ترفند های افزایش سرعت ویندوز 10 در بوت ویندوز

همانطور که می دانید ویندوز 10 با ترکیبی از برترین های ویندوز 8 و 7 و سالها تجربیات ارزشمند مهندسین به نتیجه رسیده است. اگر ویندوز 10 را روی سیستم های قدیمی خود نصب کنید باید چند دستور ساده را برای افزایش سرعت ویندوز 10 خود بکار ببرید. مزیت هایی که این ویندوز نسبت به ورژن های قبلیش دارد موجب افزایش بهبود در کارکرد آن می شود. در ادامه چند ترفند که مخصوص افزایش سرعت ویندوز 10 است را بررسی می کنیم.

 آنچه هر کاربری از سیستم عامل خود می خواهد انجام سریع و دقیق دستورات است. ویندوز 10 با قابلیت بوت 10 ثانیه ای معروف است. یعنی از زمانی که دکمه Power (روشن کننده سیستم) را میزنید کافیست از 1001 تا 1010 بشمارید تا صفحه دسکتاپ خود را مشاهده کنید. اما عواملی باعث می شود که این آرزو به حقیقت نپیوندد. از قبیل سیستم قدیمی، ویروس ها، برنامه های استارت آپ (برنامه هایی که در هنگام بوت شدن ویندوز ملزم به اجرا هستند) و غیره.

افزایش سرعت ویندوز 10 با خلاص شدن از برنامه های Startup

برنامه های Startup دلیل اصلی کاهش سرعت بوت ویندوز شما هستند. بدلیل نصب برنامه هایی متفاوت برخی از آنها سعی در شروع در هنگام ورود به سیستم عامل دارند. یعنی وقتی که کامپیوتر را روشن می کنید. نگران نباشید زیرا که ویندوز 10 به شما اجازه کنترل این برنامه ها را می دهد. به دستورات زیر توجه کنید تا از فعالیت این گونه برنامه ها در هنگام بوت جلوگیری کنیم. اگر نیاز شد خودتان آنها را دستی اجرا کنید.

اول از همه شما نیاز به باز کردن Task Manager دارید. می توانید آنرا با زدن دکمه های ترکیبی Ctrl + Alt + Del پیدا کنید. یا روی نوار ابزار زیر صفحه دسکتاپ (بنام نوار وظیفه Taskbar) پیدا کنید.

حال روی More details  که در زیر پنجره باز شده است، کلیک کنید.

open-taskmanager-bigetek.com-0

حال روی تب Startup کلیک کنید. تمامی برنامه هایی که در هنگام بوت ویندوز فعال می شوند اینجا حضور دارند. سپس برنامه های غیر ضروری را انتخاب و دکمه Disable را بزنید. شاید فکر کنید دارید برنامه هایی را که نیاز سیستم است غیر فعال می کنید اما باید بدانیم که سیستم اجازه دسترسی به همچین عملی را به کاربرانش نخواهد داد و درثانی شما می توانید هر برنامه ای را که غیر فعال می کنید بعدا اجرا کنید.

open-startup-manager-bigetek.com-2

افزایش سرعت ویندوز 10 با غیر فعال کردن انیمیشن و جلوه های ویژه

 گاهی اوقات جلوه های زیبای ویندوز 10 را باید فدای سرعت و کارایی کنیم. پس برای این عمل بر روی Start راست کلیک کرده و System انتخاب کنید.

click-system-bigetek.com-3

حال روی Advanced System Settings کلیک کنید و سپس در زیر Performance  دکمه  Settings را انتخاب کنید.

advanced-system-settings-bigetek.com-4

در تب اول Adjust for best performance  را بزنید و سپس OK.

adjust-performance-bigetek.com-5

افزایش سرعت ویندوز 10 با فعال کردن دکمه شروع سریع

این گزینه ایست که در سیستم های عامل قبلی وجود نداشته و موجب افزایش سرعت بوت ویندوز خواهد شد.  مانند روش قبل روی دکمه Start کلیک راست کنید و اینبار Control Panel را انتخاب کنید. سپس Power Option را بزنیدو بعد Choose what the power buttons do که در سمت چپ قرار دارد. در قسمت زیر صفحه چک باکسی وجود دارد با عنوان Turn on fast startup  که این گزینه پیشنهاد خود مایکروسافت نیز بوده است.

turn-on-fast-startup-bigetek.com-6

افزایش سرعت ویندوز 10 با یکپارچه سازی درایوها

راه موثر دیگری که به سرعت ویندوز 10 شما کمیک می کند یکپارچه سازی اطلاعات شماست. شما نیازی به انجام کاری خاص را ندارید. ویندوز یک پروسه مرتب سازی برای اطلاعات هر درایو قرار می دهد. این روش در ورژن های قدیمیتر نیز کار می کند. به My Computer در ویندوز های قدیمیتر یا This PC در ویندوز 10 بروید سپس روی درایو :C کلیک راست کنید سپس  Properties را انتخاب کنید. این کار کمی وقت می برد اما ارزشش را دارد که حال ویندوزتان را خوب کنید. با این کار سرعت جستجوی فایل هایتان در کامپیوتر نیز افزایش می یابد.

defragment-bigetek.com-7

اما از هر چه بگذریم افزایش سرعت ویندوز 10 بستگی شدیدی به حافظه SSD سیستم شما دارد بهتر است کمی هزینه برای این قسمت از سیستم باز کنید تا از دست ترفند هایی که در بالا به آنها اشاره کردیم خلاص شوید. امیدواریم کمی در بهبود افزایش سرعت سیستم عامل زیبای 10 شما موثر بوده باشیم.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: امکان کپی برداری از متن وجود ندارد