رفع مشکل Write Protect

 اگر شما هم جزو کاربرانی هستید که همیشه با درایو های USB سروکار دارید، حتما تا به حال برای شما هم پیش آمده است که بخواهید یک فایل در درایو USB خود بریزید و با پیغام “The Disk is Write Protected. Remove The Write Protection or Use Another Disk” مواجه شده اید. اما این درایو شما است، بنابراین باید بتوانید فایل در آن رد و بدل کنید و هر کاری با آن بکنید!در این مواقع باید مشکل درایو USB را حل کنید. در این مقاله راه های حل رفع مشکل Write Protect را برای شما ذکر کرده ایم که با استفاده از آنها حتما میتوانید این مشکل را حل کنید.


آموزش رفع مشکل Write Protect

1. چک کنید که در درایو شما ویروس وجود نداشته باشد

هر بار که یک درایو USB (به خصوص درایوی که از فرد دیگری گرفته اید و یا زمانی که درایو USB خود را به کامپیوتر های دیگران متصل کرده اید) را به کامپیوتر متصل میکنید، باید اول از همه چیز آن را با استفاده از یک آنتی ویروس چک کنید. بعضی از ویروس ها عملکردشان به این گونه است که درایو شما را پر از فایل های بیهوده میکنند و آن را Write Protect میکنند.

بسته به آنتی ویروسی که در سیستم استفاده میکنید، میتوانید تعیین کنید که زمانی که درایو های USB جدید به سیستم متصل شدند، سیستم آنها را چک کند. البته میتوانید به جای این کار به فایل اکسپلورر بروید و بر روی درایو خود راست کلیک کنید و گزینه Scan کردن توسط آنتی ویروستان را کلیک کنید.

رفع مشکل Write Protect

اگر یک ویروس یافتید، سریعا آن را با استفاده از آنتی ویروس حذف کنید. پیشنهاد میکنیم که در این مرحله کل سیستم را نیز برای یافت ویروس چک کنید زیرا ممکن است ویروسی که در درایو USB بوده به سیستم منتقل شده باشد.

2. بدنه درایو USB را چک کنید

معمولا کار های به این سادگی را به عنوان اولین قدم در این نوع مقاله ها قرار میدهیم. اما خواستیم اول چک کنید که درایو شما به ویروس آلوده نشده باشد و سپس ظاهر آن را چک کنید. بعضی از درایو های USB بر روی خود دارای یک ضامن هستند که با روشن کردن آن درایو Write Protect خواهد شد.

رفع مشکل Write Protect
رفع مشکل Write Protect

این ضامن ممکن است در جیب شما و یا در دستتان روشن شده باشد. بر روی درایوتان را نگاه کنید و اگر ایچنین ضامنی داشت، خاموشش کنید.

3. چک کنید درایو شما پر نباشد

گاهی اوقات زمانی که درایو USB شما پر است، با این ارور مواجه خواهید شد. برای اینکه چک کنید درایو شما پر است و یا خیر به فایل اکسپلورر بروید و بر روی درایو USB تان راست کلیک کنید و گزینه Properties را کلیک کنید و ببینید که چه مقدار از درایو شما پر است.

رفع مشکل Write Protect

4. چک کنید که مشکل از فایلی که میخواهید به درایو بریزید و یا از درایو بردارید نباشد

گاهی اوقات ممکن است مشکل از فایل باشد. بعضی از فایل ها یا با دستکاری کاربر و یا به هر نحو دیگری “Read-Only” میشوند و دیگر امکان پاک کردن آنها وجود نخواهد داشت. باید چک کنید که اگر فایل مورد نظر شما نیز Read-Only شده آن را از این حالت خارج کنید.

برای انجام این کار بر روی فایل مورد نظر راست کلیک کنید و گزینه ی Properties را انتخاب کنید و سپس تیک گزینه ی Read-Only را بردارید.

رفع مشکل Write Protect

گاهی اوقت نام فایل ها خراب میشود. نام های طولانی فایل ها در معماری MS-DOS است که به ویندوز نیز منتقل شده و در آن وجود دارد. اگر نام یک فایل دارای بیش از 255 حرف باشد، برای شما مشکل دار خواهد شد. در این مواقع نام فایل را کوتاه کنید و اگر باز هم نشد از یک برنامه پاک کردن فایل استفاده کنید که توانایی پاک کردن فایل هایی را دارد که پاک نمیشوند.

رفع مشکل Write Protect

5. از DiskPart از طریق CMD استفاده کنید

آیا با Command Prompt آشنایی دارید؟ حالا باید بیشتر با آن اشنا شوید. نگران نباشید، کار با CMD چندان سخت نیست.

