حل مشکل عدم شناسایی USB در ویندوز

آیا یو اس بی شما پس از اتصال توسط ویندوز شناسایی نشد؟ یا خطای “USB device not recognized ” را دریافت کرده اید ؟ امروزه استفاده از USB کم کم جای دیسک های نوری را دارد می گیرد. هر سیستمی ممکن است به دلایلی پس از اتصال فلش به آن نتواند فلش وصل شده را شناسایی کند ، بنابراین باید بتوانیم مشکل عدم شناسایی USB در ویندوز را رفع کنیم تا در انجام کارهای ما تعللی پیش نیاید.

امروزه بیشتر دستگاه های جانبی مانند ماوس ، کیبورد، دوربین ، تلفن و پرینتر کامپیوتر با استفاده از USB با کامپیوتر ارتباط برقرار می کنند.

درگاه USB برای برخی از کاربرد های دیگر ممکن است مورد استفاده قرار گیرد این درگاه بیشتر اوقات بدرستی کار می کند ولی گاها ممکن است توسط سیستم عامل شناسایی نشود. موضوع عجیب در این مشکل این است که درگاه بدرستی کار می کند مثلا می توان توسط آن گوشی را شارژ کرد اما همان پورت نمی تواند دوربین را شناسایی کند.

پیغام عدم شناسایی usb
پیغام عدم شناسایی usb

در ادامه راه حل هایی برای مشکل عدم شناسایی USB در ویندوز ارائه می شود که با بکار بستن آنها می توانید این مشکل را حل کنید، گفتنی است که معمولا چند تا از آنها مشکل را رفع می کند.

حل مشکل عدم شناسایی USB در ویندوز : روش اول – خاموش کردن کامپیوتر

یک بار کامپیوتر را خاموش روشن کنید ، پس از خاموش کردن کامپیوتر آن را از برق بکشید ممکن است کمی عجیب و یا خنده دار به نظر برسد ولی گاهی برخی کامپیوتر ها مقداری برق در داخل خود ذخیره میکند که در نتیجه تنظیمات قبلی بطور کامل از آنها پاک نمی شود. معمولا سازنده ها این امکان را برای زمانی که می خواهید بصورت از راه دور کامپیوتر را روشن کنید، ایجاد می کنند.

مادر بورد یک برد است که تمامی سخت افزارها به آن وصل می شوند از جمله درگاه های USB. گاهی مادر بود نیاز دارد که reboot یا دوباره راه اندازی شود ( خاموش شود بطوری که همه تنظیمات آن از بین برود و بعد روشن شود ) گاهی برخی از پورت های یو اس بی از کار می افتند. یک میکروپروسسور کوچک بر روی مادربورد وجود دارد که پس از ریبوت، درایور ها را دوباره راه اندازی می کند و دستگاه شما را می تواند شناسایی کند.

بنابراین ابتدا از Shut Down برای خاموش کردن کامپیوتر خود استفاده کنید یا از دکمه خاموش روشن روی کیس استفاده کنید و سپس کامپیوتر را چند دقیقه ( تا تمامی خازن ها دی شارژ شوند ) از پریز بکشید و دوباره به پریز بزنید و دستگاه را دوباره با USB امتحان کنید.

حل مشکل عدم شناسایی USB در ویندوز : روش دوم – بروزرسانی درایور های دستگاه

اگر ویندوز نمی تواند دستگاه شما را شناسایی کند این امکان وجود دارد که اگر داخل Device Manager خود را ببینید دستگاه را بصورت  “Unknown Device” نمایش دهد.شما می توانید با کلیک بر روی start و تایپ devmgmt.msc و یا رفتن به کنترل پنل و پیدا کردن Device Manager، به این قسمتبروید.

دستگاه usb شناسایی نشده
دستگاه usb شناسایی نشده

در این صورت روی Unknown Device  کلیک راست کنید و با کلیک بر روی Properties و سپس در سر برگ Driver و سپس کلیک بر روی Update Driver ، درایور خود را بروز رسانی کنید.

بروزرسانی درایور
بروزرسانی درایور

اگر این روش کار نکرد یعنی درایور دستگاه شما در سایت ویندوز وجود ندارد و باید آن را از سایت سازنده دستگاه خود دریافت کنید. اگر دستگاه شما فلش است مشکل از درایور نیست.اگر دستگاه پرینتر یا پد نقاشی است باید درایور آن را بر روی سیستم خود نصب کنید.

حل مشکل عدم شناسایی USB در ویندوز : روش سوم- ری استارت و قطع دستگاه های USB

راه بعدی که می توانید امتحان کنید این است که تمامی USB ها را قطع کنید و سپس کامپیوتر خود را ری استارت(restart) کنید. هنگامی که کامپیوتر مجددا بالا آمد سعی کنید دستگاه USB که دچار مشکل شده بود را به کامپیوتر وصل کنید.

اگر در یک درگاه شناسایی نشد پورت های دیگر USB را امتحان کنید. گاهی ممکن است مشکل سخت افزاری خاصی برای یکی از درگاه ها بوجود  آید.اگر در پورت های دیگر هم مشکل وجود داشت به خواندن ادامه دهید.

