رفع مشکل App Not Responding در ویندوز 10

یکی از رایج ترین ارور های سیستم عامل ویندوز که بسیاری از کاربران ویندوز روزانه با آن مواجه میشوند “App Not Responding” است. در بسیاری از اوقات بستن و اجرای مجدد نرم افزار و یا ریستارت کامپیوتر این مشکل را حل میکند. اما بسیاری از نرم افزار ها هستند که یا از همان اول و یا روزی اینچنین اروری را میدهند و دیگر هم درست نمیشوند و همیشه این ارور را نمایش میدهند. در این مقاله نحوه رفع مشکل App Not Responding در ویندوز 10 را آموزش می دهیم. با بیگ ای تک همراه باشید!

آموزش رفع مشکل App Not Responding در ویندوز 10

اگر شما نیز اینچنین برنامه هایی دارید که این ارور را میدهند، جای درستی آمده اید زیرا در این مقاله میخواهیم نحوه رفع این ارور را شرح دهیم. این کار ساده اما کمی زمان بر است.

نکته: راهکار های ساده تر و موثر تر را ابتدا شرح داده ایم و راهکار های سخت تر با ضریب موفقیت کمتر را پایین لیست.

1 . بوت ویندوز بدون اجرای دیگر نرم افزار ها (Clean Boot)

یک بار بوت ویندوز بدون اجرای نرم افزار های اضافی حین بوت در بسیاری از مواقع مشکل را حل میکند. باید تمامی نرم افزار ها و سرویس هایی را که حین بوت ویندوز اجرا میشوند را غیر فعال کنید تا ویندوز بدون چیز های اضافی بوت شود.

برای انجام این کار کلید های ترکیبی “Windows + R” را بگیرید تا پنجره Run باز شود. عبارت “Msconfig” را در کادر پنجره Run تایپ کرده و اینتر بزنید. پنجره جدیدی باز خواهد شد.

رفع مشکل App Not Responding در ویندوز 10

در این پنجره وارد تب “Services” شوید و سپس تیک گزینه ی “Hide All Microsoft Services” را بزنید و نهیاتا Disable All را کلیک کنید.  پس از انجام این کار OK را کلیک کنید.

رفع مشکل App Not Responding در ویندوز 10

هم اکنون کلید های ترکیبی “Ctrl + Shift + Esc” را بگیرید تا تسک منیجر باز شود و سپس وارد تب Startup شوید. در این بخش میتوانید تمامی نرم افزار هایی را که حین بوت ویندوز اجرا میشوند را مشاهده کنید. بر روی تک تک آن ها کلیک کنید و سپس گزینه ی “Disable” را کلیک کنید تا اجرای آن ها در بوت ویندوز غیر فعال شود.

رفع مشکل App Not Responding در ویندوز 10

پس از انجام مراحل بالا کامپیوتر را یک بار ریستارت کنید و چک کنید که آیا نرم افزار به درستی کار میکند و یا خیر. اگر به درستی کار کرد مجددا باید تمامی سرویس ها را تک به تک فعال کنید تا نهایتا متوجه شوید کدامشان باعث بروز مشکل در برنامه میشود.

2 . چک کردن سازگار بودن نرم افزار

اگر نرم افزار مورد نظر شما یک بازی و یا یک ویرایشگر ویدیو و یا در کل از این قبیل از برنامه ها است، شاید با سیستم شما سازگار نیست. برای اینکه متوجه شوید برنامه و یا بازی مورد نظر با سیستم شما سازگار است و یا خیر به سایت سازنده آن مراجعه کنید و ببینید که سیستم مورد نیاز برای اجرای بازی و یا برنامه شان چه سیستمی است. حداقل سیستم مورد نیاز جهت اجرای بازی هایی که در سایت سرزمین دانلود قرار میگیرند در پست بازی ذکر میشوند.

3 . دیگر نرم افزار ها را ببندید

قبل از اجرای نرم افزار مورد نظر تمامی نرم افزار های دیگر را ببندید تا هیچ کدام برای نرم افزار مورد نظر شما مزاحمت ایجاد نکنند و از منابع سیستم همانند پردازنده (CPU) و رم (RAM) استفاده نکنند. ابتدا چک کنید که هیچ نرم افزاری باز نیست. پس از انجام این کار کلید های ترکیبی “Ctrl + Shift + Esc” را بگیرید تا تسک منیجر باز شود.

در تسک منیجر نرم افزار هایی را که اجرا میشوند را چک کنید و آن هایی را که اجاریشان بیهوده است و آن هایی که از منابع زیادی از سیستم استفاده میکنند را ببندید. بدین منظور بر رئی نرم افزار مورد نظر کلیک کرده و سپس بر روی گزینه ی “End Task” کلیک کنید.

