تغییر فرمت فلش مموری و هارد بدون پاک شدن اطلاعات

آیا می دانید فرمت های FAT و NTFS کاربرد و تفاوتشان در چیست! نصب ویندوز از طریق فلش مموری یا ضبط تصویر سینمای خانگی با فلش و … عملیاتی هستند که نیاز به تغییر فرمت فلش دارند. اگر به هر دلیلی نیاز به تغییر فرمت هارد دیسک یا فلش دیسک خود داشته باشید اما روش انجام آن را نمی دانید و یا نگران از دست رفتن اطلاعات درون آن هستید با ما باشید. در این مطلب به معرفی فرمت های FAT و NTFS پرداخته و آموزش تغییر این فرمت ها را به یکدیگر و بدون از دست دادن اطلاعات می پردازیم. آموزش تغییر فرمت فلش مموری و هارد بدون پاک شدن اطلاعات را با ما همراه باشید.

فرمت FAT یا FAT32 :
فرمت FAT مخفف File Allocation Table است که در سال ۱۹۸۰ معرفی شد و در سال ۱۹۹۶ فرمت FAT32 جایگزین آن شد. این فرمت در سیستم عامل های ۹۵ ، ۹۸ و ME استفاده شده است.
معایب فرمت FAT :
فرمت FAT از لحاظ طراحی قدیمی به نظر می آید و طراحان آن به نظر می رسد اطلاعات دقیقی از طراحی یک فایل سیستمی مناسب نداشته اند و به همین دلیل دارای اشکالاتی می باشد.
 • اولین ایراد آن سادگی لایه فایل آن است که اجازه تکه تکه نمودن (Fragmentation) آسان آن ، که منجر به کندی عملیات در سیستم‌عامل استفاده کننده می‌گردد.
 • دومین ایراد ، FAT برای پشتیبانی ایرادات سیستم طراحی نگردیده‌است.
 • سومین ایراد این است که نگارش های اصلی آن اجازه استفاده از نامهای فایل بیش از ۱۱ کاراکتر را نمی‌دهند (۸ کاراکتر برای نام فایل، ۳ کاراکتر برای پسوند آن)، همچنین تغییراتی که بروی این سیستم از سوی مایکروسافت انجام گرفته اما در سیستمی به نام VFAT پیاده سازی گردیده این امکان را می‌دهد که بتوان ۲۵۵ کاراکتر و بیشتر را به‌عنوان نام فایل قرار داد.
 • چهارمین ایراد این که بروی خوشه‌ها (Cluster) وسیع مقدار زیادی از فضای مورد استفاده به دلیل تعدد فایلهای با ظرفیت پایین به هدر می‌رود.

فرمت NTFS :

فرمت NTFS مخفف New Technology File System است که در سال ۱۹۹۳ معرفی شد. این فرمت از ساختار های پیشرفته داده با هدف افزایش کارایی ، قابلیت اطمینان و بهره برداری بهینه از فضای دیسک ساخته شد.

مزایای فرمت NTFS :
 • اولین ویژگی فرمت NTFS این است که عملیات رهگیری زودتر اتفاق می افتد ، در نتیجه بازگردانی اطلاعات آسان تر خواهد شد.
 • دومین ویژگی فرمت های NTFS این است در باطن به صورت درختهای دودویی طراحی گشته تا بتواند اطلاعات سیستم فایل را نگهداری نماید ، همچنین می‌تواند باعث افزایش سرعت دسترسی و کاهش پراکندگی اطلاعات بروی دیسک شود.
 • سومین ویژگی فرمت های NTFS این است که هر چیزی که با فایل مرتبط می‌باشد (نام فایل ، ظرفیت فایل ، فهرستهای دسترسی و همچنین محتوای فایل) به عنوان فوق داده ذخیره می‌شوند. این ویژگی ظریف باعث می‌شود تا تغییرات آتی که به سبب توسعه سیستم‌عاملها به آسانی انجام گردد.

  توجه کنید تغییر فرمت برای کل حافظه ها به یک پروتکل انجام می شود. فرقی میان هارد یا فلش مموری ندارد و برای این کار چند روش وجود دارد.