حل مشکل عدم شناسایی USB در ویندوز : روش چهارم- USB Root Hub

راه حل دیگر این است که Device Manager را باز کرده و شاخه USB Serial Bus Controllers بگسترانید و در زیر شاخه آن بر روی USB Root Hub کلیک راست کنید و از آن ، Properties را انتخاب کنید.

مشاهده usb root hub
مشاهده usb root hub

به سر برگ Power Management بروید و تیک Allow the computer to turn off this device to save power را بر دارید. اگر بیش از یک USB Root Hub دارید این کار را برای بقیه آنها تکرار کنید. این قسمت به کامپیوتر اجازه می دهد به طور خودکار گاهی USB را برای صرفه جویی در مصرف انرژی ( خصوصا در لپ تاپ ها ) خاموش کند که ممکن است آن را روشن نکرده و کلا نتوانید از USB استفاده کنید.

برداشتن تیک Allow the computer to turn off this device to save power
برداشتن تیک Allow the computer to turn off this device to save power

بعد از آن OK کرده و کامپیوتر را ری استارت کنید. دستگاه را به USB وصل کنید اگر باز در خواندن مشکل داشت به همین قسمت برگشته و گزینه ای را که تغییر داده بودید را تیک دار کنید. ولی اگر دستگاه تشخیص داده شد آن گزینه را بدون تیک بگذارید باقی بماند.

حل مشکل عدم شناسایی USB در ویندوز : روش پنجم- اتصال مستقیم به کامپیوتر

گاهی ممکن است مشکل از هاب usb مشکل پیدا کرده باشد. بطور مثال برخی از مادربورد ها تعداد usb های کمی دارد  و برای افزایش آنها از هاب های USB استفاده می کنیم . برای اینکه مشکل هاب مانع از اتصال دستگاه به کامپیوتر نشده باشد یک بار آن را جدا کرده و یا از یک درگاه مستقیم که بر روی مادربورد است (پشت کیس) استفاده کنید.

گاهی برای ارزان تمام شدن دستگاه های هاب ایده هایی نظیر حذف برخی خط های اطلاعاتی به ذهن سازنده ها می رسد که مشتریان را نیز به دردسر می اندازد. اگر ویندوز شما 8 یا 8.1 است یک تنظیم کننده توسط مایکروسافت ارائه شده است که می توانید از لینک زیر آن را دانلود کنید و از آن برای رفع مشکل USB استفاده کنید.

دانلود برنامه درست تنظیم کننده مشکلات USB

حل مشکل عدم شناسایی USB در ویندوز : روش ششم- استفاده از خطایاب

اگر روش هایی که تاکنون ارائه شد پاسخگو نیست می توانید برنامه  Windows USB Troubleshooter را دانلود کنید که یک برنامه رفع مشکلات مربوط به USB است. این برنامه مجانی است و با ویندوزهای XP ، Vista و 7 کار میکند.

استفاده از windows usb troubleshooter
استفاده از windows usb troubleshooter

می توانید با فشردن دکمه ای که بالا در تصویر نشان داده شده است به کشف و رفع مشکل آن بپردازید. این روش بیشتر برای حالاتی است که مشکلات بقدری فنی است که ممکن است برای یک کاربر معمولی قابل رفع نباشد.

حل مشکل عدم شناسایی USB در ویندوز : روش هفتم- بروزرسانی هاب عمومی USB

اگر خطای Unknown Device را بر روی Device Manager خود دریافت می کنید همچنین بقیه روش های گفته شده را نیز امتحان کردید. Device Manager خود را باز کنید و شاخه Universal Serial Bus Controllers را بگسترانید.

بروزرسانی generic usb hub
بروزرسانی generic usb hub

شما باید حداقل یک مورد با نام Generic USB Hub را در آن مشاهده کنید. در برخی از کامپیوترها ، ممکن است دو مورد ، سه و بیشتر از آن دیده شود.بر روی اولی کلیک راست کنید و Update Driver Software را انتخاب کنید.

انتخاب درایور
انتخاب درایور

هنگامی که دیالوگ مربط به بروزرسانی بالا آمد گزینه Browse my computer for driver software را انتخاب کنید.

انتخاب generic usb hub به عنوان درایور
انتخاب generic usb hub به عنوان درایور

سپس بر روی گزینه Let me pick from a list of device drivers on my computer در زیر صفحه باز شدهکلیک کنید.

از داخل لیست Generic USB Hub را انتخاب کنید. بطور معمول گزینه دیگری در لیست نخواهید دید. پس از انتخاب آن گزینه Next را بزنید و بعد از کامل شدن نصب آن، بر روی گزینه close کلیک کنید.

در این مرحله صفحه Device Manager بروز رسانی می شود که یا در این مرحله دستگاه هنوز بصورت unknown device خواهد بود و یا شناسایی می شود. اگر هنوز بصورت unknown device است این مرحله را برای همه Generic USB Hub  ذیگر بر روی لیست تکرار کنید.

