توضیح ساده اینکه حافظه رم چیست و چه مقدار به آن نیاز داریم؟

اکثر مردم می دانند RAM یا حافظه رم چیست اما تعداد کمی از آنها می توانند توضیح دهند که چیست و چکاری می کند و چه تفاوتی با ROM دارد. در ادامه توضیح عامیانه ای در مورد اینکه حافظه رم چیست ، چقدر به آن نیاز دارید را خواهیم داد و اینکه کامپیوتر شما چقدر رم دارد را روشن می کنیم.

رم یکی از مهمترین خصوصیت سخت افزاری کامپیوتر است و فهم آن به حل بسیاری از مسائل کمک می کند. در واقع این موضوع به شما می گوید که کامپیوتر شما چه برنامه هایی را می تواند اجرا کند مثل بازی های سنگین و برنامه هایی مانند ویرایش کننده های فیلم.

حافظه رم چیست ؟

RAM یا random-access-memory دسترسی موقت به حافظه نام گرفته زیرا که به شما اجازه می دهد به جای استفاده از تجهیزاتی مثل CD و DVD و  Flash که سرعت کمی دارند از رم بعنوان یک فضا داخلی پر سرعت برای خواندن و نوشتن اطلاعات استفاده کنید. رم به شما اجازه می دهد که کامپیوتر به هر چیزی که می خواهد سریعا دسترسی داشته باشد.

برای مثال مادامی که در حال استفاده از یک برنامه ویرایشی مثل Microsoft Office Word هستید، در واقع رم به شما کمک می کند که این ویرایش انجام گیرد. و زمانی که آنرا ذخیره کردید این فایل آفیس روی ROM Read Only Memory ذخیره می شود تا هر زمان که نیاز به ویرایش دوباره داشتید فراخوانی شود. پس ROM را نیز شناختیم قسمتی از حافظه کامپیوتر که  فقط نقش ذخیره و فراخوانی را دارد. ROM مثل یک CD داخلی عمل می کند.

دو نوع متفاوت رم وجود دارد. استاتیکی و دینامیکی. رم دینامیکی سرعتی کمتر دارد حدود 60 نانو ثانیه در خواندن و نوشتن در حافظه و همین باعث ارزانتر بودن آن نسبت به رم استاتیکی با سرعت 10 نانوثانیه میشود.

چقدر به حافظه رم کامپیوتر را نیاز داریم؟

ابتدا چک کنیم ببینیم رم فعلی کامپیوتر چقدر است؟ برای این کار روی My Computer یا در ویندوز 8 و 10 روی This PC کلیک راست کنید و Properties را انتخاب کنید.

bigetek.com-ram-1
برای بزرگتر شدن روی عکس کلیک کنید

با این کار پنجره ای باز می شود که خصوصیات سیستمی کامپیوتر شما را نشان می دهد در قسمت system روبروی Installed memory RAM را ببینید. برای من 2 گیگ رم نوشته شده. قسمت های متفاوت مهم دیگر نوع ویندوزیست که موجب می شود برنامه های مخصوصی را برای نصب انتخاب کنید برای من برنامه هایی که  64-bit باشند توانایی نصب روی کامپیوتر را دارند. بدلیل برخی محدودیت های معماری کامپیوتر ویندوز 32 بیتی تا 4 گیگ بایت رم را ساپورت می کند اما با تغییر به ویندوز 64 بیتی این محدودیت رفع می شود. همین یک دلیل باعث تاثیر در افزایش سرعت ویندوز 64 بیتی نسبت به 32 بیتی می شود.

همچنین توجه داشته باشید که کارت های گرافیکی سیستم، حافظه اختصاصی ندارند و آنها هم باری اضافی بر دوش RAM هستند پس هر چه رم را بیشتر انتخاب کنید کارهای گرافیکی را در کامپیوتر خود راحت تر انجام خواهید داد.

چطور از رم حداکثر استفاده را ببریم؟

حال که با سوال حافظه رم چیست کارمان تمام شد به سراغ جنبهکاربردی آن می رویم.  آنچه مهم است افزایش این میزان رمیست که شما در حال حاظر دارید و این را زمانی احساس خواهید کرد که کامپیوتر شما در راه اندازی برنامه های جدید یا بازی های پیشرفته کمی آهسته عمل می کند.