  روش اول : تغییر فرمت فلش مموری و هارد

در دسکتاپ ، وارد My Computer شوید و بر روی درایوری که می خواهید فرمت آن را تغییر دهید کلیک راست کرده(شماره 1) , سپس Format را انتخاب کنید(شماره 2).

در پنجره باز شده اطلاعاتی از درایو قابل مشاهده است و همچنین امکان تغییر فرمت آن نیز وجود دارد.

Capacity : ظرفیت      —     File System : نوع فرمت درایو
Allocation Unit Size : تخصیص واحئ حجم    —    Volume Label : برچسب (نام درایو)

برای تفییر فرمت درایو کافیست منوی کشویی File System را انتخاب کرده و بر روی فرمت مورد نظر کلیک کنیم(شماره 3) و اگر می خواهید فرمت سریع را تجربه کنید تیک Quick Format را بزنید(شماره 4).

تغییر فرمت فلش مموری و هارد
تغییر فرمت فلش مموری و هارد (روش اول)

سپس بر روی Start کلیک کنید تا عملیات انجام شود.

نکته : توجه داشته باشید با این روش تمامی اطلاعات بر روی داریوی که عملیات تغییر فرمت را انجام می دهید پاک می شوند.

روش دوم: تغییر فرمت فلش مموری و هارد

روش دوم عملکردی همانند روش اول دارد… در دسکتاپ بر روی My Computer کلیک راست کرده و Manage را انتخاب کنید(شماره 1).

در سمت چپ پنجره باز شده بر روی Disk Management کلیک کنید(شماره 2).

بر روی داریو مورد نظر کلیک راست کرده و سپس تیک فرمت سریع (شماره 3) را زده و پس از انتخاب فرمت مورد نظر (شماره 4) Ok را انتخاب کنید.

تغییر فرمت فلش مموری و هارد
تغییر فرمت فلش مموری و هارد (روش دوم)

نکته : در این روش نیز تمامی اطلاعات بر روی داریوی که عملیات تغییر فرمت را انجام می دهید پاک می شوند.

روش سوم: تغییر فرمت فلش مموری و هارد

این روش بدون استفاده از هیچگونه نرم افزار جانبی انجام می گیرد و تفاوتی که با روش های پیش دارد در این است که با تغییر فرمت ، اطلاعات به هیچ عنوان پاک نمی شوند.

برنامه CMD را باز کنید.

برای باز کردن CMD از یکی از روش زیر استفاده کنید :
Start > All Programs > Accessories > Command prompt
Start > Run > (type) cmd
winkey + R > (type) cmd
Create ShorCut
Start By Batch File
C:\windows\system32\cmd.exe

دستور زیر را در برنامه CMD وارد کنید :

CONVERT 

*: /FS:NTFS /X

 

به جای * نام درایوی که می خواهید به فرمت NTFS تبدیل شود را بنویسید. برای مثال رایو D.

CONVERT D: /FS:NTFS /X

 

کلید Enter را فشار دهید تا عملیات انجام شود.
سپس برنامه CMD از شما سوال می پرسد که Would You Like To Force a Dismount On This Volume ? Y/N و شما حرف Y به معنی Yes را وارد می کنید.
با این دستور درایور شما به NTFS تبدیل می شود ، بدون اینکه اطلاعات از بین برود.

نکته : اگر با دستور بالا نتوانستید درایو مورد نظر را از FAT32 به NTFS تبدیل کنید مراحل زیر را ادامه دهید. (ممکن است با پیغام Was Not Converted To NTFS مواجه شوید)

در CMD کد زیر را تایپ کنید :

chkdsk 

*: /f

 

سپس یکبار دیگر دستور زیر را در CMD وارد کنید :

CONVERT 

*: /FS:NTFS /X

 

حال برنامه CMD از شما سوال می پرسد که Would You Like To Force a Dismount On This Volume ? Y/N و شما حرف Y به معنی Yes را وارد می کنید.
اکنون درایو شما با موقیت به NTFS تبدیل شده.

تذکر : روش گفته شده توسط برنامه CMD بار ها تست شده و هنگام تغییر فرمت هیچگونه اطلاعاتی پاک نخواهد شد ، با این حال سعی کنید از اطلاعات خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: امکان کپی برداری از متن وجود ندارد