رفع مشکل اتصال موبایل به کامپیوتر (حل عدم نمایش و تشخیص اندروید)

حافظه سیستم های همراه نسبت به کامپیوترها بسیار محدود هستند و شما هر از چندگاهی باید برای انتقال اطلاعات به کامپیوتر دیوایس خود را به PC متصل کنید، اما شاید شما هم با مشکل شناخته نشدن دستگاه خود در هنگام اتصال برخورد داشته باشید. در چنین مواردی باید چه کرد؟ در ادامه به حل کلی و جامع رفع مشکل اتصال موبایل به کامپیوتر موضوع می پردازیم.با BigETek همراه باشید.

ما در مطالب مختلفی که پیشتر برای شما آماده کرده بودیم به معرفی و آموزش برخی از روش های زیر پرداختیم.

رفع مشکل اتصال موبایل به کامپیوتر

رفع مشکل اتصال موبایل به کامپیوتر

همانطور که می دانید روش های گوناگونی جهت ارتباط دادن گوشی اندروید به کامپیوتر وجود دارد. طبق تصویر جامع بالا شما می توانید از طریق(چپ به راست) کابل، wi-fi و بلوتوث، برنامه تعبیه شده توسط شرکت سازنده گوشی یا تبلت مثل PC Suite ال جی، نوکیا یا هوآوی و…، استفاده از OTG و یا فضای ابری رایگان عمل اتصال را انجام دهید که برای هرکدام از این روش ها آموزش های گوناگونی وجود دارد.

مطالب مرتبط: نحوه اتصال گوشی اندروید به کامپیوتر (AirDroid روش دوم اتصال)

پخش موزیک، فیلم و عکس موبایل از pc – انتقال اندروید به کامپیوتر (WiFi روش دوم اتصال)

OTG , MHL چیست؟ اتصال TV به موبایل – اتصال فلش به موبایل و … (WiFi روش چهارم اتصال)

انتقال فایل از گوگل درایو به دراپ باکس و بالعکس (آشنایی با دراپ باکس روش پنجم اتصال)

مشکلات شایع در اندروید و راه حل برطرف کردن آن‌ها

حال در اینجا به روش اول خواهیم پرداخت. به صورت کلی در اغلب موارد بلافاصله پس از اتصال یک سر کابل USB به لپ‌تاپ یا کامپیوتر شخصی شما و اتصال سمت دیگر آن به گوشی یا تبلت هوشمند اندرویدی، سیستم عامل ویندوز به صورت اتوماتیک “پروتکل انتقال رسانه‌ای” یا در اصطلاح “Media Transfer Protocol” متصل شده و درایو منحصر به فرد مربوط به دستگاه هوشمند شما را در بخش My Computer سیستم به نمایش خواهد گذاشت. اما اگر با عدم نمایش این درایو مواجه شدید با ما همراه باشید.

روش ساده:

۱- برای انجام تنظیمات گوشی، با توجه با نوع سیستم عامل، همچنین زبان فارسی یا انگلیسی، می‌تواند مثل گزینه‌های زیر باشد:
نکته: تا بعد از انجام تنظیمات، گوشی‌تان را به کامپیوتر وصل نکنید

الف: منوی فارسی:

تنظیمات← برنامه← پیشرفته← فعال کردن تیک مربوط به گزینه‌ی اشکال زدایی usb
سپس مجدداً به این آدرس بروید: تنظیمات← بی سیم/شبکه← ابزارهای usbb ← انتخاب گزینه‌ی اتصال به رایانه← اتصال انبوه

ب: منوی انگلیسی:

Setting→Application→Development→USB debugging
سپس: Setting→Wireless and network→USB utilities→Connect storage to PC

ج: یا تنظیمات زیر:

Settings→applications→development→usb debuggingفعال شود

نکته: در تنظیمات فوق، گزینه ی usb debugging فعال شود

و یا تنظیمات زیر را انجام دهید:

setting→ storage→ charge only→usb computer connection→mtp

نکته: در تنظیمات بالا charge only را غیر فعال و mtp  را فعال کنید.

گاهی فعال کردن تیک گزینه ی USB Debugging که به زبان فارسی «اشکال زدایی USB» می باشد چاره کار اتصال است. برای دسترسی به این گزینه مانند زیر عمل کنید.

اما اگر نسخه ی آندرویدی شما ۴٫۲ به بالا باشد؛ این گزینه (Developer Options) از دید شما پنهان است. شما برای دسترسی به این قسمت، مراحل زیر را انجام دهید:

اگر از روش بالا موفق نشدید روش زیر را ادامه دهید.

