راهنمای خرید هدفون : یک هدفون خوب کدام است؟

در جهان امروز شرکتهای تولیدکننده هدفون تلاش زیادی برای بزرگنمایی در نمایش قابلیتهای محصولات خود میکنند و به راحتی میتوانند کاربران را فریب دهند زیرا بهترین راه برای ارزیابی یک هدفون، آزمایش کردن آن است نه تماشای نقد و بررسی یا اغراقهای دیگران درباره کالایی که خودشان خریداری کرده اند! به عنوان مثال برای خرید یک گوشی موبایل یا یک تبلت میتوان پردازنده، نمایشگر، باتری و دقت دوربین آن را با مطالعه یک نقد و بررسی ساده ارزیابی کرد و نیازی به لمس یا تجربه کار با آن به صورت فیزیکی نیست حال آنکه برای ارزیابی یک هدفون صرفا باید توسط کاربر امتحان شود و تقریبا هیچ راه دقیق دیگری برای ارزیابی کیفیت صدای آن وجود ندارد. اما به طور کلی هنگامی که برای خرید یک هدفون اقدام میکنید باید نکاتی را بررسی کنید که در اینجا به عنوان  راهنمای خرید هدفون، به آنها خواهیم پرداخت.

راهنمای خرید هدفون : Frequency یا  فرکانس پاسخگویی

 

وقتی مشغول چک کردن مشخصات یک هدفون هستید در بخش فرکانس پاسخگویی حتما با اعدادی مواجه میشوید که هرکدام مشخصهای از بازه قدرت تولید صدا در یک هدفون است. همانطور که میدانید واحد سنجش یا اندازهگیری صدا ( Hertzهرتز) است که فرکانس یا هرتز پایینتر مربوط به ( Bassباس) و فرکانسهای بالا نیز طبعا مرتبط با صداهای ( Treble صداهای زیر) هستند. به عنوان مثال هنگامی که محدوده صدای یک هدفون از ۱۵ هرتز شروع میشود، باس قویتری نسبت به یک هدفون با محدوده آغازی از ۲۵ هرتز ارائه میدهد و به همین ترتیب محدوده نهایی فرکانسهای بالاتر مانند ۵۰ کیلوهرتز یا 30  کیلوهرتز نیز به همین ترتیب در تولید صداهای زیر عمل میکنند. البته یک نکته در این قسمت وجود دارد، اینکه گوش یک انسان عادی در بیشترین حالت قادر به تشخیص فرکانسی معادل با ۲۰ کیلوهرتز یا ۲۰۰۰۰ هرتز است که البته گوش انسان با شنیدن چنین فرکانسی ممکن است دچار مشکلاتی از جمله ناشنوایی شدید یا حتی کر شدن شود پس به اعدادی همچون ۵۰کیلوهرتز یا ۶ کیلوهرتز توجهی نکنید زیرا صرفا یک هیاهوی تبلیغاتی بوده و ارزش فنی ندارد.

راهنمای خرید هدفون : Impedance یا امپدانس

 

همانطور که می دانید هدفون ها با برق کار میکنند و به همین دلیل در صورتی که هدفون های قوی نداشته باشید، به مرور زمان فرسوده و خراب میشوند؛ با توجه به این موضوع، جریان الکتریسیته ویبره یا لرزشی خفیف در هدفون ها ایجاد میکند که در گوش شما با صدایی مانند خشخش شنیده میشود و قطعا صدایی جذاب و دلپذیر نخواهد بود اما برای از بین بردن این صدا چه باید کرد؟ برای نابود کردن چنین صداهایی به امپدانس پناه می آوریم. واحد سنجش امپدانس، ( Ohm اهم) است که طبعا هرچه بالاتر باشد، خشخش کمتر است. اگر بخواهیم ساده تر توصیف کنیم، هدفونی که امپدانس بالاتری دارد طبعا صداهای مزاحمی از جمله موارد ذکر شده را کمتر تولید می کند که رقم استاندارد یا فراگیر برای امپدانس نیز  32 اهم است که اکثر هدفون ها از این میزان امپدانس بهره مند میشوند.

راهنمای خرید هدفون : حساسیت یا Sensitivity

 

میزان حساسیت یا فشار صدا توسط ( db دسیبل) اندازه گیری میشود که توضیح آن اندکی پیچیده است؛ پس اجازه دهید ساده بیان کنیم. کمترین صدا یا اصطلاحا آهسته ترین صدا صفر دسیبل است و بیشترین صدایی که می تواند تقریبا گوش شما را کاملا کر کند،  ۸۵دسیبل است! این میزان صدا پرده گوش را پاره نمیکند یا اصطلاحا به یکباره کر نمیشوید اما به مرور زمان و طی مدتی نه چندان طولانی قطعا آسیب جدی به شنواییتان وارد خواهد کرد اما گوش دادن به موسیقی با صدای آرام معنی ندارد، نه؟! طبیعی است که اکثر (بخوانید همه) کاربران علاقه دارند موسیقی مورد علاقهشان را به بلندترین حالت ممکن گوش بدهند اما چه میزانی از صدا به گوش آسیب نخواهد رساند؟

 

راهنمای خرید هدفون : Driverیا درایور

 

شاید بزرگترین و شاخصترین تفاوت میان هدفونها اندازه و قدرت  Drivers یا درایورهای آنهاست؛ هدفونهای ( On-Ear روی گوشی) فضای بسیار زیادی برای قرار گرفتن درایور در گوشیها به کمپانی تولیدکننده میدهند که این مورد یکی از نقصهای ( In-Ear ایرفونها) است زیرا ایرفونها بسیار کوچکتر از آن هستند که بتوان یک درایور بزرگ یا چندین درایور متنوع در آنها قرار داد. هدفونهای قوی و بزرگ معمولا از  ۴ درایور برای پوشش انواع صداهای با فرکانس بالا و پایین بهره میبرند حال آنکه ایرفونها اغلب از ۲ درایور استفاده میکنند که طبعا صدای ضعیفتری تولید خواهند کرد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: امکان کپی برداری از متن وجود ندارد