راهنمای بهترین سایز تبلت ها برای خرید

از 7 اینچ آغاز می شود تا 13 اینچ. اما به راستی دلمان می خواهد کدامشان را در اختیار بگیریم. آیا دلایل منطقی در پشت انتخاب خود داریم! تبلت ها در سایز های متنوعی عرضه شده اند حتی آیپد ها که تنوعی کمتر دارند و این قضیه باعث سردرگمی ما در انتخاب بر اساس سایز تبلت ها می شود. در ادامه به دسته بندی تبلت ها بر اساس اندازه خواهیم پرداخت و با ارائه دلایلی شما را در انتخاب بهترین ها بر اساس نیازتان راهنمایی می کنیم.

بطور طبیعی سایز و اندازه تبلت ها اولین گزینه برای تمایز دادن تبلت دلخواه شما با دیگر تبلت ها خواهد بود. گرچه فاکتور های دیگری نیز دخیل هستند. برای مثال اگر تلفن هوشمندی داشته باشید، همین عامل در انتخاب تبلت تاثیر بسزایی دارد. این قضیه برای صاحبان لپتاپ نیز صادق است. نسبت ابعاد تبلت نیز همین طور(آیا تبلت مربعی را کسی دوست دارد!).

راهنمای سایز تبلت ها : نسبت ابعاد Aspect Ratio

مربعی یا مستطیلی! آیپد ها به مربعی بودنشان در بازار معروفند. یعنی تفاوت چشمی بین طول و عرضشان دیده نمی شود. در مقابل تبلت های گلکسی نوت سامسونگ بیشتر مستطیلی یا دراز هستند.

bigetek.com-aspect-ratios

همچنین برای ادامه مطلب بهتر است با دو اصطلاح portrait mode یا حالت عمودی(ضلع طولی تبلت عمود بر سطح زمین باشد) و  landscape mode یا حالت افقی(ضلع عرضی تبلت عمود بر سطح زمین باشد) آشنا باشید. Aspect Ratio به نسبت طول به عرض تبلت اشاره دارد که حالت مربعی بیشتر به 4:3 نسبت  داده می شود. که به تلویزیون های قدیمی یا مانیتور های دموده شده شبیه است. و حالت مستطیلی به 16:9 می گویند که به تلویزیون های LED جدید شبیه تر است. اما کدام نسبت ابعادی برای ما مناسب است!

4:3 این نوع تبلت ها بسیار مناسب برای افراد کتاب خوان، عاشقان مجله و مشتاقان وب و اینترنت است مخصوصا در حالت landscape که تبلت های 4:3 در این حالت بزرگتر از 10 اینچ فضای عرضی برای دیدن دارند.

 

16:9 این نسبت ابعاد برای دوست داران فیلم و سریال جذابترین نوع تبلت هاست مخصوصا در حالت landscape بدون نوار بالا و دکمه های پایین تبلت. اما این نوع تبلت های مستطیلی در حال portrait نیز جلوه ی ویژه ای برای خوانندگان کتاب دارد منتهی تک صفحه ای.

حالا که قسمتی از ویژگی ها را مرور کردیم بهتر است به بهترین سایز تبلت ها نیز اشاره کنیم.

راهنمای سایز تبلت های 7 تا 7.7 اینچی

Best-Tablet-Sizes-Today-7-inch-amazon-kindle-fire-640x462

در دنیای تکنولوژی به گوشی های هوشمند 5.7 تا 6 اینچی با نام فبلت phablet یاد می شود و تبلت ها از 7 اینچ آغاز به نام گذاری می شوند که تنوعی بسیار در برند های آن مشاهده می شود زیرا مخاطبین بیشتری با توجه به رنج سنی نسبت به گوشی های هوشمند دارند. استفاده از تبلت ها در مدارس، سرگرمی برای کودکان نوپا، حتی نرم افزار های یادآور در تبلت ها برای سالمندان نیز مزیتی انکارناپذیر است. حال چی کسی باید تبلت 7 تا 7.7 اینچی بخرد ؟

  • اگر صفحه نمایش گوشی هوشمند شما بین 4 تا 4.5 اینچ است مانند آیفون 4 یا 5 یا گوشی های از این قبیل، بنابراین اندازه این تبلت ها علاوه بر معقول بودن به دیدگان شما بیشتر جلوه خواهد کرد حتی بیش از مقدار لازم.
  • اگر به گشت و گذار علاقه خاصی دارید یا مجبور هستید اطلاعات خود را همیشه همراه خود داشته باشید مطمعن باشید این سایز احساس راحتی خاصی را در حمل به شما خواهد داد.
  • اگر به دو گوشی نیاز داشتید اما در عین حال خواهان تنوعی در کارتان هستید، بهتر است به جای گوشی دوم یک تبلت 7 اینچی سیم کارت خورد داشته باشید. شاید نامعقول بنظر برسد اما معمولا تبلت ها در مقایسه با گوشی ها بیشتر دوام در شارژدهی دارند.

