ترفند های برای افزایش سرعت کامپیوتر

هیچ چیز بیشتر از یک کامپیوتر کند نمیتواند کسب و کار را تحت تاثیر قرار دهد البته طرفاداران اپل کمتر مطلب مفیدی در این مقاله پیدا خواهند کرد چون دستگا های آنها تقریبا بی نقص است.

برای اینکه دستگاه خود را نسبتا سریع نگه دارید می توانید یک یا چند ترفندی را که در ادامه می آید را بکار ببندید.اگر کامپیوتر شما وقتتان را هدر می دهد می توانید با بکار گیری آنچه در پی می آید از بروز این چنین مشکلاتی جلوگیری کنید. با افزایش سرعت کامپیوتر خود از صرف هزینه های اضافی برای خرید دستگاه های جدید جلوگیری کنید.

 

۱- از Microsoft Fix It استفاده کنید

Microsoft Fix It یک ابزار رایگان است که شرکت مایکروسافت برای کاربران ویندوز از نسخه ویندوز ۷ به بعد تولید کرده است . این ابزار با انجام کارهایی مشکلات مربوط به را تاحدود خوبی بر طرف میکند. این برنامه سیستمی توسط بسیاری از متخصصین در حوزه افزایش کارایی توصیه میشود.

 

۲- موارد موجود در startup را کاهش دهید

اگر کامپیوتر شما هنگام روشن شدن مدت زمان زیادی را صرف میکند تا سیستم عامل شما را بالا بیاود اولین کاری که باید انجام دهد این است که برنامه هایی را که شما تعیین کرده اید را بارگذاری کند و این ممکن است منجر به صرف زمان شود.

برای اینکه بتوانید برنامه های startup را کاهش دهید بروری نماد ویندوز کلیک راست کرده و “Run” را انتخاب کنید.در داخل مکان نوشتن دستور “msconfig” را تایپ کرده و تایید نماید .در صفحه باز شده سربرگ “Startup” را انتخاب کرده. لیستی که مشاهده میکنید برنامه هایی هستند که ویندوز هنگامی که کامپیوتر روشن می شود باید ابتدا بارگذاریشان کند اگر تعداد آنها زیاد است شما می توانید بر خی از آنها را از لیست حذف کنید ، دقت کنید که برنامه های ضروری مانند آنتی ویروس خود را از لیست خاموش نکنید . بعد از ویرایش لیست برای اعمال تغییرات ویندوز نیاز به reastart دارد که آن را بصورت یک پیام نشان میدهد.

 

۳- برنامه هایی را که از آنها استفاده نمی کنید را حذف کنید

بعد از انجام ترفند قبلی نیاز دارید تا برخی از برنامه هایی را که مدت زمانی است از آنها استفاده نمی کنید را حذف کنید. برای اینکه لیست برنامه های نصب شده را بر روی سیستم خود مشاهده کنید ابتدا به “Control panel” بروید سپس در قسمت جستجو در بالا عبارت “Uninstall” را جستجو کنید سپس در نتایج جستجو گزینه “Uninstall a program” را انتخاب کرده در صفحه مورد نظر لیستی از برنامه های نصب شده وجود دارد که می توانید با انتخاب هر یک و زدن گزینه “Uninstall” در بالای صفحه مراحل حذف آن را انجام دهید.

 

گاهی تکمیل یک پردازش بسیار وقت گیر می شود
گاهی تکمیل یک پردازش بسیار وقت گیر می شود

 

۴- درایو های خود را پاک سازی کنید

در داخل Run عبارت “cleanmgr.exe” را وارد کرده تا بتوانید به منوی های مربوط به پاک کردن دیسک دست بیابید. معمولا داشتن درایوهای حجیم و پر باعث کاهش سرعت می شود زیر اولا درخت مسیر یا دایرکتوری بزرگتری باید در حافظه نگهداری شود همچنین معمولا بعد از مدتی فایل های موجود در یک فایل در یک جای دیسک ذخیره نمی شود و در نتیجه دیسک برای خواندن نیاز دارد بازوی مکانیکی خود را بیشتر حرکت دهد.