باز در اولین مرحله تنظمیات خود گوشی یا تبلت را بررسی نمایید

تنظیمات مربوط به اتصال USB دستگاه هوشمند خود را بررسی کنید. ابتدا وارد بخش “تنظیمات” یا “Setting” گوشی یا تبلت خود شوید. سپس بخش “Storage” را انتخاب کنید. سپس مشابه با تصویر زیر بخش “USB Compute Conncetion” در بالا و سمت راست صفحه نمایش را انتخاب نمایید.

رفع مشکل اتصال موبایل به کامپیوتر
رفع مشکل اتصال موبایل به کامپیوتر

وارد صفحه‌ای مشابه صفحه زیر خواهید شد. از فعال‌ بودن فابلیت (“Media Device MTP”) اطمینان حاصل نمایید، در صورت غیر فعال‌ بودن آن تیک مربوطه را بزنید.

رفع مشکل اتصال موبایل به کامپیوتر
رفع مشکل اتصال موبایل به کامپیوتر

در بسیاری از موارد با فعال‌سازی این قابلیت و زدن تیک مربوط به این گزینه مشکل شما حل میشود.

اگر با انجام این مورد باز هم کامپیوتر یا لپ‌تاپ شما اتصال دستگاه اندرویدی شما را تشخیص نداده، مشکل از درایورهای لپ‌تاپ شما و تنظیمات مربوط به آن خواهد بود.

اگر در این مرحله دستگاه شما پس از اتصال توسط کامپیورتان شناسایی شد اما درایو مربوط به آن در My Computer نمایش داده نشد به هیج عنوان ناگهان کابل USB را از دستگاه خود جدا نکنید. به مظنور جداسازی کابل USB از دستگاه هوشمند خود ابتدا  روی آیکون USB ظاهر شده در “نوار وظیفه” یا همان “Taskbar” کامپیوترتان کلیک نمایید. سپس گزینه‌ی ” Safely remove hardware and eject media” را انتخاب کنید. حال می توانید کابل متصل به دستگاه اندرویدی خود را خارج کنید.

رفع مشکل اتصال موبایل به کامپیوتر

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در مورد دستگاه هوشمند متصل شده‌ی شما به کامپیوتر یا لپ‌تاپ‌تان می توانید وارد بخش“Control Panel” شده و سپس بخش “Printers and Devices” را انتخاب کنید. اگر سیستم عامل ویندوز شما پس از اتصال دستگاه هوشمند به لپ‌تاپ یا کامپیوتر گزینه‌ی مربوط به آن مانند تصویر “Unspecified” نمود مطمئن خواهید شد که کامپیوتر یا لپ‌تاپ شما نیازمند ایجاد برخی از دخالت‌های کاربری می باشد و اقدامات خاصی را به منظور ترمیم این مشکل به وجود آمده لازم است که در ادامه توضیحات مربوط به آن ارائه خواهد شد.

رفع مشکل اتصال موبایل به کامپیوتر

درایور مربوطه را به روز رسانی کنید

تنها کار مورد نیاز  تعویض یا انجام به روز رسانی درایور مربوط به دستگاه اندرویدی شما خواهد بود که این درایور به صورت اتوماتیک پس از اتصال کابل USB به کامپیوتر و دستگاه هوشمند شما ایجاد خواهد شد.

برای این کار وارد “Control Panel” سیستم عامل ویندوز خود شوید و سپس بخش “Device Manager” را انتخاب کنید. در این مرحله به دنبال درایو مد نظرتان که با طراحی ساختاری ADB کاملا مشخص و محسوس است بگردید. در تصویر زیر درایو ما با عنوان “Acer Device” شناسایی شده است. دسته‌ی مربوط به آن را باز کنید. برای این کار باید روی علامت فلش موجود در سمت چپ آیکون مربوط به این گزینه کلیک نمایید. سپس بر روی گزینه‌ی زیر مجموعه‌‌ راست کلیک کنید. با گزینه‌هایی مواجه خواهید شد که  می بایست گزینه‌ی “Update Driver Software” را انتخاب کنید.

