راهنمای خرید کارت حافظه مناسب (SD-Card)

تلفن همراه، دوربین های دیجیتال، تبلت ها و بسیاری از گجت های امروزی به حافظه ای برای ذخیره سازی اطلاعات مجهز هستند و این حافظه ها به وسیله کارتهای حافظه قابل ارتقاست. متاسفانه بسیاری از کاربران هنگامی که قصد ارتقای حافظه دستگاه خود به کمک این کارتهای حافظه را دارند به راحتی به بازار مراجعه کرده و باتوجه به اندازه کارت حافظه مورد پذیرش دستگاه خود و نیز با درنظر گرفتن ظرفیت قابل پشتیبانی دستگاه، اقدام به خرید کارت حافظه کرده و آن را در دستگاه خود قرار می دهند. آیا میدانید در چنین شرایطی ممکن است مشکلات بسیاری در عملکرد (SD) دستگاه رخ دهد و حتی در مواردی کارت حافظه خریده شده با دستگاه شما ناسازگار باشد؟ کارتهای حافظه نیز همچون دیگر تجهیزات، مشخصات فنی مخصوص به خودشان را دارند و بی توجهی به این مشخصات فنی پیش از خرید آنها ممکن است موجب بروز مشکلاتی شده و حداکثر بهره وری از آنها را غیرممکن کند.

خرید کارت حافظه : نسل های متفاوت

یکی از رایجترین اشتباه های کاربران این است که وقتی صحبت از کارت حافظه می شود گمان می کنند هر کارت حافظه ای را که در قد و قواره کارت حافظه مورد نظر است و در اسلات مربوط به این کارت حافظه جای می گیرد، می توان استفاده کرد. نکته قابل توجه همینجاست، کارتهای حافظه به تنهایی در سه استاندارد مختلف عرضه می شوند SDXC و SD, SDHC : که عبارت است از microSD, (کار تهای میکرو در سه استاندارد microSDHC, microSDXC معرفی میشوند). هر سه استاندارد به کار تهای حافظه اختصاص دارند، اما از نسلی به نسل دیگر ارتقا یافته اند و نسل های جدیدتر در دستگاه هایی که از نسل های پیشین پشتیبانی می کنند، قابل استفاده نیستند.

به عنوان مثال چنانچه دستگاه شما از استاندارد SD  پشتیبانی می کند قادر نخواهید بود کارتی با  استاندارد SDHC  را روی آن نصب کنید. همچنین اگر دستگاهی از SDHC   پشتیبانی کند قادر به استفاده از کارتهای نسل جدیدتر یعنی SDXC نخواهید بود. البته توجه داشته باشید استفاده از کارتهای نسل قدیمی در دستگاه هایی که از نسل های جدید کارتهای حافظه پشتیبانی می کنند امکان پذیر است، اما در این شرایط نیز محدودیت هایی همچون ظرفیت کارت حافظه، سرعت و … مطرح می شود. در حالت کلی این سه استاندارد دارای مشخصاتی به شرح زیر هستند:

microSD: حداکثر ظرفیت دو گیگابایت  و قابل استفاده در تمام اسلاتهای کارت حافظه میکرو

microSDHC: ظرفیتی میان دو تا 32 گیگابایت را به خود اختصاص داده و در دستگاه هایی پشتیبانی SDXC و SDHC که از استاندارد می کنند، قابل استفاده است.

microSDXC: ظرفیتی میان 32 گیگابایت تا دو ترابایتسط دستگاه را نیز بررسی کرده و کارتی با ظرفیت مورد نظر را بخرید.

خرید کارت حافظه : توصیه

همواره برای خرید کارت حافظه سراغ برندهای معتبر بروید و از خرید کارت های حافظه بدون مشخصات فنی یا بدون نام و نشان پرهیز کنید. همچنین توجه داشته باشید در بسیاری از تلفن های همراه، کار تهای حافظه برای ذخیره سازی اطلاعات کاربرد دارند (به جز مواردی که دوربین دستگاه قابلیت فیلمبرداری با کیفیت 4k را پشتیبانی می کند) و دسترسی به اطلاعات نیازمند سرعت بسیار زیادی نیست. پس شما می توانید کارتی با حداکثر حافظه قابل پذیرش را در کلا سهای سرعتی پایین تر بخرید تا به این ترتیب پولتان را بیهوده صرف خرید کارتی با سرعت بالا نکرده باشید.

خرید کارت حافظه : تشخیص کارتهای تقلبی

متاسفانه گوشه و کنار خیابان، دستفروش های بسیاری مشاهده می شوند که کار تهای حافظه و حتی فلش ممور یهای تقلبی می فروشند. این حافظه ها به صورت جعلی ظرفیت مشخص شده روی بسته بندی را به نمایش می گذارند و هیچ گونه استانداردی در آنها رعایت نشده است. ممکن است شما با استفاده از لپ تاپی که دستفروشان در اختیار دارند ظرفیت ذخیره سازی در حافظه را نیز مشاهده کرده و از صحت آن اطمینان یابید، اما مشکل زمانی مشاهده می شود که اطلاعات مورد نظر را روی حافظه کپی کنید. مطمئنا پیش از اتمام عملیات کپی متوجه کم بودن ظرفیت واقعی و حتی سرعت بسیار پایین انتقال اطلاعات خواهید شد. تشخیص اصل یا تقلبی بودن کارت های حافظه باتوجه به کیفیت بسیار بالای جعل این کارتها برای کاربران معمولی دشوار است و تنها توصیه ای که می کنیم این است که همواره از فروشگاه های معتبر نسبت به خریداری این کارتها اقدام کنید. اما چنانچه لپ تاپ در اختیار دارید و می خواهید این کارتها را خودتان مورد آزمایش قرار،نرم افزار H2testw در سیستم عامل ویندوز و نرم افزار F3 در سیستم عامل مک او اس ایکس ، نرم افزار ابزارهای مناسبی برای تشخیص حافظه های تقلبی به شمار می رود:

H2testw

F3

One thought on “راهنمای خرید کارت حافظه مناسب (SD-Card)

  • March 19, 2017 at 12:58 am
    Permalink

    خیلی ممنون من واقعا اینا رو نمیدونستم?

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: امکان کپی برداری از متن وجود ندارد