد.

در این راهنمایی گام به گام روش روت کردن گوشی اندرویدی آموزش داده شده است برخی از دستگاه ها می توانند در چند دقیقه روت شوند و بقیه نیاز به اندکی تحقیق دارند. یک نکته مسلمی که وجود دارد این است که داشتن یک گوشی روت می تواند به شما در استفاده حداکثری از دستگاه اندرویدیتان کمک کند.

روت کردن دستگاه های اندرویدی
روت کردن دستگاه های اندرویدی

روت کردن چیست؟

روت کردن یک دستگاه اندرویدی در واقع شکستن محدودیت اندروید برای دسترسی به زیر سیستم های گوشی همراه است.ضرورتا این کار به شما اجازه می دهد که به تمام قسمت های سیستم عامل دسترسی پیدا کنید و بتوانید تمام قسمت های اندروید را شخصی سازی کنید. با دسترسی روت می توانید تمام محدودیت هایی را که سازنده گوشی برای دستگاه شما در نظر گرفته را دور بزنید. از جمله کارهایی که می توان با دسترسی روت انجام داد :

  1. برنامه های بیشتری را می توان اجرا کرد.
  2. می توانید پردازنده دستگاه خود را اورکلاک یا آندرکلاک کنید.
  3. می توانید firmware دستگاه خود را جایگزین کنید.
  4. پردازش هایی که نیاز است تا بتواند کاربر یک ROM جدید نصب کند ( یعنی یک نسخه جدید از اندروید را بر روی دستگاه خود بریزد)

 

چرا افراد دستگاه های اندرویدی خود را روت می کنند؟

یکی از انگیزه های مشخص برای روت دستگاه های اندرویدی توانایی حذف برخی برنامه هایی است که سازنده گوشی ابتدا به ساکن بر روی دستگاه شما نصب می کند و توانایی حذف ندارید. شما می توانید wireless tethering (پخش اینترنت با استفاده از آنتن وایرلس دستگاه خود برای دیگران) را برای دستگا خود بکار بیاندازید حتی اگر شرکت آن را بصورت پیش فرض برای دستگاه شما غیر فعال کرده باشد. فواید دیگر شامل نصب برخی برنامه ها است که بعضا نیاز به دسترسی روت دارند. ( بطور مثال در Galaxy Note  تعداد برنامه هایی که بصورت multi window می توان آنها را باز کرد از قبل مشخص شده است ولی ممکن است نیاز باشد تا یک نرم افزار یادداشت در این قسمت اضافه شود که این اضافه و کم کردن نیاز به نرم افزاری دارد که دسترسی روت می طلبد) همچنین تغییر ROM بطور دلخواه نیز باید این دسترسی را داشته باشد. که هر کدام از کارهایی بالا می تواند تاثیراتی را بر روی کارایی دستگاه اندرویدی شما داشته باشد. خیلی از افراد برای داشتن کنترل کامل بر روی دستگاه خود به روت کردن آن می پردازند.همچنین شما می تواند بطور دستی اجازه هایی که یک نرم افزار در ابتدای نصب نیاز دارد را قبول یا رد کنید. (این مورد برای نرم افزار هایی که نیاز به کرک دارند بسیار مفید است)

 

گفتن این نکته ضروری اس که روت کردن دنیای جدیدی با نرم افزارهای فراوان را برای شما باز نخواهد کرد اما نرم افزار های آن که بیشتر کارهای سیستمی انجام میدهند ارزش روت کردن دستگاه را دارند ( بیشتر برای افزایش کارایی می توان از این نرم افزار ها استفاده کرد) برای مثال برخیی برنامه ها به شما اجازه می دهند که از کل نرم افزارها و داده هایشان نسخه پشتیبان ( Backup) تهیه کنید ، یا کاملا تبلیغات نرم افزار را مسدود کنید ، برای انجام کارهای شبکه خاص تونل بزنید ، پردازنده خود را اورکلاک کنید و یا یا دستگاه خود را wireless hotspot کنید.

 

چرا نباید گوشی خود را روت کنید ؟

همانطور که میدانیم هر کاری علاوه بر فوایدش ممکن است برخی معایب را نیز در پی داشته باشد که روت کردن دستگاه نیز از این قاعده مستثنی نیست . روت کردن بطور عمومی سه ایراد اساسی دارد :

  • از بین بردن گارانتی : برخی شرکت ها و عرضه کننده ها از روت کردن به عنوان بهانه ای برای عدم ارائه خدمات پس از فروش استفاده می کنند. اما این نکته را در نظر داشته باشید که شما همواره می توانید گوشی خود را بعد از روت کردن به حالت اولیه باز گردانید.اگر نیاز دارید که دستگاه خود را برای انجام یکسری تعمیرات به نمایندگی ببرید براحتی دستگاه را با استفاده از نسخه پشتیبانی که از ROM خود قبل از روت کردن گرفتید فلش کرده آنگاه هیچکس نخواهد فهمید که گوشی شما روت شده است.