حل مشکل عدم شناسایی USB در ویندوز : روش هشتم- حذف دستگاه های USB

این مرحله را در آخر گفتیم زیرا به حذف دستگاه های USB از سیستم می پردازیم و ری استارت میکنیم . در این روش ممکن است ویندوز در تشخیص خودکار دستگاه های یو اس بی مشکل پیدا کند. بنابراین در استفاده از این روش احتیاط کنید زیرا ممکن است دیگر هیچ دستگاه USB در سیستم شما قابل خواندن نباشد.

به Device Manager بروید و شروع به حذف هر یک از موارد که در زیر شاخه USB Serial Bus Controllers قرار دارد بپردازید. قبل از هر دستگاهی آن دستگاه هایی را که بصورت Unknown Device هستند را حذف نمایید.

حذف USB ها
حذف USB ها

حل مشکل عدم شناسایی USB در ویندوز : روش نهم- حذف دستگاه های پنهان

بصورت پیش فرض Device Manager تمامی دستگاه هایی را که به سیستم متصل شده اند را نشان نمی دهد. بلکه تنها آنهایی که در حال حاضر متصلند را نشان می دهد. برای مثال اگر یگ پرینتر USB را به سیستم متصل کنید و در حال حاضر از آن استفاده نکنید و از سیستم جدا کرده باشید،درایور آن بر روی سیستم نصب شده باقی می ماند ، ولی در Device Manager نشان داده نمی شود.

برخی دستگاه های USB پنهان می توانند برای کامپیوتر مشکل ایجاد کنند و مانع از شناسایی یو اس بی در کامپیوتر شوند. شما می توانید دستگاه های پنهان که در Device Manager قابل مشاهده نیستند را ابتدا با باز کردن command prompt و سپس تایپ دستورات زیر ببینید :

دستورات لازم برای نمایش دستگاه های پنهان
دستورات لازم برای نمایش دستگاه های پنهان

دستور زیر را وارد کنید و سپس Enter کنید :

set DEVMGR_SHOW_DETAILS=1

سپس دستور زیر را تایپ و Enter کنید :

set DEVMGR_SHOW_NONPRESENT_DEVICES=1

و آنگاه دستور زیر را وارد کنید :

start devmgmt.msc

هنگامی که Device Manager بارگذاری شد گزینه View را باز کنید و بر روی Show Hidden Devices کلیک کنید.

نمایش دستگاه های پنهان
نمایش دستگاه های پنهان

سپس در داخل لیست به شاخه های Imaging Devices, Universal Serial Bus Controllers و Unknown Devices بروید و هرچیزی که در آن بصورت کدر (خاکستری به معنی پنهان ) و یا  unknown device بود را کلیک راست کرده و Uninstall را انتخاب کنید. حذف دستگاه های قدیمی USB اجازه میدهد تا دستگاه های جدید بهتر کار کنند .

حل مشکل عدم شناسایی USB در ویندوز :روش های دیگر

 1. کابلی که با آن دستگاه را به usb وصل می کنید را عوض کنید
 2. اتصال دستگاه را با یک کامپیوتر دیگر امتحان کنید و اگر به درستی متصل شد آن را به درستی از کامپیوتر بصورت امن جدا نمایید.
 3. گاهی با بروز رسانی BIOS می توان این مسئله را حل نمود. همچنین می توانید به BIOS خود رفته و USB را غیر فعال کرده و بعد از ری استارت دوباره آن را فعال کنید. فقط توجه داشته باشید غیر فعال کردن usb تنها برای حالتی قابل انجام است که دستگاه های ورودی شما مانند کیبورد و ماوس، خود از usb استفاده نکند در غیر این صورت این کار را انجام ندهید.

در این مقاله به ارائه راه حل هایی برای مشکل عدم شناسایی USB در ویندوز پرداختیم و امیدواریم با بکار بستن آنها مشکل عدم شناسایی USB حل شود، می توانید با در میان گذاشتن سوالات و نظرات خود در بهبود این مقاله ما را یاری کنید.

حل مشکل فرمت نشدن فلش مموری

گاهی نیز شناسایی مشکل نیست بلکه می خواهید که فلشتان را format کنید ولی با پیام های خطا مواجه می شوید در مقاله زیر با نحوه حل مشکل فرمت نشدن flash نیز آشنا می شوید

آموزش حل مشکل فرمت نشدن فلش و رم و مموری کارت و هارد

95 thoughts on “حل مشکل عدم شناسایی USB در ویندوز

 • May 13, 2018 at 11:37 am
  Permalink

  باسلام وقت بخیر وقتی سری اول فلش یا هارد اکسترناال میزنم می خونه ولی دفعه دوم به بعد همون فلش یا هارد نمی خونه درضمن مشکلی با موس نداره مشکل با خوندن حافظه جانبی داره ممنون میشم راهنمایی بفرمایید با تشکر

  Reply
  • May 13, 2018 at 8:02 pm
   Permalink

   سلام احتمالا سیستم مشکل ویروس دارد

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: امکان کپی برداری از متن وجود ندارد