رفع مشکل اتصال موبایل به کامپیوتر

پس انتخاب گزینه‌ی “Update Driver Software” با صفحه‌ ی زیر مواجه خواهید شد. در واقع در این مرحله ویندوز شما دو گزینه را در اختیار شما قرار می دهد. گزینه‌ی اول با عنوان “Searh automatically for updated driver software” به صورت اتوماتیکک از طریق اتصال اینترنت یا درایو نوری به روز رسانی‌های ارائه شده برای کل درایورهای سیستمی شما را بررسی نموده و به روز رسانی‌های مربوط به آن‌ها را دانلود و نصب می‌نماید. اما گزینه‌ی  “Browse my computer for driver software”امکان آدرس‌دهی و انتخاب دستی درایور مد نظرتان را به منظور آپدیت و دانلود و نصب به روز رسانی را فراهم می‌کند. بنابراین در این بخش روی گزینه‌ی دوم  “Browse my computer for driver software” کلیک نمایید.

رفع مشکل اتصال موبایل به کامپیوتر

در این مرحله روی گزینه‌ی ” Let me pick from a list of device drivers on my computer” کلیک نمایید.

رفع مشکل اتصال موبایل به کامپیوتر

نهایتا در صفحه‌ی آخر گزینه‌ی ” MTP USB Device” را انتخاب کرده و سپس روی Next کلیک کنید.

رفع مشکل اتصال موبایل به کامپیوتر

سپس درایور جدید روی درایور قدیمی نصب می شود. در این مرحله دستگاه هوشمند اندرویدی شما به عنوان یک دستگاه چند رسانه‌ای در بخش ” Devices and Printers ” موجود در “Control Panel” ویندوز لپ‌تاپ شما شناسایی و دسته‌بندی می شود.

رفع مشکل اتصال موبایل به کامپیوتر
رفع مشکل اتصال موبایل به کامپیوتر

نهایتا شما می‌توانید با اتصال دستگاه هوشمند اندرویدی خود به لپ‌تاپ یا کامپیوتر شخصی‌تان درایور مربوط به آن را در بخشMy Computer سیستم عامل ویندوز خود مشاهده می کنید.

در آخر باید عرض کنیم که راه حل کلی مانند آنچه که در طی مراحل بالا دید خواهد بود اما در صورت حل نشدن مشکل پیشنهاد می شود مطالب مرتبطی که در راه انتقال اطلاعات میان کامپیوتر و دستگاه اندرویدی وجود دارد استفاده کنید. زیرا احتمال خراب شدن کابل اتصال یا درگاه میکرو USB گوشی را نیز باید علاوه بر مشکلات سیستمی گوشی لحاظ کرد.

20 thoughts on “رفع مشکل اتصال موبایل به کامپیوتر (حل عدم نمایش و تشخیص اندروید)

 • March 18, 2018 at 7:43 am
  Permalink

  سلام، از موقعی که گوشیم قابش عوض کردم به کامپیوتر وصل نمیشه، شارژ میشه فقط
  usb debugging
  هم تیک خورده براش
  ولی هیچی نمیاد موقع اتصال

  Reply
  • March 18, 2018 at 3:31 pm
   Permalink

   سلام
   احتمالا محل اتصال درگاه صدمه خورده است

   Reply
 • February 14, 2018 at 3:21 pm
  Permalink

  سلام .
  چند وقت هتسش که گوشی رو به لپ تاب وصل میکنم مدام قطع و وصل میشه از سیم دیگه و پورت دیگه استفاده کردم بازم درست نشد و برای گوشی برادرم هم همین اتفاق از چند روز پیش شروع شده .
  راه حلی وجود داره؟

  Reply
  • February 14, 2018 at 5:14 pm
   Permalink

   سلام
   درایور یو اس بی احتمالا مشکل دارد (آپدیت همراه با مشکل، عدم سازگاریو …)

   Reply
 • February 12, 2018 at 4:05 pm
  Permalink

  سلام
  من گوشییهواوی دارم به کامپیوتر وصلش کردم وصل نشد . از کامپیوتر جداش کردم بعد از یه ساعت چند تا از برنامه های گوشیم حذف شده و دائم مینویسه آماده سازی کارت اس دی خاموش روشن کردم اما هیچ فرقی نکرد چیکار کنم؟

  Reply
  • February 12, 2018 at 5:01 pm
   Permalink

   سلام
   مموری گوشی سالم هست؟

   Reply
 • December 6, 2017 at 7:30 pm
  Permalink

  سلام و خسته نباشید بسیار ممنونم مشکل من حل شد یک دنیا ممنونم

  Reply
 • November 23, 2017 at 2:02 pm
  Permalink

  سلام،
  من همیشه از کابل موبایلم برای انتقال دادن فایل به لپ تاپم استقاده میکردم که دیروز همین که وصل کردم نوشت شناسایی نشد، بعد کلی چک کردن و تست کردن با گوشی های دیگه و کامپیوتر دیگه و کابل دیگه مطمئن شدم اشکال از گوشیمه. تنظیمات گوشیم هم همش سرجاشه. حالا شما نوشتین درگاه میکرو یو اس بی یعنی چی؟! خب آخه اگه اشکال از اونجا باشه پس چرا شارژ میکنه؟! اونجاش مشکل داشته باشه باید چیکار کنم؟! نکنه ویروس اینا رفته باشه تو گوشیم؟!