یکی از راه کارها استفاده از برنامه های جانبیست برنامه هایی همچون Reedyboost است.از ویندوز ویستا به بعد این قابلیت به سیستم عامل ویندوز اضافه شده که اگر نیاز به اضافه کردن رم داشتیم از رم های خارجی نیز بهره ببریم. گاهی حافظه کم رم موجب بستن بسیاری از برنامه ها در گوشی ها یا تبلت ها می شود. راه کار آن اضافه کردن رم های خارجی به عنوان رم داخلی است که این کار توسط نویسنده در تبلت های ویندوزی انجام شده. یعنی شما با اضافه کردن یک میکرو SD به تبلت خود و تنظیماتی روی آن موجب می شوید که از این حافظه برای افزایش سرعت در اجرای برنامه ها و یا حتی نصب برنامه ها روی ان استفاده کرد. همین کار را با هارد های اکسترنال می توان انجام داد. هر چند این کار به اندازه خرید رم مخصوص راهگشا نیست اما در ناچاری ها چاره است.

درست است که این مطلب بیشتر به آموزش های کامپیوتری بر می گردد اما کمتر کسی امروزه در دست خود یک گوشی همراه ندارد. فقط به این نکته بسنده می کنیم که برای افزایش رم و الحاق یا اضافه کردن میکرو SD به گوشی و استفاده از آن بجای رم گوشی برای افزایش سرعت و کارایی گوشی اولا نیاز به چک کردن این دارد که آیا گوشی شما حالت swap یا مبادله ای را دارد یا نه و سپس اگر داشت باید گوشی را روت کنید و مراحلی را انجام دهید که در اینجا به آن نخواهیم پرداخت.

راه حل دیگر استفاده از Task Manager است. روی نوار وظیفه در زیر ویندوز کلیک راست کنید و Task Manager را انتخاب کنید. و به قسمت Memorry نگاهی بیاندازید. اگر برنامه ای را می بینید که بیش از حد معمول رم شما را گرفته است ارزش بررسی یا حتی حذف آن برنامه را دارد.  همانطور که در شکل میبینید برنامه فتوشاپ در سیستم من رم زیادی را به خود اختصاص داده است. البته این بررسی باعث زمانگیر بودن این روش می شود. یکی از راه چاره ها کاهش یا بستن برنامه هاییست که در ابتدای ویندوز شروع به فعالیت می کنند. برای اینکار به مقاله زیر مراجعه کنید.

راه های افزایش سرعت بالا آمدن ویندوز

bigetek.com-taskmanager

کامپیوتر چه مقدار رم نیاز دارد؟

این دقیقا به میزان کار های شما با برنامه هایی دارد که بطور روز مره استفاده می کنید. رم مورد نیاز برای یک مهندس معمار یا فتوشاپیست با یک حسابدار مطمعنا متفاوت است.نرم افزار هایی که یک حسابدار از آنها بهره می برد به هلو ، رافع یا همکاران سیستم است  که اکثرا با متن سروکار دارند در حالی که یک گرافیست باید رندرهای متفاوتی را از فتوشاپ یا افترافکت ، مایا و دیگر برنامه های گرافیکی بگیرد.

bigetek.com--crysis2

به عنوان پیشنهاد در کارهای خانگی، رم 2 گیگابایتی برای کارهای روزمره امروز کم است 4 گیگابایت تا 8 معمولی بنظر می رسد و بالاتر از آن مخصوص حرفه ایی هاست که از کامپیوتر هر چیزی را طلب می کنند مانند بازی های تازه ریلیز شده و یا ویرایشگر های. حرفه ای این دسته از مشتاقان رم 16 گیگ نیاز خواهند داشت تا به کم سرعتی PC بر نخورند. اگر رم فعلی شما کم است کافیست به مادر برد کیس نگاهی بیاندازید و ببینید چند جایگاه برای افزایش رم قرار دارد و سپس اقدام کنید.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: امکان کپی برداری از متن وجود ندارد