تفاوت 4Gو3G و آشنایی با H+ H E G در اینترنت تلفن های همراه

آشنایی و اهمیت درک مطالب مرتبط با تکنولوژی کمی پر رنگتر از سابق شده است. برای صرفه جویی در هزینه ها بهتر است همگام با روند رشد این دنیا باشیم در غیر اینصورت در بازار تبلیغات غرق خواهیم شد. حتما به تبلیغات تغییر سیم کارت به 4G برخورد داشتید. اما تفاوت 4Gو3G در چیست؟ آیا حتما به این تغییر سیم کارت نیاز داریم؟ یا در زمان خرید گوشی با اختلاف قیمت 100 تا 200 هزارتومانی نوع گوشی بدلیل اختلاف ساپورت این شبکه مواجه  می شویم. آیا حاضر هستید بخاطر امکاناتی که مصرف نمی کنید هزینه بپردازید؟ با BigETek به پاسخ این سوالات خواهید رسید.

آیا تاکنون به علامت های مختلف H+، H، ۳G، E، G و ۴G که در گوشی های هوشمند و نوار وضعیت آن ها مشاهده می شود توجه نموده اید؟ و یا از خود پرسیده اید که چه تفاوتی بین این علامت ها وجود دارد؟ در این مقاله تصمیم داریم معانی دقیق این عبارت ها و دلایل نمایش آن ها را در ادامه مطلب به شما توضیح دهیم.

در واقع هر یک از این علامت ها  نشان می دهد که شما به چه نوع از شبکه داده ها وصل شده اید ، و این شبکه های مختلف با توجه به علامت آن ها ، امکانات و سرعت اتصال به اینترنت بسیار متفاوتی ارائه می کنند.

تفاوت 4Gو3G و آشنایی با H+ H E G

معرفی نسل های اینترنت همراه

  • G – GPRS

جی پی آر اس ، مخفف عبارت General Packet Radio Service می باشد که با نماد G در گوشی های هوشمند قابل مشاهده می باشد. به این سرویس ، اینترنت نسل دوم نیز می گویند که سرعت تبادل اطلاعات آن چیزی در حدود ۱۱۵ کیلوبیت بر ثانیه (معادل ۱۴ کیلوبایت بر ثانیه) می باشد.

  • E – EDGE

اِج مخفف عبارت ،  Enhanced Data Rates for GSM Evolution می باشد که مانند GPRS در نسل دوم شبکه های تلفن همراه قرار دارد با این تفاوت که سرعت دریافت اطلاعات در آن بیشتر و در حدود ۴۸ کیلوبایت بر ثانیه می باشد. به EDGE نسل ۲٫۵G نیز گفته می شود و در تلفن های همراه با نماد E قابل مشاهده می باشد.
  • ۳G

نسل سوم تلفن همراه که چند سالی است در ایران ارائه شده است ، ۳G نام دارد که مخفف عبارت UMTS می باشد. سرعت انتقال داده در این نسل حدود ۳۹۵ کیلوبایت بر ثانیه می باشد و امکان برقراری تماس تصویری نیز یکی از قابلیت های این نسل می باشد.
  • H – HSDPA

HSDPA نسخه کمی کندتر HSDPA + می باشد که سرعت انتقال داده ی آن چیزی در حدود ۱٫۷۵ مگابایت برثانیه می باشد.با استفاده از این نسل می توان ویدئو های موجود در اینترنت را با وضوح HD به راحتی مشاهده کرد. این نسل براساس ۳G کار می کند و گاها به این نسل ۳٫۵G نیز گفته می شود. در گوشی های همراه HSDPA با نماد H قابل مشاهده می باشد.
  • H+ – HSDPA Plus

نسل HSDPA+ نسخه سریع تر HSDPA می باشد که سرعت دریافت داده ها در این نسل ، حدود ۲۱ مگابایت بر ثانیه می باشد. نسل HSDPA Plus در تلفن های همراه با نماد H+ نشان داده می شود. برخی از افراد به این نسل از شبکه های تلفن همراه به اشتباه نسل چهارم نیز می گویند!

  • ۴G – LTE

۴G یا نسل چهارم شبکه های تلفن همراه مخفف عبارت Long Term Evolution که پس از ۴٫۵G سریع ترین نسل این شبکه ها می باشد. سرعت دریافت داده در این نسل حدود ۳۷ مگابایت برثانیه می باشد. با استفاده از اینترنت ۴G یا LTE به راحتی می توانید فیلم های HD را بدون هیچگونه مشکلی تماشا نمایید.

توصیه: اگر جزو آن دسته از کاربرانی هستید که با گوشی های همراه خود یا تبلت هایشان مدام به دانلود فیلم های روز دنیا هستند، پیشنهاد می کنیم حتما با رفتن به دفتر نمایندگی رسمی اپراتور خود سیم کارتتان را تبدیل به ۴G کنید. اما اگر مصرف روزانه شما فقط صرف چک کردن شبکه های مجازی می شود، باور کنید این صرف هزینه جز گرفتن وقت و سرمایه شما سودی نخواهد داشت. این استدلال برای خرید گوشی یا تبلت های نسل جدید هم صدق می کند.

کانفیگ های بیشتر را در اینجا بررسی کنید. راهنمای خرید تبلت : پارامترها و نکات

  • ۴٫۵G -LTE-A

شبکه ۴٫۵G هم اکنون سریعترین شبکه تلفن همراه در ایران است که اپراتور های تلفن همراه کشور آن را برای کاربران خود عرضه کرده اند. ارتباط ۴٫۵G با نام های دیگر LTE-A، LTE-Advanced و LTE-Advanced Pro یا +۴G نیز شناخته می شود.

این نسل، نسخه ارتقا یافته نسل چهارم (۴G)می باشد که برای همین منظور آن را ۴٫۵G می نامند.سرعت دریافت داده ها در این نسل ، حدود ۵۵ مگابایت بر ثانیه است و گوشی های تازه وارد و پیشرفته مانند iphone7 از این نسل پشتیبانی می کنند.

و اما در یک نگاه...

تفاوت 4Gو3G
تفاوت 4Gو3G و …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: امکان کپی برداری از متن وجود ندارد