 

۵- بجای اینترنت اکسپلورر از کروم استفاده کنید

بجای استفاده از برنامه حجیم و کند اینترنت اکسپلورر از برنامه های کم حجم و سریع مانند کروم برای مشاهده صفحات وب استفاده کنید.این مرورگر وب بسیار سریع بوده و به علت پشتیبانی گوگل از آن به سرعت بروز رسانی می شود.همچنین کمتر از IE منابع سیستم را در گیر خود می کند.

 

۶- حافظه مرورگرهای وب را پاک کنید

مستقل از اینکه از چه مرورگری استفاده می کنید سعی کنید داده های ذخیره شده آنها را پاک کنید زیرا داشتن تاریخچه طولانی باعث می شود که هنگام اجرای آن تمام داده های به حافظه اصلی آورده شده و سبب کندی سیستم شود.در مرور گر کروم می توانید بر روی سه خط بالا سمت راست کایک کرده و به “Tools” بروید و سپس بر روی گزینه ” Clean Browsing Data” کلیک کرده تا داده های قبلی مرورگر پاک شود. همچنین می توانید از نرم افزار Ccleaner نیز استفاده کنید که بصورت خودکار داده های ۵ مرورگر اصلی که در ویندوز رجیستر شده اند را پاک می کند.

 

۷- بدافزارها را شناسایی کرده و حذف نمایید

همه چیز مخرب از ورود یک بدافزار به سیستم شروع می شود که باید جلوی آن گرفته شود.باید سیستم خود را بطور مرتب چک کنید تا از عدم وجود بدافزار مطمئن شوید.هر بد افزار به علت اختصاص قسمتی از منابع پردازشی به انجام اعمال مخرب خود به کاهش کارایی سیستم شما می پردازند.

داخل آنتی ویروس خود شوید و بطور دستی سیستم را اسکن کنید . می توانید این کار را بصورت هفتگی زمان بندی نمایید.فقط زمانی اسکن را انجام دهید که از سیستم استفاده نکنید.همچنین داشتن چند آنتی ویروس روی یک سیستم توصیه نمی شود زیرا خود باعث کندی می شود پس بهتر است تنها از یک آنتی ویروس استفاده کنید.

 

۸- ویروس ها و Spyware ها را شناسایی و حذف کنید

علاوه بر اسکن معمولی کامپیوتر خود برای شناسایی بدافزارها باید بطور منظم ویروس ها و spyware ها را نیز شناسایی کنید.

این عمل نیز می تواند بصورت دستی در داخل آنتی ویروستان انجام شود و هنگامی این کار را انجام دهید که از سیستم استفاده نمی کنید.

 

۹- گزینه adjust for best performanc را فعال کنید

اگر  برای شما کارایی مهم تر از جلوه های ویژه در سیستم است ،بطور مثال سایه ماوس یا شفافیت فایل ها بهتر است بر “Computer” در ویندوز ۷ و یا “This PC” در ویندوز ۸ بروید سپس گزینه “system properties” رفته و بعد از آن به “advanced system settings.” بروید سپس به دنبال تنظیمات کارایی بگردید در این قسسمت دکمه ای را وجود دارد بانام  “adjust for best performance.” که با آن می توانید کارایی سیستم را بالا ببرید.

