جلوگیری و کاهش مصرف اینترنت در اندروید و افزایش سرعت آن (3 روش)

بجای لذت بردن از گشت و گذار نت، استرس تمام شدن حجم ترافیک بسته خریداری شده از اپراتور ها را داریم. تمامی ما به شبکه های اجتماعی روی آورده ایم و تنها چیزی که ما را آزار می دهد کیفیت و کمیت بسته های دیتای اینترنت گوشی یا تبلت ماست. اما چطور می شود به کاهش مصرف اینترنت در اندروید اقدام کرد یا آیا ترفندی برای افزایش سرعت اینترنت وجود دارد؟ برنامه ها در حال انتقال به فضای ابری هستند. سرویس های پخش فیلم و موسیقی هر روز در حال رشد بی توقف هستند. ما همچنان اول جاده ایستاده ایم! راه حل کاهش مصرف اینترنت در اندروید را ببینید.

من هم اولین روزی که گوشی خود را خریدم از تمام شدن بسته ترافیک اینترنت ماهانه خود در کمتر از چند روز متعجب شدم. با جستجو در نت متوجه شدم که دلایل مختلفی برای تمام شدن اینترنت وجود دارد. قصد داریم راه های جلوگیری و کاهش مصرف اینترنت در اندروید را طی چند روش با شما در میان بگذاریم. به افزایش سرعت اینترنت نیز اشاره خواهیم کرد.

پروتکل کاهش مصرف اینترنت در اندروید

گام اول نظارت توسط  Internet speed meter lite

در اینجا برنامه ای را ارائه می کنیم که در بالای صفحه گوشی شما (نوار اعلانات) میزان ترافیک رد و بدل شده را نشان می دهد. شما به محض اتصال اینترنت به گوشی خود متوجه خواهید شد که آیا اینترنت شما در حال مصرف شدن است یا نه؟ برای مثال متوجه می شوید در حالیکه شما وارد هیچ برنامه ای نشده اید اما اینترنت شما با حداکثر سرعت در حال تمام شدن است. پس یک جای کار می لنگد. شما باید برنامه ای را که از درون اندروید خود را به اینترنت وصل کرده و در حال مصرف ترافیک است پیدا کنید.

bigetek.com-internet-terrafic-1

در شکل سمت چپ خود برنامه Internet speed meter lite  را میبینیم که تاریخچه مصرف اینترنت را نشان میدهد هم توسط WiFi هم توسط Data Mobile. و در شکل سمت راست میزان سرعت را نشان می دهد. پس هرگاه به اینترنت وصل شدید اما دیدید که این سرعت بدون کاهش در حال بالا رفتن است کافیست اینترنت را قطع کنید و مراحل بعدی ادامه دهید.

از لینک زیر می توانید آن را دانلود کنید.

DownloadGooglePlay

اگر به گوگل پلی دسترسی ندارید لینک بالایی را در این صفحه یا این صفحه  قرار دهید و آخرین ورژن را با زدن دکمه Generate download link دانلود کنید.(آموزش دانلود)

گام دوم جلوگیری از آپدیت آندروید توسط Google Play

در تمامی گوشی های اندرویدی گوگل پلی بطور پیش فرض نصب شده است. بدون اتصال به اینترنت هم می توانید گزینه آپدیت اتوماتیک را بردارید. پس طبق شکل زیر عمل می کنیم ابتدا روی آیکون Play Store کلیک کنید. اگر اکانت Gmail داشته باشید و در اندروید آن را فعال کنید نام شما شناخته می شود. مانند شکل که نام نویسنده این مطلب آمده است سپس روی Settings کلیک کنید.

bigetek.com-internet-terrafic-2

سپس روی Auto Update apps بزنید و Do not auto update apps را تیک بزنید و سپس به صفحه اصلی برگردید. توجه کنید با این کار شما از آپدیت اتوماتیک برنامه های نصبی در اندروید خود جلوگیری می کنید. در حالیکه اگر هر برنامه ای را بخواهید می توانید بصورت دستی آپدیت کنید.

bigetek.com-internet-terrafic-3

گام سوم جلوگیری از آپدیت برنامه ها توسط Setting اندروید

گاهی علاوه بر انجام روش قبل برخی برنامه ها مثل برنامه های ایرانی که در گوگل پلی نیستند خود را به اینترنت وصل می کنند و تبلیغات یا خبرهای آپدیت خود را به گوشی تحمیل می کنند برای جلوگیری از مصرف اینترنت توسط برنامه هایی اینچنینی باید به تنظیمات گوشی خود بروید و روی ترافیک داده های خود بزنید. در شکل سمت راست تیک Restrict Backgrand data را فعال کنید و همچنین Auto sync data را بردارید. در انتها OK را بزنید سپس خارج شوید. مانند شکل زیر

bigetek.com-internet-terrafic-5

نگران اتصال مرورگرها به اینترنت نباشید آنها به خوبی متصل خواهند شد.

گام چهارم کاهش مصرف اینترنت در اندروید توسط مرورگرها

ما استفاده از هر مرورگری را به شما پیشنهاد نمی کنیم. وقتی شما در صفحه ای چند اینچی به مرورصفحات نت می پردازید به لود شدن عکس هایی با حجم زیاد احتیاج ندارید. اشتباه نکنید اگر قصد شما دیدن عکس با کیفیت منایب باشد مرورگر به شما آن را نشان خواهد داد اما زمانی که یک خبر متنی را می خوانید و عکس آن برای شما زیاد مهم نیست تنها یک نگاه کافیست پس بهتر است عکس ها را توسط مرورگر خود اپتیمایز شده ببینید یعنی بهینه ساز شده. با این کار سرعت شما نیز بطور محسوسی افزایش میابد به ما اطمینان کنید. همه ی مرورگر ها به این ویژگی دسترسی ندارند. از مرورگر کروم و اپرا در اندروید اطلاع داریم اما متاسفانه هنوز فایرفاکس در این زمینه در اندروید عقب مانده است. هر چند افزونه دسکتاپ آن وجود دارد. در شکل زیر نحوه راه انداختن فشرده سازی اطلاعات را در مرورگر کروم نشان می دهیم.

bigetek.com-internet-terrafic-7

همانطور که در شکل می بینیم گوگل پس از اپتیمایز کردن ترافیک 19 مگابایت را به 6 مگابایت کاهش داده سپس وارد موبایل شما شده است در واقع همین بهینه سازی موجب افزایش سرعت نقل و انتقالات اطلاعات میان شبکه و موبایل سما خواهد شد. این بهینه سازی فقط روی عکس ها نیست روی موسیقی فیلم فلش و اطلاعات دیگز سایت ی که شما میبینید نیز هست. یکی از دلایل محبوبیت تلگرام هم، همین روش یعنی بهینه سازی در نتیجه سرعت بالای انتقال اطلاعات  است. این یکی از برتری های گوگل است که به کاربران خود ارائه داده. ما نیز در چندی پیش مقاله چرا باید از مرورگر فایرفاکس به کروم مهاجرت کنیم؟ را ارائه دادیم. این مزیت نیز دلیلی بر این مهاجرت خواهد بود.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: امکان کپی برداری از متن وجود ندارد