رفع مشکلات شایع مودم های وای فای (۵ روش)

امروزه وای فای یکی از ضروری‌ترین امکاناتی است که می‌تواند در یک خانه وجود داشته باشد. اشتباه نیست اگر بگوییم زندگی بدون تلویزیون، ماشین‌لباسشویی و جاروبرقی ممکن است اما بدون وای فای هرگز! با این اوصاف بدون شک درست کار نکردن آن می‌تواند به شدت موجبات به هم ریختن اعصاب ما را فراهم آورد. گرچه هر کسی راه‌حل‌های خاص خود‌ را برای درست کردن مشکلات وای فای دارد ولی در ادامه پنج مورد از بهترین اقدامات را خدمتتان ارایه می‌دهیم.

مشکلات شایع مودم های وای فای و نحوه رفع آنها

یک

کارنکردن نرمال چراغ‌ها: به یاد داشته باشید که ساده‌ترین اختلالات می‌تواند باعث بروز مشکل شود. اگر دیدید که چراغ‌های روتر بصورت نرمال روشن نیست روتر را خاموش و همه کابل های متصل به آن را جدا کرده و دوباره وصل نمایید. بهتر است کابل متصل به پریز تلفن را پنج ثانیه بعد از روشن کردن مجدد رتور وصل کنید.

دو

داغ شدن بیش از حد روتر : اگر روتر به خوبی کار نکرد و هنگام دست زدن به آن متوجه داغی بیش از حدش شدید ابتدا منافذ روی آن را که برای تهویه هوای درونش در نظر گرفته شده را چک کنید که مبادا مسدود و یا با چیزی پوشیده شده باشد. همچنین حتی الامکان روتر را به مکانی انتقال دهید که هوا در اطراف آن به خوبی جریان داشته و زیاد گرم نباشد.

رفع مشکلات شایع مودم
رفع مشکلات شایع مودم

سه

عدم اتصال در نقاط خاص: اگر قبلا در نقطه‌ای از خانه سیگنال‌های وای فای را بصورت شفاف و کامل دریافت می‌کردید اما اکنون این شدت افت کرده است چند نکته را باید چک کنید. ابتدا مطمئن شوید که آنتنروتر کاملا رو به بالاست زیرا در این حالت وای فای بیشترین پوشش را دارد. همچنین باید روتر را از اجسام جاذب سیگنال مانند کابینت فلزی و وسایلی از این قبیل دور کنید و در نهایت اگر باز هم مشکل حل نشد لازم است کانال روتر را تغییر دهید زیرا ممکن است سیگنال‌های آن با سایر سیگنال‌های ارسالی توسط روترهای همسایه تداخل داشته باشد. البته خود تغییر کانال بحثی مفصل است که در این مقال نمی‌گنجد و انشالله به زودی در مقاله‌ای جداگانه بصورت کامل خدمتتان ارایه میگردد.

چهار

چراغ‌های روتر روشن‌اند اما لپ‌تاپ وای فای را شناسایی نمی‌کند: اگر چراغ‌های روتر روشن بود اما اسم وای فای شما در میان شبکه‌های دریافتی بر روی لپ‌تاپتان قابل رویت نبود این احتمال وجود دارد که بنا به دلایل مختلفی اسم وای فای شما به اسم پیش‌فرضش تغییر یافته باشد. پس ابتدا از روی برچسب زیر روتر اسمی را که تحت عنوان SSID وجود دارد (رمز‌عبور پیش‌فرض هم همانجاست) مشاهده و در میان لیست شبکه‌های دریافتی توسط لپ‌تاپ آن را جستجو کنید. در صورت یافتن اسم، مشکل حل شده و فقط کافیست تنضیمات را بصورت مجدد انجام دهید. به خاطر داشته باشید حتما در اسرع وقت رمز عبور را تغییر دهید.

پنج

ریست کردن روتر: اگر هیچ کدام از کارهای فوق جواب نداد احتمالا مجبورید دستگاهتان را ریست کنید و آن را به تنظیمات پیش‌فرض باز گردانید اما بخاطر داشته باشید این باید آخرین راه‌‌حلی باشد که سراغ آن میروید زیرا با ریست کردن روتر همه تنظیمات شما پاک میشود و لازم است برای انجام مجدد آن با شرکت ارایه دهنده اینترنت (ISP) خود تماس بگیرید. جهت ریست کردن دستگاه دکمه‌ای در پشت یا کنار روتر وجو دارد در بعضی از دستگاه‌ها هم این دکمه درون سوراخی کوچک قرار دارد که فشردن آن مستلزم استفاده از یک جسم نوک تیز مانند سنجاق است. نگه داشتن این دکمه به مدت پنج ثانیه دستگاه شما را بطور کامل به تنظیمات اولیه باز میگرداند و به احتمال زیاد مشکل وای فایتان حل می‌شود اما اگر راه‌های فوق جوابگو نبود احتمالا روتر شما دچار مشکلات اساسی‌تری شده که باید تعمیر یا تعویض گردد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: امکان کپی برداری از متن وجود ندارد