تغییر پسوند فایل ها یا فرمت بدون نرم افزار

دلایل زیادی را می توان برای تغییر پسوند یا تغییر فرمت یک فایل بیان کرد. برای مثال جلوگیری از در دسترس قرار گرفتن برخی فایل ها از دید فرزندان که مناسب سن آنها نیست. بطوری که با کلیک بر روی آنها فایل باز نشود. راه حل های زیادی وجود دارد مانند رمز گذاشتن روی فایل یا مخفی کردن آن و … اما آسانترین آنها همین تغییر پسوند فایل یا فرمت فایل است پس ضرری ندارد آنرا بکار ببریم.

این مطلب پیش نیاز مطالب و ترفند های آینده ما نیز خواهد بود که به دو قسمت تقسیم می شود. تغییر پسوند دسته جمعی فایل ها و یا تغییر پسوند یک فایل.

تغییر پسوند فایل بصورت تکی

خیلی وقت ها نیاز به تغییر فرمت عکس ها داریم، مثلا در زمان آپلود عکس با فرمت png به یک آپلود سنتر منتهی باید فرمت عکس را به آنچه که مورد قبول  آپلود سنترهاست یعنی jpg تبدیل کنیم. می توانیم از نرم افزار pain یا photoshop یا … استفاده کرد اما این روش ساده تر از آنچه ذکر شد، خواهد بود. حال فرض کنیم می خواهیم فرمت یک فایل متنی را تغییر دهیم. مثلا فرمت txt. را به bat.

برای این کار کافیست یک برنامه فشرده ساز مثل winrar یا 7zip(پیشنهاد bigetek) را داشته باشیم زیرا این قبیل نرم افزارها پسوند هر فایلی را نیز نشان می دهند.

برای آدرس دهی گام های زیر را طی کنید.

 1- فایل مد نظر را درون یک New folder قراردهید. و آدرس آن New folder را کپی کنید. مانند شکل زیر

bigetek.com-تغییر-پسوند-فایل

2- حال نرم افزار winrar یا 7zip را از start ویندوز جستجو و باز می کنیم. و طبق شکل ابتدا آدرس New folder را در محل آدرس قرار داده و اینتر می کنیم. و میبینیم که پسوند فایل مد نظر معلوم می شود یعنی txt. و باید آنرا به bat. تبدیل کنیم. برای این کار با موس روی نام فایل کلیک کرده و از نقطه به بعد نام را تغییر داده و اینتر می کنیم. مانند تصویر زیر

می توانید از وبسایت winrar یا 7zip  با توجه به سیستم 64/86 بیتی خود نرم افزار را دانلود کنید.

freedownloadwinrar.net

7zip.org

bigetek.com-تغییر-پسوند-فایل2

حال پسوند یا فرمت فایل شما تغییر کرده است. می توانید به New folder مراجعه کنید و ببینید که با تغییر فرمت فایل عکس نمایش دهنده آن نیز تغییر خواهد کرد. اگر بخواهیم فایل را کسی مشاهده نکند و از دسترس خارج شود بهتر است یک فرمت نا مشخص به آن بدهیم.

باز کردن فایل تغییر پسوند داده شده

برای تغییر به پسوند اولیه می توانید همین روش را بروش معکوس انجام دهید. اما اگر فقط به طور لحظه ای می خواهید فایل را با فرمت اصلی ببینید کافیست نرم افزاری که آن فرمت را می شناسد(مثلا تصاویر با نرم افزار paint یا photoshop و یا فیلم ها با MKV Player و …) باز کنید و فایل را با فرمت نامشخص بکشید و روی آن رها کنید.

تغییر پسوند فایل ها بصورت دسته جمعی

این روش کمی طولانی تر از روش قبل است. برای این کار:

1 ـ ابتدا صفحه ویندوز اکسپلورر (یک صفحه همچون My Computer) را باز کرده و از منوی Tools به Folder Options مراجعه کنید.

2 ـ تب View را انتخاب کرده و علامت چک‌مارک کنار عبارت Hide extensions for known file types را غیرفعال کنید.

3 ـ حالا به پوشه موردنظرتان (ترفند۲۲۰) که قصد تغییر فرمت فایل‌های داخل آن را دارید بروید و با کلیک راست ماوس در بخشی خالی از صفحه روی گزینه New و سپس گزینه New Text Document کلیک کنید.

4 ـ فایل متنی ایجاد شده را باز کرده و دستور زیر را در آن بنویسید:

REN *.jpg *.png

توجه: در این دستور ما قصد داریم تمام فایل‌هایی را که به فرمت jpg هستند به png تبدیل کنیم. پس همان‌طور که مشاهده می‌کنید هنگام واردکردن دستور ‌باید ابتدا فرمت اولیه سپس فرمت موردنظر را وارد کنید.

5 ـ پس از تایپ عبارت مورد نظر در فایل متنی، از منوی file گزینه Save as را انتخاب کرده و در پنجره به‌نمایش درآمده، از بخش Save as type گزینه All Files را انتخاب کنید. در نهایت در قسمت File Name نام موردنظرتان را با وارد کردن پسوند cmd . وارد کنید. (به‌عنوان مثال نام rename.cmd )

6 ـ هر زمان که فایل ایجاد شده در مرحله 5 را اجرا کنید، تمام فایل‌های هم‌مکان با این فایل از فرمت jpg به png تغییر خواهند یافت.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: امکان کپی برداری از متن وجود ندارد