  Reply
  • November 24, 2017 at 1:38 pm
   Permalink

   سلام
   از نمایندگی کمک بگیرید
   احتمالا مشکل سخت افزاری است

   Reply
 • November 4, 2017 at 2:19 am
  Permalink

  با سلام خدمت اساتید محترم و ضمن تشکر از توضیحات کاملتون من نت گوشیم رو از طریق هات اسپات گوشی بصورت وای فای به لب تاب وصل میکنم ولی جدیدا با این کع وصل میشه نت کار نمیکنه ینی در ظاهر وصله اما در عمل به هیچ سایتی نمیره و برنامه های تحت نت هم باز نمیشن در ضمن از فیلتر شکن هم استفاده نمیکنم به تنظیمات نت ویندوز هم نگا کردم رسیت کردم گوشیم اندروید درهر دو ویندوز xp و 8 این مشکل رو دارم

  Reply
  • November 4, 2017 at 6:46 am
   Permalink

   سلام
   امتحان کنید آیا با گوشی دیگری با اینترنت شما میتوان سایتها را مشاهده کرد
   اگر مشکل وجود داشت احتمالا تنظیمات نت اندرود مشکل دارد

   Reply
 • November 2, 2017 at 9:48 pm
  Permalink

  سلام لطفا کمکم کنید من تبلتم سامسونگه وقتی با USB وصل میکنم به کامپیوتر ، کامپیوتر شناسایی میکنه یه اخطار میده ولی تبلت اصلا شناسایی نمیکنیه فقط شارژ میشه تو تنظیمات تبلت هم میرم زده USB وصل نیست من از سالم بودن درگاهUSB و کابل USB کاملا مطمعنم گزینه اشکال زدایی USB رو هم زدم و تبلتم قبلا وصل میشد اما الان نه

  Reply
  • November 2, 2017 at 10:38 pm
   Permalink

   سلام
   اگر تمام راههای بالا را امتحان کردید احتمالا اتصالات یا مشکل سخت افزاری وجود دارد
   اتصال سیم / مشکل پورت / مشکل تامین آمپر و …

   Reply
 • October 15, 2017 at 8:49 pm
  Permalink

  سلام،گوشی من Xperia xa هست، وقتی گوشی رو به کامپیوتر میزنم فقط گوشی شروع میکنم به شارژ شدن و قسمت sd card و internal storage باز نمیشه لطفا راهنمایی کنید.

  Reply
 • September 28, 2017 at 6:56 pm
  Permalink

  سلام گوشی من هواوی تو قسمت storageمیرم اون 3نقطه رو نداره ک usb computer رو انتخاب کنم باید چیکار کنم

  Reply
  • September 28, 2017 at 11:37 pm
   Permalink

   سلام
   مشکلی نیست تنظیم Media Device MTP را در قسمتهای دیگر تنظیمات جستجو کنید

   Reply
 • July 11, 2017 at 9:46 am
  Permalink

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما دوستان عزیز. من یه مشکلی در اتصال گوشیم به کامپیوتر دارم. لطفا راهنمایی کنید. من درایور های سامسونگ رو نصب کردم. یو اس بی دیوبینگ هم فعال هست. تو حالت عادی هیچ مشکلی نیست ولی وقتی گوشی رو به حالت دانلود مود میبرم توی نرم‌افزار اودین ارور میده و پشت سر هم قطع و وصل میشه .یو اس بی ها رو هم تعویض کردم و از پورت های دیگر هم امتحان کردم ولی بازم همون حالت هست. نمیدونم چیکار کنم. لطفا راهنمایی کنید. گوشیم gt_i9500 ویندوز هم 7

  Reply
  • July 12, 2017 at 12:33 am
   Permalink

   سلام
   سلام آیا گوشی روت هستش ؟
   آیا قبلا روت شده؟
   اگر جواب های بالا مثبت هستش به احتمال قوی رام دانلودی مشکل داره سعی کنید ار منبع دیگر دانلودش کنید

   Reply
 • March 22, 2017 at 2:23 am
  Permalink

  ممنون مفید بود

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: امکان کپی برداری از متن وجود ندارد