رفع مشکل App Not Responding در ویندوز 10

4 . اجرای دستور SFC

این احتمال وجود دارد که فایل های سیستمی ویندوز آسیب دیده باشند و به همین دلیل باشد که نرم افزار به صورت مدام کرش میشود و ارور میدهد. میتوانید از دستور “System File Checker” و یا همان SFC برای چک و یافت و تعمیر فایل های سیستمی ویندوز استفاده کنید، البته اگر زیاد آسیب ندیده باشند.

برای اجرای این دستور ابتدا بر روی منوی استارت راست کلیک کنید و سپس گزینه ی “(Command Prompt (Admin” را از لیست انتخاب کنید تا خط فرمان CMD با سطح دسترسی ادمین باز شود.

رفع مشکل App Not Responding در ویندوز 10

در پنجره خط فرمان CMD دستور زیر را وارد کنید و اینتر بزنید:

SFC /Scannow

با استفاده از ابن دستور فایل های سیستم چک خواهند شد و در صورت یافت شدن فایل های آسیب دیده، در صورتی که ممکن باشد فایل ها تعمیر میشوند. اگر پیغام تعمیر شدن فایل ها به شما نمایش داده شد یعنی فایل های آسیب دیده یافت شده و تعمیر شدند، سیستم را ریستارت کنید و چک کنید که آیا نرم افزار اجرا میشود و یا خیر.

رفع مشکل App Not Responding در ویندوز 10

5 . آپدیت ویندوز، نرم افزار آسیب دیده و درایور ها

اگر سیستم شما بروز نباشد ممکن است مشکلاتی برای آن پیش بیاید، بنابراین هم ویندوز و هم نرم افزاری که مشکل دارد را آپدیت کنید. همچنین درایور های سخت افزاری خود را نیز باید آپدیت کنید. نرم افزار هایی هستند که برای درست کار کردن نیاز به یک سری از قطعات سیستم دارند، برای مثال نیاز به کارت گرافیک دارند و در این مواقع باید درایور کارت گرافیک خود را به آخرین نسخه آپدیت کنید.

برای آپدیت درایور های سیستم از نرم افزار های انجام این کار میتوانید استفاده کنید. نرم افزار های زیادی بدین منظور وجود دارند که از بین آنها میتوان به نرم افزار “IObit Driver Booster” اشاره کرد. چک کردن برای یافت آپدیت های تک تک درایور های سیستم کار سخت و زمان بری است، اما این نرم افزار ها این کار را به صورت اتوماتیک انجام میدهند.

البته اگر بخواهید به صورت دستی درایور های سخت افزاری را آپدیت کنید، به این شکل عمل کنید:

کلید های ترکیبی Windows + R را بگیرید تا پنجره Run باز شود و سپس عبارت “Devmgmt.msc” را در آن تایپ کنید و اینتر بزنید.

هم اکنون پنجره برنامه مدیریت درایور ها باز خواهد شد. در این بخش بر روی هر قطعه سخت افزاری راست کلیک کنید و سپس گزینه ی “Update Driver” را کلیک کنید و درایور آن را آپدیت کنید.

رفع مشکل App Not Responding در ویندوز 10

6 . ترمیم رجیستری ویندوز

اگر رجیستری ویندوز شما شلوغ و درهم شده باشد، ممکن است که همین باعث درست کار نکردن نرم افزار مورد نظر باشد. میتوانید از نرم افزار های پاکسازی رجیستری برای پاک کردن فایل های بیهوده رجیستری استفاده کنید.

برای پاکسازی رجیستری نرم افزار CCleaner را به شما پیشنهاد میدهیم که نه تنها فایل های بیهوده سیستم را پاک میکند و ویندوز را سبک تر میکند، بلکه رجیستری را نیز مرتب و پاکسازی میکند و چیز های بیهوده را از آن حذف میکند.

نکته: هیچگاه خودتان فایل های موجود در رجیستری را حذف نکنید زیرا انجام این کار میتواند باعث خراب شدن ویندوز شما شود.

7 . سیستم را برای یافت ویروس ها اسکن کنید

آلودگی سیستم به یک ویروس و یا بدافزار میتواند باعث درست اجرا نشدن بعضی از نرم افزار ها شود. یک بار سیستم را با یک آنتی ویروس مناسب اسکن کنید و ببینید که هیچ وروسی در سیستم وجود نداشته باشد. کاربران ویندوز 10 میتوانند از آنتی ویروس “Windows Defender” که به صورت پیشفرض در ویندوز 10 است استفاده کنند زیرا این آنتی ویروس به اندازه کافی قوی میباشد.

8 . رجیستر کردن مجدد نرم افزار های ویندوز

اگر نرم افزاری که هنگ میکند و کرش میشود جزو برنامه های پیشفرض ویندوز همانند ماشین حساب و یا مرورگر مایکروسافت اج است، بنابراین میتوانید تمامی برنامه های پیشفرض ویندوز را مجددا رجیستر کنید و چک کنید که ایا مشکل حل میشود و یا خیر.

بدین منظور عبارت “Powershell” را در منوی استارت جستجو کنید و سپس بر روی اولین نتیجه که ظاهر میشود راست کلیک کنید و گزینه ی “Run As Administrator” را کلیک کنید تا خط فرمان پاورشل با سطح دسترسی ادمین باز شود.

