تشخیص گوشی چینی از اصل هنگام خرید

آیا گوشی های چینی (طرح اصل – فول کپی- …) ارزش خرید دارند؟ چه مشکلاتی گریبانگیرتان خواهد شد؟ تشخیص گوشی چینی از اصل ترفندیست که هر فردی لازم دارد بدانید تا کلاهی سر خودش یا دوستانش نرود. هر چند دولت سعی بر جلوگیری از فروش گوشی های قاچاق می کند اما بوفور این گوشی ها بفروش می رسند. راه هایی برای جلوگیری از خرید گوشی های تقلبی را در ادامه بررسی می کنیم.

ابتدا که گوشی را در دست می گیرید بخاطر هیجانی که دارید، تشخیص گوشی چینی از اصل برایتان سخت است و تفاوتی از لحاظ ظاهری بین خواسته خود و آنچه در دست دارید نمی بینید. شاید گوشی که در دست دارید به ارزش یک بیستم یا کمتر وارد کشور شده باشد. اما پس از خرید امکان تکرار عباراتی از قبیل عبارات زیر از بیانات شما هست.

کم نیستند فروشندگانی که می گویند کدام جنس را امروز چین نمی زند. تمامی گوشی ها یک ورژن چینی نیز دارند. اما بعد از خواندن ادامه مطلب امیدواریم نظرتان کمی تغییر کند.

مشکلات گوشی چینی

  • نخواندن رم یا قطع و وصل حافظه جانبی
  • ناتوانی در انتقال برنامه ها، عکس ها، فیلم و … به حافظه جانبی
  • داشتن حافظه کم داخلی
  • هنگ کردن بخاطر باز کردن چند برنامه بطور موازی و نهایتا  بستن خود کاربرنامه
  • پرش آنتن،کیفیت کم بلندگو ها و دوربین
  • ناتوانی در گرفتن فایل هایی با پسوند های متفاوت (معمولا باید فرستنده فایل را به پسوند عکس تغییر نام دهد و سپس ارسال کند.)
  • نبود قطعات یدکی در صورت خرابی

اما چطور می توان جلوی کلاهبرداری را گرفت؟

1- پیشنهاد ما این است قبل از خرید حتما یک نوع شبیه گوشی که قصد خرید آن را دارید در دست بگیرید. از همان ابتدا گوشی را خاموش و روشن کنید. در هنگام روشن شدن به صدای بوت شدن توجه کنید. گوشی تقلبی صدا و تصویری بسیار بی کیفیت تر از اصل دارد.

2- چند برنامه را باهم باز کنید و ببینید چه تعداد برنامه معمولا می توانید باز کنید. رام گوشی ها مثل کش کامپیوتر عمل می کند. رام گوشی اگر کم باشد تعداد برنامه هایی که می تواند باز نگه دارد را محدود می کند.

3- با بلوتوث برنامه(نه عکس و نه فیلم) بگیرید و نصب کنید. گوشی های چینی معمولا پسوند apk. را نمی توانند بطور مستقیم دریافت کنند. (توجه کنید که نباید گوشی را به کسی دیگر بدهید تا این کار را انجام دهد چون آن فرد اگر فروشنده باشد می داند چطور برنامه را به گوشی بفرستد- حالت غیر استاندارد-)

4- با گوشی عکس بگیرید و به گالری بروید و حجم عکس های گرفته شده را با گوشی اصل (که قبلا دست شما بوده) مقایسه کنید. نباید حجم ها تفاوتی آنچنانی داشته باشد. شاید با دیدن خود عکس فروشنده به شما بگوید اینجا نور کافی ندارد در طبیعت نور طبیعی بهتر جلوه می کند.

5- سریع یک رم خارجی روی گوشی بندازید و عکس ها را توسط فایل منیجر گوشی(معمولا روی گوشی نصب است) به رم خارجی انتقال دهید. برخی گوشی های چینی از این کار عاجزند.

6- سیم کارت را فراموش نکنید. حتما درون گوشی یک سیم کارت بندازید تا هم آنتن دهی را چک کنید هم رفت و آمد صدای مخاطب را.

7- اگر قدرت مانور با شما باشد(یعنی فروشنده به شما اجازه نصب برنامه در گوشی را بدهد) می توانید از گوشی خود بنچمارک بیگیرید. برنامه زیر را در گوشی خود نصب کنید بعد از اجرا ببینید برنامه چه عددی به شما خواهد داد.این عدد بر اساس تست تمامی ویژگی های گوشی شما  نظیر تست گرافیک و رزولیشن و … گوشی شما را نشان می دهد و یک عدد که نشان دهنده قدرت گوشی شماست بدست می آورد. مثلا گوشی شما اگر Samsung Note 4 باشد که تصویر آن در پایین نشان داده شده، بنچمارکی حدود 47000 متناسب با گوشی سامسونگ نوت 4 است نه کمتراما پس از بنچمارک گرفتن ببینید که عدد نشان داده شده پایین تر از حتی S3است. متوجه تقلبی بود گوشی می شوید.

Screenshot_2014-06-22-22-21-299

دانلود برنامه بنچمارک گیری ANTUTU

Download-on-Google-Play

اگر به گوگل پلی دسترسی ندارید لینک بالایی را در این صفحه یا این صفحه  قرار دهید و آخرین ورژن را با زدن دکمه Generate download link دانلود کنید.(آموزش دانلود)

8- هرچند تشخیص گوشی چینی از اصل بخاطر وزن آن کاری سخت است اما قطعات استاندارد و با کیفیت گوشی های اصل روی گرم ها تاثیر می گذارند. گوشی چینی بخاطر استفاده از قطعاتی نا مرغوب وزنی بیشتر دارد.

9- کارت گارانتی نیز یکی دیگر از مواردیست که باید چک شود. اگر در زمان اداری خرید می کنید می توانید با شرکت گارانتی تماس حاصل کنید  و از خواندن بارکد روی کارت به اصل یا فرع بودن یا حتی قاچاق بودن گوشی پی ببرید.

10- نهایتا اگر دسترسی به اینترنت داشتید (مثلا دوستتان در گوشی خود به اینترنت دسترسی داشت) از او بخواهید شماره 15 رقمی IMEI گوشی که قصد خریدش را دارید در سایت های زیر بزند و چک کند. (شماره IMEI با زدن کد #06#* بدست می آید)

3 سایت چک کردن IMEI

سایت اول ( همچنین نشان دادن قیمت جهانی گوشی شما)

سایت دوم (همچنین نشان دادن سایر ویژگی های گوشی شما)

سایت سوم (مخصوص گوشی های اپل)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: امکان کپی برداری از متن وجود ندارد