دستور های پرکاربرد شبکه در لینوکس

اگر یک کاربر حرفه ای لینوکس باشید، احتمالا قبول دارید که کار در محیط خط فرمان مزایای خیلی بیشتری نسبت به کار در محیط گرافیکی لینوکس دارد. کار در محیط خط فرمان تقریبا در اکثر اوقات سریع تر نسبت به کار در محیط گرافیکی است. بسیاری از کاربران حرفه برای انجام بسیاری از کار ها از محیط خط فرمان به جای محیط های گرافیکی استفاده میکنند. در این مقاله چند مورد از دستور های پرکاربرد شبکه در لینوکس را به شما آموزش میدهیم. البته بعضی از این دستورات به دسترسی Administrator برای اجرا نیاز دارند. با بیگ ای تک همراه باشید!

آموزش دستور های پرکاربرد شبکه در لینوکس

1. پینگ

دستور سریع و مفید برای شروع رفع ایرادات اینترنت، یافت آدرس IP یک وسیله در شبکه و یا حتی مانیتور کردن اینترنت خودتان:

Ping -c  4 google.com

 

دستور های پرکاربرد شبکه در لینوکس

 

اطلاعات زیادی پس از وارد کردن کد بالا دریافت خواهید کرد. برای مثال میتوانید آدرس IP که به درخواست شما پاسخ داده را همراه با زمانی که طول کشید تا پاسخ دهد را مشاهده کنید. عبارت C- در دستور بالا تعداد پاسخ ها را به چهار پاسخ محدود میکند.

اگر از دستور زیر استفاده کنید:

Ping google.com

این کار پشت سر هم تکرار میشود تا شما متوقفش کنید. برای متوقف کردنش تنها کافیست کلید های ترکیبی Ctrl + C را بگیرید.

گرفتن خروجی از نتیجه در قالب یک فایل

با گرفتن پینگ بدون توقف خودکار میتوانید اتصال اینترنت بین دو دستگاه و یا یک کامپیوتر و اینترنت را مانیتور کنید. برای انجام این کار دستور زیر را وارد کنید:

Ping -0 google.com > somefile.txt

 

دستور های پرکاربرد شبکه در لینوکس

 

پس از وارد کردن این کد به نظر میرسد که اتفاقی نیافتاده و تنها نشانگر موس چشمک میزند. اما پس از وارد کردن این کد دو اتفاق میافتد: یک تست پینگ بدون توقف گرفته میشود و نتیجه آن در قالب یک فایل با نام Somefile.txt در همان مکان ذخیره میشود. به صورت پیشفرض تا زمانی که پاسخی دریافت نشود چیزی در ترمینال ظاهر نمیشود. امااگر میخواهد ظاهر شود همانند دستور بالا 0- را در دستور بنویسید.

برای ثابت کردن این که با وارد کردن 0- در صورت دریافت نشدن پاسخ نیز متنی نمایش داده میشود، یک تست پینگ بدون توقف گرفتیم و تعیین کردیم که نتیجه اش در یک فایل ذخیره شود. زمانی که این دستور اجرا میشد چندین بار کابل اینترنت را جدا کردیم و مجددا متصل کردیم که حالت قطعی اینترنت شبیه سازی شود. با وارد کردن دستور زیر نتیجه را مشاهده کردیم که به مانند عکس زیر شد:

Nano somefile.txt

 

دستور های پرکاربرد شبکه در لینوکس

 

با مشاهده نتیجه تست پینگ که در متن مشاهده کردیم مشخص شد که چندین بار اینترنت قطع شده بود. اگر در زمینه اینترنت مشکل دارید با استفاده از این کد ساده میتوانید مشکل را حل کنید. برای مثال اگر این تست پینگ را با یکی از دستگاه های خانه تان گرفتید و شاهد هیچ قطعی اینترنتی نبودید و با گرفتن این تست از اینترنت شاهد قطعی بودید، یعنی اشکال از کامپیوتر شما نیست و از اینترنت شماست.

 

 

دستور های پرکاربرد شبکه در لینوکس

2. دستور جدید برای IP

اگر از دستور Ipconfig (دستوری برای یافت آدرس IP) استفاده میکردید، شاید برای شما جالب باشد که بدانید یک دستور بهتر و با قابلیت های بیشتر با این دستور جایگزین شده است. در این بخش دستورهای رایج برای یافت آدرس IP و کار های مربوط به IP را ذکر میکنیم.

همه چیز درباره آدرس آی پی

IP Address Show

 

دستور های پرکاربرد شبکه در لینوکس

 

با این دستور میتوانید آدرس IP هر دستگاه متصل به کامپیوترتان را مشاهده کنید. این دستور جایگزین دستور Ipconfig شده است:

IP Link Set DEVICE Down

IP Link Set DEVICE up

این دستور مشابه دستور Ipconfig DEVICE Down و یا Up میباشد و جایگزین آن شده. نام دستگاه مورد نظر خود را به جای کلمه DEVICE بگذارید.

 

 

دستور های پرکاربرد شبکه در لینوکس

3. دانلود یک فایل از اینترنت

یک مرورگر اینترنت را باز میکنید، وارد یک صفحه اینترنت میشوید و نهایتا گزینه ی Download را کلیک میکنید. آیا این روشی است که شما با استفاده از آن فایل ها را از اینترنت دانلود میکنید؟ خیر!

شما میتوانید با استفاده از دستورات Curl و Wget فایل ها را به آسانی از اینترنت دانلود کنید. برای مثال به نمونه های زیر توجه کنید:

Curl -0 http://cdn.bigetek.com/article/1-s2.0-S004016251730197X-main.pdf

 

دستور های پرکاربرد شبکه در لینوکس

 

Wget http://cdn.bigetek.com/article/1-s2.0-S004016251730197X-main.pdf

هر دوی دستورات بالا یک کار انجام میدهند. البته Wget دارای قابلیت دانلود مجدد است که Curl نیست. در زمینه پروتکل های پشتیبانی شده Curl بهتر است زیرا از تمامی پروتکل های زیر پشتیبانی میکند:

 

 

دستور های پرکاربرد شبکه در لینوکس

 

این در حالی است که Wget تنها از پروتکل های HTTP، HTTPS و FTP پشتیبانی میکند.

 

4. دریافت یک آدرس IP جدید

اگر نمیخواهید دیگر از آدرس IP فعلی تان استفاده کنید و مایل هستید که یک آدرس IP جدید از سرور DHCP تان دریافت کنید، میتوانید از دستور DHclient استفاده کنید:

Dhclient -r

استفاده از r- آدرس IP شما را آزاد میکند.

Dhclient

با وارد نکردن r- سرور DHCP یک آدرس IP جدید بنا به نوعی که قبلا تنظیم شده بود به شما اختصاص میدهد.

 

دستور های پرکاربرد شبکه در لینوکس

 

دستور های پرکاربرد شبکه در لینوکس

 

5. دریافت اطلاعات بیشتر راجع به یک وبسایت

دستور Whois که با استفاده از آن میتوانید اطلاعاتی راجع به وبسایت ها دریافت کنید. شاید این دستور در برخی از توزیع های لینوکس به صورت پیشفرض نباشد. اگر در توزیع لینوکس شما این دستور موجود نیست میتوانید با استفاده از دستورات زیر آن را نصب کنید:

Apt-get update

Apt-get install whois

زمانی که Whois نصب شد میتوانید از آن برای دریافت اطلاعات راجع به یک سایت استفاده  کنید:

Whois google.com

 

دستور های پرکاربرد شبکه در لینوکس

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: امکان کپی برداری از متن وجود ندارد