کد زیر را در خط فرمان پاورشل وارد کرده و اینتر بزنید:

Get-AppXPackage | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register “$($_.InstallLocation)AppXManifest.xml”}

رفع مشکل App Not Responding در ویندوز 10

پس از رجیستر شدن کامل تمامی نرم افزار ها یک بار کامپیوتر را ریستارت کنید.

نکته: انجام این کار باعث ترمیم منوی استارتی که در ویندوز 10 باز نمیشود نیز میشود!

9 . اجرای دستور Chkdsk

اگر بخش هایی از فایل های مورد نیاز برای اجرای نرم افزار و یا در کل داده ها و فایل های سیستمی در “بد سکتور” (Bad Sector) های هارد نوشته شده باشند، مشکل به وجود خواهد آمد. بد سکتور به معنای سکتور و یا همان بخش آسیب دیده است. دستور “Check Disk” هارد دیسک را چک میکند و در صورت وجود بد سکتور، آن ها را رفع میکند.

به منظور اجرای این دستور به بخش “This PC” در فایل اکسپلورر بروید و س بر روی درایوی که ویندوز در آن نصب است (درایو C) راست کلیک کنید و گزینه ی Properties را از لیست گزینه های پس از راست کلیک کردن انتخاب کنید.

رفع مشکل App Not Responding در ویندوز 10

در پنجره ای که باز میشود به تب Tools بروید و در آن تب گزینه ی Check را کلیک کنید. با این کار ویندوز درایو را چک میکند و در صورت وجد هرگونه بدسکتور و ایراد آن را رفع میکند.

رفع مشکل App Not Responding در ویندوز 10

10 . ریست کردن کش اپ استور

اگر برنامه ای که با آن مشکل دارید از برنامه های استور ویندوز است، بنابراین شاید با ریست کردن کش استور مشکل شما حل شود. برای ریست کردن استور بر روی منوی استارت راست کلیک کنید تا منویی باز شود و سپس گزینه ی “(Command Prompt (Admin)” را از داخل منوی انتخاب کنید تا خط فرمان CMD با سطح دسترسی ادمین باز شود.

دستور زیر را در پنجره خط فرمان CMD وارد کرده و اینتر بزنید تا استور ریست شود:

Wsreset.exe

11 . بازگشت به چند روز قبل

اگر نرم افزار مورد نظر شما تا چند روز پیش به خوبی کار میکرد و به تازگی این مشکل برایش پیش آمده، میتوانید با استفاده از “System Restore” ویندوز خود را به چند روز قبل و زمانی که هنوز نرم افزار به درستی کار میکرد بازگردانید. اگر System Restore اتوماتیک را خاموش نکرده باشید، بنابراین هر چند روز یک بار ویندوز شما به صورت خودکار یک “Restore Point” میسازد که با استفاده از آن میتوانید ویندوز را به چند روز قبل بازگردانید.

برای استفاده از System Restore عبارت Restore Point را در منوی استارت جستجو کنید و سپس بر روی گزینه ی “Create a Restore Point” که نمایش داده میشود کلیک کنید.

رفع مشکل App Not Responding در ویندوز 10

پنجره System Properties باز خواهد شد. در این بخش درایو C را انتخاب کنید و سپس گزینه ی System restore را کلیک کنید. پس از انجام این کار یک پنجره جدیدی باز خواهد شد که در آن میتوانید یکی از Restore Point هایی که ویندوز به صورت خودکار تهیه کرده را انتخاب کنید و سپس ویندوز را به آن زمان بازگردانید.

رفع مشکل App Not Responding در ویندوز 10

12 . نصب مجدد برنامه

اگر با حذف نصب نرم افزار مورد نظر اطلاعاتی را از دست نمیدهید و یامیتوانید از اطلاعاتتان که در نرم افزار مورد نظر هستند بکاپ بگیرید، بنابراین نرم افزار را یک بار آنینستال و سپس مجددا آن را نصب کنید.

پیشنهاد میکنیم نرم افزار را با استفاده از نرم افزار های “آنینستالر” حذف نصب کنید زیرا اگر نرم افزار را به صورت دستی حذف کنید شاید فایل هایی از نرم افزار و بخش های از رجیستری آن باقی بمانند اما نرم افزار های آنینستالر اینف ایل ها و باقیمانده های نرنم افزار را نیز حذف میکنند.

جمع بندی

حتما حداقل یکی از روش های بالا مشکل شما را هم اکنون حل کرده اند و شما هم اکنون در حال استفاده از نرم افزاری که آسیب دیده بود هستید! البته اگر نرم افزار و یا بازی مورد نظر شما در کل با سیستم شما سازگار نباشد دیگر این مورد را نمیتوان کاری کرد اما اگر مشکل آن به هر دلیل دیگری باشد قابل حل است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: امکان کپی برداری از متن وجود ندارد