همچنین می توانید رزولشن صفحه خود را برای افزایش عمر باتری و همچنین افزایش سرعت ، کاهش دهید

افزایش سرعت کامپیوتر در انجام کارهای ما نقش موثری دارد
افزایش سرعت کامپیوتر در انجام کارهای ما نقش موثری دارد

 

۱۰- درایو های خود را Defrag کنید

شما باید با یک زمان بندی مشخص درایو های خود را دیفرگ کنید . اگر در سیستم خود بسیار دانلود ، نصب ، حذف و جابجایی انجام میدهید این با عث می شود که هارد شما فضای خالیش بصورت قطعه قطعه هایی جدا از هم تبدیل شود و در نتیجه داده ها در کل درایو شما پخش شده و در نتیجه فرایند استفاده از هارد دیسکتان کند شود. معمولا بصورت منظم هر جند وقت بهتر است که این کار را انجام دهید .این کار فضای های خالی را در کنار یکدیگر قرار داده و باعث افزایش سرعت کامپیوتر شما می شود.

می توانید این کار را در ویندوز های قدیمی بصورت دستی انجام دهید برای مثال اگر fraagment درایو شما بیش از ۱۰% باشد نیاز است تا این کار را انجام دهید. اما در ویندوز های جدید خود سیستم عامل بطور خودکار دیفرگ کردن را انجام میدهد.

 

۱۱- درایور های سیستم خود را بروز کنید

یکی دیگر از راههای افزایش سرعت کامپیوتر و کارایی سیستم شما بروز نگه داشتن درایور های سیستم تان است. درایور به نرم  افزاری گفته می شود که دستورات سیستم عامل را به زبان ماشین مورد نظر تبدیل میکند. این نرم افزار توسط شرکت تولید کننده قطعه ایجاد می شود. شرکتها معمولا بعد از هر چند مدت راه هایی برای افزایش کارایی سخت افزار خود ابداع کرده و آن را بصورت بسته های بروز رسانی درایور در اختیار مشتریان قرار می دهند.برای بروز رسانی می توانید به سایت شرکت تولید کننده قطعه سیستم خود رفته و با جستجوی نام قطعه مورد نظرتان آخرین درایور را دریافت و بر روی سیستم خود نصب نمائید.

 

۱۲- حافظه اصلی (RAM) خود را افزایش دهید

یکی از کارهای فیزیکی که می توانید برای افزایش کارایی استفاده کنید این است که رم یا حافظه اصلی سیستم خود را افزایش دهید البته افزایش ظرفیت تنها ملاک نیست بلکه فرکانس انتقال داده نیز مهم است بطور مثال رم های ۱۶۰۰Mhz سرعت بیشتری برای انتقال داده دارند تا رم های ۱۲۰۰Mhz.حتی اگر ظرفیت رم سرعت پایین بیشتر باشد. نکته دیگر نسل رم مورد استفاده است که امروزه آن را با DDR می شناسیم که هرچه بالاتر باشد نسل جدیدتری را شامل می شود و در نتیجه بیشتر از تکنولوژی روز استفاده میکنند.

حتی برای لپ تاپ ها هم می توان رم خریداری کرد و ظرفیت رم سیستم را افزایش داد.

 

۱۳- درایو خود را به SSD ارتقا دهید

نهایتا می توانید هارد دیسک خود را به SSD تغییر دهید. همانطور که گفته شد هارد دیسک های سنتی بصورت یک دیسک گردان هستند که بازوی مکانیکی بر روی آن حرکت کرده و به خواندن بخش های آن می پردازد . در طی سالیان طولانی با استفاده از ایده های استتفاده از کش سعی شد تا تاثیر این گلوگاه مکانیکی حذف ششود اما با افزایش سرعت بقیه قسمت های کامپیوتر این ضعف بیش از پیش به چشم می خورد. هارد های SSD از تکنولوژی مشابه فلش مموری ها استفاده می کنند و کاملا قطعاتی الکترونیکی هستند.

این پیشنهاد ممکن است در برخی لپ تاپ ها قابل انجام نباشد.

 

 

نگذارید سیستم شما کند باقی بماند و ترفند های بالا را برای افزایش سرعت کامپیوتر خود بکار ببندید.

اگر شما نیز پیشنهادی برای افزایش سرعت کامپیوتر دارید آن در زیر با دیگران در میان بگذارید.

 

 

 

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: امکان کپی برداری از متن وجود ندارد