کلید های ترکیبی Windows + X را بگیرید تا منوی Power User Menu باز شود و سپس گزینه ی “(Command Prompt (Admin” را از این لیست انتخاب کنید.

پس از باز شدن پنجره ی CMD، عبارت Diskpart را در آن تایپ کنید و اینتر را بزنید. چند لحظه صبر کنید و سپس عبارت List Disk را در آن تایپ کنید تا همانند عکس زیر درایو های متصل به سیستم را بتوانید ببینید:

رفع مشکل Write Protect

حال چک کنید که درایو شما کدام درایو در این لیست است و عدد آن چند است. سپس کد زیر را وارد کنید و به جای عبارت Number، شماره درایو USB خودتان را بنویسید و اینتر بزنید:

Sel Disk Number

سپس کد زیر را بنویسید و اینتر بزنید:

Attributes Disk Clear Readonly

رفع مشکل Write Protect

با این کار شما ویژگی Read-Only تمامی فایل های درون فلش را از بین میبرید.

6. رجیستری را چک کنید

اگر مراحل بالا نتوانستند مشکل شما را حل کنند اشکالی ندارد، هنوز هم راه هایی برای رفع این مشکل وجود دارند. در این مرحله میخواهیم کار هایی در رجیستری ویندوز انجام دهیم. البته اگر کار با رجیستری را بلد نیستید میتوانید از این مرحله بگذرید و به سراغ مرحله ی بعدی بروید. اما پیشنهاد میکنیم حتما این مرحله را بروید.

کلید های ترکیبی Windows + R را بگیرید تا RUN باز شود و سپس عبارت Regedit را در آن تایپ کنید و اینتر بزنید. پس از باز شدن پنجره رجیستری، وارد آدرس زیر شوید:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\StorageDevicePolicies

چک کنید که فایلی به نام WriteProtect در این بخش وجود دارد و یا خیر. اگر وجود داشت دوبار بر روی آن کلیک کنید تا یک پنجره کوچک باز شود. سپس در کادری که در آن پنجره وجود دارد میتوانید عدد 0 ویا 1 را قرار دهید. البته اگر میخواهید مشکل شما حل شود 0 را قرار دهید. اگر 1 بنویسید درایو شما Write Protect خواهد شد و اگر 0 بنویسید خیر.

اگر این فایل در این بخش وجود نداشت، بر روی سمت راست، راست کلیک کنید و گزینه ی (DWORD (32-bit را انتخاب کنید و نام آن را WriteProtect بگذارید و در آخرین قدم دوبار بر روی این Value که ساختید کلیک کنید و عدد آن را بر روی 0 بگذارید.

7. درایو USB را فرمت کنید

هشدار: قبل از انجام این کار از تمامی فایل های موجود در درایو USB کپی بگیرید زیرا تمامی آنها پاک خواهند شد.

استفاده از این روش به عنوان آخرین تلاش است. اول باید چک کنید که File System درایو شما چیست زیرا فرمت آن با File System خودش بهتر است. برای انجام این کار فایل اکسپلورر را باز کنید و بر روی درایو USB راست کلیک کنید و Properties را انتخاب کنید. در این بخش میتوانید File System درایو را مشاهده کنید.

رفع مشکل Write Protect

پنجره Properties را ببندید و بر روی درایو USB راست کلیک کنید و Format را انتخاب کنید. بر روی کادر زیر File System کلیک کنید و File System پیشفرض درایوتان را انتخاب کنید و یا میتوانید گزینه ی “Restore Device Defaults” را کلیک کنید تا این کار انجام شود.

رفع مشکل Write Protect

تیک کنار گزینه “Quick Format” را بردارید تا درایو شما کاملا فرمت شود و مشکلات آن حل شوند.

در مورد میکرو اس دی ها (کارت حافظه) چطور؟

خوشبختانه روش هایی که در بالا ذکر کردیم، برای میکرو اس دی (کارت حافظه) نیز کار میکنند و میتوانید با استفاده از آنها مشکلات میکرو اس دی ها را نیز حل کنید.

رفع مشکل Write Protect در رم ها
رفع مشکل Write Protect در رم ها

2 thoughts on “رفع مشکل Write Protect

 • June 30, 2017 at 4:12 pm
  Permalink

  ممنون از آموزش کاملتون من تو اینترنت خیلی گشتم ولی مقاله ای به این کاملی ندیدم shegerdaneh@

  Reply
 • June 30, 2017 at 4:08 pm
  Permalink

  ممنون از آموزشتون خیلی تو اینترنت گشتم ولی مقاله ای به این کاملی نبود کانال @shegerdaneh

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: امکان کپی برداری از متن وجود ندارد