تست صفحه نمایش اندروید برای درستی در کارکرد

هیچ چیز آزار دهنده تر از یک صفحه نمایش لمسی که فریز شده است نیست اما اگر نمیدانید که چرا صفحه نمایش شما بد کار می کند باید صفحه لمسی خود را عیب یابی نمایید روش های برای تست صفحه لمسی وجود دارد که می توان با آن صفحه لمسی را عیب یابی نمود که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

تست صفحه نمایش اندروید : دستورات کد ستاره دار (روش اول)

بعنوان اولین روش تست صفحه لمسی بهتر است بدون هیچ ابزار واسطه ای به تست آن بپردازیم. استفاده از  کد های ستاره ای شما را از ابزارهای اضافی بی نیاز می کند.این کد ها ممکن است بر روی هر گوشی هوشمندی کار نکند. خصوصا گوشی های جدید که برای بهبود استفاده این ویژگی ها را حذف می کنند.

این کد های خطایابی به قرار زیر هستند:

#7353#*   – بر روی بیشتر دستگاه های اندرویدی خصوصا بیشتر دستگاه های سامسونگ کار می کند.

*#*#3424#*#*   – این کد برای بیشتر دستگاه های HTC کار می کند

*#*#7378423#*#* یا *#*#SERVICE#*#*   – این کد بیشتر بر روی دستگاه های سونی اکسپریا کار میکند

#*#0* – این کد ابزارهای خطایابی را بر روی دستگاه های موتوراولایی که هنوز اندروید ۲.۱ دارند کار می کند.

 

۱- یکی از کد های گفته شده در بالا را در دستگاه خود قرار دهید تا وارد مد خطایابی شوید و صفحه نمایش خود را تست کنید و ناحیه های خراب شده و یا مشکلات دیگر آن را شناسایی کنید.

 

code-input1-e1450718322283

 

۲- در ویدئو زیر نحوه استفاده و خطایابی در گوشی سامسونگ گلکسی S4 نمایش داده شده است.که مطابق آن می توانید به خطایابی گوشی خود بپردازید.

 

 


البته برای کاربران برنامه هایی وجود دارد که می توانند با استفاده از آنها به خطایابی گوشی خود بپردازند که در روش بعدی آن را آموزش خواهیم داد.

 

تست صفحه نمایش اندروید : ابزارهای خطایابی Dom ( روش دوم)

این روش به شما کمک می کند که علت اصلی حال سخت افزاری یا دیگر مشکلات بر روی لمس گوشی هوشمند شما تاثیر گذاشته باشد.البته اگر روش قبلی به شما در حل مشکل کمک کرده و توانسته اید با آن مشکلات گوشی خود را حل کنید بهتر است از این نرم افزار استفاده نکنید.

Doms Diagnostic Tools ویژگی های مفیدی دارد که کمک می کند اطلاعات جایی که مشکل را ایجاد کرده را هنگام خطایابی پیدا کنید. این نرم افزار رایگان است و تبلیغات کمی در درون آن نمایش داده می شود.

برای اینکه کاربران را در تاریکی چگونگی استفاده از آن نگذاریم در ادامه نحوه اجرای برنامه را برای شما شرح می دهیم:

۱- ایتدا بر روی لینک زیر کلیک کرده و برنامه را از گوگل پلی دانلود کنید اگر برای دانلود از گوگل پلی مشکل دارید می توانید به مقاله زیر که نحوه دانلود از گوگل پلی را با توجه به تحریم ها آموزش داده است مراجعه کنید.

 

download apk

 

مقاله مرتبطآموزش دانلود نرم افزار اندروید از گوگل پلی براحتی تمام

 

این برنامه واقعا حجم کمی دارد و دانلود آن زمان کمی نیاز دارد.

 

۲- انتخاب روش خطایابی : در این مرحله برنامه Doms Diagnostic Tools را باز می کنید و به منوی اصلی آن با دقت نگاه کنید.

 

dom-main-menu1-e1450719243739

 

نیاز است که شما بر روی دو قسمت دقت کنید Diagnose و Information. تنها Diagnose ممکن است گیج کننده باشد وگرنه Information تنها اطلاعاتی درباره گوشی به شما می دهد.

اگر بر روی Diagnose بزنید از شما می پرسد که می خواهید خطایابی تکی (Single Diagnose) یا خطایابی کلی (Full Diagnose ) انجام دهید.

 

dom-diagnose-select1-e1450719331641

 

با توجه به موضوع بحث این مقاله که برای خطایابی صفحه نمایش می باشد ما گزینه Single Diagnose را انتخاب می کنیم و بعد از آن انتخاب می کنیم که کدام قسمت را می خواهیم خطایابی کنیم.

 

۳- با انتخاب Single Diagnose چندین انتخاب برای شما به نمایش گذاشته می شود

 

dom-testing-menu1-e1450719453147

 

از اینجا شما می توانید بر روی انتخاب های مختلف کلیک کرده و تست های مختلف انجام دهید.اگر بر روی صفحه بلند مدت کلیک کنید یه پنجره پاپ آپ برای کمک به شما باز می شود که حاوی اطلاعاتی است که شما را راهنمایی می کند. راهنمایی باز شده تمامی اطلاعات مربوط به تست را در اختیار شما قرار می دهد همچینین می گوید که چگونه گوشی شما یک تست را قبول و یا رد می شود.

 

تعدا زیادی تست موجود است که می توانید آن را بر روی دستگاه خود امتحان کنید اما اگر نمی توانید همه آنها را انجام دهید می توانید خود را به موارد زیر محدود کنید :

  • تست پیکسل خراب شده یا مرده ( The dead pixel tests )
  • تست لمس گوشی ( The touch test)
  • تست چندلمسی (The multi-touch test)
  • تست کیبورد (The keyboard test)

برای مثال در شکل زیر تست لمس نشان داده شده است :

 

dom-touch-test1-e1450719570459

 

می توانید در هر جایی از صفحه دایره های چند رنگی را رسم کنید . این دایره در هر جایی که شما صفحه را لمس میکنید ظاهر می شوند. اگر هر یک از تست های صفحه نمایش با شکست مواجه شد اشکال از خود صفحه لمسی می باشد اما اگر تست های دیگر با مشکل مواجه شد آنگاه ایراد شما از سخت افزار دیگری است.

 

 

در این نقطه اگر ایراد از صفحه نمایش شما باشد حتما توانسته اید آن را برطرف کنید اما در غیر این صورت احتمالا با مشکلی نرم افزاری رویرو هستید. در صورت داشتن مشکل سخت افزاری بهترین کار جایگزین کردن آن می باشد.

در انتها با خیال راحت می توانید در باره سخت افزاری یا نرم افزاری بودن مشکل خود نظر بدهید و نسبت به رفع آن اقدام نمایید.اگر نتوانستید مشکل خود را با روش های بالا پیدا کنید در قسمت نظرات آن را مطرح نمایید.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: امکان کپی برداری از متن وجود ندارد