 

  • خراب کردن دستگاه اندرویدی : هر گاه که شما بر روی دستگاه خود فشار زیادی وارد می آورید ممکن است دستگاه خود را معیوب کنید که راه حل آن استفاده از دستور العملهایی است که متخصصین برای شما تهیه کرده است. برای مثال اگر قصد فلش ROM جدید را دارید ابتدا مطمئن شید که این ROM برای دستگاه شما مناسب است یا خیر. اگر بدرستی به دستورالعملهای موجود عمل کنید مکان تخریب دستگاه به حداقل می رسد.

 

  • ریسک امنیتی : روت کردن ممکن است اندکی دستگاه شما را در معرض خطرهای امنیتی قرار دهد. بسته به اینکه شما چه سرویس ها و برنامه هایی را بر روی سیستم خود دارید روت کردن ممکن است برخی ضعف های امنیتی را بر روی سیستم شما ایجاد نماید. برای مثال گوگل از ارائه خدمات Google Wallet برای دستگاه های روت امتناع میکند.

 

چگونه دستگاه اندرویدی خود را برای روت کردن آماده کنیم

 

آماده کردن دستگاه اندرویدی برای روت کردن
آماده کردن دستگاه اندرویدی برای روت کردن

 

دو نرم افزار معروف برای انجام عملیات روت کردن وجود دارد که iRoot و Towelroot و  Kingo Root نام دارند. هر سه آنها دستگاه شما در زمان کمتر از ۲۰ دقیقه روت می کنند. اگرچه هر سه نرم افزار روی همه دستگاه های اندرویدی قابل پیاده سازی نیستند. در اینجا لیستی از دستگاه های اندرویدی سازگار با برنامه Kingo آمده است.

اگر دستگاه شما در لیست دستگاه های سازگار نیست باید اندکی وقت صرف کنید تا روش های روت کردن گوشی خود را در فروم ها بیابید.بهترین جا برای این کار فروم XDA Developer است. به دنبال روشی مناسب برای دستگاه خود بگردید و مطمئن شوید آن روش برای افرادی کار کرده است. مطمئن باشید جستجو برای یافتن روشی مناسب برای دستگاه شما ارزش دارد.

آمادگی برای روت کردن

هر آنچه را که در دستگاه اندرویدیتان برایتان مهم است را پشتیبان گیری (Backup) کنید. همچنین شما همواره باید ROM ای که بر روی دستگاهتان در حال حاضر قرار دارد را پشتیبان گیری کنید.برای آموزش روش های پشتیبان گیری از دستگاه اندرویدی به این مقاله رجوع کنید :

مقاله مرتبط : چگونه از دستگاه اندرویدیتان Backup بگیرید

قبل از شروع عملیات مطمئن شوید دستگاهتان کاملا شارژ شده باشد. همچنین نیاز است که USB Debugging را روشن کنید برای آموزش این کار مقاله زیر رجوع کنید:

مقاله مرتبط : نحوه اجرای کد برنامه اندروید و تست در دستگاه فیزیکی

ممکن است دستگاه شما برای روت شدن به Android SDK نیز نیاز داشته باشد و همچنین برنامه های دیگر که می توانید با دنبال کردن روش هایی که در فروم XDA Developer می آید آنها را نیز نصب کنید.

 

قفل زدایی از Bootloader

قبل از اینکه شروع کنید ، نیاز است که Bootloader خود را قفل زدایی کنید. Bootloader یک برنامه است که تصمیم میگیرد که کدام برنامه در شروع کار(Startup) دستگاه شما اجرا شود.

قفل زدایی از Bootloader به شما اجازه میدهد تا دستگاه خود را بطور دلخواه تغییر دهید. عرضه کننده ها با توجه به تقاضای مشتریان روش هایی برای قفل زدایی از Bootloader را در وب سایت های خود ارائه کرده اند. که بطور کلی آنها را برای توسعه دهندگان فراهم کرده اند و معمولا از شما می خواهند که در سایتشان ثبت نام کنید در ابتدا.برخی از عرضه کنندگان اجازه قفل زدایی از Bootloader را نمی دهند اما می توانید با اندگی جستجو خصوصا در فرومی که در بالا معرفی شد روشش را پیدا کنید.