راهنمای سایز تبلت های 7.9 تا 9 اینچی

bigetek.com-Best-Tablet-Sizes-1

بین تبلت های 7 یا 8 اینچی انتخاب من … اما راستی آیا به تبلت بزرگتر نیازی هست! بعضی ها می گویند نه، اما من می گویم بله. نیاز هست.

تبلت iPad Mini  که 8 اینچی هستند با نسبت ابعاد 4:3 جزو بهترین های بازار است. این سایز از تبلت ها در یک کف دست براحتی جای می گیرند(اپل در این مورد بسیار منطقیست) در حالیکه می توانید به صفحات وب با لذت بیشتری سرگرم کار شوید. معمولا پیشنهاد مصرف کنندگان استفاده از تبلت های 9 اینچی با نسبت ابعاد 16:9 است اگر به لذت فیلم ها نیز فکر می کنید. حال چی کسی باید تبلت 7.9 تا 9 اینچی بخرد ؟

  • اگر صفحه نمایش موبایل شما بین 4.5 اینچ تا 5.2 اینچ است مانند آیفون 6 یا گوشی های مشابه، بنابراین این نوع تبلت ها مناسب شما خواهد بود.
  • اگر علاوه بر راحتی در قابلیت حمل به طول عمر باطری در هنگام انجام بازی ها و استفاده از وای فای برای گشت و گذار در اینترنت و دیدن فیلم توجه می کنید، گزینه مناسبی را انتخاب کردید.
  • اگر جزو خوانندگان کتب الکترونیک هستید، باید به سبکی و جانمایی تبلت در دست توجه خاصی کنید همچنین نسبت ابعاد 16:9 بمراتب بدتر از 4:3 است زیرا برای هر صفحه باید چشمان شما مسافت بیشتری را از بالا به پایین تبلت طی کند.

راهنمای سایز تبلت های9.7 تا 10.1 اینچی

Best-Tablet-Size-Today-10-inch-Samsung-Note-10-stylus-640x426

از آیپد های اپل تا سری نوت ها سامسونگ انتظارات بیشتری نسبت به تبلت های با سایز های کوچکتر می رود. تبلت های 10 اینچی به اندازه یک لپ تاپ کوچک فضا برای فعالیت دارند و گاهی قابلیت جایگزینی با لپتاپ و گوشی همراه. اما چی کسی باید تبلت 9.7 تا 10.1 اینچی بخرد ؟

  • اولین راقبان این اندازه تبلت ها صاحبان گوشی های بزرگتر از 5 اینچ هستند. زیرا به تفاوت کمتر راضی نخواهند شد.
  • اگر از مصرف کنندگان تبلت در محیطی بسته مانند سرکار یا محیط خانگی هستید و تبلت را به فضای باز حمل نمی کنید، گزینه مناسبیست. حمل و نگهداری این تبلت ها با یک دست کمی زجر آور است.
  • اما اگر همچنان به استفاده از این سایز تبلت در مسافرت دارید باز نسبت به لپ تاپ که نیاز به همراهی کیبورد و موس دارد، گزینه بهتری است. برای جلسات چند نفری یا میز گرردها نیز صفحه نمایش 10 اینچی کاربردیست.

راهنمای سایز تبلت های 11 تا 13 اینچی

bigetek.com Best-Tablet-Sizes-11-inches

اگر به دنبال این سایز از تبلت ها هستید، مطمعنا بفکر جایگزینی برای لپتاپید. به این تبلت های تبلت کاری گفته می شود. مانند تبلت iPad Pro که به تولید محتوای خلاقی معروف است یا Microsoft Surface که علاوه بر تبلت یک PC نیز هست. یا Lenovo Yoga 3 Proکه به یک ویدئو پروژکتور کوچک می ماند که می توانید پروژههای خود را درون آن بنمایش در آورید. چی کسی باید تبلت 11 تا 13 اینچی بخرد ؟

در این سایز از تبلت ها فرقی نمی کند گوشی شما چند اینچ باشد چون به دیوایسی لپتاپ مانند می اندیشید. اگر لپتابتان بسار حجیم است برای کارهای روزمره ای که تبلت ها نیز از پس آن بر خواهند آمد، تبلت های 13 اینچی پاسخ خوبی برای شما خواهد بود. امروزه با دسترسی داشتن به اینترنت و استفاده از فضاهای ابری نیاز به حافظه بیشتر در تبلت ها ی لپ تاپ مانند کم شده است.

هر آنچه از لپ تاپ بخواهیم در اختیار ما می گذارند. اما برای برخی افراد که نیازی به پیچیدگی های کامپیوتر ندارند این سایز تبلت ها گزینه مناسبیست زیرا که هم از لحاظ سخت افزاری و نرم افزاری بسیار ساده هستند هم از لحاظ تجهیزات(کیبورد و موس).

شما چه سایزی را بر می گزینید، بخاطر داشته باشید دلایلتان باید منطقی باشد تا بعد از خرید حس خوب همیشگی گرفتن تبلت دلخواهتان، همراهتان بماند. از تجربیات دیگران نیز بهره ببرید. و همیشه یادتان باشد که در دست گرفتن تبلت امکان تغییر تفکر شما را مهیا می کند.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: امکان کپی برداری از متن وجود ندارد