تنظیم مودم برای راه اندازی ADSL : در هزینه راه اندازی صرفه جویی کنید

اتصال به اینترنت با روش ADSL در این روزها یک روش کاملا مرسوم و شناخته شده است. با این وجود بسیاری از کاربران طریقه راه اندازی یک اتصال ADSL را به خوبی نمی دانند و بسیاری از کاربران ترجیح میدهند با صرف هزینه، این کار را به یک متخصص بسپارند، در حالی که این کار بسیار آسان است و به سادگی می توان هزینه چند ده هزارتومانی راه اندازی این مودم ها را صرفه جویی کرد.

تنظیم مودم برای راه اندازی ADSL

برای راه اندازی مودم ADSL و اتصال آن به اینترنت ابتدا مودم را به وسیله یک کابل شبکه به رایانه وصل کرده و آن را در وضعیت روشن قرار دهید. سیم تلفن را با استفاده از یک Splitter به مودم وصل نمایید. Splitter دو خروجی و یک ورودی دارد. ورودی، سیم خام تلفن و خروجی، دو سیم است که یکی برای ارتباط بدون نویز اینترنت و دیگری برای ارتباط بدون نویز تلفن است. ممکن است دو دستگاه بدون Splitter نویز ایجاد کرده و کیفیت خدمات ADSL یا مکالمه کاهش یابد. بعد از اتصال صحیح سیمها، مرورگر رایانه خود را باز کرده و در نوار ابزار(جایی که آدرس های اینترنت را وارد می کنید)، IP زیر را وارد کنید:

192.168.1.1

بسیاری از مودم ها به طور پیش فرض از این IP در شبکه استفاده می کنند. مودم های مرسوم و ارزان قیمت بازار از این نوع هستند اما اگر از مودم خاصی استفاده می کنید، احتمالا IP پیش فرض دستگاه در دفترچه راهنمای مودم نوشته شده است. در صورتی که باز هم به طور پیش فرض، نام کاربری و کلمه عبور اولیه این دستگاه ها Admin است. می توانید بعد از ورود به دستگاه، این کلمات را تغییر دهید و اگر این کار را نکنید، افراد آگاه به سادگی می توانند به صفحه تنظیمات دستگاه شما وارد شوند. برای تنظیمات اتصال به اینترنت، به بخش Wan Setup یا در برخی از مودمها به Quick Setup مراجعه کنید. در مورد مودم های پیشرفته تر نیز ممکن است به یاLayer2 Interface نیاز پیدا کنید. در تنظیماتLayer2 Interfaceتنظیم Wan Setupمقادیر مختلف را (که در مودمهای متنوع با ترتیب متفاوت ظاهر میشوند) به شرح زیر تعیین نمایید:

VPI: 0
VCI: 35
DSL Link Type: EOA یاPPPoE
Service Category: UBR without PCR
Encapsulation Mode: LLC/Snap-Bridging
Authentication Method: Auto

بسته به میزان پیشرفته بودن مودم، احتمالا تنظیمات دیگری نیز مشاهده کنید. تنظیمات دیگر معمولا به حرفه ای ترها مربوط هستند و می توانید آنها را به شکل پیش فرض باقی بگذارید. در کنار این تنظیمات، حتما با دو فیلد برای وارد کردن نام کاربری (Username) و کلمه عبور (Password) برخورد خواهید کرد. در این دو بخش، نام کاربری و کلمه عبور دریافتی خود را که از ارائه دهنده اینترنت گرفته اید، وارد نمایید.

دقت داشته باشید که فیلدهای Username و Password در مودم هایی دیده می شود که به صورت PPPoE به اینترنت وصل می شوند و کاربر ویندوز یا پلتفرمهای دیگر، نیازی به ایجاد Connection نخواهد داشت و مودم به طور دائم، به اینترنت متصل باقی می ماند. در این صورت رایانه باید از طریق کابل شبکه یا اتصال بیسیم به مودم متصل شود. اگر دوست دارید رایانه خود مسئولیت برقراری اتصال به اینترنت را برعهده گیرد، به جای PPPoE یا EOA تنظیمات نوع Bridge را انتخاب کنید. در این صورت رایانه را باید با استفاده از پورت USB یا کابل شبکه به مودم متصل نموده و هر بار به صورت دستی، فرمان اتصال یا قطع شدن اینترنت را صادر نمایید. این روش، برای اتصالات اینترنت تک کاربر مناسب است و اگر بیش از یک دستگاه به اینترنت متصل میشود، از PPPoE استفاده کنید.

One thought on “تنظیم مودم برای راه اندازی ADSL : در هزینه راه اندازی صرفه جویی کنید

  • March 22, 2017 at 2:47 am
    Permalink

    عالی بود

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: امکان کپی برداری از متن وجود ندارد