چگونه با استفاده از  iRoot  گوشی اندروید را روت کنیم؟

این روش توسط نویسنده این مطلب روی گوشی Samsung galaxy s4 تست شده است. هممانطور که قبلا هم گقته شد تمامی نرم افزار های روت کننده برای تمامی دستگاه های اندرویدی پاسخگو نیستند. برای مثال نویسنده ابتدا از نرم افزار Kingo root برای روت کردن گوشی سامسونگ اس 4 خود اقدام کرد منتهی پس از دانلود فایل های توسط خود برنامه و نیاز به اتصال به اینترنت و نهایی شدن 100 درصد مراحل، متوجه نا کارآمد بودن نرم افزار Kingo root  بر روی گوشی خود شد.

پس به iRoot مراجعه کرد و در کمتر از 20 دقیقه عملیات روت با موفقیت انجام شد.نحوه کار بسیار آسان است. پس از دانلود نرم افزار iRoot از سایت (پیشنهاد ما استفاده از نسخه PC است در بسیاری از موارد با استفاده کردن از نسخه اندروید ره به جایی نخواهیم برد.) نرم افزار را باز کنید.

bigetek.com-iroot

همانطور که میبینید برنامه هشدار می دهد برای ادامه عملیات گوشی یا تبلت خود را با کابل گوشی به PC وصل کنید. توجه کنید قفل گوشی را باز کنید و در مدت زمان روت کردن گوشی هیچ برنامه ای را باز نکنید. برای اینکه کسی در این زمان با شما تماس نگیرد بهتر است در حالت پرواز باشد. پس از وصل کردن شکلی شبیه به زیر را می بینید.

bigetek.com-iroot-2

پس از وصل شدن گوشی روی دکمه سبز Root ظاهر شده کلیک کنید. نرم افزار شروع به آماده سازی هر آنچه را نیاز داشته باشد از دیتابیس خود می کند . اگر برنامه اطلاعات برای روت گوشی شما را نداشته باشد به اتصال به اینترنت نیاز خواهد داشت. شاید برنامه نیاز به دانلود فایل هایی برای روت گوشی شما داشته باشد. اگر نیاز به دانلود اطلاعات برنامه باشد از لحاظ حجمی بسیار کم است و بسته به سرعت اتصال اینترنت شما دارد. با اینترنت ذغالی نویسنده که این دانلود بسیار سریع انجام گرفت.

bigetek.com-iroot-3

به همین سادگی تمام شد.

bigetek.com-iroot-4

گوشی ریست می شود و زمانی که بالا بیاید اگر نرم افزار اندرویدی را نیز روی گوشی نصب کرده باشید میبینید که پیغام زیر را به شما می دهد. منتهی توجه کنید از این به بعد نباید از هر نوع بهینه سازی استفاده کنید. خود برنامه iRoot یک بهینه ساز درون سیستم شما قرار داره است. امکان دارد با نصب برخی نرم افزار های بهینه ساز سرعت و عملکرد موبایل بصورت اتوماتیک فایل های سیستمی شما را به عنوان فایل های junk files بشناسد و با حذف آنها گوشی شما با مشکل رو برو شود. و همچنین بصورت دستی نسبت به پاک کردن فایل های سیستمی نپردازید توجه کنید فایل های سیستمی هیچ ربطی به فیلم و عکس و موزیک و فایل های اینچنینی ندارد.

bigetek.com-iroot-6

چگونه با استفاده از Towelroot گوشی اندروید را روت کنیم؟

یکی از ساده ترین راه های روت کردن دستگاه اندرویدی استفاده از Towelroot می باشد. این روش در بیشتر دستگاه های اندرویدی قابل استفاده است.( در اینجا برای روت کردن سامسونگ گلکسی S5 تلاش کرده ایم) اما این روش ممکن است بر روی برخی دستگاه های HTC و Motorola نیز جواب ندهد.

برعکس برنامه های دیگر که برای روت کردن نیاز به دانلود و اجرای برنامه های دیگر بر روی کامپیوتر شما را دارد برنامه Towelroot برای روت کردن دستگاه شما تنها نیاز به دانلود و اجرای آن دارد. در این روش نیازی به کامپیوتر نمی باشد اگر چه Towelroot تنها برای اندرویدهایی با هسته قبل تر از ژوئن ۲۰۱۴ کار می کند.

صفحه وب سایت برنامه towelroot
صفحه وب سایت برنامه towelroot

برای استفاده از Towelroot باید دستگاه خود را برای دانلود از منابع ناشناس تنظیم کنید. برای فعال کردن unknown sources به قسمت Settings دستگاه خود رفته و بعد از رفتن به قسمت Security رفته و بعد گزینه unknown sources را تیک دار کنید. پس از انجام اینکار شما می توانید از منبعی غیر از Google Play store برنامه نصب کنید.

حال به سایت Towelroot  از داخل مرورگر گوشی خود بروید و بر روی علامت لاندا کلیک کنید (لمس کنید) بعد از لمس برنامه شروع به دانلود می کند و بعد از اتمام دانلود به قسمت Notification (بالای صفحه رفته) و بر روی فایل دانلود شده زده تا نصب شود بعد از نصب آن را باز کنید . این برنامه تنها یک دکمه دارد که بر روی آن نوشته شده “Make it rain” بر روی آن کلیک کنید.وقتی آن را میزنید نوشته های پایین آن تغییر میکند و حدود ۱۵ ثانیه طول میکشد تا دستگاه ریبوت شود. هنگامی سیستم بالا می آید دستگاه شما روت شده است.

برای اینکه تست کنید که دستگاه شما روت شده است یا خیر می توانید برنامه “Root Checker Basic” را نصب کنید وقتی وارد این برنامه می شوید دکمه “Verify Root” را مشاهده می کنید که اگر آن را بزنید اگر شما بدرستی روت شده باشد با پیغام تبریک مواجه می شوید.

 

چگونه از Kingo Android Root استفاده کنیم؟

این روش مبتنی بر ویندوز است که یکی از راحتترین روش های روت کردن دستگاه اندرویدی است.ابتدا چک کنید که آیا دستگاه اندرویدی شما توسط نرم افزار پشتیبانی می شود یا خیر؟ از اینجا می توانید لیست دستگاه های سازگار را ببینید. سپس به دانلود نرم افزار بپردازید و همچنین با استفاده از مقاله مربوط به روشن کردن USB Debbuging این امکان را نیز فعال کنید.

برنامه روت کردن Kingo
برنامه روت کردن Kingo

هنگامی که USB debugging را در داخل گوشی خود فعال کردید برنامه را روی کامپیوتر خود اجرا کرده و دستگاه خود را به پورت USB متصل کنید. برنامه باید دستگاه شما را شناسایی کند و یک پیغام مبنی بر این که آیا مایلید که دستگاه روت شود. Root‌ را انتخاب کنید و صبور باشید برنامه kingo طی چند دقیقه به شما دسترسی Superuser‌ را میدهد.

 

فروم های روت کردن

هیچ سیستم عامل موبایلی به اندازه اندروید تنوع استفاده ندارد. به همین علت روش کلی برای روت کردن دستگاه اندرویدی وجود ندارد. اگر دو روش بالا با شکست مواجه شد نا امید نشوید بطور قطه می توانید با صرف وقت و جستجو در اینترنت روشی برای روت کردن گوشی خود پیدا کنید. در این میان فروم هایی مانند XDA Developers و Phandroid می تواند بسیار مفید واقع شود. روش هایی که برای روت کردن وجود دارد معمولا باید بصورت قدم به قدم انجام شده و سر صبر و حوصله انجام شود.

 

برنامه Root Checker‌ را دانلود کنید

برای اینکه مطمئن شوید که دستگاه شما روت شده است نیاز به برنامه ای دارید که این موضوع را چک کند در این میان یکی از محبوب ترین ها Root Checker است.براحتی می توانید آن را دانلود کنید.

 

نصب یک برنامه مدیریت روت

برنامه supersu برای مدیریت روت
برنامه supersu برای مدیریت روت

 

روت کردن می تواند گوشی یا تبلت شما را از لحاظ امنیتی آسیب پذیر کند. نصب یک برنامه مدیریت روت می تواند به شما آرامش خاطر دهد. بطور کلی هر برنامه ای که از شما دسترسی روت بخواهد توسط این برنامه به شما اطلاع داده شده و منتظر تایید شما باقی خواهند ماند. بعد از دفعه اول که از شما سوال خواهد کرد در تکرار اتفاق بطور خودکار تصمیم قبلی شما را انجام می دهد.SuperSU یک برنامه مناسب برای مدیریت درخواست های روت سیستم شما خواهد بود.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: امکان کپی برداری از متن وجود ندارد